
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 січня 2018 р. Справа № 818/2134/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Глазька С.М.,
за участю секретаря судового засідання - Провозіна О.І.,
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - Бездідько В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУНП в Сумській області), в якому просив визнати протиправним відмову ГУНП в Сумській області щодо направлення подання до органів Пенсійного фонду України для призначення позивачу пенсії за вислугу років та зобов'язати ГУНП в Сумській області підготувати та направити до органів Пенсійного фонду України необхідні документи для призначення позивачу пенсії за вислугу років.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що ОСОБА_1 проходив службу в Управлінні міністерства внутрішніх справ України в Сумській області на посадах рядового та середнього начальницького складу, в період з 07.11.2015 по 13.07.2016 на посадах середнього складу в Департаменті захисту економіки Національної поліції України, та в період з 14.07.2016 по 11.09.2017 на посадах середнього складу у ГУНП в Сумській області. Відповідно до наказу ГУНП в Сумській області від 07.09.2017 № 336 о/с, позивача з 11.09.2017 звільнено зі служби в поліції на підставі пункту 4 (у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів) частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію». Відповідно до витягу з наказу ГУНП в Сумській області від 07.09.2017 № 336 о/с, довідки УКЗ ГУНП в Сумській області від 12.09.2017 № 3396/12/2/02-2017 та послужного списку станом на день звільнення вислуга позивача в органах внутрішніх справ та Національної поліції України складає: в календарному обчисленні - 20 років 05 місяців 03 дні; у пільговому обчисленні - 5 років 02 місяці 26 днів. Таким чином, загальна вислуга позивача, з урахуванням вислуги років в пільговому обчисленні, складає 25 років 07 місяців 29 днів.
12.09.2017 позивач відповідно до вимог п. 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 № 3-1, звернувся до ГУНП в Сумській області із заявою для підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України відповідних документів для призначення пенсії за вислугу років.
Листом від 18.09.2017 № 33/р-22 відповідач повідомив ОСОБА_1 про відмову в задоволенні його вимог з підстави відсутності у позивача календарної вислуги для призначення пенсії за вислугу років.
Позивач не погоджується з таким рішенням відповідача, вважає відмову ГУНП в Сумській області щодо направлення документів до органів Пенсійного фонду України для призначення пенсії за вислугу років протиправною та такою, що не ґрунтується на законі.
У судовому засіданні позивач та його представник підтримали позовні вимоги та просили суд їх задовольнити.
Представник відповідача позов не визнав, зазначив, що відповідно до ч. 1 ст. 1, п. "а" ч. 1 ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років. Пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби:
- з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше;
- з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше.
У даному випадку відповідно до витягу з наказу від 07.09.2017 р. № 336 о/с вислуга років позивача на день звільнення зі служби в поліції 11.09.2017 складає в календарному обчисленні 20 років 05 місяців 03 дні. Отже, на день звільнення зі служби в поліції позивач не мав 23 календарних років, як це передбачено чинним законодавством, тому правових підстав для підготовки та подання документів для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років немає. Просив у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення позивача та представника позивача, представника відповідача, вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач проходив службу в Управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області на посадах рядового та середнього начальницького складу, в період з 07.11.2015 по 13.07.2016 на посадах середнього складу в Департаменті захисту економіки Національної поліції України, та в період з 14.07.2016 по 11.09.2017 на посадах середнього складу у ГУНП в Сумській області.
Відповідно до наказу ГУНП в Сумській області від 07.09.2017 № 336 о/с позивача звільнено зі служби в поліції на підставі пункту 4 (у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів) частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" (а.с.10).
Відповідно до витягу з наказу ГУНП в Сумській області від 07.09.2017 № 336 о/с, довідки УКЗ ГУНП в Сумській області від 12.09.2017 № 3396/12/2/02-2017 та послужного списку станом на день звільнення вислуга позивача в органах внутрішніх справ та Національної поліції України складає: в календарному обчисленні - 20 років 05 місяців 03 дні; у пільговому обчисленні - 5 років 02 місяці 26 днів. (а.с.10, 13).
З метою підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України відповідних документів для призначення пенсії за вислугу років 12.09.2017 позивач звернувся до ГУНП в Сумській області із відповідною заявою (а.с.11).
Листом від 18.09.2017 № 33/р-22 відповідач повідомив ОСОБА_1 про відмову в задоволенні його вимог з підстави відсутності у позивача календарної вислуги для призначення пенсії за вислугу років (а.с.12).
