Постанова № 71854046, 29.01.2018, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.01.2018
Номер справи
682/2633/17
Номер документу
71854046
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 682/2633/17

Головуючий у 1-й інстанції: Зеленська В.І.

Суддя-доповідач: Сторчак В. Ю.

29 січня 2018 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сторчака В. Ю.

суддів: Ватаманюка Р.В. Мельник-Томенко Ж. М.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та Славутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на постанову Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 08 листопада 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Славутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

В вересні 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі ГУПФУ в Хмельницькій області, відповідач 1) та Славутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі Славутське ОУПФУ, відповідач 2) про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії, в якому з урахуванням збільшених позовних вимог просив визнати неправомірним та скасувати рішення комісії при ГУПФУ в Хмельницькій області від 13.07.2017 р. № 13 в частині відмови в зарахуванні до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах періодів роботи з 01.11.1990 р. по 31.12.1990 р, з 01.09.1992 р. по 30.09.1992 р., з 01.11.1993 р. по 31.01.1994 р., з 22.08.1992 р. по 17.02.1994 р., з 18.02.1994 р. по 17.03.1994 р. та зобов'язати комісію при ГУПФУ в Хмельницькій області зарахувати йому вищевказані періоди роботи до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком 2 на підставі ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення"; визнати неправомірною відмову Славутського ОУПФУ щодо незарахування йому періоду роботи на посаді електрогазозварювальника на ПАТ "Славутський солодовий завод" з 15.04.1999 р. по 16.05.2001 р. до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах та зобов'язати Славутське ОУПФУ зарахувати йому цей період до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, а також призначити пільгову пенсію за віком відповідно до п. б ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з дня звернення за призначенням пенсії; визнати неправомірними дії відповідачів щодо неврахування позивачу до пільгового стажу періоду роботи на посаді електрогазозварювальника з 05.10.1982 р. по 08.06.1988 р.

Постановою Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 08 листопада 2017 року позов задоволено частково, а саме: визнано неправомірною відмову та скасовано рішення комісії при ГУПФУ в Хмельницькій області від 13.07.2017 р. № 13 в частині відмови в зарахуванні ОСОБА_2 періоду роботи з 01.11.1990 р. по 31.12.1990 р. до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах; зобов'язано комісію при ГУПФУ зарахувати ОСОБА_2 період роботи на посаді електрогазозварювальника у ремонтному-пусконалагоджувальному управлінні "Стромпусконаладка" з 01.11.1990 р. по 31.12.1990 р. до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком 2 на підставі п. б ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення"; визнано неправомірною відмову Славутського ОУПФУ в Хмельницькій області у зарахуванні ОСОБА_2 періоду роботи на посаді електрозварювальника на Славутському склозаводі з 05.10.1982 р. по 08.06.1988 р. та на посаді електрогазозварювальника у ПАТ "Славутський солодовий завод" з 15.04.1999 р. по 16.05.2001 р. до розрахунку пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах; зобов'язано Славутське Славутське ОУПФУ в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_2 період роботи на посаді електрозварювальника на Славутському склозаводі з 05.10.1982 р. по 08.06.1988 р. та на посаді електрогазозварювальника у ПАТ "Славутський солодовий завод" з 15.04.1999 р. по 16.05.2001 р. до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах; зобов'язати Славутське ОУПФУ в Хмельницькій області призначити позивачу пільгову пенсію за віком відповідно до п. б ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з дня звернення за призначенням пенсії; вирішено питання щодо відшкодування судових витрат.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідачі подали апеляційні скарги, в яких посилаючись на те, що висновки викладені в постанові не відповідають обставинам справи, а також судом порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просили скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову про відмову в задоволенні позову.

В обгрунтування апеляційної скарги ГУПФУ в Хмельницькій області зазначило, що немає підстав для зарахування до пільгового стажу періоду роботи ОСОБА_2 з 15.04.1999 року по 19.05.2001 року, оскільки він не підтверджений результатами атестації робочих місць на підприємстві, що є обов'язковою умовою для призначення пенсії за Списком №2.

В своїй апеляційній скарзі Славутське ОУПФУ послалося на рішення комісії при ГУ ПФУ в Хмельницькій області про підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах від 13.07.2017 р. № 13, на підставі якого було прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії. Доводи щодо періоду роботи з 15.04.1999 року по 19.05.2001 року аналогічні тим, які викладені в апеляційній скарзі ГУ ПФУ в Хмельницькій області.

Відповідно п.2 ч.1 ст.311 КАС України розгляд справи колегією суддів здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, заслухавши суддю-доповідача та перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги необхідно задовольнити частково, з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, після досягнення 55 річного віку, в червні 2017 року звернувся до Славутського ОУПФУ з заявою про призначення йому пенсії на пільгових умовах за Списком №2, відповідно до п. б ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Рішенням відповідача 2 за № 29 від 07.09.2017 р. позивачу відмовлено в призначенні пільгової пенсії, оскільки його пільговий стаж становить 11 років 7 місяців 15 днів.

Зазначене вище рішення Славутського ОУПФУ було прийнято на підставі рішення комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 13.07.2017 р № 13, відповідно до якого позивачу до пільгового стажу роботи зараховано періоди роботи з 15.06.1988 р. по 31.10.1990 р., з 01.01.1991 р. по 21.08.1992 р., а в зарахуванні періодів роботи з 01.11.1990 р. по 31.12.1990 р., з 01.09.1992 р. по 30.09.1992 р., з 01.11.1993 р. по 31.01.1994 р., з 22.08.1992 р. по 17.02.1994 р. та з 18.02.1994 р. по 17.03.1994 р. відмовлено в зв'язку з тим, що відсутнє нарахування заробітної плати, відомості про проведення атестації робочих місць та відомості про роботу.

Окрім того, Славутське ОУПФУ не зарахувало до стажу роботи за Списком №2 періоду з 15.04.1999 р. по 16.05.2001 р., у зв'язку з відсутністю відомостей про атестацію робочих місць.

Не погоджуючись з рішеннями відповідачів, позивач звернувся до адміністративного суду з цим позовом.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем надано достатньо доказів на підтвердження трудового стажу за періоди з 05.10.1982 р. по 08.06.1988 р. та з 15.04.1999 р. по 16.05.2001 р., необхідного для призначення пенсії на пільгових умовах, відповідно до п."б" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Суд апеляційної інстанції частково не погоджується з такими висновками суду першої інстанції враховуючи наступні обставини.

Відповідно до ч. 2 ст.308 КАС України, суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Так, частиною 1 статті 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року N 1058-IV передбачено, що право на отримання пенсії мають право громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Пунктом "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Відповідно до Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року № 28-2, призначають (здійснють перерахунок) і виплачують пенсії, територіальні органи Пенсійного фонду України.

Згідно з п.1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнобов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22 - 1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (далі Порядок №22-1), заява про призначення пенсії непрацюючим пенсіонерам, подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, а також у місті та районі за місцем проживання (реєстрації).

Пунктом 1 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 N 18-1 (далі Порядок № 18-1) визначено, що у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника встановлено механізм підтвердження пільгового стажу і підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років здійснюється уповноваженими на те комісіями про Головних управліннях Пенсійного фонду України.

Основними завданнями Комісії є: розгляд заяв про підтвердження стажу роботи та прийняття рішень щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні в установленому порядку; участь у підготовці методичних посібників з розгляду питань про підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (п.6 Порядку № 18-1).

Згідно п.11 цього ж Порядку, для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднаних управлінь за місцем проживання (реєстрації) такі документи: 1) заяву про підтвердження стажу роботи; 2) документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004 та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; 3) трудову книжку; 4) документи, видані архівними установами.

Пунктами 12,13 Порядку № 18-1 встановлено, що Управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднані управління та головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі надають заявникам допомогу у зборі необхідних документів та в отриманні через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи витягу з Єдиного державного реєстру в електронній формі для підтвердження стажу роботи.

Управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднані управління приймають документи, необхідні для підтвердження стажу роботи, перевіряють правильність їх оформлення, відповідність викладених у них відомостей про заявника даним паспорта та документам про стаж, фіксують та засвідчують виявлені розбіжності та не пізніше трьох робочих днів з дня надходження заяви про підтвердження стажу роботи направляють до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Таким чином, з аналізу вищезазначених правових норм вбачається, що особа, яка досягла пенсійного віку, повинна звернутись з відповідною заявою безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації). Для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника, встановлено окремий Порядок, який визначає механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах. Відповідно цього Порядку заявник подає до територіального органу пенсійного фонду заяву про підтвердження стажу роботи та необхідний пакет документів, а останній після перевірки цих документів, не пізніше трьох робочих днів з дня надходження заяви про підтвердження стажу роботи направляє до Головного управління Пенсійного фонду України в області. Окрім того, в разі необхідності, УПФУ надають заявникам допомогу у зборі необхідних документів для підтвердження стажу роботи.

Слід зазначати, що комісія з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, уповноважена лише розглядати заяви про підтвердження стажу роботи та приймати рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні в установленому порядку. Однак до її компетенції не входить призначення пенсій особам, які досягли пенсійного віку, і після розгляду заяви, документи повертаються до УПФ.

Відповідно до Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року № 28-2, призначають (здійснють перерахунок) і виплачують пенсії, територіальні органи Пенсійного фонду України.

Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, який підтверджує наявний трудовий стаж, є трудова книжка.

Відповідно до пункту 4 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 р. №383 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 1 грудня 2005 р. за №1451/11731) атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років (пункт 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 №442).

Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці набув чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункт 4.1).

У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку (пункт 4.3).

Пунктом 3 вказаного Порядку №383 передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.

Пунктом 10 вказаного Порядку передбачено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 №637.

Також, згідно пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Пунктом 10 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року №442 передбачено, що результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обгрунтуванні пропозицій про внесення змін і доповнень до списків N 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працюючих.

Комплексний аналіз зазначених правових норм дає суду підстави для висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" є формальна констатація факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку №2, а також після 21.08.1992 року документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути, зокрема, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників.

Так, судом першої інстанції із записів в трудовій книжці позивача встановлено, що він в спірні період роботи працював електрозварником, з 01.11.1990 р. по 31.12.1990 р., з 01.09.1992 р. по 30.09.1992 р., з 01.11.1993р. по 17.02.1994р. в ремонтному-пусконалагоджувальному управлінні "Стромпусконаладка", а з 15.04.1999 року по 16.05.2001 року на Славутському солодовому заводі.

Записи в трудовій книжці ніким не оскаржувались та в судовому порядку недійсними не визнавались.

Вказане також підтверджується наявними в матеріалах справи архівною довідкою № 377 від 20.04.2017 року, довідкою про уточнюючий характер роботи з 30.03.1994 року по 01.04.2002 року, архівною довідкою № 378 від 20.04.2017 року про заробітну плату з червня 1988 року по жовтень 1993 року та за лютий 1994 року.

На спірні періоди роботи позивача діяли Список № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173, Список № 2, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994 року та Список № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 р. N 36 (далі Список №2 від 16 січня 2003 року), якими передбачено посаду електрозварника.

Разом з тим, однією із умов для виникнення у особи права на пільгову пенсію за Списками №№1,2 є документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією, за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.

В матеріалах справи відсутні відомості про проведення на ремонтному-пусконалагоджувальному управлінні "Стромпусконаладка" атестації робочих місць, а отже спірні періоди роботи позивача на вказаному підприємстві після 22 серпня 1992 року правомірно не були зараховані відповідачами до пільгового стажу позивача.

Однак, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про неправомірність відмови ГУ ПФУ у Хмельницькій області щодо зарахування до пільгового стажу ОСОБА_2 періоду роботи з 01.11.1990 року по 31.12.1990 року, оскільки на підставі наданих позивачем доказів встановлено, що в цей період він працював на посаді електрозварника.

Окрім того, відповідно до п.2.4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 N 58, 2.4. Усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення-у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).

Як видно з наявного в матеріалах справи наказу директора ремонтному-пусконалагоджувального управлінні "Стромпусконаладка", ОСОБА_2 був звільнений з роботи 17.02.1994 року, натомість як видно з запису №8 трудової книжки позивача запис про звільнення датовано 17.03.1994 року, а також в графі №4 вказаного запису міститься виправлення в даті наказу.

З огляду на зазначене, на думку суду апеляційної інстанції, в даному випадку трудова книжка не може слугувати доказом підтвердження пільгового стажу роботи, а отже вважає вірним висновок суду першої інстанції, що період роботи з 18.02.1994 року по 17.03.1994 року не підлягає зарахуванню до спеціального стажу.

Стосовно періоду роботи з 15.04.1999 року по 16.05.2001 року в ПАТ "Славутський солодовий завод" то як видно із копії наказу №34 "Про затвердження результатів атестації робочих місць" вперше атестація на Славутському солодовому заводі була проведена 15.04.1994 року, а отже відповідно до п.4.2 Порядку №383 до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах може бути зараховано тільки період до 14.04.1999 року.

Зважаючи на те, що спірний період роботи позивача в ПАТ "Славутський солодовий завод" починається з 15.04.1999 року, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про наявність підстав для задоволення позову в цій частині.

Стосовно позовних вимог ОСОБА_2 про визнання неправомірною відмови відповідачів щодо зарахування до його пільгового стажу періоду роботи на посаді електрозварника періоду з 05.10.1982 р. по 08.06.1988 р. та зобов'язання вчинити такі дії, апеляційний суд вказує на слідуюче.

За змістом статті 6 КАС кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

При цьому як слідує з матеріалів справи, відповідачами рішення про відмову позивачу в зарахуванні до пільгового стажу роботи з 05.10.1982 р. по 08.06.1988 р. не приймалося, більше того як видно з обрахування спеціального стажу, здійсненого відповідачем 2--11 років 7 місяців 5 днів, зазначений вище період, включено до стажу, що дає право на пільгову пенсію, а відтак колегія суддів не погоджується з судом першої інстанції про задоволення цієї позовної вимоги.

Враховуючи викладене, апеляційний суд дійшов висновку про те, що відповідачами правомірно не зараховано до пільгового стажу роботи ОСОБА_2 періодів роботи з з 01.09.1992 р. по 30.09.1992 р., з 01.11.1993 р. по 31.01.1994 р., з 22.08.1992 р. по 17.02.1994 р., з 18.02.1994 р. по 17.03.1994 р. та з 15.04.1999 року по 16.05.2001 року.

Між тим, відмовляючи в призначенні пенсії позивачу, Славутське ОУПФУ не врахувало норми ст.56 Закону України "Про пенсійне забезпечення", за правилами якої, до стажу роботи зараховується зокрема, військова служба.

Так, згідно з пунктом 109 Положення про порядок призначення та виплати державних пенсій, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 03.08.1972 року, при призначенні пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах служба в складі Збройних Сил СРСР і перебування в партизанських загонах, служба у військах і органах ВЧК,ОГПУ, НКВС, НКДБ, МДБ, Комітету державної безпеки СРСР, Міністерства внутрішніх справ СРСР, міністерств охорони громадського порядку союзних республік, служба в органах міліції прирівнюється за вибором особи, яка звертається за пенсією, до роботи, яка передувала чи безпосередньо слідувала за нею. При цьому, зазначені періоди враховуються в розмірі, який не перевищує наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах чи пільгових розмірах.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» час проходження військової служби зараховується громадянам до загального стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Із копії трудової книжки позивача вбачається, що з 21.05.1980 року по 10.06.1982 року він проходив службу в лавах Радянської Армії, після закінчення якої, його з 05.10.1982 року, прийнято на посаду електрозварника на Славутський склозавод.

Таким чином, оскільки після проходження військової служби позивач працював на роботі з важкими умовами праці, а його право на зарахування часу проходження військової служби гарантоване чинним законодавством то відповідач 2 при вирішенні питання про призначення пенсії, повинен був зараховати службу в армії до пільгового стажу.

З огляду на вищевикладене, апеляційний суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають частковому задоволенню, шляхом визнання протиправним рішення ГУПФУ в Хмельницькій області в частині відмови в зарахуванні до пільгового стажу періоду роботи з 01.11.1990 року по 31.12.1990 року та зобов'язання зарахувати його до пільгового стажу, а також визнання протиправною відмови Славутьского ОУПФУ в призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах, відповідно до п.б ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та зобов'язання призначити йому пенсію, з моменту подання відповідної заяви.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що доводи апелянтів щодо відсутності у позивача стажу роботи, необхідного для призначення спірного виду пенсії, є частково обґрунтованими, у зв'язку з чим наявні підстави для часткового скасування рішення суду першої інстанції.

У силу п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Згідно зі ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення зокрема є, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Враховуючи, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до частково неправильного вирішення справи, колегія суддів, вважає за необхідне, скасувати частково постанову суду першої інстанції та прийняти в цій частині нову постанову.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та Славутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задовольнити частково.

Постанову Славутського міськрайонного суду Хмельницької області від 08 листопада 2017 року скасувати в частині визнання неправомірною відмови Славутського об'єднаного упрпавління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у зарахуванні ОСОБА_2 періоду роботи на посаді електрозварювальника на Славутському склозаводі з 05.10.1982 р. по 08.06.1988 р. та на посаді електрогазозварювальника у ПАТ "Славутський солодовий завод" з 15.04.1999 р. по 16.05.2001 р. до розрахунку пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, та прийняти в цій частині нову постанову.

Визнати неправомірною відмову Славутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в призначенні ОСОБА_2 пенсії, відповідно до п.б ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

В решті постанову залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий Сторчак В. Ю. Судді Ватаманюк Р.В. Мельник-Томенко Ж. М.