
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про витребування доказів
25 січня 2018 р. Справа №805/4786/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черникової А.О., розглянувши в порядку письмового провадження питання витребування доказів у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про зобов'язання вчинити певні дії.
Статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами:1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України, суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Згідно з ч. 3 ст. 80 КАС України, про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Згідно з ч. 1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч. 2 ст. 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з позовної заяви, позивач просить зобов'язати відповідача провести поновлення пенсії за віком шляхом її призначення знову з 07.10.2009 року.
З відповідним позовом ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду 18 грудня 2017 року, про що свідчить відповідний поштовий штамп на конверті. Тобто, позивачем пропущений шестимісячний строк звернення до суду із даним позовом.
Суд не бере до уваги посилання позивача на той факт, що до 19 липня 2017 року, до того як він отримав відповідь з УПФУ № 27158/02/2511 від 13 вересня 2017 року щодо розгляду її заяви, він не міг знати та не знав і не повинен був знати, що відповідач незаконно відмовить у поновленні його пенсії починаючи з 07 жовтня 2009 року, а отже саме з цього моменту позивачу стало відомо про порушення його прав, і як наслідок виникло право на оскарження відповідних дій відповідача, з огляду на наступне.
Так, з аналізу норм Кодексу адміністративного судочинства України вбачається, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав.
В силу приписів ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" №3477-IV від 23 лютого 2006 року, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського Суду з прав людини як джерело права.
Європейський Суд з прав людини зазначає, що право на суд, одним з аспектів якого є право доступу до суду, не є абсолютним і може підлягати дозволеним за змістом обмеженням, зокрема, щодо умов прийнятності скарг. Такі обмеження не можуть зашкоджувати самій суті права доступу до суду, мають переслідувати легітимну мету, а також має бути обґрунтована пропорційність між застосованими засобами та поставленою метою (рішення у справах: "Стаббігс та інші проти Великобританії", "Девеер проти Бельгії", "Перетяка та Шереметьєв проти України").
Заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання (рішення у справі "Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії").
Конституційний Суд України у своєму рішенні від 13 грудня 2011 року по справі №17-рп/2011 також визначив, що вжиття заходів для прискорення процедури розгляду справ є обов'язком не тільки держави, а й осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до матеріалів доданих до позовної заяви, а також пояснень викладених у самому позові, припинення виплати пенсії позивачу відбулось після виїзду з України на постійне проживання до Ізраїлю 04 червня 1999 року.
Згідно позовної заяви позивач просить зобов'язати відповідача провести поновлення раніше призначеної пенсії за віком з 07 жовтня 2009 року, тобто, з дня ухвалення Конституційним судом України рішення № 25-рп/2009 від 07.10.2009 року. Проте, позивач з даним позовом звернувся до суду 18 грудня 2017 року.
Суд зазначає, що виплата пенсії носить періодичний (щомісячний) характер, а тому позивач, якщо вважав неправомірними дії відповідача щодо припинення виплати пенсії, мав реальну можливість та повинен був дізнаватися про порушення своїх прав.
Таким чином, дослідивши обставини пропуску позивачем строку звернення до суду з даним позовом, та враховуючи, викладені у позовній заяві, пояснення, суд дійшов висновку про порушення позивачем норм чинного процесуального законодавства, в частині строку звернення з позовом до суду.
Вищевказана позиція відповідає правовій позиції, висловленій Верховним Судом України у рішеннях від 08.12.2015 року № 21-5653а15 та № 21-5440а15, від 05.04.2016 року № 454/1774/13-а.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне витребувати у позивача письмові пояснення щодо причин поважності пропуску строку звернення до адміністративного суду.
На підставі вищевикладеного керуючись статтями 9, 80, 122 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
У Х В А Л И В:
Витребувати у ОСОБА_1:
- письмові пояснення щодо причин поважності пропуску строку звернення до адміністративного суду.
Зобов'язати ОСОБА_1 надати витребувані судом докази у строк до 14 лютого 2018 року шляхом надіслання сканкопії письмових пояснень щодо причин поважності пропуску строку звернення до адміністративного суду на електронну адресу Донецького окружного адміністративного суду inbox@adm.dn.court.gov.ua.
Оригінал письмових пояснень щодо причин поважності пропуску строку звернення до адміністративного суду направити на поштову адресу суду: 84112, Донецька обл., м. Слов'янськ, вул. Добровольського, буд. 1
Попередити, що ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет (веб-адреса сторінки:http://court.gov.ua/).
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Черникова А.О.