
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 січня 2018 року № 876/12005/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Качмара В.Я.,
суддів - Гінди О.М., Ніколіна В.В.,
при секретарі судового засідання - Смидюк Х.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на постанову Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 13 листопада 2017 року у справі №338/1021/17 (суддя Битківський Л.М., постанова пийнята о 12/33 год, смт.Богородчани, Богородчанський район, Івано-Франківська область) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та Ліквідаційної комісії Управління міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - ГУПФ, ПФУ відповідно) та Ліквідаційної комісії Управління міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській (далі - Ліквідаційна комісія, УМВС відповідно) в якому просив:
визнати дії Ліквідаційної комісії щодо надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій від 22.05.2017 №731/108/05/8-17 (далі - Довідка) без надбавки за особливо важливі завдання, надбавки за оперативно-розшукову діяльність та зменшення премії неправомірними;
визнати дії ГУПФ щодо не перерахунку пенсії неправомірними;
зобов'язати ГУПФ провести перерахунок пенсії з урахуванням відомостей, що зазначені у Довідці, а також надбавок за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби у розмірі 43% та за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 9%, премії 15% та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016 без обмежень.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що він перебуває на обліку в ГУПФ, та як пенсіонер органів внутрішніх справ отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII). У зв'язку з набуттям чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон №900-VIII) та постанови Кабінету Міністрів України (далі КМУ) від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції» (далі - Постанова №988), якою встановлено розміри виплат грошового забезпечення поліцейських, що значно перевищують розміри тих виплат, з яких позивачу вираховувалась пенсія, у нього виникло право на перерахунок пенсії у відповідності до «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45). На виконання вимог Порядку №45 Ліквідаційною комісією виготовлено Довідку, яку направлено ГУПФ, однак до якої, на думку ОСОБА_3, включено не всі види виплат, що йому належать. Разом з тим, ГУПФ посилаючись на відсутність бюджетного фінансування жодних дій щодо перерахунку пенсії на підставі Довідки не вчиняє.
Постановою Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 13 листопада 2017 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Ліквідаційної комісії щодо видачі позивачу Довідки. Визнано протиправною бездіяльність ГУПФ стосовно не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 Зобов'язано ГУПФ провести перерахунок призначеної позивачу пенсії відповідно до норм Закону №900-VIII та з урахуванням діючої редакції ст.63 Закону №2262-XII, а також відповідно до Постанови №988, виходячи з розміру посадового окладу 2500 грн., окладу за спеціальним званням 2000 грн., надбавки за стаж служби у розмірі 50% та премії у розмірі 15% і виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01.01.2016.
Стягнуто з Ліквідаційної комісії на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати у розмірі 640 грн сплаченого судового збору.
Постанову суду першої інстанції оскаржив відповідач, який в апеляційній скарзі просить її скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову в повному обсязі. Зазначає, що ГУПФ не може здійснити перерахунок пенсії позивачу, оскільки на такі виплати відсутнє фінансове забезпечення з Державного бюджету України. Звертає увагу на те, що позовні вимоги щодо включення в грошове забезпечення для перерахунку пенсії премії в розмірі 15% є безпідставними. На це вказує положення п.5 Порядку №45, де визначено, що розмір премії для перерахунку пенсії обраховується у середніх розмірах, який і зазначений у Довідці. Крім того, посилається і на пропущення позивачем строків звернення до суду з адміністративним позовом.
Позивач у відзиві на апеляційну скаргу вважає постанову суду першої інстанції обґрунтованою, прийняту з врахуванням всіх обставин справи та такою, що відповідає нормам матеріального та процесуального права. Просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, оскаржувану постанову без змін.
ОСОБА_1 просив про розгляд справи без його участі. ГУПФ та Ліквідаційна комісія в судове засідання не надіслали своїх представників про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, а тому апеляційний суд відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС), вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності учасників справи, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, апеляційну скаргу, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення, з наступних підстав.
Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що у ГУПФ не було законних підстав для відмови у перерахунку та виплаті пенсії за нормами чинного законодавства, а посилання відповідачів на те, що до розрахунку має братись середній розмір премії за відповідною посадою у державному органі за місяць, що передував перерахунку пенсії, є не обґрунтованим, оскільки за таких умов, виходячи зі змісту ст.63 Закону №2262-XII, пенсія позивача підлягала би перерахунку щомісячно.
