Постанова № 71814397, 26.01.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.01.2018
Номер справи
818/2128/17
Номер документу
71814397
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail inbox@adm.su.court.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 січня 2018 р. Справа № 818/2128/17

Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Савицької Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовною заявою Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області до Тулиголівської сільської ради про застосування заходів реагування,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській, області звернувся із позовною заявою до Тулиголівської сільської ради (далі - відповідач), в якій просить суд винести рішення про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до Тулиголівської сільської ради, яка зареєстрована за адресою: Сумська область, Кролевецький район, с. Тулиголове, вул. Шлях, 38, а саме: застосувати захід реагування до Тулиголівської сільської ради у вигляді повного зупинення експлуатації приміщення спортивної зали Тулиголівського сільського будинку культури за адресою: Сумська область, Кролевецький район, с. Тулиголове, вул. Шлях, 55 до повного усунення порушень вимог законодавства з питань пожежної безпеки, виявлених під час перевірки, а саме пунктів 6-13 Акту №142 від 18.12.2017.

Свої вимоги мотивує тим, що під час перевірки Тулиголівської сільської ради, яка зареєстрована за адресою: Сумська область, Кролевецький район, с. Тулиголове, вул. Шлях, 38, код ЄДРПОУ 04389578, було виявлено ряд суттєвих порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які у добровільному порядку усунені не були, та створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а тому до Тулиголівської сільської ради, яка зареєстрована за адресою: Сумська область, Кролевецький район, с. Тулиголове, вул. Шлях, 38, код ЄДРПОУ 04389578 необхідно застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщення спортивної зали Тулиголівського сільського будинку культури за адресою: Сумська область, Кролевецький район, с. Тулиголове, вул. Шлях, 55.

Ухвалою від 26 грудня 2017 року було відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження. Копія цієї ухвали була направлена сторонам (а.с. 20) та отримана позивачем 04.01.2018, що підтверджується повідомленням про вручення поштового повідомлення про вручення (а.с.21 ), а також відповідачем 03.01.2018, що підтверджується повідомленням про вручення поштового повідомлення про вручення (а.с.22).

Відповідач на вимогу вищевказаної ухвали відзиву у 15-денний строк не подав.

Судом встановлено, що у відповідності до ст. 66 Кодексу цивільного захисту України Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області (далі - Управління) видано наказ Про проведення позапланової перевірки №4 від 14.12.2017 (а.с. 9) (посвідчення на проведення позапланової перевірки №144 від 15.12.2017) (а.с. 10).

У період з 15 грудня по 18 грудня 2017 року посадовою особою Управління було здійснено позапланову перевірку Тулиголівської сільської ради, яка зареєстрована за адресою: Сумська область, Кролевецький район, с. Тулиголове, вул. Шлях, 38, код ЄДРПОУ 04389578.

У відповідності до пункту 11 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України за результатами проведеної перевірки було складено Акт позапланової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки від 18.12.2017 №142 (а. с. 11-14).

Сільський голова Самойленко О.М. був присутнім при проведенні заходу та отримав копію Акта №142 від 18.12.2017, про що в Акті зроблено відповідний запис.

Перевіркою Тулиголівської сільської ради, яка зареєстрована за адресою: Сумська область, Кролевецький район, с. Тулиголове, вул. Шлях, 38 встановлено, що мають місце порушення пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, та у подальшому можуть призвести до тяжких наслідків у сфері пожежної та техногенної безпеки, що у свою чергу, є підставою для застосування санкцій за порушення вимог законодавства з питань пожежної безпеки, передбачених ч.2 ст.68 Кодексу цивільного захисту України, а саме: повне зупинення експлуатації приміщення спортивної зали Тулиголівського сільського будинку культури за адресою: Сумська область, Кролевецький район, с. Тулиголове, вул. Шлях, 55.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16.01.2013 № 20/2013, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України (далі - Міністр).

ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.

Відповідно до пункту 6 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).

Відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності регулює Кодекс цивільного захисту України.

Статтею 64 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.

Згідно зі статтею 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

З матеріалів справи суд вбачає, що в ході позапланової перевірки позивачем встановлено та зафіксовано в п.6-13 в Акті перевірки № 142 від 18.12.2017 порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю і здоров`ю людей (а.с. 13).

Відповідно до ч. 6 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Також статтею 70 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (ч. 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України).

Так, враховуючи вищезазначені положення нормативно-правових актів, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходів (перевірок), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.

Згідно пунтків 1, 2 розділу І Правил пожежної безпеки в Україні затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ від 30.12.2014 № 1417 встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд та є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.

Суд зазначає, що на момент розгляду справи відповідачем не надано суду доказів на підтвердження усунення порушень, наведених в п.6-13 Акта перевірки від 18.12.2017 №142.

Отже, вимоги позивача щодо застосування заходів реагування у сфері пожежної безпеки є обґрунтованими, оскільки на момент розгляду цієї справи відповідачем не надано доказів усунення виявлених перевіркою порушень, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області (вул. Сергія Табали (Сєвєра), 70, м. Суми, 40016, код ЄДРПОУ 38602403) до Тулиголівської сільської ради (вул. Шлях, 38, с. Тулиголове, Кролевецький район, Сумська область, 41320, код ЄДРПОУ 04389578) про застосування заходів реагування - задовольнити.

Застосувати захід реагування до Тулиголівської сільської ради, яка зареєстрована за адресою: Сумська область, Кролевецький район, с. Тулиголове, вул. Шлях, 38 у вигляді повного зупинення експлуатації приміщення спортивної зали Тулиголівського сільського будинку ккультури за адресою: Сумська область, Кролевецький район, с. Тулиголове, вул. Шлях, 55 до повного усунення порушень вимог законодавства з питань пожежної безпеки, виявлених під час перевірки, а саме пунктів 6-13 Акту №142 від 18.12.2017.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.В. Савицька