Рішення № 71921779, 24.01.2018, Фортечний районний суд міста Кропивницького (до 25.04.2025 - Кіровський районний суд м. Кіровограда)

Дата ухвалення
24.01.2018
Номер справи
404/3386/17
Номер документу
71921779
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 404/3386/17

Номер провадження 2-а/404/12/18

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2018 року Кіровський районний суд м. Кіровограда

в складі : головуючого судді - Бершадської О.В.

за участі секретаря – Муравйової С.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому справу за адміністративним позовом Кропивницького об”єднаного управління Пенсійного Фонду України Кіровоградської області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача-Мельников ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження,-

ВСТАНОВИВ:

У травні 2017 року позивач звернувся в суд із позовом, яким просить визнати протиправною та скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження прийняту старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області ОСОБА_2 від 23.05.2017 року по ВП №53998624.

Вимоги мотивують тим, що у провадженні старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області ОСОБА_2 знаходився виконавчий лист про зобов'язання управління за рішенням суду по справі № 2-а/16102/11, здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 державної пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 50,54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з урахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, за період з 09.02.2011 року до змін у законодавстві або зміни соціального статусу особи, з урахуванням різниці яка виплачена у цей період. Управлінням виконано рішення суду по справі № 2-а/16102/11 в межах функціональних обов'язків органів Пенсійного фонду. За рішенням по справі № 2-а/16102/11 ОСОБА_3 за період з 09.02.2011 року по 22.07.2011 року (зміни в законодавстві) нарахована сума 24 217,41 грн. Бюджет Пенсійного фонду України не входить до складу Державного бюджету України, не відповідає за його зобов'язаннями, а також за зобов'язаннями бюджетів інших органів державної влади та місцевого самоврядування. Тому кошти, які нараховані та включені для виплати позивачеві будуть виплачені за наявності відповідного фінансування через органи Казначейства згідно встановленого порядку. Виплата зазначених коштів залежить виключно від фінансування за рахунок Державного бюджету України та ніяким чином не може бути пов'язана з діяльністю управління по виплаті пенсій визначеним Законом категоріям осіб. Так, з 15.04.2013 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України, згідно якої внесено зміни до Постанови № 845 від 03.08.2011 року щодо способу виконання даних рішень суду без участі органів Пенсійного фонду, дані рішення будуть виконуватися Казначейством, як передбачено Законом України «Про виконавче провадження». Визначено порядок виконання рішень зобов'язального характеру в такому ж порядку, як і рішень про стягнення відповідних коштів. На момент винесення оскаржуваної постанови вже діяв Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» в редакції, яка набрала чинності з 15.10.2013 року. Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» встановлено гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження" та особливості їх виконання. Нормою ст. 2 вищевказаного Закону передбачено, що держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державне підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа). Кропивницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області є державним органом, а значить виконання даного рішення суду гарантується державою. Управління вважає, що постанова про відкриття виконавчого провадження винесена з порушенням норм чинного законодавства. Зокрема, постанова про відкриття виконавчого провадження прийнята всупереч ч. 2 ст. 6 Закону України “Про виконавче провадження” так, як в ній ставиться питання про стягнення коштів. Нормою ч. 2 ст. 6 Закону України “Про виконавче провадження” передбачено, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. Крім того, відповідачем при прийнятті постанови про відкриття провадження у справі не дотримано п. 9 ч. 4 ст. 4 Закону України “Про виконавче провадження”. Вищевказаною нормою передбачено, що виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред'явлення, якщо: виконавчий документ не підлягає виконанню органами державної виконавчої служби, приватним виконавцем. Відповідачем не враховано зазначені норми права та порушено законні інтереси управління, постановлено під загрозу виплату пенсії в 2017 році. Фактично державний виконавець натомість, щоб передати на виконання дане рішення суду, відкриває безпідставно виконавче провадження.

Представник позивача вимоги підтримала, просила задовольнити повністю.