Суд вважає, що відмова ГУНП в Сумській області в направленні документів до органів Пенсійного фонду України для призначення позивачу пенсії за вислугу років є необґрунтованою та суперечить вимогам чинного законодавства з огляду на таке.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), а також регулюються постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей".
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Умови призначення пенсій за вислугу років визначені у статті 12 Закону.
Так, відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 12 Закону пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема:
- з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше;
- з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше.
До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону, а саме до вислуги років поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Відповідно до ст.ст. 17-1, 17-2 Закону порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом.
Перелік документів, що підтверджують окремі періоди військової служби, служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах, визначається Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей.
Відповідно до п. 3 вказаного Порядку до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах:
а) один місяць служби за три місяці: час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;
в) один місяць служби за півтора місяця: час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах карного розшуку за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ (абзац виключено згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.07.2011 № 780, пунктом 2 якої установлено, що вислуга років осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, яка була обчислена до прийняття цієї постанови, перегляду не підлягає);
г) один місяць служби за сорок днів: час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах патрульної служби за переліком посад і умовами, що визначаються Міністерством внутрішніх справ.
Як вбачається із послужного списку, позивач у період з 27.11.1996 по 11.09.2017 проходив службу у Збройних силах України, органах внутрішніх справ та Національній поліції України в таких підрозділах (а.с.14-19):
- у період з 27.11.1996 по 26.05.1998 - служба у Збройних силах України;
- у період з 06.10.1998 по 01.07.2005 - на посадах рядового та начальницького складу в підрозділі патрульної служби Сумського міського відділу УМВС України в Сумській області;
- у період з 01.07.2005 по 06.11.2015 - на посадах середнього начальницького складу в підрозділах боротьби з економічною злочинністю УМВС України в Сумській області;
- у період з 07.11.2015 по 13.07.2016 - на посаді середнього складу в управлінні захисту економіки Департаменту захисту економіки Національної поліції України;
- у період з 14.07.2016 по 11.09.2017 - на посадах середнього складу в Головному управлінні Національної поліції в Сумській області.
Обґрунтовуючи відмову в задоволенні заяви ОСОБА_1, відповідач зазначає, що при призначенні пенсії за вислугою повинна враховуватися лише календарна вислуга без урахування вислуги в пільговому обчисленні. Тому, оскільки позивач на день звернення з заявою мав календарну вислугу меншу, ніж 23 роки, то він не має права на призначення такої пенсії у розумінні статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Однак, із аналізу норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей вбачається, що приписи останніх не ставлять у залежність набуття права на пенсію за вислугою років від наявності відповідної кількості виключно календарної вислуги. Крім того, нормами вказаних нормативно-правових актів не встановлено виключень того, що роки вислуги в пільговому обрахуванні не можуть зараховуватися до вислуги років для призначення особі відповідної пенсій, а впливають лише на розмір пенсії.
Як уже зазначалося, вислуга позивача в органах внутрішніх справ та Національної поліції України складає: в календарному обчисленні - 20 років 05 місяців 03 дні; у пільговому обчисленні - 5 років 02 місяці 26 днів.
Отже, станом на дату звільнення зі служби загальна вислуга позивача становить 25 років 07 місяців 29 днів, що є достатньою підставою для набуття права на пенсію за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
У свою чергу, відповідач помилково вважає, що позивач на день звільнення не набув права на пенсію за вислугу років, посилаючись на положення статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", не враховуючи при цьому норми статті 17-1 цього ж Закону, яка чітко вказує, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Тобто дана норма є спеціальною по відношенню до статті 12 Закону, яка визначає загальні умови призначення пенсій за вислугу років.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що відповідач, відмовляючи позивачу в направленні до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсії за вислугу років, не дотримався вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей, дане рішення не може відповідати приписам ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому позовні вимоги про зобов'язання Головного управління Національної поліції в Сумській області підготувати та направити до органів Пенсійного фонду України відповідні документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправним відмову Головного управління Національної поліції в Сумській області щодо направлення подання до органів Пенсійного фонду України для призначення позивачу пенсії за вислугу років, викладену в листі від 18.09.2017 № 33/р-22.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Сумській області (вул. Герасима Кондратьєва, 23, м. Суми, Сумська область, 40000, код ЄДРПОУ 40108777) підготувати та направити до органів Пенсійного фонду України необхідні документи для призначення ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) пенсії за вислугу років.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня отримання копії повного тексту рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.М. Глазько
Повний текст рішення складено 26 січня 2018 року.