Ухвала суду № 71933562, 24.01.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2018
Номер справи
812/2005/17
Номер документу
71933562
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

8.2.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

24 січня 2018 року СєвєродонецькСправа № 812/2005/17

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Секірської А.Г.,

за участю секретаря - Вакуленка А.В.,

представника позивача - Агурбаша О.О., довіреність від 20.12.2017 № 4001/9/12-32-10-00-29;

представника відповідача - Нестєренка С.Ф., довіреність від 23.05.2017;

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі за адміністративним позовом Головного управління ДФС у Луганській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 про стягнення податкового боргу, -

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває зазначена справа.

18.01.2018 за вх. № 888/2018 від відповідача надійшов відзив на позов, в якому також викладено клопотання про закриття провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст. 238 КАС України, обґрунтоване тим, що ДФС не утворена Кабінетом Міністрів України у порядку, встановленому законом, а її положення не затверджене Кабінетом Міністрів України, ця особа не є центральним органом виконавчої влади і суб'єктом владних повноважень, тому позов подано особою, яка не є суб'єктом владних повноважень. Оскільки жодна із сторін справи не є суб'єктом владних повноважень, то справа № 812/2005/17 не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства (арк.спр. 40-41).

Представник відповідача у судовому засіданні підтримав клопотання, зазначив, що у відповідності до положень Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» територіальні органи центрального органу виконавчої влади створюються у випадках, коли їх створення передбачено положенням про центральний орган виконавчої влади, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Щоб мати повноваження, передбачені Податковим кодексом України, ГУ ДФС у Луганській області повинно бути територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, який, у свою чергу, утворений Кабінетом Міністрів України в порядку, встановленому Законом України «Про Кабінет Міністрів України» за поданням Прем'єр - Міністра України.

З посиланням на відомості з сайту Верховної Ради України, постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.2014 № 236 та № 160, статті 46, 49, 51 Закону України «Про Кабінет Міністрів України», представник відповідача зазначив, що 21.05.2014 дійсно відбулося засідання Кабінету Міністрів України, яке оформлено офіційним документом - протоколом засідання від 21.05.2014 № 30. Однак 21.05.2014 Кабінет Міністрів України не приймав ні такої постанови, ні жодних інших рішень щодо утворення ДФС. Тобто, на думку представника відповідача, Кабінет Міністрів України ніколи не утворював такого центрального органу виконавчої влади як ДФС України, а отже не може існувати і територіальних органів такої служби.

Представник позивача заперечував проти задоволення клопотання представника відповідача, зазначивши, що ДФС України та її територіальні органи утворено у відповідності з вимогами законодавства.

Вирішуючи клопотання представника відповідача, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 3 КАС України в редакції, що діяла на час звернення позивача до суду, позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.

П.п. 20.1.34 п. 20.1 статті 20 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2014 року № 160 "Про утворення Державної фіскальної служби" утворено Державну фіскальну службу як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України, реорганізувавши Міністерство доходів і зборів шляхом перетворення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06 серпня 2014 року № 311 "Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України" утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної фіскальної служби за переліком згідно з додатком 1 та реорганізовано територіальні органи Міністерства доходів і зборів шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної фіскальної служби за переліком згідно з додатком 2.

Законом України від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні", який набрав чинності 01 січня 2017 року, внесені зміни до Податкового кодексу України. Зокрема, зазначеним Законом внесені зміни до статті 19-1, доповнено кодекс статтями 19-2 і 19-3, пункт 41.1 статті 41 викладено в новій редакції.

Відповідно до пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.2 статті 41 Податкового кодексу України).

Згідно з підпунктом 19-1.1.22 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.

Державні податкові інспекції згідно зі статтею 19-3 Податкового кодексу України здійснюють сервісне обслуговування платників податків; здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням; формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи; виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.

З 01 січня 2017 року відповідно до внесених Законом України від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні" змін до Податкового кодексу України функція з погашення податкового боргу здійснюється органами Державної фіскальної служби України обласного рівня та вище.

Згідно з даними з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Головне управління ДФС у Луганській області є органом державної влади, створеним на підставі Постанови КМУ від 06.08.2014 № 311.

Згідно з пунктом першим частини першої статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Головне управління ДФС у Луганській області (ідентифікаційний код 39591445) є органом державної влади та зареєстровано юридичною особою (арк.спр. 73-77).

Згідно з Положенням про Головне управління ДФС у Луганській області, затвердженим наказом Державної фіскальної служби України від 27.03.2017 № 202, Головне управління ДФС у Луганській області є територіальним органом Державної фіскальної служби України, який підпорядковується Державній фіскальній службі України. Головне управління ДФС у Луганській області є органом доходів і зборів. ГУ ДФС може мати у своєму складі відокремлені структурні підрозділи, перелік яких затверджується окремим наказом ДФС. ГУ ДФС забезпечує реалізацію повноважень ДФС на території Луганської області (арк. спр. 78-86).

Таким чином, ГУ ДФС у Луганській області є суб'єктом владних повноважень, даний спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства відповідно до пункту 5 частини першої статті 19 КАС України.

Відтак, підстав для закриття провадження у справі немає, тому клопотання представника відповідача не підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 238, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні клопотання представника відповідача закриття провадження у справі на підставі пункту 1 частини першої статті 238 КАС України.

Ухвала набирає чинності з моменту підписання суддею та оскарженню окремо від рішення суду не підлягає.

Повний текст ухвали складено та підписано 26 січня 2018 року.

Суддя А.Г. Секірська