Відповідач - Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області, його представник в судове засідання не з'явилась, про день та час розгляду справи повідомлялась, через канцелярію суду, подала 17 липня 2017 року письмові заперечення, згідно яких вимоги не визнала, у їх задоволенні просила відмовити. Зазначала, на те, що рішення підлягає виконанню на підставі Порядку погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого Постановою КМУ №440 від 03.09.2014 року є необґрунтованим. Так, вказаний порядок затверджений з метою реалізації пункту 3 розділу ІІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень”, яким визначено: виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 цього Закону суб'єкти, як видані або ухвалені до набрання чинності цим Законом подаються до органу державної виконавчої служби протягом шести місяців з дня набрання чинності цим пунктом. Якщо рішення суду про стягнення коштів або виконавчі документи за цими рішеннями, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 цього Закону суб'єкти, не було подано в строк, встановлений цим пунктом, це не є підставою для відмови у виконанні даного судового рішення. Даний Закон вступає в дію з 1 січня 2013 року, а рішення суду, що підлягає виконанню набрало чинності 08.01.2014 року, тобто вже після набрання чинності цим Законом та не підлягає виконанню в порядку визначеному Порядком погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого Постановою КМУ №440 від 03.09.2014 року. Таким чином, власна правова оцінка позивача, що за своєю правовою природою виплати передбачені Законом України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, які присуджені шляхом стягнення з боржника чи його зобов'язання, ніяким чином не відрізняються від виплат, які присуджені за рішенням суду, що ухвалені до 01.01.2013 року чи тих, що ухвалені після 01.01.2013 року, є не доречно, оскільки Законом України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень” чітко визначені, які саме виконавчі документи підлягають виконанню в порядку визначеному Порядком погашення заборгованості за рішенням суду, виконання яких гарантується державою затвердженого Постановою КМУ №440 від 03.09.2014 року. Рішення, що підлягало виконанню є рішенням зобов'язального характеру, а резолютивна частина виконавчого документу, що підлягає виконанню не містить зобов'язання щодо стягнення коштів з боржника. Таким чином, вказане рішення не підлягає виконанню в порядку визначеному Постановою Кабінету Міністрів України №845 від 3 серпня 2011 року та має виконуватись відділом примусового виконання рішень, в порядку визначеному Законом України “Про виконавче провадження”. Вважають, що оскаржувана позивачем постанова про відкриття виконавчого провадження від 23.05.2017 року ВП 53998624 винесена старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області у межах наданих йому повноважень, відповідно до Закону та у спосіб і порядок визначений ним.

В судове засідання третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача- Мельников ОСОБА_1, залучений до участі в справі ухвалою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 20 липня 2017 року, не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлявся, письмових пояснень не подав.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає за необхідне задовольнити позов, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб (ст. 287 КАС України).

Закон України «Про виконавче провадження» визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.

Судом встановлено, що постановою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 14.09.2011 року в справі № 2-а-16102/11, позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді про перерахунок та виплату пенсії та щомісячної додаткової пенсії по інвалідності як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - задоволено частково. Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді у нарахуванні та виплаті пенсії та щомісячної додаткової пенсії по інвалідності ОСОБА_3 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у меншому розмірі ніж передбачено ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" – неправомірними. Зобов’язано Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 як особі, яка постраждала від наслідків катастрофи на ЧАЕС 1-ї категорії, інваліду IІI групи, основної державної пенсії з розрахунку шести мінімальних пенсій за віком, згідно ч.4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю з розрахунку 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, згідно ст.50 та ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з 22 травня 2008 року, з урахуванням виплачених сум.

Згідно постанови колегії суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 05 грудня 2013 року, апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді – задоволено частково. Постанову Кіровського районного суду міста Кіровограда від 14 вересня 2011 року у справі № 2-а-16102/11 – скасовано та прийнято нову постанову суду. Позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність та зобов’язано Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 державної пенсії у розмірі шести мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, за період з 09 лютого 2011 року до змін у законодавстві або зміни соціального статусу особи, з урахуванням різниці яка була виплачена у цей період. В іншій частині позов ОСОБА_3 - залишено без розгляду.

Ухвалою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 17 червня 2016 року, яка набрала законної сили 23 червня 2016 року, заяву ОСОБА_3 про видачу дубліката виконавчого листа та поновлення строку для пред’явлення виконавчого листа до виконання - задоволено. Видано дублікат виконавчого листа по справі №2а-16102/11. Поновлено ОСОБА_3 пропущений строк для пред’явлення виконавчого листа по справі № 2а-16102/11 за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді про перерахунок та виплату пенсії та щомісячної додаткової пенсії по інвалідності як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Секретарем Кіровського районного суду м. Кіровограда 07 липня 2016 року видано дублікат виконавчого листа №2-а-16102/11 за постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14.09.2011 року про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 державної пенсії у розмірі шести мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, за період з 09 лютого 2011 року до змін у законодавстві або зміни соціального статусу особи, з урахуванням різниці яка була виплачена у цей період (а.с. 19).

