
ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ОСОБА_1 ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 210/5091/17
Провадження № 2-а/210/68/18
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
"22" січня 2018 р. суддя Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області ОСОБА_2, розглянувши адміністративну справу за правилами спрощеного провадження за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 південного об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_4 південного об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії. В обґрунтування позовних вимог зазначила, що вона перебуває на обліку в ОСОБА_4 південному об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Дніпропетровської області з 17.01.2001 року та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
Позивачка звернулася до ОСОБА_4 південної об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області з заявою про видачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям. Їй було відмовлено у видачі даної довідки, у зв'язку з чим позивачка звернулася до суду з вимогою надати їй таку довідку. Постановою окружного адміністративного суду, яка набрала законної сили 13 лютого 2017 року, її вимоги були задоволені, та зобов’язано Криворізьку південну об’єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Дніпропетровській області надати довідку про заробітну плату станом на 01.12.2015 року, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям. 07 липня 2017 року позивачка отримала вищевказану довідку.
18 липня 2017 року позивачка звернулася до відповідача. ОСОБА_4 центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, з заявою про перерахунок пенсії у зв’язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно — правових актів», надавши при цьому довідку від 7 липня 2017 року.
Листом від 25.07.2017 року позивачці було відмовлено в проведенні перерахунку у зв’язку з тим, що з 01.05.2016 року вступив в дію Закон України від 10 грудня 2015 року № 3889-УІІІ «Про державну службу», згідно якого перерахунки пенсії державним службовцям не передбачені.
Позивач вважає дану відмову безпідставною та незаконною, а бездіяльність протиправною.
Посилаючись на вищевикладене, позивач ОСОБА_3 просила суд визнати неправомірними дії ОСОБА_4 південного об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_3 з 18 липня 2017 року в розмірі 80% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу з урахуванням підвищення з 01.12.2015 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» та довідки ОСОБА_4 південної об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 07.07.2017 року №81/10/05-003; Зобов’язати Криворізьке південне об’єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_3 перерахунок пенсії з 18 липня 2017 року в розмірі 80% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу з урахуванням підвищення з 01.12.2015 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» та довідки ОСОБА_4 південної об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 07.07.2017 року №80/10/05-003 та здійснити виплату заборгованості, що виникне внаслідок такого перерахунку з урахуванням раніше проведених виплат.
Відповідач, Криворізьке південне об’єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, проти позову заперечувало. В обґрунтування заперечень зазначило, що Кабінет Міністрів України Постановою №1013 вніс зміни в постанову Кабінету Міністрів України №865 і виключив п. 4, яким було передбачено проведення перерахунку пенсій призначених державним службовцям у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, то Відповідач діяв у спосіб передбачений законом, відмовляючи в проведенні перерахунку пенсії.
Відповідно до ч.1 ст.263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_3 є пенсіонером, перебуває на обліку у ОСОБА_4 південному об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Дніпропетровської області з 17.01.2001 року та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
Позивачка звернулася до ОСОБА_4 південної об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області з заявою про видачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям. Їй було відмовлено у видачі даної довідки, у зв'язку з чим позивачка звернулася до суду з вимогою надати їй таку довідку.
Постановою окружного адміністративного суду, яка набрала законної сили 13 лютого 2017 року, її вимоги були задоволені, та зобов’язано Криворізьку південну об’єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Дніпропетровській області надати довідку про заробітну плату станом на 01.12.2015 року, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям. 07 липня 2017 року позивачка отримала вищевказану довідку.
18 липня 2017 року позивачка звернулася до відповідача ОСОБА_4 центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, з заявою про перерахунок пенсії у зв’язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно — правових актів», надавши при цьому довідку від 07 липня 2017 року.
ОСОБА_4 південного об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області від 25.07.2017 року позивачці було відмовлено в проведенні перерахунку у зв’язку з тим, що з 01.05.2016 року вступив в дію Закон України від 10 грудня 2015 року № 3889-УІІІ «Про державну службу», згідно якого перерахунки пенсії державним службовцям не передбачені.
Не погодившись з такою бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду із вищевказаними позовними вимогами.
Суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 37-1 Закону N3723-XII у редакції на час призначення пенсії позивачу, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким чином, з наведених положень вбачається, що призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року №76-VIII, який набрав чинності 01 грудня 2015 року, текст статті 37-1 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
Отже, вказану норму викладено у новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з яких призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержану заробітну плату на момент перерахунку; іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою - рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Норми ст. 37 Закону України «Про державну службу», діють на сьогодні і вони не змінені, не скасовані в установленому Конституцією України порядку.
Таким чином, станом на момент призначення позивачу пенсії законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія згідно Закону України “Про держану службу”, на її перерахунок у разі підвищення складових заробітної плати, в тому числі посадового окладу, працюючих державних службовців.
Разом із тим, на момент звернення позивача до територіального органу Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії, питання вищевказаного перерахунку пенсії чинним законодавством не врегульоване, в той час як в силу приписів статті 37-1 Закону України “Про державну службу” умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям повинні бути визначені Кабінетом Міністрів України.
Згідно статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» від 26.09.2014, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.
Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Отже, суд приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.
У зв'язку з цим, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії є протиправними.
Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення” у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України “Про державну службу”, “Про прокуратуру”, “Про судоустрій і статус суддів”, “Про статус народного депутата України”, “Про Кабінет Міністрів України, “Про судову експертизу”, “Про Національний банк України”, “Про службу в органах місцевого самоврядування”, “Про дипломатичну службу”, Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Зі змісту наведеної норми випливає, що її положення поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії, а не щодо її перерахунку.
Аналогічну позицію підтримує Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 23.02.2016 року у справі № К/800/4502/16.
Доводи, наведені відповідачем в відзиві на позовну заяву, викладеного не спростовують, а тому суд вважає позовні вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню.
Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 КАС України.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 139, 243, 246, 255, 293, 295, 297 КАС України, суд, –
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, інд. 50074, АДРЕСА_1) до ОСОБА_4 південного об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 40382964, інд. 50086, м. Кривий Ріг, вул. Ярослава Мудрого, 85-А) про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити повністю.
Визнати неправомірними дії ОСОБА_4 південного об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_3 з 18 липня 2017 року в розмірі 80% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу з урахуванням підвищення з 01.12.2015 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» та довідки ОСОБА_4 південної об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 07.07.2017 року №81/10/05-003.
Зобов’язати Криворізьке південне об’єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_3 перерахунок пенсії з 18 липня 2017 року в розмірі 80% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу з урахуванням підвищення з 01.12.2015 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» та довідки ОСОБА_4 південної об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 07.07.2017 року №80/10/05-003 та здійснити виплату заборгованості, що виникне внаслідок такого перерахунку з урахуванням раніше проведених виплат.
Стягнути з ОСОБА_4 південного об’єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 40382964, інд. 50086, м. Кривий Ріг, вул. Ярослава Мудрого, 85-А) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, інд. 50074, АДРЕСА_1) сплачений судовий збір в розмірі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя: Н. А. Літвіненко