
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
26 січня 2018 року № 826/7270/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П., суддів: Арсірія Р.О., Кузьменка В.А., секретаря судового засіданні Кириллова М.С. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Аракс-Груп" до Міністерства юстиції України провизнання протиправним та скасування наказу від 17.03.2017 №865/7,
представники сторін:
представник позивача: Марочкіна В.О. (угода про надання правої допомоги від 01.01.2017 б/н),
представника відповідач : не прибув,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Аракс-Груп" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Міністерства юстиції України про визнання протиправними та скасування наказу від 17.03.2017 №865/7.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у відповідача були відсутні правові підстави для відмови у задоволенні скарги позивача від 13.01.2017 та прийняття оскаржуваного наказу, оскільки позивач правомірно звернувся до відповідача у порядку передбаченому Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та Порядку розгляду скарги у сфері державної реєстрації затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1128. Також позивач посилався на те, що в порушення вимог чинного законодавства його не було запрошено на час та дату розгляду його скарги.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги.
У судове засідання 16.11.2017 представник відповідача не прибув, через канцелярію суду подав письмові заперечення на адміністративний позов, які обґрунтовує тим, що виходячи зі змісту скарги позивача від 13.01.2017 та доданих до неї документів встановлено, що щодо нерухомого майна, відносно якого було прийнято оскаржуване рішення наявний судовий спір у порядку цивільного судочинства, а також судові спори в порядку адміністративного судочинства. Також відповідач посилався на те, що скаржник запрошується тільки у випадку розгляду його справи по суті, у той час, як у розгляді скарги позивача було відмовлено.
Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд у судовому засіданні 16.11.2017 ухвалив продовжити розгляд справи у письмовому провадженні.
Під час судового розгляду справи, колегія суддів колегія суддів встановила наступне.
05.12.2016 державним реєстратором прав на нерухоме майно Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради Янчевою Я.Г. прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) індексний номер 32731501 відповідно до якого зареєстровано право комунальної власності територіальної громади міста Одеси в особі Одеської міської ради на об'єкт нерухомого майна - будівля, нежитлова будівля, загальною площею (кв.м.) 146,2 за адресою Одеська обл., м. Одеса, бульвар Приморський, будинок 7-А. Зазначений факт підтверджується даними Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна віл 14.07.2016 №63464454.
Марочкіним В.О. в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю "Аракс-Груп" до Міністерства юстиції України подана скарга від 13.01.2017 за реєстрована 18.01.2017 за № 1543-0-33-17 на рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 05.12.2016, індексний номер: 32731501 державного реєстратора прав на нерухоме майно Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради Янчевої Яни Георгіївни в якій викладено прохання скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 05.12.2016 індексний номер: 32731501 державного реєстратора прав на нерухоме майно Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради Янчевої Яни Георгіївни та анулювати доступ державного реєстратора прав на нерухоме майно Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради Янчевої Яни Георгіївни до Державного реєстру прав.
До зазначеної скарги позивачем було додано наступні документи: копія довіреності ТОВ «Аракс - Груп», видана Марочкіну В.О. від 01.12.2016, копія Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, щодо об'єкта нерухомого майна від 07.02.2014, індексний номер інформаційної довідки: 17473318, копія технічного паспорту на громадський будинок (нежитлову будівлю) за адресою: м. Одеса, Приморський бульвар, 7/1 від 09.04.2013, копія рішення апеляційного суду Одеської області від 19.11.2015 у справі № 522/5193/14-ц, копія ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.03.2016, копія рішення Одеської міської ради від 30.06.2016 № 785-УІІ, копія запиту ТОВ «Аракс-Груп» від 05.07.2016№ 15/16-1, копія листа Департаменту комунальної власності Одеської міськради від 29.07.2016 № 01-17/266, копія рішення виконавчого комітету Одеської міськради від 26.11.2015 № 368, копія технічного паспорту на громадський будинок (нежитлову будівлю) за адресою: м. Одеса, Приморський бульвар, 7-А від 25.09.2015, копія інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майн, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, номер інформаційної довідки: 63464454, сформованої 14.07.2016, копія листа управління Одеської обласної ради з майнових відносин від 12.11.2015 № 04-00/2723, копія листа управління Одеської обласної ради з майнових відносин від 22.08.2016 № 04-00/2067, копія наказу Міністерства юстиції України від 29.07.2016 № 2809/5, копія рішення Одеської обласної ради народних депутатів від 25.11.1991 № 266-ХХІ «Про розмежування державного майна між власністю обласної ради, міст обласного підпорядкування та районів області», копія листа ТОВ «Аракс-Груп» від 09.09.2016, копія листа Приморської районної адміністрації Одеської міської ради від 15.09.2016 № 01-14/23зпі, копія розпорядження Приморської районної адміністрації Одеської міської ради від 21.06.2016 № 482, копія інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 12.01.2017 № 78012356, копія листа ТОВ «Аракс-Груп» від 15.08.2016, копія листа Департаменту комунальної власності Одеської міськради від 23.08.2016р. N9 01-17/357-публ., копія листа ТОВ «Аракс-Груп» від 11.10.2016 № 25/13-10-16, копія листа управління Одеської обласної ради з майнових відносин від 18.10.2016 № 04-00/2568, копія ухвали Приморського районного суду міста Одеси від 05.10.2016 у справі № 522/12346/16-а, копія ухвали Приморського районного суду міста Одеси від 06.12.2016 у справі № 522/23245/16-а.
