
1Справа № 335/226/18 3/335/124/2018
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 січня 2018 року м. Запоріжжя
Суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя Крамаренко І.А., розглянувши матеріал, що надійшов з ГУ ДФС у Запорізькій області Василівське управління про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, іпн №2473310299, працює керівником ПАТ «Запоріжжяобленерго», що мешкає за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 14, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-2 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
З наданих суду матеріалів вбачається, що при проведенні камеральної перевірки даних, встановлено не своєчасна сплата узгоджених податкових зобов’язань податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки платника ПАТ «Запоріжжяобенерго» (код ЄДРПОУ 00130926), чим порушив п.п.266.10.1, п.266.10 ст. 266 Податкового Кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI, не своєчасно подано до установи банку платіжного доручення по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2017 р., термін сплати 18.07.2017р., 30.07.2017 рік.
В судове засідання ОСОБА_1 не з’явився, його захисник – адвокат ОСОБА_2 в судовому засіданні заперечував проти притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності посилаючись на те, що в його діях відсутній склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-2 КУпАП, у зв’язку з наступним.
Так, основними видами діяльності ПАТ «Запоріжжяобленерго» є постачання електричної енергії за регульованим тарифом та передача електричної енергії місцевими (локальними) електромережами на території Запорізької області.
Весь обсяг електроенергії для її передачі (розподілу) та постачання споживачам (суб’єктам господарювання та населенню) ПАТ «Запоріжжяобленерго» купує у єдиного в України оптового постачальника електричної енергії - Державного підприємства «Енергоринок».
Відповідно до статті 15 Закону України «Про електроенергетику» для проведення розрахунків за закуплену на оптовому ринку електричної енергії України та спожиту електричну енергію енергопостачальники, що здійснюють підприємницьку діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, їх відокремлені підрозділи та оптовий постачальник електричної енергії відкривають в установах уповноваженого банку поточні рахунки із спеціальним режимом використання. Своєю чергою, споживачі, які купують електричну енергію у енергопостачальників, що здійснюють підприємницьку діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, вносять плату за поставлену їм електричну енергію виключно на поточний рахунок із спеціальним режимом використання енергопостачальника в уповноваженому банку (АТ «Ощадбанк України»). Кошти з поточних рахунків із спеціальним режимом використання енергопостачальників, що здійснюють підприємницьку діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, перераховуються згідно з алгоритмом оптового ринку електричної енергії виключно на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії (Державне підприємство «Енергоринок»),
ПАТ «Запоріжжяобленерго» використовує у своїй діяльності поточні рахунки та рахунки із спеціальним режимом використання. При цьому, використовувати кошти для здійснення платежів, не пов’язаних із оплатою електричної енергії, зокрема, для сплати податків та зборів, ПАТ «Запоріжжяобленерго» може виключно з поточних рахунків, основним джерелом поповнення якого є надходження коштів за алгоритмом розподілу з рахунків із спеціальним режимом використання.
Отже, ПАТ «Запоріжжяобленерго» не може впливати ані на перерахування коштів та їх обсяг, ані на встановлення алгоритму, оскільки перерахування коштів здійснюється виключно на підставі алгоритму, встановленого НКРЕКП, і лише алгоритмом визначається частка, яка перераховується на поточні рахунки ПАТ «Запоріжжяобленерго» з рахунків із спеціальним режимом використання.
Починаючи з лютого 2015 р. Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, своїми постановами систематично встановлювався нульовий норматив відрахувань коштів на поточні рахунки ПАТ «Запоріжжяобленерго».
У 2017 р. в ПАТ «Запоріжжяобленерго», внаслідок чого товариство недоотримує кошти в обсязі необхідному для виплати заробітної плати, сплати податків та забезпечення здійснення ліцензійної діяльності.
Внаслідок вказаного, на ПАТ «Запоріжжяобленерго» склалася вкрай складна ситуація з виплатою заробітної плати працівникам підприємства, яка спричинена застосуванням до товариства з боку НКРЕКП нормативів відрахування коштів на поточні рахунки ПАТ «Запоріжжяобленерго», під час дії яких на поточні рахунки ПАТ «Запоріжжяобленерго» майже не надходили кошти за поставлену електроенергію.
Право працівників на повне та своєчасне одержання заробітної плати гарантоване ст.43 Конституції України, а також передбачене ст.24 Закону України «Про оплату праці» та ст. 115 Кодексу законів про працю України.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про оплату праці» та ст. 97 Кодексу законів про працю України оплата праці працівників підприємства здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються підприємством після виконання зобов'язань щодо оплати праці.
Відповідно до піт. 87.3.8. п.87.3. ст.87 Податкового кодексу України не можуть бути використані як джерела погашення податкового боргу платника податків власні кошти юридичної особи, що використовуються для виплат заборгованості з основної заробітної плати за фактично відпрацьований час фізичним особам, які перебувають у трудових відносинах з такою юридичною особою.
Пунктом 87.4. ст.87 Податкового кодексу України передбачено, що посадові особи, які прийняли рішення про використання майна, визначеного пунктом 87.3 цієї статті, як джерела погашення грошового зобов’язання або податкового боргу платника податків несуть відповідальність відповідно до закону.
Відповідно до п.87.9. ст.87 Податкового кодексу України спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів па виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Враховуючи вищезазначені обставини та вимоги законодавства України, відповідно до яких черговість погашення заборгованості по виплаті заробітної плати має пріоритет перед черговістю погашення податкового боргу, кошти, які залишаються на поточних рахунках ПАТ «Запоріжжяобленерго». використовуються ПАТ «ЗОЕ» для погашення наявної заборгованості із заробітної плати та сум нарахованих на що заробітну плату податків - єдиного соціального внеску, податку на доходи фізичних осіб, військового збору.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши захисника, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-2 КУпАП з огляду на наступне.
Диспозиція ст. 163-2 КУпАП передбачає відповідальність неподання або несвоєчасне подання посадовими особами підприємств, установ та організацій платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків та зборів (обов’язкових платежів). Складовою частиною суб’єктивної сторони даного виду правопорушення є вина у формі умислу.
Склад адміністративного правопорушення - це передбачена нормами права сукупність об’єктивних і суб’єктивних ознак, за наявності яких діяння можна кваліфікувати як адміністративне правопорушення. За відсутності хоча б однієї з ознак означає відсутність складу в цілому.
Об’єктивна сторона адміністративного правопорушення знаходить свій прояв у дії чи бездіяльності, що заборонені адміністративним правом. У багатьох випадках вона залежить від місця, часу, обставин і способу скоєння адміністративного правопорушення, а також від причинного зв’язку між діянням і шкідливими наслідками цього діяння, вчинення протиправного діяння в минулому, його системності.
Суб’єктивна сторона правопорушення - сукупність ознак, що характеризують психічне ставлення особи до вчиненого нею протиправного діяння і його негативних наслідків, а саме вина, мотив, мета правопорушення. Обов’язковою ознакою тут є вина, що виражається у формах умислу (прямого і непрямого) чи необережності (злочинної самовпевненості і злочинної недбалості).
В судовому засіданні захисником були надані документи, які свідчать про те, що в діях ОСОБА_1.М. відсутні об’єктивні та суб’єктивні ознаки за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням, передбаченим ч. 1 ст. 163-2 КУпАП.
Частиною 3 ст. 62 Конституції України передбачено, що обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно п. 1 до ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, суд приходить до висновку, що провадження по адміністративній справі відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 163-2, 247, 283, 284 КУпАП, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, за ч. 1 ст. 163-2 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Запорізької області через Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.
Суддя: І.А.Крамаренко