
Справа 688/3141/17
№ 2-а/688/3/18
Рішення
Іменем України
15 січня 2018 року м. Шепетівка
Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючого - судді Огородніка І.В.,
при секретарі – Гошовської О.О.,
з участю позивача – ОСОБА_1,
представника відповідача – ОСОБА_2,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Шепетівка справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області звернувся ОСОБА_1, з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити дії.
Заявлені позовні вимоги позивачем мотивовані тим, що позивач, згідно до положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України у званні «підполковник міліції» звільнений у відставку за вислугою років з посади першого заступника начальника-начальник слідчого відділення Шепетівського МВ УМВС України в Хмельницькій області на підставі наказу начальника УМВС України в Хмельницькій області (далі-УМВС) №33 о/с від 28.02.2014 року. Вислуга років складає 27 років, 07 місяців, 21 день.
З 02 березня 2014 року ГУПФ України в Хмельницькій області призначена пенсія згідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-Х11 у розмірі 76 % грошового забезпечення. З 02.03.2014 року перебуває на обліку в головному управлінні ПФУ в Хмельницькій області, котре здійснює виплату (перерахунок) раніше призначеної йому пенсії за вислугу років згідно до Закону №2262-ХІІ, у розмірі 76 % грошового забезпечення.
Підставою для звернення в суд стала відмова відповідача в здійсненні перерахунку пенсії яка зафіксована в листі від 10.10.2017 року №622/М-8 щодо здійснення перерахунку та виплати перерахованої пенсії, з посиланням на необхідність виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, а також що згідно до ст. 13 Закону №2262-ХІІ, максимальний розмір пенсії, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення Крім цього, відповідач вказав, що підстав для прийняття рішення про перерахунок позивачу пенсії або відмову в перерахунку, у головного управління, на даний час не має.
Інформацією, наданою в листі від 10.10.2017 року №622/М-8, головне управління ПФУ в Хмельницькій області вкотре засвідчило не виконання обов’язку, покладеного на нього: постановою правління ПФУ від 30 січня 2001 року № 3-1, п. 4 Порядку №45, ч.18 ст.43, ч.ч.2, 3 ст.51 Закону №2262-Х11. а саме згідно цих нормативно-правових актів мав би прийняти рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії, які створюють правові наслідки для позивача.
Просить суд з врахуванням заяви про зменшення позовних вимог визнати протиправною бездіяльність головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо неприйняття відповідного чинному законодавству рішення про перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у розмірі 76% грошового забезпечення, визначеного у довідці від 27 червня 2017 року N101/121/49-2017, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Хмельницькій області, з 01.01.2016 року без обмеження строком. Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області розглянути звернення ОСОБА_1 від 10.10.2017 р. та прийняти відповідне чинному законодавству рішення щодо перерахунку та виплати пенсії у розмірі 76% грошового забезпечення, визначеного у довідці від 27 червня 2017 року N101/121/49-2017 П/С НОМЕР_1, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Хмельницькій області з 01.01.2016 року без обмеження строком. Зобов’язати головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 заборгованість до пенсії з 01 січня 2016 року без обмеження строком відповідно до вимог ч.3 ст.63, ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 76% грошового забезпечення, визначеного у довідці від 27 червня 2017 року N101/121/49-2017 (п/с НОМЕР_1), виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Хмельницькій області. Встановити судовий контроль за виконанням рішення головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області шляхом зобов’язання подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної звіт про виконання рішення суду.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував.
Дослідивши позовну заяву, встановивши фактичні обставини справи, перевіривши їх доказами, дослідженими в судовому засіданні, оцінивши їх у сукупності, відповідно до вимог закону, суд дійшов висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з таких підстав.
Як встановлено судом, позивач у званні «підполковник міліції» звільнений у відставку за вислугою років з посади першого заступника начальника-начальник слідчого відділення Шепетівського МВ УМВС України в Хмельницькій області на підставі наказу начальника УМВС України в Хмельницькій області (далі-УМВС) №33 о/с від 28.02.2014 року. Вислуга років складає 27 років, 07 місяців, 21 день.
З 02 березня 2014 року ГУПФ України в Хмельницькій області призначена пенсія згідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-Х11 у розмірі 76 % грошового забезпечення. З 02.03.2014 року перебуває на обліку в головному управлінні ПФУ в Хмельницькій області, яке здійснює виплату (перерахунок) раніше призначеної йому пенсії за вислугу років згідно до Закону №2262-ХІІ, у розмірі 76 % грошового забезпечення.
На запит ОСОБА_1, до голови ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області від 18.05.2017 року про доступ до публічної інформації УМВС України в Хмельницькій області надало відповідь від 29.05.2017 року №49/23-м із довідкою про грошове забезпечення позивача станом на 01.01.2016 року.
На звернення ОСОБА_1, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надало лист-відповідь від 10.10.2017 року №622/м-8, в якому зазначило, що підстав для прийняття рішення про перерахунок пенсії або відмову у перерахунку у головного управління на той час немає.
Зі змісту позовної заяви та заперечень проти адміністративного позову слідує, що спірними правовідносинами по даній справі є відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від перерахунку пенсії позивача та виплати останньому заборгованість до пенсії з 01 січня 2016 року без обмеження строком відповідно до вимог ч.3 ст.63, ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 76% грошового забезпечення, визначеного у довідці від 27 червня 2017 року N101/121/49-2017 (п/с НОМЕР_1), виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Хмельницькій області.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" № 580-VIII від 2 липня 2015 року № 580-VIII (далі Закон № 580-VIII), пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюється в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до частини 16 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ, в редакції зі змінами, внесеними Законом № 580-VIII), у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку".
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року N 900-VIII статтю 63 Закон №2262-ХІІ після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Отже, враховуючи вищевказане, та те що відповідно до ч.1. ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи, таким чином, положення ч.3 ст. 63 ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», щодо перерахунку пенсій колишнім особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України ( міліції) з урахуванням видів грошового забезпечення, установлених законодавством для поліцейських, застосовуються до правовідносин, що виникли після набрання чинності ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей».
В матеріалах справи міститься відповідь УМВС України в Хмельницькій області від 29.05.2017 року із довідкою про грошове забезпечення позивача для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 року, з яких вбачається, що позивачу були нараховані відповідні виплати.
Оцінивши обставини, суд вважає вимоги позивача про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню частково.
Разом із тим, суд звертає увагу позивача, на той факт, що вимога про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, не є позовною вимогою в розумінні положень КАС України та роз’яснює йому право на звернення до суду із відповідним клопотанням після набрання судовим рішенням законної сили.
Керуючись ст. 2, ст. 7, ст.ст. 72 - 77, ст. ст. 241 - 246, ст. 250, ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо неприйняття відповідного чинному законодавству рішення про перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, у розмірі 76% грошового забезпечення, визначеного у довідці від 27 червня 2017 року N101/121/49-2017, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Хмельницькій області, з 01.01.2016 року без обмеження строком.
Зобов’язати головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 заборгованість до пенсії з 01 січня 2016 року без обмеження строком відповідно до вимог ч.3 ст.63, ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 76% грошового забезпечення, визначеного у довідці від 27 червня 2017 року N101/121/49-2017 (п/с НОМЕР_1), виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Хмельницькій області.
Рішення може бути оскаржено до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Огороднік І.В.