
2-а/243/96/2018
243/11401/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 січня 2018 року м. Слов'янськ
приміщення суду за адресою: м. Слов'янськ, вул. Добровольського, 2
Слов'янський міськрайонний суд в складі:
головуючого судді Сидоренко І.О.,
при секретарі судового засідання Рудь Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі № 11 Слов'янського міськрайонного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради, Управління соціального захисту населення Слов'янської райдержадміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
До Слов'янського міськрайонного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради, Управління соціального захисту населення Слов'янської райдержадміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Дана позовна заява мотивована тим, що 01.12.2016 року ОСОБА_1 разом з дітьми звернувся до УСЗН Слов'янської міської ради про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Після отримання довідок, Позивач письмово звернувся з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на сім'ю. Через півтора місяці, позивачу зателефонували представники УСЗН Слов'янської міської ради та відповіли, що потрібно з'явитись до Слов'янської райдержадміністрації УСЗН з новим зверненням щодо подовження виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, у зв'язку з тим, що м. Миколаївка Слов'янського р-ну з 2017 року підпорядкована Слов'янській райдержадміністрації УСЗН.
23.01.2017 року позивач разом з сім'єю звернулись до Слов'янської райдержадміністрації УСЗН з письмовою заявою про подовження виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, та отримали нові довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
У березні місяці не дочекавшись виплат від Слов'янської райдержадміністрації УСЗН, Позивач вимушений був звернутись на Урядову гарячу лінію з питанням щодо призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
15.03.2017 року УСЗН Слов'янської райдержадміністрації повідомило, що на підставі наданої заяви, державним соціальним інспектором, 13.01.2017 року було здійснено перевірку факту проживання за вказаною в довідці ВПО адресою. Під час перевірки факт проживання не підтверджено. Враховуючи цей факт, комісією з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо перемішеним особам, засідання якої відбулося 13.01.2017 року, було прийняте рішення про відмову у подовженні виплати щомісячної адресної допомоги з 01.12.2016 року.
Позивач вважає такі дії відповідача щодо припинення виплати належної йому щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 01 грудня 2016 року протиправними.
Зазначає, що жодної перевірки за фактичною адресою місця проживання його сім'ї працівниками УСЗН не здійснювалось. Його діти навчаються в Миколаївській загальноосвітній школі № 2, а він сам має місце роботи в КП «Сервіскомуненерго» Миколаївської міської ради.
На засіданні комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат ВПО при Слов'янській райдержадміністрації 31.01.2017 року було розглянуто подання управління соціального захисту населення, акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї та прийнято рішення про відновлення соціальної виплати у зв'язку з підтвердженим місцем фактичного проживання.
Щомісячну адресну допомогу ВПО було призначено та виплачено у квітні 2017 року з урахуванням боргу, починаючи з 23 січня, лютий та березень 2017 року, але не було здійснення нарахування та виплати заборгованості з 01.12.2016 року по 23.01.2017 року.
Просить зобов'язати Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради призначити та виплатити йому заборгованість по щомісячній допомозі внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в період з 01 грудня 2016 року по 23 січня 2017 рік.
Відповідачем, Управлінням соціального захисту населення Слов'янської міської ради, надано суду відзив на позов, який обґрунтований наступним. ОСОБА_1 з 16.10.2014 року по 23.01.2017 року перебував на обліку як внутрішньо переміщена особа в Управлінні та відповідна інформація була внесена до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб України. Державним соціальним інспектором 13.01.2017 року здійснено перевірку достовірності зазначеної в заяві ОСОБА_1 інформації про фактичне місце проживання та складено акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї. Комісією 13.01.2017 року прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 у призначенні (відновленні) такої виплати, у зв'язку з відсутністю за фактичним місцем проживання/перебування, зазначеним у заяві про призначення (відновлення) соціальної виплати. Оскільки на теперішній час м. Миколаївка віднесено до категорії міст районного значення Слов'янського району Донецької області, то особові справи та база отримувачів всіх видів соціальних допомог передана до УСЗН Слов'янської райдержадміністрації. На теперішній час опрацювання справ мешканців територіальної громади м. Миколаївка в програмному комплексі АСОПД КОМТЕХ не можливо. В задоволенні позову просили відмовити.
