
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 810/3150/17 Суддя (судді) першої інстанції: Василенко Г.Ю.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 січня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Бабенка К.А., суддів: Кузьменка В.В., Степанюка А.Г., секретаря Антоненко К.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Діпнет Україна» на Постанову Київського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2017 року за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Діпнет Україна» до Головного управління ДФС у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми «Н», -
В С Т А Н О В И В:
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2017 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Позивачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить судове рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове судове рішення, яким його позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників Сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити, Постанову суду першої інстанції скасувати, ухвалити нову Постанову, якою адміністративний позов задовольнити повністю з наступних підстав.
Відповідачем проведено документальну камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності, своєчасності подання податкової звітності, сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість, своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних Позивача, про що складено відповідний Акт від 26.06.2017 року № 1028/10-36-12-03/38278035 (надалі - Акт), копія якого наявна в матеріалах справи (а.с.23-25).
Перевіркою встановлено порушення Позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України.
На підставі зазначених порушень, Відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Н» від 25.07.2017 року №0007271203, яким до Позивача застосовано штраф у сумі 17841,36 грн. за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму податку на додану вартість.
Згідно з п. 201.1. ст. 201. Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Відповідно до п. 201.10. ст. 201. Податкового кодексу України, зокрема при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою; податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту; підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня; датою та часом надання податкової накладної в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції; якщо надіслані податкові накладні сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин; якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних; реєстрація податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Згідно з п. 1201.1 ст. 1201 Податкового кодексу України, порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу, зокрема в розмірі 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів.
Як вбачається з матеріалів справи, Позивачем порушено строк реєстрації податкових накладних від 26.12.2016 року №№26128, 26124, 26127, 261216 , 26121, 26126, 26129, 261217, 261211, 261214 та від 19.12.2016 року №191233 до 15 календарних днів, у зв'язку з чим до нього застосовано штраф у розмірі 10% від суми податку на додану вартість, зазначеної в податкових накладних.
Відповідно до п. 1 розділу 2 Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженої Наказом Державної податкової адміністрації України від 10 квітня 2008 року №233, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 квітня 2008 року за №320/15011 (надалі - Інструкція), платник податків здійснює формування та подання податкових документів в електронному вигляді відповідно до законодавства із застосуванням спеціалізованого програмного забезпечення формування податкових документів, засобу КЗІ, керуючись цією Інструкцією та договором.
Згідно з п. 6 розділу 2 Інструкції, для приймання податкових документів в електронному вигляді від платника податків орган ДПС повинен мати програмне забезпечення приймання та обробки податкової звітності з засобами КЗІ; чинні посилені сертифікати відкритих ключів, сфомовані акредитованим центром сертифікації ключів для органу ДПС.
Відповідно до п.п. 4,5 п. 6 Додатку 1 до Інструкції, орган ДПС має право розірвати Договір в односторонньому порядку у випадку ненадання Платником податків нового посиленого сертифіката (сертифікатів) відкритого ключа замість скасованих або в разі зміни Платником місця реєстрації; у разі припинення дії Договору надісланий Платником податків податковий документ в електронному вигляді не приймається.
Як вбачається з інформації на офіційному сайті Державної фіскальної служби України («Новий електронний сервіс!!! Договір «Про укладення електронних документів» в електронній формі»), при зміні ЕЦП директора або ЕЦП печатки платника податку необхідне повторне укладання договору "Про визнання електронних документів" в електронному вигляді між платником податків і органом ДПС України.
У зв'язку із зміною директора та юридичної адреси Позивача, 03 січня 2017 року ним направлено електронною поштою Броварській ОДПІ ГУ ДФС у Київській області Договір про визнання електронних документів від 03.01.2017 року № 281220161.
05 січня 2017 року на електронну адресу Позивача від ДФС України надійшла Квитанція № 2, в якій зазначено, що Документ не прийнято та виявлено помилки: відомості стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку юридичної особи не відповідають реєстраційним даним в Єдиному банку даних та порушено п. 66.4. ст. 66 Податкового кодексу України.
