Рішення № 71879422, 24.01.2018, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2018
Номер справи
807/680/17
Номер документу
71879422
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

24 січня 2018 року м. Ужгород№ 807/680/17 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилка С.Є.

з участю секретаря судового засідання Кубічек Н.І.

за участі:

представника позивача - не з'явився;

представника відповідача - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Закарпатській області до Державного підприємства "Закарпатське вертолітне виробниче об'єднання" про стягнення заборгованості у розмірі 763171,35 грн., -

В С Т А Н О В И В:

Відповідно до статті 243 частини 3 КАС України 24 січня 2018 року було проголошено вступну та резолютивну частини ухвали. Ухвалу у повному обсязі було складено 30 січня 2018 року. Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

29 травня 2017 року до Закарпатського окружного адміністративного суду звернулося з позовною заявою Головне управління ДФС у Закарпатській області до Державного підприємства "Закарпатське вертолітне виробниче об'єднання", якою просило суд: "1. Прийняти позовну заяву до провадження суду; 2. Розглянути справу без участі представника позивача; 3. Стягнути з Державного підприємства "Закарпатське вертолітне виробниче об'єднання" (код ЄДРПОУ - 14310804), яке зареєстровано за адресою: 90531, Закарпатська область, Тячівський район, смт. Дубове, вул. Заводська, буд. 8, суму податкового боргу у розмірі 763171,35 грн. за рахунок коштів, що належать платнику податків на праві власності, в тому числі тих, які знаходяться на рахунках у банках відповідача."

Обґрунтовуючи свої вимоги позивач вказує, що станом на 23 лютого 2017 року за відповідачем рахується податком борг у розмірі 763171,35 грн., а саме: - за платежем 140101000 "податок на додану вартість у розмірі 285907,57 грн., - по платежу 1801010500 "земельний податок" у розмірі 477263,78 грн.. Податковий борг відповідачем залишається не погашеним.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, проте, відповідно до пункту 2 прохальної частини позовної заяви позивач просив суд розглядати справу за наявними матеріалами, без участі представника інспекції (а.с. 8).

Відповідач у судове засідання не з'явився та не забезпечив явку свого представника, хоча судом вживалися заходи щодо виклику відповідача, що передбачені Главою 3 Розділу КАС України. Заперечення проти позову суду не надано.

Розгляд даної справи неодноразово відкладався у зв'язку з існуванням на те

об'єктивних причин.

Розглянувши подані сторонами докази, заслухавши сторони та їх представників, всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини (факти), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до статті 36 Податкового Кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

Відповідно до довідки з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, Державне підприємство "Закарпатське вертолітне виробниче об'єднання"знаходиться за адресою: 90531, смт. Дубове, вул. Заводська, буд. 8, Тячівського району, Закарпатської області, код ЄДРПОУ 14310804 (а.с. 11).

Судом встановлено, що відповідачем до контролюючого органу самостійно було подано: - податкову декларацію з податку на додану вартість за вересень 2016 року №9195198459 від 18 жовтня 2016 року із самостійно задекларованою сумою, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 17282,00 грн. (а.с. 25). Проте самостійно задекларована сума грошового зобов'язання залишається відповідачем не сплаченою в повному обсязі; - податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2016 року №9212706423 від 09 листопада 2016 року із самостійно задекларованою сумою, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 109 664,00 грн. (а.с.24). Проте самостійно задекларована сума грошового зобов'язання залишається відповідачем не сплаченою в повному обсязі; - податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2016 року №9219256025 від 16 листопада 2016 року із самостійно задекларованою сумою, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 20108,00 грн. (а.с. 26). Проте самостійно задекларована сума грошового зобов'язання залишається відповідачем не сплаченою в повному обсязі; - податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад 2016 року №9246513411 від 20 грудня 2016 року із самостійно задекларованою сумою, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 14382,00 грн. (а.с. 27). Проте самостійно задекларована сума грошового зобов'язання залишається відповідачем не сплаченою в повному обсязі; - податкову декларацію з податку на додану вартість за грудень 2016 року №9266428766 від 18 січня 2017 року із самостійно задекларованою сумою, що підлягає сплаті до бюджету у розмірі 63551,00 грн. (а.с. 28). Проте самостійно задекларована сума грошового зобов'язання залишається відповідачем не сплаченою в повному обсязі.

