
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 січня 2018 рокуЛьвів№ 876/12011/17
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Коваля Р.Й.,
суддів Гуляка В.В.,
Судової-Хомюк Н.М.,
з участю секретаря судового засідання Чигер І.І.,
позивача ОСОБА_2,
представник позивача ОСОБА_3,
представника відповідача Петрицина О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області на постанову Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 20 листопада 2017 року (прийняту у місті Дрогобичі суддею Нагірною О.Б. о 14 год. 48 хв.; повний текст виготовлено 23 листопада 2017 р.) в адміністративній справі № 607/5927/17 за позовом ОСОБА_2 до Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити дії,
В С Т А Н О В И В :
У вересні 2017 року ОСОБА_2 звернувся до Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області з адміністративним позовом до Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області (далі - Дрогобицьке ОУПФУ), у якому просив визнати неправомірними дії Дрогобицького ОУПФУ щодо його переведення з пенсії за вислугою років на пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 р. в розмірі 1197,97 грн; зобов'язати Дрогобицьке ОУПФУ призначити йому пенсію за віком з 01.06.2017 р. із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Позов обґрунтовував тим, що він отримував в ГУ ПФУ у Львівській області довічну пенсію за вислугою років, як особа, яка звільнена зі служби в органах внутрішніх справ. Після призначення довічної пенсії за вислугу років, він продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. 01.06.2017 р. він звернувся із заявою до відповідача про призначення йому пенсії за віком, проте його було переведено із пенсії за вислугу років на пенсію за віком, а також при переведенні було застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) за 2007 рік, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії, відповідно до частини третьої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове страхування» від 9 липня 2003 р. № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV) в розмірі 1197,91 грн.
Постановою Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 20 листопада 2017 року позов задоволено.
Не погодившись із вказаною постановою, її оскаржило Дрогобицьке ОУПФУ, яке вважає, що оскаржувана постанова прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального права, а тому просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що заява, з якою звернувся ОСОБА_2, стосується не призначення пенсії, а переведення на інший вид пенсії, оскільки йому вже виплачується пенсія, тому й показник середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії, що регламентується статтею 45 Закону № 1058-ІV, застосовано правомірно.
У судовому засідання представник апелянта підтримав вимоги апеляційної скарги; просить її задовольнити з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
Позивач та представник позивача вважають рішення суду першої інстанції законним та обгрунтованим; тому просять в задоволенні вимог апеляційної скарги відмовити, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін у справі, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що апеляційна скарга не належить до задоволення з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебував на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) отримував довічну пенсії за вислугу років, як особа, яка звільнена зі служби в органах внутрішніх справ.
Після звільнення із служби позивач продовжував працювати.
01.06.2017 позивач звернувся до Дрогобицького ОУПФУ із заявою про призначення йому пенсії за віком на підставі Закону № 1058-ІV.
Відповідно до атестату про зняття з обліку ГУ ПФУ у Львівській області № 726 від 22.05.2017 р. ОСОБА_2 виплату пенсії припинено із причини переходу на пенсію за іншим законом.
Разом з тим, відповіддю від 29.08.2017 р. № 9580/07-33 на підставі розпорядження, відповідачем повідомлено, що при обчислені пенсії ОСОБА_2 за віком здійснено відповідно до Закону № 1058-ІV та застосовано показник середньої заробітної плати (доходу), що враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Статтею 1 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали інвалідами за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.
Члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.
Відповідно до статті 1-1 Закону № 2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону № 1058-ІV та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Згідно зі статтею 7 Закону № 2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.
У частині першій статті 9 Закону № 1058-ІV передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною третьою статті 45 цього Закону встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV, проте ОСОБА_2 було призначено пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії.
За призначенням пенсії відповідно до Закону № 1058-ІV він звернувся у травні 2017 року вперше.
Крім того, після призначення пенсії за вислугу років позивач продовжував працювати сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
З огляду на зазначені норми та встановлені у справі обставини, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції про підставність заявлених позовних вимог та правомірність їх задоволення.
Статтею 316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Із урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції є законною, доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують, тому підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст.ст.308, 310, 315, 316, .321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області залишити без задоволення, а постанову Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 20 листопада 2017 року в адміністративній справі № 607/5927/17 - без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Р. Й. Коваль судді В. В. Гуляк Н. М. Судова-Хомюк Постанова в повному обсязі складена 29 січня 2018 року.