Такі висновки суду першої інстанції відповідають фактичним обставинам справи та є лише частково вірними, з таких міркувань.
Апеляційним судом, з врахуванням встановленого судом першої інстанції, встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 з 2006 року перебуває на обліку в ГУПФ та отримує пенсію відповідно до Закону №2262-XII. Позивач звільнений зі служби з посади помічника оперативного чергового Богородчанського районного відділу УМВС в спеціальному званні майор міліції.
З метою подання документів до пенсійних органів для перерахунку пенсії, позивач звернувся до Ліквідаційної комісії для отримання довідки про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції.
Ліквідаційна комісія надала ОСОБА_1 Довідку, в якій зазначено оклад за спеціальним званням - 2000 грн, посадовий оклад за рівноцінною посадою помічника чергового - 25000 грн, надбавка за стаж служби в поліції в розмірі 50%, премія - 2,73% (а.с.43).
01.08.2017 позивач направив заяву до Ліквідаційної комісії щодо роз'яснення йому зменшеного розміру премії (з 15% до 2,73%) та відсутності надбавок, які були нараховані йому при призначенні пенсії та отримувалися ним при проходженні служби (а.с.10-11).
Того ж таки 01.08.2017 ОСОБА_1 звернувся до ГУПФ із заявою про перерахунок пенсії (а.с.8-9).
08.08.2017 ГУПФ на звернення позивача щодо перерахунку пенсії листом №615/І-15 відмовило йому в перерахунку пенсії, повідомивши, що питання проведення перерахунку пенсії буде розглянуто лише у разі виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с.12).
В свою чергу, Ліквідаційна комісія 15.08.2017 в листі №І-89/108/05/8-17 щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, як пенсіонера органів внутрішніх справ з урахуванням надбавок та премії, зазначила, що 22.05.2017 на адресу ГУПФ направлено Довідку. При підготовці Довідки враховувались щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами установлені КМУ - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок. У листі також вказано, що інші надбавки, доплати та премії для проведення перерахунку пенсії відповідно до Постанови №988 враховувалися в середніх розмірах. А тому, для прирівняної посади яку позивач займав до виходу на пенсію премія становить - 2,73%, надбавки ж за особливо важливі завдання та оперативно-розшукову діяльність, на момент перерахунку пенсії не передбачена законодавством (а.с.13-14, 44-46).
Вважаючи дії відповідачів щодо не перерахунку пенсії та надання Довідки без урахування усіх належних доплат, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій особам звільненим з військової служби регулюються ст.63 Закону №2262-XII.
Відповідно до частин 3, 4 ст.63 Закону №2262-XII (в редакції, Закону №900-VIII та чинній на час виникнення спірних правовідносин) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених КМУ. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою №988, яка набрала чинності 02.12.2015, визначено складові грошового забезпечення поліцейських та схему окладів поліцейських за спеціальними званнями.
Відповідно до п.1 зазначеної Постанови грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно абзацу 2 п.15 «Прикінцевих та перехідні положень» Закону України «Про Національну поліцію» (в редакції, Закону №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
З огляду на це, пенсіонери з числа колишніх працівників міліції, набувають право на перерахунок пенсії у разі внесення змін до грошового забезпечення поліцейських Національної поліції, які відбулися за рішенням КМУ, виключно після 29.12.2015.
Законом №900-VIII, який набрав чинності 29.12.2015 ст.63 Закону №2262-XII було доповнено новою частиною, у редакції зазначеній вище.
З наведеного випливає, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача як колишнього працівника міліції на підставі Постанови №988.
Порядком №45 визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.
Пунктом 1 Порядку №45 (в редакцій, чинній на час виникнення спірних відносин) встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30.01.2001 №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до п.4 Порядку №3-1 (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.
Водночас, згідно з п.24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Системний аналіз зазначених норм права дозволяє дійти висновку, що для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте КМУ, про що державні органи, визначені цим Порядком , повідомляють орган ПФУ.
З врахуванням цього, за наявності права позивача на перерахунок пенсії, а також надання відповідачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, підстав для відмови позивачу у перерахунку пенсії не було.
