Рішення № 71862286, 26.01.2018, Межівський районний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
26.01.2018
Номер справи
181/1131/17
Номер документу
71862286
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 181/1131/17

Провадження № 2-а/181/2/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" січня 2018 р. смт. Межова

Суддя Межівського районний суду Дніпропетровської області Літвінова Л.Ф., розглянувши у спрощеному провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Першотравенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання здійснити нарахування пенсії відповідно до Закону України "Про прокуратуру",

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Першотравенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про прокуратуру", посилаючись на те, що з 14 липня 2016 року вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Межівському районі Дніпропетровської області, яке у подальшому у 2017 році реформовано в Першотравенське об’єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, та вважається отримувачем пенсії за вислугу років відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 року (зі змінами) та ст.86 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції 2014 року), у розмірі 60 % від суми середньої заробітної плати, що підтверджується копією протоколу відповідача № 4 від 14 липня 2016 року, відповідно до постанови Межівського районного суду Дніпропетровської області від 06 травня 2016 року, якою визнано за нею право на пенсію за вислугу років з 25 серпня 2015 року . При цьому, під час виконання вказаної постанови Межівського районного суду УПФ України в Межівському районі станом на 14 липня 2016 року їй здійснено обрахунок пенсії, виходячи з її доходів станом на 25 серпня 2015 року у розмірі 4048 грн.. Фактично ж зазначеної пенсії вона не отримувала, так як по 17 липня 2017 року включно була діючим працівником органів прокуратури і обіймала посаду прокурора Межівського відділу Синельниківської місцевої прокуратури та звільнена із займаної посади згідно наказу прокурора Дніпропетровської області від 10.07.2017 року за № 762к у зв’язку з виходом на пенсію за вислугу років.

30 вересня 2015 року Кабінетом Міністрів України видано постанову №763 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505», якою затверджено структуру й умови оплати та нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури України.

Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно – правових актів» визначено у п.3, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов’язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій з 01.12.2015 року підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури».

Пунктом 6 Постанови КМУ №1013 від 09.12.2015 року встановлено, що постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 грудня 2015 року.

Таким чином, на підставі зазначених постанов Кабінету Міністрів України у неї, як у пенсіонера органів прокуратури, виникло законне право на нарахування пенсії, виходячи з підвищених розмірів посадових окладів з 01.12.2015 року.

Після звільнення з органів прокуратури у зв’язку з виходом на пенсію за вислугу років 18 липня 2017 року вона звернулася до Першотравенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області з письмовою заявою про нарахування пенсії та надала довідку прокуратури Дніпропетровської області від 18.07.2017 за № 18-24вих17 про заробітну плату на посаді прокурора Межівського відділу Синельниківської місцевої прокуратури відповідно до Постанов Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 року та №1013 від 09.12.2015 року.

Відповідачем їй відмовлено згідно листа начальника управління від 25.07.2017 року № Я-21/17, у якому зазначено, що здійснити перерахунок її пенсії не має законних підстав. Свою відмову відповідач мотивує тим, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Тому, як зазначив відповідач, з 01 червня 2015 року органи Пенсійного фонду України не призначають і не перераховують пенсії відповідно до Закону. У зв’язку із чим вона отримує з серпня 2017 року пенсію за вислугу років 4048 грн. щомісячно, яка нарахована з її доходів прокурорського працівника на серпень 2015 року, і рахує її суттєво заниженою на момент звернення за нарахуванням пенсії після звільнення з органів прокуратури.

Вважає, що дії Першотравенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо відмови у нарахуванні їй пенсії, виходячи з розміру 60% від суми заробітної плати, що зазначена у наданій нею довідці від 18.07.2017 за № 18-24вих17, є неправомірними і такими, що порушують її гарантовані ОСОБА_2 соціальні права на пенсійне забезпечення з огляду на наступне.

Відповідно до ч.1 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ (у редакції, чинній на час здобуття мною права на призначення їй пенсії за вислугу років) та ст.86 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції 2014 року, що діяла на момент визнання права на призначення пенсії за вислугу років), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, а з 2014 року - мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року - 22 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років. На день звернення до суду мала стаж роботи понад 22 роки, з них на посадах прокурорів – понад 15 років, що визнано судовим рішення, що вступило в законну силу.

Виходячи із зазначених обставин органами Пенсійного фонду України 14 липня 2016 року за нею визнано право на даний вид пенсії за умови наявності необхідного для цього стажу, після розгляду її адміністративної справи судом, рішення якого вступило в законну силу. При цьому слід зауважити, що звернення до суду для зарахування наявного трудового стажу до спеціального, потребувало додаткового часу і відтермінувало надання всіх необхідних для призначення цього виду пенсії документів на строк понад три місяці.

