Рішення № 71851603, 29.01.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.01.2018
Номер справи
806/3343/17
Номер документу
71851603
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2018 року м. Житомир справа № 806/3343/17

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Панкеєвої В.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії Управління Міністерства справ України в Житомирській області щодо ненадання Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області довідки для перерахунку його пенсії з 01.01.2016 з урахуванням змін в грошовому забезпеченні за формою, передбаченою додатком № 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";

- зобов'язати ліквідаційну комісію Управління Міністерства справ України в Житомирській області виготовити та направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням складових відповідно до чинного законодавства станом на 01.01.2016 в наступних розмірах: посадовий оклад - 2950,00 грн, оклад за спеціальним званням - 2000,00 грн, надбавка за вислугу років у розмірі 40 відсотків - 1980,00 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 відсотків - 3465,00 грн, премія 90% відсотків;

- встановити судовий контроль за виконанням судового рішення.

В обґрунтування позову зазначає, що відповідачем протиправно не було включено додаткові види грошового забезпечення в довідку від 23.05.2017, що направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. Позивач звертався із заявою до відповідача, в якій просив внести зміни до довідки про розмір грошового забезпечення. Вказує, що за результатами розгляду заяви отримав лист з відмовою, що вмотивована відсутністю законодавчих підстав для включення додаткових видів грошового забезпечення. Вважає таку відмову відповідача протиправною та такою, що грубо суперечить чинному законодавству України.

Позивач в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Представник відповідача подав до суду відзив на адміністративний позов, в прохальній частині якого, просить справу розглядати без участі представника відповідача.

Зважаючи на неявку сторін та керуючись приписами ч.9 ст.205, ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 22.12.17 відбувся перехід в письмове провадження. Судове рішення складено в повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням положень ст.258 цього Кодексу.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до довідки № 85/1494 від 23.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідності до постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 перераховано суму пенсії позивачу до 6962,57 грн (а.с.20).

Не погоджуючись з нарахуванням пенсії у сумі 6962,57 грн, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про виготовлення довідки із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення у наступних розмірах: посадовий оклад - 2950,00 грн, оклад за спеціальним званням - 2000,00 грн, надбавка за вислугу років у розмірі 40 відсотків - 1980,00 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 відсотків - 3465,00 грн, премія 90% відсотків - 2052,32 грн (а.с.13-17).

За результатами розгляду заяви позивача листом від 27.11.2017 № П-173/48-2017 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовило у видачі нової довідки. Відмова вмотивована тим, що додаткові види грошового забезпечення та премії, скасовані чи такі, що не виплачувались на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою, для перерахунку пенсії не враховуються (а.с.18-19).

Не погоджуючись з відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України "Про Національну поліцію" від 2 липня 2015 р. № 580-VIII (далі - Закон № 580-VIII), Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-12), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (далі - Порядок № 45), Постановою № 988.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-12, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 (далі - Порядок № 45).

Пунктом 1 Порядку № 45 визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-12 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до п.5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій враховується, зокрема, посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Згідно з Постановою № 988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Вимогами п.15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Нормами ст.102 Закону №580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до ч.3, 4 ст.63 Закону № 2262-12 перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Так, усі призначені за Законом № 2262-12 пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою № 988 встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, суд вважає, що таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Пунктом 3 постанови КМУ № 1294 упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців.

Відповідно до п.п.1 п.5 постанови КМУ №1294 керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Аналіз правових норм свідчить на користь висновку, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови № 988.

Суд критично ставиться до тверджень відповідача про те, що вказані надбавки не можуть включатись до грошового забезпечення при перерахунку пенсії працівникам органів внутрішніх справ, з огляду на те, що норми постанови КМУ №1294 так само як і постанови КМУ № 988 розповсюджуються на працівників органів внутрішніх справ і містять в собі різний предмет правового регулювання грошового забезпечення працівників органів внутрішніх справ і встановлені цими постановами надбавки не можуть замінювати одна одну.

Суд звертає увагу, що постановою КМУ № 988 затверджені посадові оклади та надбавки працівникам поліції, а надбавки, доплати і премії не враховані зазначеною постановою, встановлені згідно постанови КМУ № 1294, яка є чинною і повинна враховуватися при перерахунках пенсій.

Таким чином, відповідно до Порядку № 45 для перерахунку пенсії не враховуються лише ті додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які були скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою.

Враховуючи те, що постановою КМУ № 988 не врегульовано виплату надбавки за виконання особливо важливих завдань, то така надбавка має бути включена в довідку на підставі норм постанови КМУ № 1294. Крім того, необхідність включення такого виду грошового забезпечення в довідку для перерахунку пенсії позивача підтверджується копією грошового атестату № 64 в якому включено надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% (а.с.21).

Здійснивши системний аналіз позовних вимог, оцінивши наявні у матеріалах справи докази та обставини справи в сукупності, суд дійшов висновку про безпідставність відмови відповідача у видачі нової довідки про грошове забезпечення з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань та підвищеного розміру премії.

На підстві викладеного, суд дійшов висновку про задоволення вимоги позивача про зобов'язання відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, що включає: посадовий оклад - 2950,00 грн, оклад за спеціальним званням - 2000,00 грн, надбавка за вислугу років у розмірі 40 відсотків - 1980,00 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 відсотків - 3465,00 грн, премія 90% відсотків - 9355,5 грн.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення на підставі ст.267 КАС України суд зазначає наступне.

Частиною першою статті 267 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Зі змісту наведеної правової норми випливає, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.

Поряд з цим суд ураховує, що позивачем не наведено причин та не надано доказів, які б свідчили про те, що відповідач може ухилятися від виконання рішення суду.

Приймаючи до уваги обставини даної справи, суд не вважає за необхідне зобов'язувати суб'єкта владних повноважень подавати звіт про виконання даного судового рішення, а тому відмовляє у встановленні судового контролю за виконанням постанови в даній справі.

Зважаючи на відсутність судових витрат у цій адміністративній справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Згідно з ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1.

Керуючись статтями 77, 90, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії Управління Міністерства справ України в Житомирській області щодо ненадання Головному управлінню Пенсійного фонду України в Житомирській області довідки для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 з урахуванням змін в грошовому забезпеченні.

Зобов'язати ліквідаційну комісію УМВС України в Житомирській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, що включає: посадовий оклад - 2950,00 грн, оклад за спеціальним званням - 2000,00 грн, надбавка за вислугу років у розмірі 40 відсотків - 1980,00 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 відсотків - 3465,00 грн, премія у розмірі 90 відсотків - 9355,5 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.А. Панкеєва