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року №1055 "Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України" постановлено реорганізувати деякі територіальні органи Пенсійного фонду України.

04 жовтня 2016 року постановою державного виконавця винесеної на підставі ухвали Кіровського районного суду м. Кіровограда по справі №2-а-16102/11 від 18.08.2016 року — замінено вибулу сторону виконавчого провадження її правонаступником- боржника — УПФУ в м. Кіровограді (20650088) на Кіровоградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області (40385148).

Постановою державного виконавця від 31.03.2017 року змінено назву сторони виконавчого провадження, а саме змінено назву боржника виконавчого провадження Кіровоградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області на Кропивницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області (а.с. 20).

До відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області 22 травня 2017 року надійшла заява стягувача ОСОБА_3 від 22 травня 2017 року за вх. №3252 про відкриття виконавчого провадження з виконання виконавчого листа №2-а-16102/11 (а.с. 18).

23.05.2017 року на підставі заяви стягувача від 22.05.2017 року та відповідно до статей 3, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України «Про виконавче провадження» відповідачем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з виконання виконавчого листа 2-а-16102/11 , виданого 07 липня 2016 року Кіровським районний судом м. Кіровограда про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 державної пенсії у розмірі шести мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, за період з 09 лютого 2011 року до змін у законодавстві або зміни соціального статусу особи, з урахуванням різниці яка була виплачена у цей період. Боржнику необхідно виконати рішення суду протягом 10 робочих днів (а.с. 22).

Постанова про відкриття виконавчого провадження від 23.05.2017 року за вих. № 10914 направлена на адресу стягувача та боржника 23.05.2017 року (а.с. 25).

До відділу боржником за вих. №3936/1/11-21 від 31.05.2017 року та за вих. 3936/11-21 від 31.05.2017 року надано довідку та листа про виконання рішення суду в частині нарахування згідно розпорядження за період з 09.02.2011 року по 22.07.2011 року коштів (зміни в законодавстві), що складає 24 217,41 грн. Зі змісту зазначеного листа встановлено, що Кропивницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області є органом державної влади та відповідно до вимог ст. 19 Конституції України діє лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно з Конституцією України Державний бюджет України і бюджетна система України встановлюються виключно законами (пункт 1 частини 2 статті 92). Такими законами є закони України про Державний бюджет України на кожний рік, Бюджетний кодекс України. Відповідно до частин першої та другої статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Згідно з ч. 2 ст. 72 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України. Відповідно до ст. 63 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Головним розпорядником коштів є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійний фонд України.

Згідно з п.п. 20, 29 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушеннями бюджетного законодавства. Рішення судів у справах щодо пенсійного забезпечення, які набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених судом зобов'язань, з урахуванням повноважень, наданих чинним законодавством. Таким чином, відповідно до норм діючого законодавства, зокрема ст. 3 Закону України ”Про виконавче провадження” та постанови Кабінету Міністрів України №845 від 03.08.2011 року в редакції з урахуванням постанови КМУ №267 від 15.04.2013 року обов'язок по виконанню даних судових рішень покладено на органи Казначейства, в зв'язку з чим управління не має на сьогодні законних підстав для виплати коштів (а.с. 23, 24, 54).

Так, управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднані управління є територіальними органами Пенсійного фонду України та забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Бюджетна система України будується на засадах справедливого і неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами і територіальними громадами; держава прагне до збалансованості бюджету України (частини 1, 3 статті 95 Конституції України).

Отже, виходячи з викладеного, бюджет Пенсійного фонду України не входить до складу Державного бюджету України, не відповідає за його зобов'язаннями, а також за зобов'язаннями бюджетів інших органів державної влади та місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 та ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа).

Виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Аналіз зазначених положень дає підстави для висновку про те, що рішення про стягнення коштів з державних органів, дійсно, виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення визначено Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 року № 845 (далі - Порядок № 845).

Пунктом 3 Порядку № 845 передбачено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Постановою Кабінету Міністрів України № 440 від 03 вересня 2014 року затверджено Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою (далі - Порядок № 440), який передбачає, що рішення - це виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» суб'єкти, які видані або ухвалені до 1 січня 2013 року.