Відповідачем, Управлінням соціального захисту населення Слов'янської райдержадміністрації, надано заяву, згідно з якою ОСОБА_1 23.01.2017 року надав заяву для отримання довідки про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи та отримав зазначену довідку. Позивач перебуває в них на обліку та отримує щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 23.01.2017 року по теперішній час. Інформація щодо виплати заборгованості по виплаті щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання з 01.12.2016 року в управлінні відсутня, оскільки в зазначений період позивач був зареєстрований по УСЗН Слов'янської міської ради.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідно до ч. 2ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст. 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Наведені положення кореспондують ст. 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" від 11 грудня 2003 року № 1382-IV (надалі - Закон № 1382-IV), в силу якої громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.
Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Стаття 46 Конституції України, ст. 22 Загальної декларації прав людини,ст. 9 Міжнародного пакту про економічні, соціальні та культурні права,ст. 23 Європейської соціальної хартії (переглянутої) закріплюють право особи на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706-VII(далі-Закон № 1706-VII) встановлює гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб.
Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг визначає Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505.
Відповідно до пункту 2 Порядку № 505, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадімінстрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08 червня 2016 року № 365затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (далі - Порядок) та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування (далі - Порядок № 365).
Відповідно до ч. 1 Порядку, він визначає механізм призначення (відновлення) внутрішньо переміщеним особам виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Документом, що підтверджує статус внутрішньо переміщеної особи, є довідка, видана такій особі відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 "Про облік внутрішньо переміщених осіб"(ч. 2 Порядку).
Згідно з ч. 5 Порядку для призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщена особа, а у визначених законодавством випадках - її законний представник подає відповідну заяву до органу, що здійснює соціальні виплати на території, де зазначена особа перебуває на обліку за місцем її фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування. До заяви додається копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та пред'являється оригінал такої довідки.
Відповідно до п. 7 Порядку для призначення (відновлення) соціальних виплат структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за власною ініціативою або за зверненням органів, що здійснюють соціальні виплати, протягом 15 робочих днів з дня отримання відповідної заяви внутрішньо переміщеної особи або з дня надходження звернення від органів, що здійснюють соціальні виплати, проводить перевірку достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи.
Для призначення (відновлення) соціальних виплат особі, яка перебуває на обслуговуванні в територіальному центрі соціального обслуговування (надання соціальних послуг) або здобуває освіту певного рівня в дошкільних, шкільних, професійно-технічних і вищих навчальних закладах (студенти денної форми навчання), структурний підрозділ з питань соціального захисту населення надсилає до відповідного органу (закладу) запит щодо надання протягом 15 днів підтвердження перебування/навчання внутрішньо переміщеної особи в такому органі (закладі). У разі не підтвердження факту перебування/навчання внутрішньо переміщеної особи, про що відповідний орган (заклад) інформує письмово, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення проводить перевірку достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи.
01.12.2016 року ОСОБА_1 разом з дітьми, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2, звернулися до УСЗН Слов'янської міської ради про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та отримали відповідні довідки від 01.12.2016 року з зазначеним фактичним місцем проживання: АДРЕСА_1
01.12.2016 року ОСОБА_1 надав до УСЗН Слов'янської міської ради заяву про продовження виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Постановою Верховної Ради України «Про зміни в адміністративно-територіальному устрої Донецької області, зміну і встановлення меж міста Слов'янськ та Слов'янського району Донецької області» від 8 вересня 2016 року № 1518-VIII місто Миколаївка Слов'янської міської ради Донецької області віднесено до категорії міст районного значення Слов'янського району Донецької області.
На підставі наказу першого заступника начальника УСЗН Слов'янської міської ради № 01-06/124 від 26.12.2016 року «Про створення комісії з передачі особових справ отримувачів усіх видів соціальних допомог мешканців м. Миколаївка до управління соціального захисту населення Слов'янської районної державної адміністрації» особові справи та база отримувачів всіх видів соціальних допомог передана до УСЗН Слов'янської райдержадміністрації.
13.01.2017 року державним соціальним інспектором було здійснено перевірку факту проживання за вказаною в довідці ВПО адресою та під час перевірки факт проживання не підтверджено, в зв'язку з чим комісією з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам було прийняте рішення про відмову у подовженні виплати щомісячної адресної допомоги з 01.12.2016 року.
23.01.2017 року ОСОБА_1 разом з дітьми, ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2, звернулися до УСЗН Слов'янської райдержадміністрації про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та отримали відповідні довідки від 23.01.2017 року з зазначеним фактичним місцем проживання: АДРЕСА_1
23.01.2017 року ОСОБА_1 звернувся до УСЗН Слов'янської райдержадміністрації з заявою для поновлення виплати щомісячної адресної допомоги.
31.01.2017 року комісією з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам було прийнято рішення про відновлення соціальних виплат у зв'язку з підтвердженим місцем фактичного проживання.
Згідно з довідками Миколаївської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 від 04.04.2017 року ОСОБА_2 навчається в 5 класі, а ОСОБА_3 навчається в 11 класі з 01.09.2014 року по теперішній час.
Згідно з довідкою КП «Сервіскомуненерго» від 05.07.2017 року ОСОБА_1 працює у КП «Сервіскомуненерго» в адміністративно-управлінській частині слюсарем-сантехніком 6 розряду з 17.03.2017 року по теперішній час.
В акті № 11-18/864 від 13.01.2017 року про обстеження матеріально-побутових умов сім`ї зазначено, що під час обстеження державний соціальний інспектор до житлового приміщення за адресою: м. Миколаївка, вул. М.Петренка, 18-5, не потрапив, на стукіт ніхто не вийшов. Через зазначені обставини підтвердити факт проживання не можливо. Залишено повідомлення.
Відповідно до ч. 7 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам зі місцем їх фактичного проживання/перебування № 365 у разі коли внутрішньо переміщена особа протягом трьох робочих днів не з'явилася до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, такий підрозділ надсилає їй рекомендованим листом повторне повідомлення про необхідність протягом трьох робочих днів з'явитися для проходження фізичної ідентифікації.
Водночас структурний підрозділ з питань соціального захисту населення робить запит до Держприкордонслужби щодо виїзду внутрішньо переміщеної особи за кордон, на тимчасово окуповану територію України або до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В матеріалах справи відсутні докази щодо надіслання позивачу повторного повідомлення рекомендованим відправленням про необхідність протягом трьох робочих днів з'явитися для проходження фізичної ідентифікації або іншої, визначеної в Порядку інформації.
Статтею 19 Конституції України, передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, з огляду на встановлені обставини справи, суд приходить до висновку, що УСЗН Слов'янської райдержадміністрації зобов'язане поновити порушене право позивача на отримання щомісячної грошової допомоги та нарахувати і виплатити допомогу за період з 01.12.2016 року (дня подачі первинної заяви) по 23.01.2017 року (до дня подання вторинної заяви, за якою призначено допомогу).
З урахуванням наведених обставин та правових норм, суд доходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню та виплати має здійснювати саме УСЗН Слов'янської райдержадміністрації, оскільки позивач мешкає в м. Миколаївка, яке належить до Слов'янського району Донецької області.
При зверненні до суду позивачем були понесені судові витрати по сплаті судового збору у сумі 640,00 грн., які відповідно до положень ст.139 КАС України, з урахуванням задоволення судом позовних вимог, підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З аналізу вказаної норми вбачається, що питання про надання звіту про виконання рішення вирішує суд, який прийняв судове рішення по суті спору не на користь суб'єкта владних повноважень.
У зв'язку з тим, що для усунення порушення прав позивача відповідач повинен вчинити певні дії, то вимоги позивача щодо встановлення судом строку для подання суб'єктом владних повноважень - відповідачем до суду звіту про виконання судового рішення є законними, строк подачі звіту протягом одного місяця, з дня набрання рішенням законної сили є розумним строком.
На підставі вищевикладеного, керуючись , ст.ст. 5, 19-21, 122, 159-164, 242, 244, 245, 371, 372 Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" N900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. №268" суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Слов'янської міської ради, Управління соціального захисту населення Слов'янської райдержадміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Слов'янської райдержадміністрації призначити та виплатити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_5, щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання згідно з заявою від 01.12.2016 року за період з 01.12.2016 року по 23.01.2017 року.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Слов'янської райдержадміністрації (юридична адреса: 84122 Донецька область, місто Слов'янськ, вул. Банківська, 70; код ЄДРПОУ 25928803) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_5, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 витрати по сплаті судового збору у сумі 640 грн.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Слов'янської райдержадміністрації подати протягом одного місяця з дня набрання рішенням законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст.382 КАС України.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 30 днів з дня складення в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Слов'янський міськрайонний суд Донецької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Слов'янського
міськрайонного суду І О.Сидоренко