
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 січня 2018 рокуЛьвів№ 876/11846/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів :
головуючого судді: Запотічного І.І.,
суддів: Довгої О.І., Сапіги В.П.,
при секретарі судового засідання: Бедрій Х.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 17 листопада 2017 року (суддя: Антоняк Т.М., ухвалена в м. Івано-Франківську о 14:53, повний текст складено 22.11.2017р.) у справі № 344/8747/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
В липні 2017р. ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в якому з врахуванням уточнених позовних вимог просив зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок йому пенсії, яка призначена йому за вислугою років з дати виникнення права на перерахунок тобто з 01.01.2016 року відповідно до довідки № Т-46/108/05/8-17 від 15.06.2017 року, яка була виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області та направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.
Постановою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 17 листопада 2017 року позов задоволено; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, яка призначена йому за вислугою років з дати виникнення права на перерахунок, з 01.01.2016 року відповідно до довідки № Т-46/108/05/8-17 від 15.06.2017 року, яка була виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області та направлена до Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.
Не погодившись з даною постановою суду, відповідач оскаржив її подавши апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду. Вважає, що оскаржувана постанова винесена без належного з’ясування обставин справи і з порушенням норм матеріального та процесуального права. Просить її скасувати та прийняти нову постанову про відмову в позові.
Як на доводи апеляційної скарги посилається на ту обставину, що оскільки державним бюджетом на 2017 рік не передбачені кошти для проведення перерахунків пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ, тому Пенсійний фонд на даний час не має фінансової можливості провести вказаний перерахунок пенсії. Після внесення змін до Державного бюджету України на 2017 рік та виділення коштів на ці цілі головним управлінням Пенсійного фонду в області буде здійснено перерахунок пенсії позивачу. Крім того, звертає увагу на ту обставину, що суд першої інстанції не застосував правових наслідків пропущення позивачем строку звернення до суду з адміністративним позовом.
Апелянт повідомлявся судом про час та місце розгляду справи, однак явки уповноважених представників в судове засідання не забезпечив, що не перешкоджає розгляду справи за його відсутності.
Позивач в запереченні на апеляційну скаргу вважає оскаржувану постанову законною та просить залишити її без змін. Також позивач просить розгляд справи проводити за його відсутності.
Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області як пенсіонер органів внутрішніх справ та 08.12.1998 року йому призначена пенсія відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб.
Позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
Відповідач листом від 26.06.2017 року за № 446/т-15 відмовив позивачу у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що Ліквідаційною комісією ГУ НП в Івано-Франківській області їм не направлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, яка встановлена додатком 2 до Постанови КМУ № 45 від 13 лютого 2008 року. Також зазначено, що пенсія може бути перерахована за умов виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Як вбачається з матеріалів справи 15.06.2017 року на ім'я позивача направлено лист від ГУНП в Івано-Франківській області за № Т-46/108/05/8-17 від 15.06.2017 року, до якого долучена довідка Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Не погодившись з відмовою відповідача в перерахунку пенсії ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позов суд першої інстанції дійшов висновку про наявність підстав для здійснення перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2016 р.
Апеляційний суд з таким висновком суду першої інстанції погоджується з огляду на наступне.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон №2262-ХІІ) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частини другої статті 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських.
Згідно абзацу другого пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (згідно із Законом України від 23.12.2015 N900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-УIIІ статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
З огляду на вищевикладене, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року N 988.
Пунктом 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за N135/13402, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Як визначено в п.3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Івано-Франківській області, на підставі отриманих списків, виготовлено довідку № 1817/108/05/8-17 від 13.06.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії та надіслано її відповідачу.
Відтак, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що вказаний порядок здійснення перерахунку пенсії у відповідності до ст. 63 Закону №2262-ХІІ на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року було дотримано, а тому відповідач, отримавши довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу був зобов’язаний здійснити відповідний перерахунок, однак цього не зробив.
Стосовно доводів апелянта щодо застосування шестимісячного строку звернення до суду, передбаченого ч. 2 ст. 99 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.
В силу ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що оскільки зазначені зміни у законодавстві щодо відсутності строкових обмежень для перерахунку пенсії набули чинності з 01.01.2016, а отже саме із цієї дати у відповідача виникли підстави для перерахунку пенсії позивачу, відтак позов підставно задоволено.
Посилання відповідача на відсутність коштів у Державному бюджеті України на проведення такого перерахунку є безпідставним, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Враховуючи викладене вище, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції про підставність позовних вимог.
ОСОБА_2 апелянта не спростовують висновків суду першої інстанції.
Згідно ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області залишити без задоволення, постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 17 листопада 2017 року у справі №344/8747/17 без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту прийняття.
На постанову протягом тридцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.
У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя ОСОБА_3 судді ОСОБА_2 ОСОБА_4 Повне судове рішення складено 29.01.2018р.