Рішення № 71909240, 18.01.2018, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
18.01.2018
Номер справи
826/11258/17
Номер документу
71909240
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

18 січня 2018 року № 826/11258/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Аблова Є.В.,

при секретарі судового засідання Борсуковській А.О.,

за участю представників сторін:

представника позивача: Ганжи О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації

до товариства з обмеженою відповідальністю «Москіто Мобайл»,

за участю третьої особи на стороні позивача, без самостійних вимог - Головного управління ДФС у м. Києві,

про анулювання ліцензій,-

ВСТАНОВИВ:

З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулася Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації (далі - позивач, НКРЗІ) до товариства з обмеженою відповідальністю «Москіто Мобайл» (далі - відповідач) про анулювання ліцензій на користування радіочастотним ресурсом України.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що підставою для звернення до суду з позовом про анулювання ліцензій відповідача слугувала несплата останнім рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України.

У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги, просив їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином про причини неявки до суду не повідомив.

Третя особа в судове засідання свого представника не направила, надала суду письмові пояснення, в яких вказала, що у разі несплати рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України або сплати її не у повному обсязі платниками рентної плати протягом шести місяців контролюючі органи подають інформацію про таких платників податків до НКРЗІ для вжиття заходів згідно із законодавством.

Розглянувши документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

З матеріалів справи вбачається, що за відповідачем рахується податковий борг з плати за користування радіочастотним ресурсом у розмірі 157 342,50 грн., який виник за період з 30.12.2016 року по 13.07.2017 року.

Листом від 17.07.2017 року №10134/9/26-15-12-05-16 Головне управління ДФС у м. Києві повідомило НКРЗІ про те, що відповідачем не сплачується рентна плата за користування радіочастотним ресурсом України.

З метою вирішення порушеного контролюючим органом питання, в порядку досудового врегулювання спору, позивач направив відповідачу лист від 09.08.2017 року №01-5434/144 з пропозицією щодо сплати заборгованості в добровільному порядку та з попередженням про наслідки несплати заборгованості - анулювання дозволів на експлуатацію суднової станції судна внутрішнього плавання (суднової річкової станції) у судовому порядку. Проте відповідачем не надано будь-якої інформації про сплату боргу.

Вказане, на думку позивача свідчить про наявність підстав для анулювання ліцензій на користування радіочастотним ресурсом України та дозволів на експлуатацію абонентських радіоелектронних засобів відповідача.

Правові основи користування радіочастотним ресурсом України, повноваження держави щодо умов користування радіочастотним ресурсом України, права, обов'язки і відповідальність органів державної влади, що здійснюють управління і регулювання в цій сфері, та фізичних і юридичних осіб, які користуються та/або мають намір користуватися радіочастотним ресурсом України, визначені Законом України "Про радіочастотний ресурс України".

Відповідно до положень статті 1 Закону України "Про радіочастотний ресурс України" радіочастотний ресурс - частина радіочастотного спектра, придатна для передавання та/або приймання електромагнітної енергії радіоелектронними засобами і яку можливо використовувати на території України та за її межами відповідно до законів України та міжнародного права, а також на виділених для України частотно-орбітальних позиціях.

Частиною другою статті 12 Закону України "Про радіочастотний ресурс України" встановлено, що органом державного регулювання у сфері користування радіочастотним ресурсом України є національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, яка утворюється відповідно до Закону України "Про телекомунікації".

Згідно з частиною першою статті 14 Закону України "Про радіочастотний ресурс України" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, здійснює свої повноваження у смугах радіочастот загального користування.

За приписами пункту 1 частини другої статті 14 Закону України "Про радіочастотний ресурс України" передбачено, що повноваженнями Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, щодо регулювання у сфері користування радіочастотним ресурсом України є ліцензування у сфері користування радіочастотним ресурсом України відповідно до цього Закону.

У відповідності до підпункту 1 та 3 частини другої статті 30 Закону України "Про радіочастотний ресурс України" користування радіочастотним ресурсом України здійснюється на підставі ліцензій на користування радіочастотним ресурсом України та дозволів на експлуатацію - суб'єктами господарювання, які користуються радіочастотним ресурсом України для надання телекомунікаційних послуг, а також дозволів на експлуатацію - спеціальними користувачами, технологічними користувачами та радіоаматорами.

За визначенням статті 1 Закону України "Про радіочастотний ресурс України" ліцензія на користування радіочастотним ресурсом України - документ, який засвідчує право суб'єкта господарювання на користування радіочастотним ресурсом України протягом визначеного терміну в конкретних регіонах та в межах певних смуг, номіналів радіочастот з виконанням ліцензійних умов.

Згідно частини першої статті 31 Закону України "Про радіочастотний ресурс України" ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України видаються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації, суб'єктам господарювання, які користуються радіочастотним ресурсом України для надання телекомунікаційних послуг.

Відповідач є користувачем радіочастотного ресурсу України на підставі ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України.

Відповідно до статті 57 Закону України "Про радіочастотний ресурс України" користування радіочастотним ресурсом в Україні здійснюється на платній основі. Збір за користування радіочастотним ресурсом України встановлюється Податковим кодексом України.

Відповідно до підпункту 254.1.1 пункту 254.1 статті 254 Податкового кодексу України платниками рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України є загальні користувачі радіочастотного ресурсу України, визначені законодавством про радіочастотний ресурс, яким надано право користуватися радіочастотним ресурсом України в межах виділеної частини смуг радіочастот загального користування на підставі: ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України.