Посилання Відповідача на пункт 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, як на підставу (на думку відповідача) неможливості проведення перерахунку її пенсії, є безпідставними.

Так, у пункті 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213, визначено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до деяких законів, у тому числі до Закону України «Про прокуратуру».

Однак, на час її звернення до судових інстанцій та органів Пенсійного фонду України за призначенням пенсії набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII, у зв'язку з чим втратили чинність положення ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ в частині визначення осіб, які мають право на призначення пенсії за вислугу років та розміру такої пенсії, та статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII визначено підстави та порядок призначення пенсії за вислугу років. І вказане право на пенсію за вислугу років нею реалізовано та за нею визнано органами пенсійного забезпечення, що не суперечить положенням пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 та узгоджується з діючою судовою практикою.

Крім того, нею порушено питання не про право на перерахунок пенсії, а про право на нарахування пенсії, що є відмінними по суті та за правовим регулюванням.

Просить суд визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Межівському районі Дніпропетровської області, яке реформовано в Першотравенське об’єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо відмови їй у нарахуванні пенсії відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Дніпропетровської області від 18.07.2017 року за № 18-24вих17 про заробітну плату на посаді прокурора Межівського відділу Синельниківської місцевої прокуратури відповідно до Постанов Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 року та №1013 від 09.12.2015 року; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Межівському районі Дніпропетровської області, яке реформовано в Першотравенське об’єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, здійснити їй нарахування пенсії відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» після звільнення з роботи, що дає право на цей вид пенсії, на підставі довідки прокуратури Дніпропетровської області від 18.07.2017 року за № 18-24вих17 про заробітну плату на посаді прокурора Межівського відділу Синельниківської місцевої прокуратури відповідно до Постанов Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 року та №1013 від 09.12.2015 року, та здійснювати відповідні виплати, а також виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

За ухвалою від 13 грудня 2017 року було відкрито скорочене провадження по даній справі.

З 15 грудня 2017 року внесено зміни до КАС України.

Пунктом 10 розділу VII «Перехідні положення» КАС України передбачено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Відповідно до ст. 262 КАС України, суддя розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження.

Представник відповідача у наданому суду відзиві заперечував протиправність відмови позивачу в здійсненні перерахунку пенсії та просив заявлені позовні вимоги залишити без задоволення; судові витрати залишити за позивачем.

Суддя, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, приходить до наступного.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_2 та Законами України.

У відповідності до ч.2 ст. 19 ОСОБА_2 України органи державної влади та органи місцевою самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_2 та Законами України.

Згідно ст. 46 ОСОБА_2 України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

У відповідності до ст. 58 ОСОБА_2 України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 14 липня 2016 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Межівському районі Дніпропетровської області, яке у подальшому у 2017 році реформовано в Першотравенське об’єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, та вважається отримувачем пенсії за вислугу років відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 року (зі змінами) та ст.86 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції 2014 року), у розмірі 60 % від суми середньої заробітної плати, що підтверджується копією протоколу відповідача № 4 від 14 липня 2016 року, відповідно до постанови Межівського районного суду Дніпропетровської області від 06 травня 2016 року, якою визнано за нею право на пенсію за вислугу років з 25 серпня 2015 року . При цьому, під час виконання вказаної постанови Межівського районного суду УПФ України в Межівському районі станом на 14 липня 2016 року їй здійснено обрахунок пенсії, виходячи з її доходів станом на 25 серпня 2015 року у розмірі 4048 грн.. Фактично ж зазначеної пенсії вона не отримувала, так як по 17 липня 2017 року включно була діючим працівником органів прокуратури і обіймала посаду прокурора Межівського відділу Синельниківської місцевої прокуратури та звільнена із займаної посади згідно наказу прокурора Дніпропетровської області від 10.07.2017 року за № 762к у зв’язку з виходом на пенсію за вислугу років.

30 вересня 2015 року Кабінетом Міністрів України видано постанову №763 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505», якою затверджено структуру й умови оплати та нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури України.

Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно – правових актів» визначено у п.3, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов’язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій з 01.12.2015 року підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури».

Пунктом 6 Постанови КМУ №1013 від 09.12.2015 року встановлено, що постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 грудня 2015 року.

Таким чином, на підставі зазначених постанов Кабінету Міністрів України у позивача, як у пенсіонера органів прокуратури, виникло законне право на нарахування пенсії, виходячи з підвищених розмірів посадових окладів з 01.12.2015 року.