Копії скарги від 13.01.2017 зареєстрованої Міністерством юстиції України 18.01.2017 за № 1543-0-33-17 та доданих до неї документів наявні в матеріалах справи.
За результатами розгляду вказаної скарги позивача Комісією з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації складено висновок від 30.01.2017 згідно з яким відповідно до пункту 1 частини другої, пункту 9 частини восьмої статті 37 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", пункту 12 Порядку розгляду скарги у сфері державної реєстрації затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1128 вирішено відмовити у задоволенні скарги у зв'язку з тим, що розгляд питань, порушених у скарзі, не належить до компетенції Міністерства юстиції України (щодо нерухомого майна наявний судовий спір). Копія відповідного висновку наявна в матеріалах справи.
17.03.2017 Міністерством юстиції України видано наказ № 865/7 "Про відмову у задоволенні скарги Марочкіна В.О. в інтересах товариства з обмеженою відповідальністю "Аракс -Груп" від 13 січня 2017 року" яким відповідно до пункту 1 частини другої, пункту 9 частини восьмої статті 37 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», пункту 12 Порядку розгляду скарг у сфері державної реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1128 наказано відмовити у задоволенні скарги Марочкіна В.О. в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю «Аракс-Груп» від 13.01.2017 у зв'язку з тим, що розгляд питань, порушених у скарзі, не належить до компетенції Міністерства юстиції України (щодо нерухомого майна наявний судовий спір). Копія відповідного наказу наявна в матеріалах справи.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Аракс-Груп» не погоджуючись з наказом від 17.03.2017 № 865/7 звернулось з відповідним позовом до суду.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку про те, що права та інтереси за захистом яких позивач звернувся до суду не були порушені з огляду на наступне.
Частинами першою та другою статті 37 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" встановлено, що рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації прав можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України, його територіальних органів або до суду. Міністерство юстиції України розглядає скарги: на рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав (крім випадків, коли таке право набуто на підставі рішення суду, а також коли щодо нерухомого майна наявний судовий спір); на рішення, дії або бездіяльність територіальних органів Міністерства юстиції України.
Відповідно до частини п'ятої статті 37 зазначеного Закону скарга на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації прав або територіального органу Міністерства юстиції України подається особою, яка вважає, що її права порушено, у письмовій формі та має містити: повне найменування (ім'я) скаржника, його місце проживання чи перебування (для фізичних осіб) або місцезнаходження (для юридичних осіб), а також найменування (ім'я) представника скаржника, якщо скарга подається представником; реквізити рішення державного реєстратора, яке оскаржується; зміст оскаржуваного рішення, дій чи бездіяльності та норми законодавства, які порушено, на думку скаржника; викладення обставин, якими скаржник обґрунтовує свої вимоги; відомості про наявність чи відсутність судового спору з порушеного у скарзі питання, що може мати наслідком скасування оскаржуваного рішення державного реєстратора та/або внесення відомостей до Державного реєстру прав; підпис скаржника або його представника із зазначенням дати складання скарги. До скарги додаються засвідчені в установленому порядку копії документів, що підтверджують факт порушення прав скаржника у результаті прийняття рішення державним реєстратором (за наявності), а також якщо скарга подається представником скаржника - довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження такого представника, або копія такого документа, засвідчена в установленому порядку. Якщо скарга на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації прав подається представником скаржника, до скарги додається довіреність чи інший документ, що підтверджує його повноваження, або копія такого документа, засвідчена в установленому порядку.
Згідно з пунктом 1 частини шостої статті 37 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" за результатами розгляду скарги Міністерство юстиції України та його територіальні органи приймають мотивоване рішення, зокрема, про відмову у задоволенні скарги.
Пунктом 9 частини восьмої статті 37 вказаного Закону встановлено, що Міністерство юстиції України та його територіальні органи відмовляють у задоволенні скарги, якщо розгляд питань, порушених у скарзі, не належить до компетенції органу.
Відповідно до пункту 3 Порядку розгляду скарг у сфері державної реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 № 1128 розгляд скарг здійснюється за заявою особи, яка вважає, що її права порушено (далі - скаржник), що подається виключно у письмовій формі та повинна містити обов'язкові відомості та документи, що долучаються до скарги, передбачені Законами, а також відомості про бажання скаржника та/або його представника взяти участь у розгляді відповідної скарги по суті та про один із способів, зазначених у пункті 10 цього Порядку, в який скаржник бажає отримати повідомлення про зазначений розгляд.
