Рішення № 71853036, 15.01.2018, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
15.01.2018
Номер справи
826/566/16
Номер документу
71853036
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 січня 2018 року № 826/566/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Бояринцевої М.А. при секретарі судового засідання Бєсєді А.Ю.

за участі представників сторін:

від позивача - Маляренка С.О.,

від відповідача - не з"явились,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу:

За позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у місті Києві до Державного комунального підприємства "Київжитлотеплокомуненерго" про стягнення заборгованості у розмірі 935191,83 грн.

В С Т А Н О В И В:

Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у м. Києві звернулося до суду з позовом про стягнення з Державного комунального підприємства «Київжитлотеплокомуненерго» 935 191,83 грн. капіталізованих платежів.

В обґрунтування наведених вимог позивач посилається на Цивільний кодекс України, Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 року № 765, та зазначає, що нормами чинного законодавства передбачено капіталізацію платежів юридичної особи, що ліквідується за рішенням її засновників, проте Державним комунальним підприємством «Київжитлотеплокомуненерго» не сплачено капіталізовані платежі в розмірі 935 191,83 грн. щодо осіб, які зазнали каліцтва під час перебування у трудових відносинах з відповідачем.

Представник відповідача в судові засідання не з'явився. Відповідачу надсилалися повістки про виклик на адресу, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, проте кореспонденція суду повернулася з відміткою працівника пошти, що юридична особа вибула.

За правилами, встановленими частиною восьмою статті 126 Кодексу адміністративного судочинства України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Державним комунальним підприємством «Київжитлотеплокомуненерго» прийнято рішення про ліквідацію юридичної особи, про що внесено відповідний запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

23 вересня 2015 року Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Києві надіслано голові ліквідаційної комісії Державного комунального підприємства «Київжитлотеплокомуненерго» претензію № 04-08/5647-14 про визнання Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Києві кредитором Державного комунального підприємства «Київжитлотеплокомуненерго» з грошовими вимогами на суму 935 191,83 грн. капіталізованих платежів та перерахування зазначеної суми капіталізованих платежів на розрахунковий рахунок Управління виконавчої дирекції Фонду у м. Києві.

У претензії зазначено, що в зв'язку із припиненням (ліквідацією) Державного комунального підприємства «Київжитлотеплокомуненерго» Управлінням виконавчої дирекції Фонду у м. Києві здійснено розрахунок сум капіталізованих платежів щодо ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6, які перебувають на обліку у Фонді як потерпілі від нещасного випадку на виробництві, що зазнали трудового каліцтва під час перебування у трудових відносинах з Державним комунальним підприємством «Київжитлотеплокомуненерго», про що складені відповідні акти. Розрахунок сум платежів, що підлягають капіталізації, здійснений з урахуванням необхідності виплати зазначеним потерпілим майбутніх платежів (щомісячних страхових виплат) та майбутніх витрат на забезпечення потерпілого додатковими видами допомоги.

Листом від 23 жовтня 2015 року № 66 Державне комунальне підприємство «Київжитлотеплокомуненерго» відмовило Управлінню виконавчої дирекції Фонду у м. Києві у сплаті капіталізованих платежів з тих підстав, що вимоги по сплаті капіталізованих платежів застосовуються до суб'єктів підприємницької діяльності- банкрутів, визнаних постановою господарського суду про визнання боржника банкрутом, проте ліквідація Державного комунального підприємства «Київжитлотеплокомуненерго» проводиться відповідно до вимог статті 111 Цивільного кодексу України.

10 листопада 2015 року позивач повторно звернувся до Державного комунального підприємства «Київжитлотеплокомуненерго» із вимогою про визнання Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Києві кредитором (лист від 2 листопада 2015 року № 04-08/6640-14), проте відповідачем Управління виконавчої дирекції Фонду у м. Києві кредитором не визнано, капіталізовані платежі в розмірі 935 191,83 грн. не перераховані.

Відповідно до пункту частини першої статті 112 Цивільного кодексу України у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у першу чергу щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.

Згідно з частиною третьою статті 110 ЦК України, якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.

Частиною другою статті 1205 ЦК України встановлено, що у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 15 Закону України від 23.09.1999 № 1105-ХІV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 1105-ХІV) роботодавець зобов'язаний надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг згідно із цим Законом.