Після звільнення з органів прокуратури у зв’язку з виходом на пенсію за вислугу років 18 липня 2017 року ОСОБА_1 звернулася до Першотравенського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області з письмовою заявою про нарахування пенсії та надала довідку прокуратури Дніпропетровської області від 18.07.2017 року за № 18-24вих17 про заробітну плату на посаді прокурора Межівського відділу Синельниківської місцевої прокуратури відповідно до Постанов Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 року та №1013 від 09.12.2015 року.

Відповідачем відмовлено згідно листа начальника управління від 25.07.2017 року № Я-21/17, у якому зазначено, що здійснити перерахунок пенсії не має законних підстав. Свою відмову відповідач мотивує тим, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Тому, з 01 червня 2015 року органи Пенсійного фонду України не призначають і не перераховують пенсії відповідно до Закону. У зв’язку з чим ОСОБА_1 отримує з серпня 2017 року пенсію за вислугу років у розмірі 4048 грн. щомісячно, яка нарахована з її доходів прокурорського працівника на серпень 2015 року.

Відповідно до ч.1 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ (у редакції, чинній на час здобуття позивачем права на призначення пенсії за вислугу років) та ст.86 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції 2014 року, що діяла на момент визнання права на призначення пенсії за вислугу років), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, а з 2014 року - мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року - 22 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 12 років. На день звернення до суду мала стаж роботи понад 22 роки, з них на посадах прокурорів – понад 15 років, що визнано судовим рішення, що вступило в законну силу.

Виходячи із зазначених обставин органами Пенсійного фонду України 14 липня 2016 року за позивачем визнано право на даний вид пенсії за умови наявності необхідного для цього стажу, після розгляду справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 судом, рішення якого вступило в законну силу.

В пункті 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213, визначено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії ( щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до деяких законів, у тому числі до Закону України «Про прокуратуру».

Однак, на час звернення позивача до судових інстанцій та органів Пенсійного фонду України за призначенням пенсії набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII, у зв'язку з чим втратили чинність положення ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ в частині визначення осіб, які мають право на призначення пенсії за вислугу років та розміру такої пенсії, та статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII визначено підстави та порядок призначення пенсії за вислугу років. І вказане право на пенсію за вислугу років ОСОБА_1 реалізовано та за нею визнано органами пенсійного забезпечення, що не суперечить положенням пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 та узгоджується з діючою судовою практикою.

Відповідно до ч.2 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі (ч.3 вказаного Закону).

Відповідно до ч. 4 Закону середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років.

Згідно п.1.8. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, особам, які одержують пенсію, призначену органами Пенсійного фонду за іншими законами пенсія призначається з дати виникнення права на неї з урахуванням пункту 1.7 цього розділу.

Відповідно до п.1.7 цього розділу Порядку днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до цієї норми Закону перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Відповідно до п.2.4 вищезазначеного Порядку до заяви про призначення пенсії за вислугу років, крім документів, передбачених підпунктами 1-4 пункту 2.1 цього розділу, надаються також документи, що підтверджують стаж роботи, який дає право на призначення такого виду пенсії.

Пенсії за вислугу років призначаються у разі звільнення з роботи, що дає право на цей вид пенсії. У разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата пенсії припиняється і поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи.

Таким чином, у сукупності всіх наведених обставин, відповідним закону нарахування ОСОБА_1 пенсії за вислугу років після її звільнення з органів прокуратури 17.07.2017 року і на підставі довідки про її заробітну плату на момент звільнення, тобто довідки прокуратури Дніпропетровської області від 18.07.2017 року за № 18-24вих17 про заробітну плату на посаді прокурора Межівського відділу Синельниківської місцевої прокуратури.

Відповідно до ст.8 ОСОБА_2 України в країні діє принцип верховенства права. ОСОБА_2 України має найвищу юридичну силу та має пріоритет над іншими нормативно – правовими актами. Закони та інші нормативно – правові акти приймаються на основі ОСОБА_2 України і повинні відповідати їй.

ОСОБА_2 України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі ОСОБА_2 України гарантується.

У статті 46 ОСОБА_2 України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створення мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ч.1 ст.58 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» Пенсійний фонд України і його територіальні підрозділі здійснюють керівництво та управління солідарною системою, проводять збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначають пенсії, підготовляють документи для їх виплат та виконують інші управлінські функції. Вони по суті є органами державної виконавчої влади і суб’єктами владних повноважень, а тому, керуючись вимогами ст.19 ОСОБА_2 України, зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_2 та законами України.

Зокрема, у Постанові Пленуму Верховного суду України «Про застосування ОСОБА_2 України при здійсненні правосуддя» за №9 від 01.11.1996 року зазначено, що відповідно до ст.8 ОСОБА_2 в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституційні права та свободи людини і громадянина є безпосередньо діючими. Вони визначають цілі і зміст законів та інших нормативно-правових актів, зміст і спрямованість діяльності органів законодавчої та виконавчої влади, органів місцевого самоврядування і забезпечуються захистом правосуддя.

