Рішення № 71909284, 30.01.2018, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
30.01.2018
Номер справи
826/12794/16
Номер документу
71909284
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 січня 2018 року м. Київ № 826/12794/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Каракашьяна С.К., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Державної служби геології та надр Українидоприватного акціонерного товариства «Балаклавське рудоуправління ім. О.М.Горького»про анулювання спеціального дозволу на користування надрами, ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Державна служба геології та надр України (далі-позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду м. Києва із позовною заявою до приватного акціонерного товариства «Балаклавське рудоуправління ім.. О.М.Горького» (далі - відповідач/ ПрАТ «Балаклавське рудоуправління ім. О.М.Горького»), в якій просить суд припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 06.06.2002 №2707, наданого ПрАТ «Балаклавське рудоуправління ім. О.М.Горького».

Позовні вимоги обґрунтовані порушеннями вимог законодавства з боку ПрАТ «Балаклавське рудоуправління ім. О.М.Горького», в частині неподання до Державного науково-виробничого підприємства "Державного інформаційного геологічного фонду України" щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин.

Зважаючи, що місцезнаходженням ПрАТ «Балаклавське рудоуправління ім. О.М.Горького» є Автономна республіка Крим, відповідач повідомлявся про відкриття провадження в адміністративній справі, про дату, час та місце судових засідань шляхом публікацій ухвал Окружного адміністративного суду м. Києва та повісток про виклик на офіційному сайті судової влади України.

Станом на час вирішення даної справи жодних заперечень проти позовної заяви або інших клопотань від відповідача до суду не надходило.

Справа розглянута в порядку письмового провадження, у відповідності до положень частини дев'ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, за відсутності необхідності заслуховувати свідків чи експертів.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

Міністерством охорони навколишнього природного середовища України видано ПрАТ «Балаклавське рудоуправління ім. О.М.Горького» спеціальний дозвіл на користування надрами від 06.06.2002 №2707.

Поряд з цим, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України та ПрАТ «Балаклавське рудоуправління ім. О.М.Горького» уклали угоду про умови користування надрами з метою видобування від 02.12.2010 №2707.

Відповідно до умов казаної угоди (стаття 10) надрокористувач, зокрема, зобов'язаний в установленому порядку подавати до ДНВП «Геоінформ України» щорічні звіти відповідно до форм державної звітності.

Листом від 07.04.2015 №02/302-0972 Державне науково-виробниче підприємство «Державний інформаційний геологічний фонд України» (ДНВП «Геоінформ України») повідомило Державну службу геології та надр України, що інформація від надрокористувачів АР Крим щодо руху запасів не надходила.

За таких обставин позивач дійшов висновку про порушення відповідачем, як надрокористувачем, умов угоди, що є обов'язковими ним до виконання в установленому законом порядку, та, керуючись положеннями статтею 26 Кодексу України про надра звернувся з даним позовом до суду.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами у користувача надр виникають права та обов'язки, передбачені Кодексом України про надра, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою КМУ від 30.05.2011 р. №615 (далі - Порядок №615).

Згідно із статтею 24 Кодексу України про надра користувачі надр мають право: 1) здійснювати на наданій їм ділянці надр геологічне вивчення, комплексну розробку родовищ корисних копалин та інші роботи згідно з умовами спеціального дозволу або угоди про розподіл продукції; 2) розпоряджатися видобутими корисними копалинами, якщо інше не передбачено законодавством або умовами спеціального дозволу; 3) здійснювати на умовах спеціального дозволу консервацію наданого в користування родовища корисних копалин або його частини; 4) на першочергове продовження строку тимчасового користування надрами; 5) користуватися додатковими правами, передбаченими угодою про розподіл продукції.

Користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Права та обов'язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою.

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано та визначено Порядком №615.

Так, згідно до угоди надрокористувач зобов'язаний у встановленому законом порядку подавати щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності як підтвердження експлуатації корисних копалин.

На час спірних правовідносин механізм проведення державного геологічного контролю з метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання було визначено Порядком здійснення державного геологічного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 №1294 (далі - Порядок №1294).

Згідно з пунктом 4 цього Порядку органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контроль за: своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення та використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов.

На підставі виявленого порушення Державною службою геології та надр України винесено наказ від 19.05.2015 №123 щодо зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами, яким встановлено термін для усунення порушень законодавства про надра з боку відповідача - 30 календарних днів з моменту опублікування оголошення в офіційному виданні "Урядовий кур'єр".

По спливу встановленого часу, як йдеться у позові, жодної відповіді від відповідача на адресу позивача не надходило. А тому, керуючись статтею 24 Кодексу України про надра, пунктом 23 Порядку №615, позивачем зупинено дію дозволу відповідача на користування надрами.

В той же час 18.03.2016 позивачем подано оголошення до офіційного вісника "Урядовий кур'єр" з проханням надати до Держгеонадр України відповідачем у 15-денний строк з моменту опублікування оголошення власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами у зв'язку із порушенням вимог спеціального дозволу. Однак будь-яких пояснень з цього приводу на адресу позивача з боку відповідача не надійшло.

Пункт 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра встановлює, що право користування надрами припиняється у разі використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.

Згідно з частиною другою статті 26 Кодексу право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Враховуючи вищевикладене, дослідивши наявні у справі документи, а також проаналізувавши наведені вище законодавчі норми, суд погоджується із доводами позивача щодо наявності підстав для анулювання спірного дозволу відповідача на користування надрами, з огляду на порушення ним законодавства у сфері надрокористування та не усунення відповідних порушень.

Керуючись статтями 77, 78, 139, 241 - 246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Державної служби геології та надр України задовольнити.

2. Припинити право користування надрами приватному акціонерному товариству «Балаклавське рудоуправління ім. О.М.Горького» шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 06.06.2002 №2707.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.К. Каракашьян