Посилання апелянта на відсутність виділених з Державного бюджету коштів як на причину невиконання покладеного на нього обов'язку по проведенню перерахунку та виплати пенсії суд не бере до уваги, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх обов'язків, що узгоджується з усталеною практикою Європейського суду з прав людини (рішення в справах «Кечко проти України», «Бурдов проти Росії»).
Разом з тим, апеляційний суд погоджується з доводами апелянта та висновками суду першої інстанції про те, що надбавки за виконання особливо важливих завдань та оперативно-розшукову діяльність не мають враховуються при перерахунку пенсії позивачу в даному випадку. Це пов'язано з тим, що Постановою №988, яка є основною підставою для перерахунку пенсії, у розглядуваній справі, не передбачено таких видів надбавок.
Щодо ж до визначення позивачу в Довідці розміру премії 15%, апеляційний суд зазначає наступне.
Пунктом 5 Порядку №45 передбачено, що розмір премії для перерахунку пенсії обраховується у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.
Міністерство внутрішніх справ України листом від 20.04.2017 №5551/05/22-2-2017, п.9 роз'яснило, що при оформленні довідок про грошове забезпечення необхідно враховувати: інші надбавки, доплати, підвищення та премії для перерахунку пенсії відповідно до Постанови №988 в середніх розмірах, що фактично виплачені за грудень 2015 року за відповідною посадою (посадами) в Національній поліції, при цьому надавши інформацію у вигляді таблиці про визначення середніх розмірів надбавок та премій, що фактично сплачені за грудень 2015 року, відповідно до якої за посадою помічника чергового премія становить 2,73%, яка і вказана в Довідці (а.с.44-46).
Враховуючи викладене, апеляційний суд приходить до висновку, що позов в частині визнання неправомірними дій Ліквідаційної комісії щодо зменшеного розміру премії задоволенню не підлягає. Суд першої інстанції вимоги позивача в цій частині задовольнив безпідставно, врахувавши старий розмір премії позивача при посадовому окладі працівників міліції в меншому розмірі, до посадового окладу поліцейського в більшому розмірі.
Стосовно посилань апелянта на необхідність застосування шестимісячного строку звернення до суду, передбаченого ч.2 ст. 99 КАС (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), суд апеляційної інстанції, вважає за необхідне зазначити наступне.
Так, відповідно до ч.2 ст. 99 КАС та ч.2 ст.122 КАС (в редакції чинній на час апеляційного розгляду справи), для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В силу частин 2, 3 ст.51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відтак, оскільки зазначені зміни у законодавстві щодо відсутності строкових обмежень для перерахунку пенсії набули чинності з 01.01.2016, отже саме із цієї дати у відповідача виникли підстави для перерахунку пенсії позивачу.
За таких обставин, апеляційний суд приходить до висновку про підставність часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 щодо визнання протиправною бездіяльності ОУПФ стосовно не проведення перерахунку пенсії відповідно до Довідки та зобов'язання такого провести перерахунок призначеної пенсії відповідно ст.63 Закону №2262-ХІІ, Постанови №988 на підставі Довідки, починаючи з 01.01.2016, з врахуванням фактично проведених виплат та виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії. В решті позову необхідно відмовити за безпідставністю заявлених вимог.
Крім того, за правилами ч.1 ст.139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (ч.3 ст.139 КАС).
При подачі позовної заяви позивачем сплачено судовий збір у розмірі 640 грн, що підтверджується квитанцією від 26.09.2017 №0.0.858098400.
Враховуючи те, що позов задоволено частково, апеляційний суд приходить до висновку, що підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань ГУПФ на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 320 грн.
За пунктами 3, 4 ч.1 ст.317 КАС підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
В підсумку, такі обставини є безсумнівною підставою для скасування постанови суду першої інстанції та прийняття нової постанови про часткове задоволення позову з наведених вище підстав.
Керуючись статями 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області задовольнити частково.
Постанову Богородчанського районного суду Івано-Франківської області від 13 листопада 2017 року скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій від 22 травня 2017 року №731/108/05/8-17.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року №988, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій від 22 травня 2017 року №731/108/05/8-17 починаючи з 01 січня 2016 року, з врахуванням фактично проведених виплат та виплатити позивачу різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
В задоволенні решти позову відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 320 (триста двадцять) гривень.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя В. Я. Качмар судді О. М. Гінда В. В. Ніколін Повний текст виготовлений 29 січня 2018 року.