Частиною третьою статті 3 Закону 1105-ХІV встановлено, що соціальне страхування здійснюється за принципами, зокрема: законодавчого визначення умов і порядку здійснення соціального страхування (пункт 1); обов'язковості страхування осіб відповідно до видів соціального страхування та можливості добровільності страхування у випадках, передбачених законом (пункт 2); державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав (пункт 3); обов'язковості фінансування Фондом витрат, пов'язаних із наданням матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг, в обсягах, передбачених цим Законом (пункт 4); відповідальності роботодавців та Фонду за реалізацію права застрахованої особи на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за цим Законом (пункт 10).

Згідно з пунктом 5 частини першої статті 11 Закону № 1105-ХІV джерелами формування коштів Фонду є капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 року № 765.

Відповідно до абзацу другого пункту 1 Порядку капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.

Згідно з пунктом 2 Порядку розрахунок щодо кожного платежу, що підлягає капіталізації, для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю або перед членами їх сімей, здійснюється таким чином:

1) щомісячні виплати втраченого заробітку - з урахуванням середньомісячного заробітку та ступеня втрати професійної працездатності;

2) витрати по догляду за потерпілим відповідно до медичного висновку - згідно з нормами, встановленими нормативно-правовими актами;

3) витрати на придбання інвалідами або Фондом спеціальних засобів пересування, запасних частин до них, а також витрати на придбання палива, ремонт і технічне обслуговування транспортних засобів - згідно з нормами, встановленими нормативно-правовими актами;

4) витрати на оздоровлення - з розрахунку середньої вартості санаторно-курортної путівки - для інвалідів I групи щороку, іншим інвалідам - один раз на три роки;

5) витрати на пенсійне забезпечення - виходячи з основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання на підставі даних Фонду;

6) витрати на професійну переорієнтацію, професійне навчання або перекваліфікацію потерпілого за індивідуальною програмою реабілітації інваліда (якщо з часу встановлення інвалідності минуло не більше одного року) - з розрахунку середньомісячного заробітку протягом терміну, визначеного програмою реабілітації інваліда;

7) одноразова допомога у разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого - у розмірах, що встановлюються відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності". Нарахування такої виплати здійснюється на підставі висновку лікувального закладу щодо можливості настання стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого.

Капіталізація платежів, передбачених підпунктами 1 - 5 пункту 2 цього Порядку, розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації (пункт 3 Порядку).

Пунктом 4 Порядку встановлено, що до суми платежів, що підлягають капіталізації, включається заборгованість суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута з виплат, пов'язаних з його зобов'язаннями відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров'ю громадян, а саме суми одноразової допомоги, щомісячних виплат втраченого заробітку, витрат по догляду за потерпілим та виплат за листками непрацездатності.

Суми платежів, капіталізованих відповідно до зазначених вимог у процесі ліквідації суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута, перераховуються ліквідатором (арбітражним керуючим) робочому органу виконавчої дирекції Фонду, у якому суб'єкт підприємницької діяльності перебуває на обліку (абзац 2 пункту 5-1 Порядку).

Виходячи з системного аналізу наведених норм права суд зазначає, що капіталізація платежів здійснюється у всіх випадках ліквідації юридичної особи, та у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи капіталізація здійснюється на підставі вказаного Порядку.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 26 червня 2012 року.

Згідно розрахунку капіталізованих платежів, Державним комунальним підприємством «Київжитлотеплокомуненерго» підлягають сплаті капіталізовані платежі щодо осіб, які зазнали каліцтва під час перебування у трудових відносинах з відповідачем (ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6) в розмірі 918 371,83 грн.

Станом на день розгляду спору в суді, капіталізовані платежі в розмірі 918 371,83 грн. відповідачем не сплачено, розрахунок Державним комунальним підприємством «Київжитлотеплокомуненерго» не оскаржений. Доказів зворотнього суду не пред'явлено.

Беручи до уваги те, що суму капіталізованих платежів відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив, наявність у нього вказаного обов'язку підтверджується матеріалами справи, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись статтями 139, 241-243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1.Позов Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у місті Києві задовольнити повністю.

2. Стягнути з Державного комунального підприємства "Київжитлотеплокомуненерго" (03057, м. Київ, вул. Довженка, 2, код 05506193) на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у місті Києві (03062, м. Київ, пр-т Перемоги, 92/2, код 41312290) 935 191 (дев"ятсот тридцять п"ять тисяч сто дев"яносто одна) грн. 83 коп. капіталізованих платежів.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя М.А. Бояринцева

Повний текст рішення складений 26 січня 2018 року.