
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
——————————————————————
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 січня 2018 р. м. ОдесаСправа № 522/7195/17
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Ільченко Н.А.
Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
судді- доповідача ОСОБА_1
суддів Турецької І.О.
ОСОБА_2
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 03 жовтня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за участю третьої особи Одеського обласного військового комісаріату, про визнання протиправною відмови в перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_3 звернувся до суду першої інстанції з адміністративним позовом, в якому просив: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у перерахунку пенсії із врахуванням в складі загального грошового забезпечення грошової допомоги на оздоровлення, щомісячної додаткової грошової винагороди для категорій військовослужбовців Збройних Сил України, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії, одноразової грошової допомоги при звільненні та індексації грошових доходів населення; зобов’язати відповідача перерахувати йому пенсію з дати призначення - 07 квітня 2016 року з урахуванням вказаних вище виплат.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що при обчисленні пенсії йому не в повному обсязі були враховані всі види грошового забезпечення, а саме: премія, яка складала 38 118,60 грн., щомісячна додаткова грошова винагорода в сумі 55 703,16 грн., грошова допомога на оздоровлення - 6 496,06 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань -6 496,06 грн., вихідна грошова допомога при звільненні з військової служби - 4 708,40 грн., у зв'язку з чим за період з квітня 2014 року по березень 2016 року включно пенсія виплачувалась йому в значно нижчих розмірах, ніж це передбачено законодавством.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси позов задоволено. Суд визнав протиправними дії ГУПФ України в Одеській області щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії з врахуванням у складі загального грошового забезпечення грошової допомоги на оздоровлення, щомісячної додаткової грошової винагороди для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил України, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії, одноразової грошової допомоги при звільненні та індексації грошових доходів населення та зобов’язав провести перерахунок призначеної пенсії з 07 квітня 2016 року, з урахуванням вказаних вище виплат.
Посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, ГУПФ України в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати судове рішення, залишити без розгляду у зв’язку з пропуском строку позовної давності позовні вимоги за період з 07 квітня 2016 року по 17 березня 2017 року та відмовити в задоволенні позовних вимог за період з 18 березня 2017 року. В обґрунтуванні своїх доводів апелянт зазначив, що на одноразову допомогу при звільненні з військової служби не нараховано та не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а тому вона не може бути включена до грошового забезпечення, з якого здійснюється розрахунок пенсії позивача, та, крім того, матеріальна допомога, винагорода, індексація, вихідна виплата при звільненні, премія до складу грошового забезпечення не входять, тому пенсія позивача з урахуванням вказаних виплат перерахунку не підлягає.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до приписів п.1 ч.1 ст. 311 КАС України, враховуючи достатність доказів для її вирішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах заявлених вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_3 перебуває на обліку в управлінні ПФУ в Одеській області з 07 квітня 2016 року та отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі статті 43 ОСОБА_4 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ.
При обчисленні пенсії позивачу враховано: посадовий оклад 1086 грн., оклад за військове звання 125 грн., процентна надбавка за вислугу років 25% 302,75 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням (в т.ч.: робота з таємними виробами, носіями, док. 20%, надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 420%) 2 345,16 грн., бойові дії в інших країнах 268,50 грн., учасник бойових дій 40 грн., та остаточний розмір пенсії становить 2 546,67 грн.
20 березня 2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням сум щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально – побутових питань, одноразових премій, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби, зазначених у довідці Одеського обласного військового комісаріату від 21 лютого 2017 року №86.
Листом від 30 березня 2017 року за вих. №359/В-11 відповідач відмовив позивачеві у перерахунку його пенсії, з посиланням на те, що при обчисленні розміру пенсії враховуються суми грошового забезпечення, з яких до 01 січня 2011 року сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, враховуючи лише ті види грошового забезпечення, які визначені в ст.43 ОСОБА_4 України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, до яких не входять суми, які заявник просить врахувати.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що грошова допомога на оздоровлення, щомісячна додаткова грошова винагорода для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил України, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премії, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, а тому вони повинні бути враховані під час перерахунку пенсії.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо наявності підстав для перерахунку пенсії позивача, однак зазначає наступне.
Згідно ч.3 ст.43 ОСОБА_4 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року (далі - ОСОБА_4 № 2262-ХІІ) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_4, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідні положення містить також п.7 постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей», відповідно до якого пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Отже, діючим законодавством чітко визначені види грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсії військовослужбовців, до яких, окрім окладів за посадою та військовим (спеціальним) званням, входять також відсоткова надбавка за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Між тим, основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені ОСОБА_4 України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року (далі ОСОБА_4 № 2011-XII).
Статтею 12 цього ОСОБА_4 передбачено, що військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Згідно ч.1 ст.9 ОСОБА_4 № 2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частинами 2,3 ст.9 вказаного ОСОБА_4 передбачено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
ОСОБА_4 №2011-XII також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (ч.1 ст.10-1 ОСОБА_4).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 року за №638/15329 (далі - Інструкція).
Відповідно до п.п.30.3 п.30 розділу ХХХ Інструкції розмір грошової допомоги для оздоровлення визначається виходячи з посадових окладів, окладів за військовими званнями та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою згідно з законодавством України на день підписання наказу про надання цієї допомоги.
