
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 802/820/16-а
Головуючий у 1-й інстанції: Мультян М.Б.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
24 січня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сторчака В. Ю.
суддів: Ватаманюка Р.В. Мельник-Томенко Ж. М.
за участю: секретаря судового засідання: Аніщенко А.О.
представника позивача: ОСОБА_2
представника відповідача: ОСОБА_3
представника третьої особи: ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_5 на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 28 вересня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_6 до Калинівської районної державної адміністрації Вінницької області в особі сектору з питань державної реєстрації, треті особи які не заявляють самостійних вимог на предмет спору ФГ "Атек Турбів", ОСОБА_5, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 про визнання протиправними дій щодо реєстрації,
В С Т А Н О В И В :
В червні 2016 року ОСОБА_6 звернулася до суду з адміністративним позовом до Калинівської районної державної адміністрації Вінницької області в особі сектору з питань державної реєстрації, треті особи які не заявляють самостійних вимог на предмет спору ФГ "Атек Турбів", ОСОБА_5, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 та ОСОБА_10 про визнання протиправними дій щодо реєстрації.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 28 вересня 2017 року позов задоволено, а саме: визнано протиправними та скасовано дії з реєстрації змін до статуту ФГ "Атек Турбів" №11561050004000074 від 26 листопада 2007 року; визнано протиправними та скасовано дії з реєстрації змін до статуту ФГ "Атек Турбів" №11531050006000505 від 03 липня 2008 року; визнано протиправними та скасовано дії з реєстрації змін до статуту ФГ "Атек Турбів" № 11531050012000505 від 08 липня 2015 року; визнано протиправними та скасовано дії з реєстрації змін до статуту ФГ "Атек Турбів" №11531050015000505 від 08 липня 2015 року; вирішено питання щодо розподілу судових витрат.
Третя особа ОСОБА_5, оскаржив постанову суду першої інстанції в частині визнання протиправними та скасування дій з реєстрації змін до статуту ФГ "Атек Турбів" № 11531050012000505 від 08 липня 2015 року, а також з реєстрації змін до статуту ФГ "Атек Турбів" № 11531050015000505 від 08 липня 2015 року. Просив прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.
В обргунтування апеляційної скарги, апелянт, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права зазначив, що ним для державної реєстрації змін до установчих документів подано всі необхідні документи, а відтак у державного реєстратора при проведенні реєстраційних дій щодо зміни статуту ФГ "Атек Турбів" № 11531050012000505 від 08 липня 2015 року та №11531050015000505 від 08 липня 2015 року, не було законних підстав для відмови в такій реєстрації.
В судовому засіданні представник відповідача та третьої особи підтримали апеляційну скаргу та просили її задовольнити. В свою чергу, представник позивача заперечувала щодо задоволення апеляційної скарги і просила рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового процесу, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 08.07.2015 року державним реєстратором сектору з питань державної реєстрації Калинівської РДА на підставі поданих головою ФГ "Атек Турбів" документів, вчинено реєстраційні дії № 11531050012000505 від 08 липня 2015 року та №11531050015000505 щодо зміни установчих документів вказаного вище господарства.
Позивач вважаючи, що вказані рішення державного реєстратора є незаконними та порушують її права, оскільки рішення загальних зборів членів ФГ "Атек Турбів", які стали підставою для внесення змін до установчих документів господарства, були прийняті без її участі через те, що вона була незаконно виключена з членів господарства, оскаржила їх в судовому порядку.
За результатами розгляду справи, суд першої інстанції, керуючись положеннями Закону України "Про державну реєстрацію всіх юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", дійшов висновку про наявність законних підстав для задоволення позовних вимог.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на слідуюче.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців врегульовані Законом України від 15.05.2003 № 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" в редакції, чинній на період спірних правовідносин ( далі-Закон № 755-IV).
Статтею 1 Закону № 755-IV визначено, що єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань- єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи;
Відповідно до ст.6 Закону № 755-IVдержавний реєстратор:
1) приймає документи;
2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів;
3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації;
4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру;
5) веде Єдиний державний реєстр;
6) веде реєстраційні справи;
7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Згідно з ч.1 ст.17 Закону №755-IV відомості про юридичну особу або фізичну особу-підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Відповідно до ч.2 ст.17 Закону №755-IV, в єдиному державному реєстрі містяться такі відомості щодо юридичної особи, зокрема перелік засновників (учасників) юридичної особи, у тому числі прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), країна громадянства, серія та номер паспорта громадянина України або паспортного документа іноземця, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), якщо засновник- фізична особа.
Порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає:
1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника);
2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі;
3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі;
4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру;
5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів;
6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації;
7) проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру;
8) формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів юридичної особи ( Частина 2 статті 25 Закону № 755-IV).
Пунктом 3 ст.4 Закону №755-IV передбачено, що зміни до установчих документів юридичної особи, підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Так, за правилами ч.1 ст.29 Закону №755-IV для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
Державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою-шостою цієї статті (ч.7 ст.29 вищезазначеного Закону).
Пунктом 13 ст.29 Закону №755-IV встановлено, що проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи здійснюється за процедурами, передбаченими частинами 1-5 ст.25 та частинами 2-3 ст.27 цього Закону для проведення державної реєстрації юридичної особи.
Статтею 30 Закону №755-IV, державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону.
Частиною 1 статті 27 Закону №755-IV визначено вичерпний перелік підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, а саме: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону; наявність в установчих документах юридичної особи пропаганди комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки; порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема: наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи; невідповідність відомостей про засновників (учасників) та кінцевого бенефіціарного власника (контролера) (бенефіціарних власників (контролерів)) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі; наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону; наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися; використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування державного органу або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України; невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону щодо найменування окремих видів юридичних осіб; встановлена іншими законами заборона використання у найменуванні юридичної особи певних термінів, абревіатур, похідних термінів.
Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.
Комплексний аналіз вищезазначених правових норм дає суду підстави для висновку, що для проведення державної реєстрації змін до установчих документів, засновник юридичної особи повинен подати державному реєстратору документи, визначені ч.1 ст.29 Закону №755-IV. При цьому вказаний перелік документів є вичерпним, і державному реєстратору не надано право вимагати додаткових документів, які не передбачені цим Законом. Також ч.1 ст.27 вказаного Закону передбачено виключний перелік підстав, за яких може бути відмовлено у проведенні державної реєстрації.
Так, з матеріалів справи вбачається, що голова ФГ "Атек Турбів" для проведення реєстраційної дії "Внесення змін до установчих документів юридичної особи" подав державному реєстратору ОСОБА_3 реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, протокол загальних зборів ФГ "Атек Турбів" від 07.07.2015 року № 2015/1, протокол реєстрації осіб, що виявили бажання взяти участь у Загальних зборах ФГ "Атек Турбів", Статут ФГ "Атек Турбів", нову редакцію установчих документів, документ про сплату адміністративного збору та договір купівлі-продажу частки в статутному капіталі фермерського господарства.
Таким чином, ОСОБА_5 подав державному реєстратору всід документи, передбачені ч.1 ст.29 Закону №755-IV, а отже в останнього не було законних підстав для залишення без розгляду чи відмови в державній реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.
Також, як встановлено судом апеляційної інстанції, рішення ФГ “Атек Турбів”, які фактично стали підставою для вчинення відповідачем реєстраційних дії за №11531050012000505 та №11531050015000505 від 08.07.2015р. станом на дату їх подання державною рестратору та вчинення реєстраційних дій були чинні та в судовому порядку не скасовувалися.
Окрім того, як видно із матеріалів справи, на момент постановлення реєстраційної справи ФГ “Атек Турбів” на облік в секторі з питань державної реєстрації Калинівської РДА, Статут фермерського господарства не містив відомостей щодо ОСОБА_6 Всі наступні зміни, внесені державним реєстратором до установчих документів ФГ “Атек Турбів” не стосуються позбавлення позбавлення позивача права на членство в ФГ “Атек Турбів”.
З огляду на зазначене, колегія суддів дійшла висновку, що при реєстрації змін до статутного фонду ФГ “Атек Турбів” №11531050012000505 та №11531050015000505 від 08.07.2015р., державний реєстратор Калинівської РДА діяв правомірно, в межах своїх повноважень та у відповідності до вимог закону.
Стосовно доводів позивача про те, рішенням апеляційного суду Вінницької області від 25.05.2016 року визнано недійсними рішення голови фермерського господарства "Атек Турбів" № 1 від 23.11.2007 року, рішення засновника фермерського господарства "Атек Турбів" № 1 від 02.07.2008 року, рішення загальних зборів членів фермерського господарства "Атек Турбів" № 1 від 02.07.2008 року, що оформлено протоколами № 2015/1 від 07.07.2015 року та № 11531050012000505 від 08.07.2015 року, які стали підставою для внесення змін до установчих документів ФГ “Атек Турбів”, суд апеляційної інстанції вказує на те, що судове рішення, на яке посилається ОСОБА_6 було винесено судом та набрало чинності вже після вчинення оскаржуваних реєстраційних дій.
Судова колегія погоджується з тим, що рішення суду, відповідно до п.2 ч.1 ст.25 Закону № 755-IV, дійсно може бути підставою для скасування державної реєстрації змін до установчих документів. Разом з тим, його наявність не може бути підставою для визнання протиправними дій державного реєстратора, які були вчинені до прийняття рішення суду.
Окрім того, як слідує з наданих відповідачем, на вимогу апеляційного суду доказів, станом на 13.12.2017 року позивач з питань виконання рішення Апеляційного суду Вінницької області від 25.05.2016 року, до державного реєстратора Калинівської РДА не зверталась.
Враховуючи викладене колегія суддів вважає обгрунтованими доводи апелянта щодо правомірності дій державного реєстратора, з реєстрації змін до статуту ФГ "Атек Турбів" № 11531050012000505 від 08 липня 2015 року і №11531050015000505 від 08 липня 2015 року. Однак, ОСОБА_5 оскаржуючи постанову суду першої інстанції лише в частині, просить прийняти в даній адміністративній справі повністю нову постанову. За таких обставин, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити частково та ухвалити нову постанову в частині визнання протиправними та скасування рестраційних дій № 11531050012000505 та №11531050015000505, а в решті рішення суду першої інстанції залишити без змін.
З огляду на вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги є суттєвими і дають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи .
У силу п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Згідно зі ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення зокрема є, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Враховуючи, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, колегія суддів, вважає за необхідне, частково скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти і цій частині нову постанову про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
апеляційну скаргу ОСОБА_5 задовольнити частково.
Постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 28 вересня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_6 до Калинівська районна державна адміністрація Вінницької області в особі сектору з питань державної реєстрації про визнання протиправними дій щодо реєстрації скасувати в частині в частині визнання протиправними та скасування дій з реєстрації змін до статуту фермерського господарства "Атек Турбів" № 11531050012000505 від 08 липня 2015 року, а також визнання протиправними та скасування дії з реєстрації змін до статуту фермерського господарства "Атек Турбів" № 11531050015000505 від 08 липня 2015 року.
В цій частині позову відмовити.
В решті постанову залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 31 січня 2018 року.
Головуючий ОСОБА_1 Судді ОСОБА_11 ОСОБА_12