Відповідно до статті 46 пункту 46.1 Податкового кодексу України (далі по тексту ПК України), податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Відповідно до статті 49 пункту 49.1 ПК України, податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Відповідно до статті 54 ПК України, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до статті 57 пункту 57.1 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до статті 56 пункту 56.11 ПК України, не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

Крім того, Головним управлінням ДФС у Закарпатській області було проведено перевірку дотримання встановлених законодавством граничних термінів сплати податків на додану вартість, Державного підприємства "Закарпатське вертолітне виробниче об'єднання". За результатами вищевказаної перевірки було складено акт про результати перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість від 13 грудня 2016 року № 4370/12-00/14310804 (а.с. 42). На підставі даного акту перевірки було прийнято податкове повідомлення-рішення від 13 грудня 2016 року № 0004611200, яким відповідачу визначено суму штрафної санкції по платежу "податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)" у розмірі 6114,20 грн. (а.с. 41).

Також, на підставі акту про результати перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість від 08 вересня 2016 року № 1989/1200/14310804 податкове повідомлення-рішення від 23 вересня 2016 року № 0003121200, яким відповідачу визначено суму штрафної санкції по платежу "податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)" у розмірі 433 грн. (а.с. 34).

На підставі акту про результати перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість від 29 грудня 2016 року № 3094/1200/14310804 податкове повідомлення-рішення від 08 грудня 2016 року № 0004501200, яким відповідачу визначено суму штрафної санкції по платежу "податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)" у розмірі 34 715 грн. (а.с. 39).

На підставі акту про результати перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість від 08 вересня 2016 року № 1989/1200/14310804 податкове повідомлення-рішення від 23 вересня 2016 року № 000311200, яким відповідачу визначено суму штрафної санкції по платежу "податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)" у розмірі 3290,60 грн. (а.с. 35).

На підставі акту про результати перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість від 29 листопада 2016 року № 3094/1200/14310804 податкове повідомлення-рішення від 08 грудня 2016 року № 0004511200, яким відповідачу визначено суму штрафної санкції по платежу "податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)" у розмірі 9415,35 грн. (а.с. 40).

На підставі акту про результати перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість від 05 жовтня 2016 року № 2448/1200/14310804 податкове повідомлення-рішення від 17 жовтня 2016 року № 0003481200, яким відповідачу визначено суму штрафної санкції по платежу "податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)" у розмірі 170,00 грн. (а.с. 37).

Одночасно, суд встановив, відповідно до податкових декларацій з плати за землю вбачається, що відповідач самостійно визначив суму грошового зобов'язання земельного податку, однак у повному обсязі не сплачені. Зокрема, відповідно до податкової декларації від 10 лютого 2016 року № 9013329694 у розмірі 138813,13 грн., у тому числі по строках сплати: 30 вересня 2016 року - 27762,68 грн., 30 жовтня 2016 року - 27762,68 грн., 30 листопада 2016 року - 27762,68 грн., 30 грудня 2016 року - 27762,68 грн.,30 січня 2017 року - 27762,68 грн. (а.с. 22). Відповідно до податкової декларації від 10 лютого 2016 року № 9013329610 у розмірі 2441,41 грн., у тому числі по строках сплати: 30 вересня 2016 року - 488,28 грн., 30 жовтня 2016 року - 488,28 грн., 30 листопада 2016 року - 488,28 грн., 30 грудня 2016 року - 488,28 грн.,30 січня 2017 року - 488,28 грн. (а.с.а.с. 18). Відповідно до податкової декларації від 23 березня 2016 року № 9039455010 у розмірі 111,21 грн., у тому числі по строках сплати: 30 вересня 2016 року - 22,24 грн., 30 жовтня 2016 року - 22,24 грн., 30 листопада 2016 року - 22,24 грн., 30 грудня 2016 року - 22,24 грн., 30 січня 2017 року - 22,24 грн. (а.с.16). відповідно до податкова декларація від 21 грудня 2016 року № 9247611387 у розмірі 259087,96 грн., у тому числі по строках сплати: 21 грудня 2016 року - 201233,36 грн., 30 грудня 2016 року - 25154,18 грн. та сума штрафних санкцій самостійно визначена платником у розмірі 7546,25 грн. (а.с. 14).