Конституційний суд України неодноразово розглядав питання, пов’язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою ОСОБА_2 України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно статті 17 ОСОБА_2 України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме – у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року №5-рп/2002 щодо пільг, компенсації і гарантій та від 11 жовтня 2005 року №8-рп/2005 про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання).

У даних рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян, як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов’язана з ризиком для життя і здоров’я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно – правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (рішення №5-рп/2002 р.).

Проте Кабінетом Міністрів України з 01.01.2015 року по теперішній час не визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, чим звужено та обмежено конституційне право позивача на пенсійне забезпечення. За вказаних обставин, відсутність встановленого Кабінетом Міністрів України будь-якого порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури є фактично бездіяльністю, що порушує гарантоване ОСОБА_2 та Законом право на її перерахунок.

Подібна бездіяльність з боку Уряду України (Кабінету Міністрів України) у справі «Суханов та Ільченко проти України» (заяви №68685/10 та 71378/10) від 26 вересня 2014 року з питання відмови в перерахунку пенсії через невстановлення певного порядку Урядом була кваліфікована Європейським судом з прав людини як порушення майнового інтересу заявника, що передбачено у статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (параграфи 51-56). Аналогічну правову позицію Європейського суду з прав людини викладено у справі «Будченко проти України» (заява №38677/06 від 24.07.2014року). Суть цієї справи Європейського суду з прав людини полягала у тому, що Кабінет Міністрів України повинен був запровадити правові механізми, необхідні для реалізації прав громадян на соціальні пільги, у тому числі на які мав право заявник.

Проте такий механізм був запроваджений лише через декілька років після набрання Законом чинності. Наведений стан був визнаний Європейським судом з прав людини таким, що порушив майновий інтерес заявника, тривале не запровадження відповідного механізму було втручання у право заявника мирно володіти своїм майном, передбачене статтею 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (параграф 39 у справі «Будченко проти України»).

Стаття 1 Першого Протоколу Конвенції визначає «Кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права».

Суддя вважає, що відмова позивачу в перерахунку пенсії на підставі п.5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 № 213-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення, є необґрунтованою, адже зазначені положення стосуються порядку призначення пенсій, а не перерахунку вже призначеної пенсії, також не підлягають застосуванню нові положення законодавства до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності. Більш того, таке застосування норм права суперечить вимогам ч. 1 ст. 58 ОСОБА_2 України, якою передбачено, що закони та нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Крім того, Закон України від 02.03.2015 року № 213-VІІІ набрав чинності 01.04.2015 року, а Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII набрав чинності 16.07.2015 року. Отже, на момент набрання чинності Закону № 213-VІІ норми Закону №1697-VII не набрали чинності, а тому не могли бути скасовані.

Оскільки звернення позивача стосувалось не призначення, а перерахунку раніше призначеної в 2017 пенсії за вислугу років у розмірі та на умовах відповідно до ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір в розмірі 640 грн., ця сума підлягає стягненню з відповідача на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 8-11, 77-79, 262 КАС України, суддя, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: 52900, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Першотравенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області (місцезнаходження: 52800, Дніпропетровська область, м. Першотравенськ, вул. Шкільна, буд.35, код ЄДРПОУ 40383748) про визнання протиправними дій відповідача та зобов'язання здійснити нарахування пенсії відповідно до Закону України "Про прокуратуру" – задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Межівському районі Дніпропетровської області, яке реформовано в Першотравенське об’єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні пенсії відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Дніпропетровської області від 18.07.2017 року за № 18-24вих17 про заробітну плату на посаді прокурора Межівського відділу Синельниківської місцевої прокуратури відповідно до Постанов Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 року та №1013 від 09.12.2015 року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Межівському районі Дніпропетровської області, яке реформовано в Першотравенське об’єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, здійснити ОСОБА_1 нарахування пенсії відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» після звільнення з роботи, що дає право на цей вид пенсії, на підставі довідки прокуратури Дніпропетровської області від 18.07.2017 року за № 18-24вих17 про заробітну плату на посаді прокурора Межівського відділу Синельниківської місцевої прокуратури відповідно до Постанов Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 року та №1013 від 09.12.2015 року та здійснювати відповідні виплати, а також виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) понесені нею судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 640,00 (шістсот сорок гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Першотравенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 40383748).

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Повне рішення суду виготовлено 26 січня 2018 року.

Суддя: ОСОБА_3