Відповідно до п. 3 Порядку № 440, рішення подаються до органів державної виконавчої служби за місцезнаходженням боржника для проведення їх обліку, інвентаризації заборгованості та подальшої передачі до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для погашення заборгованості.

Згідно з п. 20 Порядку № 440 погашення заборгованості здійснюється Казначейством в межах бюджетних асигнувань, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік, за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду на підставі рішень, поданих органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, згідно з Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 року.

Отже, чинним законодавством України встановлено механізм виконання відповідних судових рішень, боржниками за якими є органи, визначені в Законі України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень». Відповідно до вищенаведених правових норм виконання судових рішень зобов'язального характеру можливе за умови, якщо за ними проведено нарахування відповідних виплат, але нараховані кошти не виплачено.

З 15.04.2013 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України згідно якої внесено зміни до Постанови № 845 від 03.08.2011 року щодо способу виконання даних рішень суду без участі органів Пенсійного фонду, дані рішення будуть виконуватися Казначейством, як передбачено Законом України «Про виконавче провадження». Так як саме з 15.04.2013 року визначено порядок виконання рішень зобов'язального характеру в такому ж порядку як і рішень про стягнення. Тим паче, на момент винесення оскаржуваної постанови вже діяв Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» в редакції, яка набрала чинності з 15.10.2013 року. Законом визначено, що дані виплати можливі тільки через органи Казначейства. Згідно перехідних положень Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» заборгованість погашається в такій черговості: у першу чергу погашається заборгованість за рішеннями суду щодо пенсійних та соціальних виплат. Бюджетні асигнування на погашення заборгованості визначаються законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

Тобто , нарахування проведено після припинення фінансування на державному рівні даних виплат.

На виконання зазначеного Закону Кабінетом Міністрів України 6 липня 2011 року прийнято постанову № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності з 23 липня 2011 року.

Відповідно до п. 1,2,3 даної постанови встановлено розміри виплат, особам, які мають визначені законом статуси згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

В жовтні 2011 року Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, якою встановлені розміри виплат особам, які мають визначені законом статуси згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01.01.2012 року.

В подальшому в постанову вносилися зміни та доповнення і на сьогодні Постанова діє в редакції зі змінами від 17.11.2017 року.

Держава гарантувала виконання судових рішень зобов’язального характеру в порядку визначеному нормами Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень». На сьогодні виплати проводяться через органи Казначейства за актами складеними уповноваженими державними виконавцями та переданими сумами до органів Казначейства згідно Порядку Затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 440 від 03.09.2014 року на виконання Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України “Про виконавче провадження”, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню .

Виконавець зобов’язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов’язаний: здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом ( ст. 18 Закону України “Про виконавче провадження”).

Частиною 2 статті 6 Закону України “Про виконавче провадження” передбачено, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред’явлення, якщо: виконавчий документ не підлягає виконанню органами державної виконавчої служби, приватним виконавцем ( п. 9 ч. 4 ст. 4 Закону України “Про виконавче провадження” ).

Таким чином, боржником у виконавчому провадженні №53998624 є орган, визначений в Законі України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»- Кропивницьке об”єднане управління Пенсійного Фонду України Кіровоградської області, яким проведено ОСОБА_3 нарахування відповідних виплат в розмірі 24 217,41 грн., але нараховані кошти не виплачено. На момент винесення оскаржуваної постанови від 23.05.2017 року про відкриття виконавчого провадження вже діяв Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» в редакції, яка набрала чинності з 16.10.2013 року, що свідчить про те, що виконавчий документ №2-а-16102/11 , виданий 07 липня 2016 року Кіровським районним судом м. Кіровограда не підлягає виконанню органами державної виконавчої служби, відповідач у справі діяв не у спосіб, який визначено чинним законодавством, а відтак, суд вважає, що постанова є протиправною та підлягає скасуванню.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 9, 139, 244-246, 287 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Кропивницького об”єднаного управління Пенсійного Фонду України Кіровоградської області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача-Мельников ОСОБА_1 про визнання протиправною та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження – задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження прийняту старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області ОСОБА_2 від 23.05.2017 року по ВП №53998624.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У відповідності до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України, в редакції від 3 жовтня 2017 року, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди (Кіровський районний суд м. Кіровограда).

Повне судове рішення складено 31.01.2018 року.

Суддя Кіровського О. В. Бершадська

районного суду

м.Кіровограда