
Справа №478/872/17
Провадження №2-а/478/3/2018
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 січня 2018 року. Казанківський районний суд Миколаївської області в складі:
головуючої судді Іщенко Х.В.,
при секретарі Луговській А.І.,
за участю :
представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду смт Казанка адміністративну справу за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю «ГРВ ГРУП – ВОЗНЕСЕНСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР» до Веселобалківської сільської ради Казанківського району Миколаївської області про визнання протиправним та скасування рішення Веселобалківської сільської ради №89 «Про внесення змін до рішення №67 від 13.06.2016 року «Про встановлення місцевих податків і зборів на території Веселобалківської сільської ради» від 03.02.2017 року,
В С Т А Н О В И В:
09.06.2017 року ТОВ «ГРВ ГРУП – ВОЗНЕСЕНСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР» звернулося з адміністративним позовом до Веселобалківської сільської ради Казанківського району Миколаївської області про визнання протиправним та скасування рішення Веселобалківської сільської ради №89 «Про внесення змін до рішення №67 від 13.06.2016 року «Про встановлення місцевих податків і зборів на території Веселобалківської сільської ради» від 03.02.2017 року, в якому посилаючись на те, що ТОВ «ГРВ ГРУП – ВОЗНЕСЕНСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР» є власником об’єктів нерухомого майна, розташованих за адресою: Миколаївська область, Казанківський район, селище Казанка, вулиця Жовтнева, 40, що підтверджується Договором купівлі-продажу від 08.02.2016 року.
03 лютого 2017 року Веселобалківська сільська рада Казанківського району Миколаївської області, на Х сесії VІІ скликання прийняла рішення «Про внесення змін до рішення №67 від 13.06.2016 року «Про встановлення місцевих податків і зборів на території Веселобалківської сільської ради» відповідно до ст.266 розділу ХІІ Податкового кодексу України, на підставі ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування», Веселобалківська сільська рада Казанківського району, вирішила встановити з 01 січня 2017 року ставки податку для об’єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, у розмірі 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2017 року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
Вважає, що вказане рішення підлягає скасуванню, оскільки прийняте з порушенням відповідачем вимог законодавства, щодо встановлення та справляння податків і зборів, тому просило визнати протиправним та скасувати рішення Веселобалківської сільської ради №89 «Про внесення змін до рішення №67 від 13.06.2016 року «Про встановлення місцевих податків і зборів на території Веселобалківської сільської ради» від 03.02.2017 року та стягнути з відповідача на його користь судові витрати.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи відповідач був попереджений належним чином, надав суду письмову заяву, в якій посилаючись на інформаційний лист роз’яснення Державної регуляторної служби України стосовно рішень органами місцевого самоврядування щодо встановлення місцевих податків і зборів на 2017 рік, заперечує проти позовних вимог, просить справу розглянути без участі представника.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи був попереджений належним чином, надав суду письмове пояснення, в якому зазначив, що оскаржуване рішення винесене відповідачем законно та правомірно, оскільки приписами пункту 4 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» від 20.12.2016 року№1791-VIII, установлено, що в 2017 році до прийнятих рішень органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів, які прийняті на виконання цього Закону, не застосовуються вимоги, встановлені підпунктом 4.1.9 пункту 4.1 та пункту 4.5 статті 4, підпунктом 12.3.4 пункту 12.3, підпунктом 12.4.3 пункту 12.4 та пункту 12.5 статті 12 Податкового кодексу України та Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Вислухавши доводи представника позивача, дослідивши письмові докази, суд приходить такого висновку.
Матеріалами справи встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ГРВ ГРУП – ВОЗНЕСЕНСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР» є власником об’єктів нерухомого майна, розташованих за адресою: Миколаївська область, Казанківський район, селище Казанка, вулиця Жовтнева, 40, що підтверджується Договором купівлі-продажу від 08.02.2016 року та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності індексний №60045986 від 27.05.2016 року.
03 лютого 2017 року Веселобалківська сільська рада Казанківського району Миколаївської області, на Х сесії VІІ скликання прийняла рішення за №89 «Про внесення змін до рішення №67 від 13.06.2016 року «Про встановлення місцевих податків і зборів на території Веселобалківської сільської ради», яким вирішила встановити з 01 січня 2017 року ставки податку для об’єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб у розмірі 1,5% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом станом на 01 січня 2017 року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
Положеннями ст.8.3 Податкового кодексу України передбачено, що до місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.
Відповідно до ст.10.3 Податкового кодексу України місцеві ради в межах повноважень, визначених цим Кодексом, вирішують питання відповідно до вимог цього Кодексу щодо встановлення податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) та встановлення збору за місця для паркування транспортних засобів, туристичного збору.
Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень (ч.1 ст.59 Закону України Про місцеве самоврядування).