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч.2 ст.9 ОСОБА_4 № 2011-XII відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Як встановлено п.п.33.1, 33.3 п.33 розділу ХХХІІІ Інструкції, розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає ОСОБА_4 України «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі ст.1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, щомісячна додаткова грошова винагорода для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил України, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премія та індексація грошових доходів населення, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, мають враховуватись ГУПФ України в Одеській області при розрахунку розміру пенсії.
Враховуючи вище викладене, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції, що ГУПФ України в Одеській області при призначенні позивачу пенсії мало врахувати грошову допомогу на оздоровлення, щомісячну додаткову грошову винагороду для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил України, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, премію та індексацію грошових доходів населення.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України в постановах від 10 березня 2015 року у справі №21-70а15 та від 20 жовтня 2015 року у справі №559/3342/14-а, висновок якого, в силу положень ст.244-2 КАС України, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Між тим, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що одноразова грошова допомога при звільненні не повинна враховуватись пенсійним органом при призначенні та перерахунку позивачу пенсії, виходячи з наступного.
Відповідно до абз.2 п.2 ст.15 ОСОБА_4 №2011-ХІІ військовослужбовцям при звільненні з військової служби за власним бажанням, через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, які мають вислугу 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
За змістом ч.7 ст.7 ОСОБА_4 України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року №2464-VI, перелік видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок, затверджується Кабінетом Міністрів України.
Зокрема, ч.1 п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2010 року №1170 «Про затвердження переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що на одноразову допомогу при звільненні з військової служби не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, оскільки на виплачену позивачеві одноразову допомогу при звільненні з військової служби в розмірі 4708, 40 грн. не нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, судова колегія дійшла висновку, що зазначена сума одноразової грошової допомоги не повинна враховуватись при призначенні пенсії.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку щодо наявності підстав для перерахунку пенсії позивача з урахуванням одноразової допомоги при звільненні з військової служби.
Стосовно доводів ГУПФ України в Одеській області про пропуск строків звернення позивачем до адміністративного суду, колегія суддів виходить з наступного.
Згідно з частиною другою статті 99 КАС для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Відповідно до статті 100 КАС адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Отже, спори у справах, пов'язаних з пенсійними виплатами, мають розглядатися у межах звернення до адміністративного суду, тобто в межах шестимісячного строку.
Як зазначалося вище, судом першої інстанції встановлено, що 20 березня 2017 року ОСОБА_3 звертався до управління ПФУ з заявою про перерахунок йому пенсії відповідно до вимог законодавства, проте 30 березня 2017 року відповідач відмовив йому у задоволенні заяви, тому у квітні 2017 року позивач оскаржив вказану відмову управління ПФУ в суді.
Ураховуючи наведене, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає що до спірних відносин не може бути застосований шестимісячний строк звернення до суду, визначений частиною другою статті 99 КАС, оскільки ОСОБА_3 не пропустив строк звернення до суду, що підтверджується матеріалами справи.
Водночас, як вбачається з матеріалів справи та вже зазначалося вище, у справі, що розглядається, право позивача на перерахунок пенсії відповідач не визнав, що і стало підставою звернення до суду, а відтак, при розгляді цієї справи слід застосовувати положення спеціальних норм, а саме ОСОБА_4 України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд України в своїй постанові від 25.05.2016 у справі № 21-1249а16 (ЄДРСР 58275228).
Так, за приписами ч.ч.2,3 ст.51 ОСОБА_4 № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_4 та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим ОСОБА_4, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Оскільки ОСОБА_3 право на отримання пенсії в визначеному вище розмірі набув з моменту призначення пенсії, а саме, з 07.04.2016 року, а звернувся до управління ПФУ з заявою про перерахунок пенсії 20 березня 2017 року, тому виплата має бути здійснена в межах терміну виплати, встановленого нормами спеціального закону, тобто, за 12 місяців до дня звернення до органу ПФУ за перерахунком пенсії, а саме з 07 квітня 2016 року.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нового судового рішення про часткове задоволення заявленого позову з вищевикладених мотивів.
Керуючись ст.ст. 122, ч.3 ст.123, ч.3 ст.243, п.п.2, 3 ч.1 ст.315, п.4 ч.1 ст.317, ч.1 ст.319, ч.1 ст.321, ст.ст.322, 325, 329 КАС України, суд, –
П О С ТА Н О В И В :
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області задовольнити частково.
Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 03 жовтня 2017 року - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у перерахунку пенсії з врахуванням в складі загального грошового забезпечення грошової допомоги на оздоровлення, щомісячної додаткової грошової винагороди для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил України, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії та індексації грошових доходів населення.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати пенсію ОСОБА_3, з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, щомісячної додаткової грошової винагороди для окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил України, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії та індексації грошових доходів населення згідно довідки Одеського обласного військового комісаріату від 21 лютого 2017 року №86 з 07 квітня 2016 року.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання судового рішення в повному обсязі.
Головуючий: І.П. Косцова
Суддя: І.О. Турецька
Суддя: Л.В. Стас