Відповідно до статті 129 пункту 4 ПК України грошовими зобов'язаннями визначеними підпунктами 129.1.1 та 129.1.2. пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), на в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

Контролюючим органом було нараховано пеню, яка складає: з податку на додану вартість - у розмірі 6781,72 грн., та із земельного податку - у розмірі 76809,81 грн..

Таким чином судом також встановлено, що заборгованість відповідача по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) становить у розмірі 285907,57 грн., в тому числі 6781,72 грн. пені, а також по земельному податку в розмірі 477263,78 грн., у тому числі 76809,81 грн. пені за порушення строків погашення узгодженого грошового зобов'язання.

Відповідно до статті 57 пункту 57.3 ПК України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Відповідно до статті 14 пункту 14.1 підпункту 14.1.156 ПК України, податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Статтею 14 пунктом 14.1 підпунктом 14.1.175 ПК України встановлено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно статті 59 пункту 59.1 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до статті 14 пункту 14.1 підпункту 14.1.153 даного Кодексу податкова вимога - письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.

Зазначені судом податкові повідомлення-рішення були надіслані відповідачеві (а.с.а.с. 33, 36, 38).

Згідно зі статтею 59 пунктом 59.1 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Судом встановлено, що позивачем з метою погашення податкового боргу було вручено відповідачу податкову вимогу від 22 жовтня 2001 року № 1/13, що підтверджується особисто підписом директора ДП "Закарпатське вертолітне виробниче об'єднання" - Бережник М.Ю. про її отримання 18 жовтня 20017 року та податкову вимогу від 22 листопада 2001 року № 2/85, яку вручено особисто директору Бережник М.Ю. 28 листопада 2001 року (а.с. 13).

При цьому, з часу виставлення податкової вимоги податковий борг не переривався. Заперечень щодо суми податкового боргу або доказів його сплати відповідачем суду не надано.

Податковий борг відповідача підтверджений матеріалами справи, зокрема обліковою карткою платника податків та розрахунком податкового боргу.

Відповідно до статті 20 пункту 20.1 підпункту 20.1.19 ПК України, контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Відповідно до статті 20 пункту 20.1 підпункту 20.1.34 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до статті 102 пункту 102.4 ПК України, у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.

Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними і допустимими доказами, податковими повідомленнями-рішеннями, розрахунком податкового боргу відповідачем не спростовані (заперечення проти позову відповідач суду не надав) та підлягають до задоволення повністю.

Застосоване судом законодавство - використане в редакції, станом на час виникнення спірних правовідносин.

Керуючись статтями 242-246 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позов Головного управління ДФС у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, Ужгородський район, м. Ужгород, вул. Волошина, будинок 52, ідентифікаційний код 39393632) до Державного підприємства "Закарпатське вертолітне виробниче об'єднання" (90531, Закарпатська область, Тячівський район, смт. Дубове, вул. Заводська, буд. 8, ідентифікаційний код 14310804) - задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства "Закарпатське вертолітне виробниче об'єднання" (90531, Закарпатська область, Тячівський район, смт. Дубове, вул. Заводська, буд. 8, ідентифікаційний код 14310804) з коштів, які перебувають у його власності, в тому числі коштів з рахунків у банках, обслуговуючих Державне підприємство "Закарпатське вертолітне виробниче об'єднання", податковий борг у розмірі 763171,35 (семисот шестидесяти трьох тисяч трьохсот ста семидесяти однієї грн. 35 коп.) грн..

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України (пункт 15.5)).

СуддяС.Є. Гаврилко