Згідно з п. 66.4. ст. 66 Податкового кодексу України, платники податків - юридичні особи та їх відокремлені підрозділи зобов'язані подати контролюючому органу відомості стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку юридичної особи, її відокремлених підрозділів, у 10-денний строк з дня взяття на облік чи виникнення змін у облікових даних платників податків, шляхом подання заяви у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Відповідальність за неподання такої інформації визначається цим Кодексом.
Відповідно до п. 9.3. Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 09 грудня 2011 року №1588, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 травня 2014 року за №503/25280, платники податків - юридичні особи та відокремлені підрозділи юридичних осіб зобов'язані подати відомості стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку юридичної особи, відокремлених підрозділів юридичної особи до контролюючого органу у 10-денний строк з дня взяття на облік чи виникнення змін у облікових даних платників податків, шляхом подання заяви за формою №1-ОПП з позначкою «Відомості про особу, відповідальну за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку». У разі надходження від державних реєстраторів відомостей про внесення змін до Єдиного державного реєстру щодо платників податків, а також надходження від платників податків заяв за формами № 1-ОПП, № 5-ОПП з позначкою «Зміни», «Відомості про особу, відповідальну за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку» або за формою № 1-РПП з позначкою «Перереєстрація, зміни» контролюючі органи вносять відповідні зміни до Єдиного банку даних юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб та фіксують зазначені зміни в журналах за формами № 2-ОПП, № 7-ОПП.
Позивачем 29 грудня 2016 року подано до Слобожанської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області Заяву за формою № 1-ОПП з позначкою «Зміни», у зв'язку з чим зазначену Заяву ним подано у строк, визначений податковим законодавством.
06 січня 2017 року Позивачем до Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області подану Заяву, ідентичну поданій Заяві від 29 грудня 2016 року за формою № 1-ОПП з позначкою «Зміни».
Також, 06 січня 2017 року Позивачем направлено на електронну адресу Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області Договір про визнання електронних документів від 06.01.2017 року № 281220161 такого ж змісту, що і Договір від 03 січня 2017 року.
10 січня 2017 року на електронну адресу Позивача від ДФС України надійшла Квитанція № 2, в якій зазначено, що Документ не прийнято та виявлено помилки: відомості стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку юридичної особи не відповідають реєстраційним даним в Єдиному банку даних та порушено п. 66.4. ст. 66 Податкового кодексу України.
10 січня 2017 року Позивачем направлено на електронну адресу Броварської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області Договір про визнання електронних документів від 10.01.2017 року № 281220161 такого ж змісту, що і Договори від 03 та 06 січня 2017 року.
11 січня 2017 року на електронну адресу Позивача від ДФС України надійшла Квитанція № 2, в якій зазначено, що Документ прийнято, та в цей же день зареєстровано податкові накладні від 26.12.2016 року №№26128, 26124, 26127, 261216 , 26121, 26126, 26129, 261217, 261211, 261214 та від 19.12.2016 року №191233 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Отже, порушення Позивачем строку реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних сталося саме з вини податкового органу.
Згідно з частиною другою ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, вимоги якої Відповідачем не виконано.
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржене Позивачем податкове повідомлення-рішення є протиправним і підлягає скасуванню.
Згідно з частиною першою ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення є, зокрема неправильне застосування норм матеріального права.
Судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального права, тому, Постанова Київського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2017 року скасовується та ухвалюється нова Постанова, якою адміністративний позов задовольняється повністю.
Відповідно до частини першої ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 139, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Діпнет Україна» задовольнити, Постанову Київського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2017 року скасувати, ухвалити нову Постанову, якою адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Київській області форми «Н» від 25 липня 2017 року №0007271203.
Присудити за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Київській області (код за ЄДРПОУ 39393260) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Діпнет Україна» (код за ЄДРПОУ 38278035) 3360 (три тисячі триста шістдесят) грн. 00 коп. судового збору, сплаченого Платіжними дорученнями від 13 вересня 2017 року №115 та від 04 грудня 2017 року №6392.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення її в повному обсязі безпосередньо до Верховного Суду.
Постанову складено в повному обсязі 30.01.2018 року.
Головуючий суддя Бабенко К.А.
Судді: Кузьменко В.В.
Степанюк А.Г.