Згідно з підпунктом 254.5.3 пункту 254.1 статті 254 Податкового кодексу України платники рентної плати, яким надано право користуватися радіочастотним ресурсом України на підставі ліцензій на користування радіочастотним ресурсом України, сплачують рентну плату починаючи з дати видачі ліцензії.

Відповідно до частини третьої статті 58 Закону України "Про радіочастотний ресурс України" у разі несплати щомісячного збору протягом шести місяців відповідна ліцензія на користування радіочастотним ресурсом України, а також дозволи на експлуатацію анулюються без компенсації збитків користувачу радіочастотного ресурсу України зі стягненням суми заборгованості в судовому порядку.

Відповідно до підпункту 10 пункту 6 Положення про НКРЗІ, затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011 року № 1067, НКРЗІ для забезпечення виконання покладених на неї завдань та функцій має право звертатися до суду з відповідними позовними заявами в разі порушення суб'єктами господарювання, що провадять діяльність на ринку телекомунікаційних послуг та послуг поштового зв'язку, законів про телекомунікації, інформатизацію, користування радіочастотним ресурсом та поштовий зв'язок, а також з позовами про скасування державної реєстрації у випадках, передбачених законом.

Згідно Переліку користувачів радіочастотного ресурсу-платників рентної плати за користування радіокористувачів радіочастотного ресурсу України, які протягом шести і більше місяців не сплачували до бюджету рентну плату за користування радіочастотним ресурсом України по м.Києву станом на 13.07.2017 року, відповідачем не сплачена рентна плата за користування радіочастотним ресурсом України за період з 30.12.2016 року по 13.07.2017 року.

Разом з цим, суд зазначає, що конституційний правовий порядок у сфері оподаткування ґрунтується на положеннях частини першої статті 67 Конституції України, згідно з якою кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законами. Згідно з приписами статей 57, 86 Конституції України кожному гарантується право знати свої права та обов'язки, кожен зобов'язаний неухильно дотримуватися Конституції України та законів України, а незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Отже, враховуючи несплату відповідачем щомісячного збору за користування радіочастотним ресурсом України (рентної плати) за період більше ніж шість місяців, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для анулювання відповідних ліцензій та дозволів, а відтак задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до частини другої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи представників сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 6, 8, 9, 77, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації задовольнити.

Анулювати товариству з обмеженою відповідальністю «Москіто Мобайл» ліцензії на користування радіочастотним ресурсом України від 12.02.2015 року № 7938 (термін дії до 02.06.2019 року), від 12.02.2015 року № 7939 (термін дії до 24.12.2023 року) та дозволи на експлуатацію РЕЗ, а саме:

- №№ СРТ-80-0182037 від 05.05.2015 року, СРТ-80-0270528, СРТ-80-0283593 - СРТ-80-0283597 від 12.07.2017 року, СРТ-80-0283593 - СРТ-80-0283597 від 12.07.2016 року, СРТ-80-0288110, СРТ-80-0288113 від 19.07.2016 року, СРТ-80-0294094, СРТ-80-0294097 - СРТ-80-0294098 від 30.08.2016 року, СРТ-80-0297168 від 03.10.2016 року, які були видані згідно з ліцензією на користування РЧР України № 7938 від 12.02.2015 року;

-№№ ШПС-32-0175307, ШПС-80-0175305 від 14.04.2015 року, ШПС-63-0224893 від 11.01.2016 року, ШПС-12-0228934 від 23.02.2016 року, ШПС-73-0238739 від 18.04.2016 року, ШПС-51-0273065, ШПС-80-0270529, ШПС-80-0283598 - ШПС-80-0283604 від 12.07.2016 року, ШПС-80-0288109, ШПС-80-0288111 - ШПС-80-0288112, ШПС-80-0288114 від 19.07.2016 року, які були видані згідно з ліцензією на користування РЧР України № 7939 від 12.02.2015 року;

-№ ШПС-46-0199014 від 11.09.2015 року, який був виданий згідно з ліцензією на користування РЧР України № 7939 від 12.02.2015 року та дозволи на експлуатацію абонентських РЕЗ, а саме: Ms АР-46-0196037 - АР-14-0196038 від 22.04.2016 року, які працюють під управлінням цієї базової станції з використанням того ж номіналу радіочастоти: 2462 МГц;

-№ ШПС-68-0208064 від 12.10.2015 року, який був виданий згідно з ліцензією на користування РЧР України № 7939 від 12.02.2015 року та дозволи на експлуатацію абонентських РЕЗ, а саме: №№ АР-68-0129058 - АР-68-0129061 від 29.12.2015 року, які працюють під управлінням цієї базової станції з використанням того ж номіналу радіочастоти: 2462 МГц;

-№ ШПС-68-0208065 від 12.10.2015 року, який був виданий згідно з ліцензією на користування РЧР України № 7939 від 12.02.2015 року та дозвіл на експлуатацію абонентського РЕЗ, а саме: № АР-68-0129062 від 29.12.2015 року, який працює під управлінням цієї базової станції з використанням того ж номіналу радіочастоти: 2422 МГц.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Москіто Мобайл» (код ЄДРПОУ 38824876) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок ГУ ДКСУ в місті Києві №31218206784007, МФО 820019, код отримувача 38004897) судовий збір у розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп.

Рішення суду, відповідно до частини 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Повний текст рішення буде виготовлено протягом десяти днів.

Суддя Є.В. Аблов