Згідно до п.п.266.5.1, п.266.5 ст.266 Податкового кодексу України, ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
Платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості (ст.266.1.1 Податкового кодексу України).
Відповідно до ст.266.2.1 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Одночасно, підпунктом 4.1.9 ст.4 Податкового кодексу України визначено один з принципів податкового законодавства - принцип стабільності, відповідно до якого зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки, Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.
Відповідно до підпункту 12.3.4 пункту 12.3 ст.12 Податкового кодексу України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлених місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим.
З аналізу вказаних норм вбачається, що, у даному випадку, у питанні оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, законодавцем визначено два окремих процеси: 1) прийняття відповідного рішення про введення вказаного податку чи про зміну його ставки; 2) визначення бюджетного періоду, в якому введений податок (або змінені ставки) будуть застосовуватися.
При цьому, ні Податковий кодекс України, ні інші закони не містять обмежень повноважень місцевих рад щодо прийняття відповідних рішень про введення податку чи про зміну його ставки протягом будь-якого періоду, в той час як пп.12.3.4 ст.12 Податкового кодексу України, допускаючи прийняття вказаних рішень у будь-який період, визначає порядок застосування таких рішень саме у часі. Тобто, порушення пп.12.3.4 ст.12 Податкового кодексу України та відповідно пп.4.1.9 ст.4 Податкового кодексу України може виражатися саме у порушенні порядку застосування прийнятого місцевою радою рішення про введення податку чи зміну його ставки.
При цьому, згідно приписів пункту 4 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» від 20.12.2016 року№1791-VIII, установлено, що в 2017 році до прийнятих рішень органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів, які прийняті на виконання цього Закону, не застосовуються вимоги, встановлені підпунктом 4.1.9 пункту 4.1 та пункту 4.5 статті 4, підпунктом 12.3.4 пункту 12.3, підпунктом 12.4.3 пункту 12.4 та пункту 12.5 статті 12 Податкового кодексу України та Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
З аналізу спірного рішення Веселобалківської сільської ради №89 «Про внесення змін до рішення №67 від 13.06.2016 року «Про встановлення місцевих податків і зборів на території Веселобалківської сільської ради» від 03.02.2017 року вбачається, що вказаним рішенням відповідачем було встановлено на території Веселобалківської сільської ради, зокрема, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, і в той же час це рішення не містить будь-яких норм щодо порядку його застосування.
Позивач ТОВ «ГРВ ГРУП – ВОЗНЕСЕНСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР» у своїх позовних вимогах просить визнати незаконними та скасувати рішення Веселобалківської сільської ради №89 «Про внесення змін до рішення №67 від 13.06.2016 року «Про встановлення місцевих податків і зборів на території Веселобалківської сільської ради» від 03.02.2017 року, яким було встановлено ставку податку для об'єктів нежитлової нерухомості, що є у власності фізичних та юридичних осіб у розмірі 1,5% від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2017 року, за 1 м2 бази оподаткування, а в обґрунтування позову він зазначає порушення вимог Податкового кодексу України в частині встановлення строків для запровадження цього податку.
Дослідивши доводи позивача та матеріали справи, суд дійшов до висновку, що рішення Веселобалківської сільської ради №89 «Про внесення змін до рішення №67 від 13.06.2016 року «Про встановлення місцевих податків і зборів на території Веселобалківської сільської ради» від 03.02.2017 року ніяким чином не може суперечити вимогам пп.12.3.4 ст.12 Податкового кодексу України та пп.4.1.9 ст.4 Податкового кодексу України, оскільки не містить положень щодо порядку застосування введеного податку, у зв`язку з чим не може бути визнаний протиправним та скасований саме з цих підстав.
Повноваження щодо застосування місцевого податку покладено на органи Державної податкової інспекції, рішення та дії якої у разі незгоди, позивач має право оскаржити в адміністративному та судовому порядках.
Отже, враховуючи все вищезазначене у сукупності, суд приходить до висновку, що оскарження позивачем рішення Веселобалківської сільської ради №89 «Про внесення змін до рішення №67 від 13.06.2016 року «Про встановлення місцевих податків і зборів на території Веселобалківської сільської ради» від 03.02.2017 року є неналежним способом захисту порушених прав, тому позовні вимоги ТОВ «ГРВ ГРУП – ВОЗНЕСЕНСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР» задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 6, 77, 241, 242, 246, 250 КАС України, суд
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «ГРВ ГРУП – ВОЗНЕСЕНСЬКИЙ ЕЛЕВАТОР» до Веселобалківської сільської ради Казанківського району Миколаївської області про визнання незаконним та скасування рішення Веселобалківської сільської ради №89 «Про внесення змін до рішення №67 від 13.06.2016 року «Про встановлення місцевих податків і зборів на території Веселобалківської сільської ради», - відмовити.
Судові витрати, понесені позивачем у зв’язку з розглядом справи, віднести на його рахунок.
Рішення суду може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: