Постанова № 71854001, 24.01.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2018
Номер справи
592/10818/17
Номер документу
71854001
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий І інстанції: Косолап М.М.

повний текст складено 27.11.2017 року

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2018 р. м. ХарківСправа № 592/10818/17Харківський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Яковенка М.М.

суддів: Лях О.П., Старосуда М.І.

секретарі судового засідання: Жданюк А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 22 листопад 2017 року по справі № 592/10818/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 22 листопад 2017 року з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в якому просив:

визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення, на виконання Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунку пенсії позивача згідно довідки Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області № 11/131/-103 (661) 15.05.2017 року;

зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача згідно довідки Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області № 11/131/-103 (661) 15.05.2017 року; стягнути з відповідача на користь позивача недоплачену з 01 січня 2016 року пенсію в сумі 43672,47 (сорок три тисячі шістсот вісімдесят дві) грн. 47 коп.

17 листопада 2017 року від позивача надійшло уточнення адміністративного позову, в якому просив:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо нездійснення 01.06.2017 р. перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. згідно Довідки Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області № 11/131-103 (661) від 15.05.2017 р.;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2016 р. згідно Довідки Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області № 11/131-103 (661) від 15.05.2017 р.;

стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на його користь недоплачену пенсію з січня 2016 р. по листопад 2017 р. у сумі 47831 грн. 72 коп.; допустити негайне виконання постанови в частині стягнення недоплаченої пенсії за один місяць в сумі 2079,64 грн.

Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 22 листопад 2017 року позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код 21108013) щодо нездійснення 01.06.2017 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з 01.01.2016 року згідно Довідки Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області № 11/131-103(661) від 15.05.2017 р.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код 21108013) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з 01.01.2016 року згідно довідки Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області № 11/131-103 (661) від 15.05.2017 р.

В іншій частині вимог відмовлено.

Позивач, ОСОБА_1 посилаючись на незаконність та необґрунтованість судового рішення, прийняття з порушенням норм матеріального та процесуального права, просив постанову скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позов в повному обсязі. Апелянт з наголошує на безпідставній відмові судом у задоволенні його вимог, у обраний ним спосіб судового захисту стовно стягнення з відповідача грошових коштів. Наведені судом мотиви при відмові у задоволенні вимог щодо не взяття на себе функції нарахування сум пенсії, що підлягала перерахунку, не визначення їх відповідачем, не ґрунтуються на вимогах законодавства та обраному позивачем способу судового захисту.

Відповідач, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області,посилаючись на незаконність та необґрунтованість судового рішення, прийняття з порушенням норм матеріального та процесуального права, просив постанову скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити задоволенні позову у повному обсязі. Апелянт вказує на неврахуванні судом вимог ст..99 КАС України, відсутність коштів для виплат, які здійснюються за рахунок коштів держбюджету.

З урахуванням приписів ч.4 ст.229, ч.2 ст.313 КАС України, розгляд справи здійснюється за відсутності сторін, які були повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в зв'язку з чим, колегія суддів вважає за можливе фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювати. Позивачем подано до суду відзив на апеляційну скаргу в якому заперечує проти задоволення апеляційної скарги.

Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційних скарг, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційні скарги залишити без задоволення з наступних підстав.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області і отримує пенсію призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (закон №2262).

На звернення ОСОБА_1, відповідач листом від 13.09.2017 р. повідомив, що позивач з 01.01.2008 р. перебуває на обліку у головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області, як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Обчислення пенсії здійснено на підставі грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення з у рахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (а.с. 12).

Згідно Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 11/131-103 (661) від 15.05.2017 р., виданої управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області ОСОБА_1, відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11.11.2015 р. № 988, наказу МВС від 06.04.2016 р. № 260 розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 р. становить 7844 грн. 31 коп., підписана заступником голови ліквідаційної комісії Біцан О.О. (а.с. 14).

Вказана довідка у травні 2017 р. надійшла до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, що не спростовується відповідачем.

31.10.2017 р. позивач звернувся до відповідача з заявою згідно якої просив негайно здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі Довідки Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області № 11/131-103 (661) від 15.05.2017 р. та сплатити недоплачену за період з січня 2016 р. по жовтень 2017 р. пенсію в сумі 45752,11 грн., однак вказані вимоги залишились без відповіді.

Враховуючи обраний спосіб судового захисту в межах спірних правовідносин, положення п.20 ч.1 ст.4, ч.6 ст.12, ч.3 ст.257 КАС України, колегія суддів приходить до висновку про незначну складність цієї справи.

Здійснюючи апеляційний перегляд, колегія суддів виходить з наявності права у позивача щодо перерахунку його пенсії починаючи з 01.01.2016 року, з урахуванням вимог ч.3 ст.51 Закону №2262.

Так, відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262-XII (у редакції Закону з 07.11.2015 року), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.

Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" зі змінами, внесеними Законом України від 23.12.2015 року №900-VIII), за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" закріплено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Законом України №900-VIII від 23.12.2015 року статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Враховуючи, що саме постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, суд приходить до висновку про те, що таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

За приписами пункту 2 Порядку № 45 до обов'язків МВС України належить повідомлення у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.

Так, відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за N135/13402, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Як встановлено, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за списками Пенсійного фонду, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Сумській області, була отримана відповідачем - ГУПФУ, уповноважений структурний підрозділ повідомив орган Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсії позивача, як колишнього співробітника органів внутрішніх справ України, але відповідний перерахунок пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області проведено не було.

При вирішенні спору, колегія суддів також враховує висновки рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 р. № 8- рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 р. № 5-рп/2002, правову позицію зі спірних питань була висловлена і Верховним Судом України у постанові від 10.12.2013 р. у справі № 21-348а13, а також Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Кечко проти України" (заява № 63134/00, рішення від 08.11.2005 р.), де в п.п. 23 та 26 зазначено: "П. 23. Суд зауважує, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними"; "П. 26. … Суд не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (див., mutatis mutandis, рішення у справі "Бурдов проти Росії", № 59498/00, пар. 35, ECHR 2002-ІІІ)…".

З урахуванням викладеного, враховуючи наявність права позивача на перерахунок пенсії, тому відмова відповідача у перерахунку позивачу пенсії, є протиправною.

Колегія суддів зазначає, стосовно листа Пенсійного фонду України від 02.10.2017 року № 691/Д-03, щодо перерахунку та виплати пенсій після виділення додаткових коштів з Державного бюджету, на який посилається відповідач в апеляційній скарзі, є безпідставним, не ґрунтується на нормах закону. Право особи на здійснення перерахунку пенсії є абсолютним, не може ставитися в залежність від бюджетних асигнувань.

Щодо терміну перерахунку пенсії судом також враховуються межі позовних вимог, правова позиція Верховного Суду України, висловлену в постанові від 01.07.2014 р. у справі № 21-244а14, відповідно до якої правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається за спеціальними законами, виникають не в момент звернення за призначенням пенсії, а в момент виникнення права на її призначення.

Відповідно до частини 3 стаття 51 Закону №2262, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. (Статтю 51 доповнено частиною третьою згідно із Законом № 614-VIII від 15.07.2015, який набув чинності з 1 січня 2016 року).

Враховуючи, наявність права позивача на належний перерахунок, який залежить від виконання іншими суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, вимог ч.3 ст.51 Закону №2262, колегія суддів вважає за можливе проведення перерахунку за минулий час, починаючи з 01.01.2016 року. Позивач мав усі достатні сподівання щодо належного виконання відповідачами своїх обов'язків.

Стовно доводів позивача-апелянта щодо стягнення визначених ним сум грошових коштів, колегія суддів зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач, з урахуванням уточнених вимог сформував свої вимоги про стягнення з відповідача недоплаченої за період з січня 2016 року по листопад 2017 року пенсії в сумі 47831,72 грн., яке підлягає негайному виконанню в частині стягнення недоплаченої пенсії за один місяць у сумі 2079,64 грн..

В той же час, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо необґрунтованості таких вимог, в зв'язку з чим вони є такими, що задоволенню не підлягають.

В даному випадку, жодного перерахунку пенсії відповідачем ще здійснено не було, а тому судом вірно зазначено, що немає жодних підстав перебирати на себе функцію відповідача, який здійснює такий перерахунок та виплату пенсії позивачу, з урахуванням усіх показників сум виплаченої пенсії за відповідний період з 01.01.2016 року. Судом правильно зазначено, що відповідач отримавши Довідку Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області № 11/131-103(661) від 15.05.2017 р. про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 не здійснив останньому перерахунок пенсії, тобто не визначив її новий розмір виходячи з розміру грошового забезпечення обрахованого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», а тому в даному випадку відсутні підстави для стягнення недоплаченої пенсії, згідно розрахунку наданого позивачем та допускати негайне виконання постанови в частині стягнення недоплаченої пенсії за один місяць.

Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.

Жодні доводи апелянтів не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції рішення.

Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційні скарги без задоволення, а судове рішення без змін.

Керуючись ст. ст. ч.6 ст.12, 23, 31, 33, 90, 257, 263, 292, 308, 310-311, 313, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги ОСОБА_1 та Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області - залишити без задоволення.

Постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 22 листопад 2017 року по справі № 592/10818/17- залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає оскарженню, а у випадках, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України, постанова може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У повному обсязі складена 29 січня 2018 року.

Головуючий суддя (підпис)М.М. ЯковенкоСудді(підпис) (підпис) М.І. Старосуд О.П. Лях