Згідно з пунктом 5 вказаного Порядку перед розглядом скарги по суті комісія вивчає скаргу для встановлення: чи віднесено розгляд скарги відповідно до Законів до повноважень суб'єкта розгляду скарги (належний суб'єкт розгляду скарги); чи дотримано вимоги Законів щодо строків подання скарги, вимог щодо її оформлення та/або щодо документів, що долучаються до скарги; чи наявні (відсутні) інші скарги у суб'єкта розгляду скарги.
Пунктами 8 та 9 Порядку розгляду скарг у сфері державної реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 № 1128 встановлено, що під час розгляду скарги по суті комісія встановлює наявність чи відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення скаржника, зазначених у скарзі, та інші обставини, які мають значення для об'єктивного розгляду скарги, у тому числі шляхом перевірки відомостей, що містяться в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно чи Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - реєстри), та у разі необхідності витребування документів, пояснень тощо у суб'єкта оскарження. Під час розгляду скарги по суті обов'язково запрошується скаржник та/або його представник (за умови якщо ним зазначено про це у скарзі), суб'єкт оскарження та інші заінтересовані особи, зазначені у скарзі або встановлені відповідно до відомостей реєстрів.
Згідно з пунктом 12 вказаного Порядку за результатами розгляду скарги суб'єкт розгляду скарги на підставі висновків комісії приймає мотивоване рішення про задоволення скарги або про відмову в її задоволенні з підстав, передбачених Законами, у формі наказу.
Отже, Міністерство юстиції України розглядає скарги на рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав крім випадків, коли таке право набуто на підставі рішення суду, а також коли щодо нерухомого майна наявний судовий спір, у разі наявності якого приймається рішення про відмову у задоволенні скарги. При цьому питання щодо чи віднесено розгляд скарги відповідно до чинного законодавства до повноважень Міністерства юстиції України вирішується перед розглядом скарги по суті на який має бути в обов'язковому порядку запрошено скаржника.
Позивачем скарга від 13.01.2017 зареєстрована відповідачем 18.01.2017 за № 1543-0-33-17 подана на рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень відповідно до якого зареєстровано право комунальної власності територіальної громади міста Одеси в особі Одеської міської ради на об'єкт нерухомого майна - будівля, нежитлова будівля, загальною площею (кв.м.) 146,2 за адресою Одеська обл., м. Одеса, бульвар Приморський, будинок 7-А
В зазначеній скарзі позивач вказує на те, що вказані у скарзі та інші факти порушення Одеською міською радою та її виконавчими органами вимог чинного законодавства, які спрямовані виключно на позбавлення позивача права власності слугували підставою для звернення до Приморського районного суду м. Одеси із позовами про скасування рішення Одеської міської ради від 30.06.2016 № 785-VІІ «Про внесення змін до Переліку об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Одеси, що підлягають приватизації та відчуженню в інший спосіб, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 24 грудня 2014 року № 6014-VI», в частині включення нежитлової будівлі загальною площею 146,2 кв.м, що розташована за адресою: м. Одеса, Приморський бульвар, 7-А, до вказаного Переліку (справа № 522/12346/16-а); про скасування рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 26.11.2015 року № 368 «Про реєстрацію права комунальної власності територіальної громади м. Одеси на об'єкти нерухомого майна, розташовані у м. Одесі», в частині включення нежитлової будівлі загальною площею 146,2 кв.м., що розташована за адресою: м. Одеса, Приморський бульвар, 7-А до відповідного переліку об'єктів (справа № 522/23245/16-а) розгляд яких станом на момент звернення зі скаргою триває.
На підтвердження зазначених фактів позивачем до скарги від 13.01.2017 додано копії рішення Апеляційного суду Одеської області від 19.11.2015 у справі № 22-ц/785/6804/15, ухвали Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.03.2016 у справі № 522/5193/14-ц, ухвали Приморського районного суду міста Одеси від 05.10.2016 у справі № 522/12346/16-а, ухвали Приморського районного суду міста Одеси від 06.12.2016 у справі № 522/23245/16-а.
Отже, позивачем безпосередньо у скарзі від 13.01.2017 зазначено про наявність судового спору щодо нерухомого майна відносно якого було прийнято рішення щодо якого подано скаргу та надано відповідачу документи на підтвердження вказаного факту.
Таким чином у відповідача були наявні правові підстави відповідно до положень пункту 1 частини другої, пункту 9 частини восьмої статті 37 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» для прийняття рішення про відмову у задоволенні скарги позивача від 13.01.2017 у зв'язку з наявністю судового спору щодо нерухомого майна.
Посилання позивача на факт того, що його в порушення вимог чинного законодавства не було запрошено до розгляду його скарги від 13.01.2017 не приймаються судом до уваги з огляду на те, що обов'язок щодо запрошення скаржника виникає у відповідача виключно у випадку розгляду скарги по суті, у той час, як питання щодо того чи віднесено розгляд скарги відповідно до чинного законодавства до повноважень Міністерства юстиції України вирішується до початку розглядом скарги по суті.
З огляду на зазначене, керуючись статтями 241, 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову - відмовити повністю.
Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя О.П. Огурцов
Судді Р.О. Арсірій
В.А. Кузьменко