
Справа №: 398/917/17
провадження №: 2/398/167/18
РІШЕННЯ
Іменем України
"15" січня 2018 р. . м. Олександрія
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі: головуючого судді Коліуш, за участю секретаря судового засідання Безкоровайної А.І., Замкової Ю.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів,
за участю:
представника позивача – ОСОБА_2,
відповідача – ОСОБА_3
представника відповідача – ОСОБА_4
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів у вигляді грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам у сумі 31436,73 грн. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що в лютому 2015 відповідач та громадянин ОСОБА_5 звернулися з заявами про взяття на облік як внутрішньо переміщених осіб, відповідачу та ОСОБА_5 видано довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО та призначено грошову допомогу з 09.02.2015 року по 09.06.2015 року відповідачу, ОСОБА_6 та сину ОСОБА_7 Також допомога була призначена за періоди з 09.08.2015 року по 08.02.2016 року, з 09.02.2016 року по 09.08.2015 року, з 02.08.2016 року по 01.02.2017 року.29.11.2016 року Державною фінансовою інспекцією в Кіровоградській області в ході ревізії було виявлено, що чоловік відповідача має у власності квартиру за адресою: АДРЕСА_1.
В судовому засіданні 13.06.2017 року представником відповідача надані заперечення, в яких представник відповідача проти позову заперечувала, просила відмовити в задоволенні позову, оскільки, на її думку, відповідач на момент виплати сум не знала про наявність у власності її чоловіка частки квартири в м. Олександрії, посилалася на п.1 ч.1 ст. 1215 ЦК України.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, з підстав, зазначених в позові.
Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечувала, просила відмовити у задоволенні, пояснила, що на час звернення до відповідача з заявами про призначенням адресної грошової допомоги їй не було відомо про наявність у чоловіка на праві власності 1/3 частки квартири, оформленням спадщини займалася мати чоловіка, чоловік в цей час проживав в ІНФОРМАЦІЯ_1.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала, просила відмовити у задоволенні з підстав, зазначених в запереченнях.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, відповідача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду спору по суті, встановив наступне
Відповідача та ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2, взято на облік як осіб, які перемістилася з тимчасово окупованої території України та регіонів проведення антитерористичної операції, що підтверджується довідкою УПСЗН Олександрійської міської ради № НОМЕР_1 від 09.02.2015 року, чоловіка відповідача ОСОБА_5 взято на облік як особу, яка перемістилася з тимчасово окупованої території України та регіонів проведення антитерористичної операції, що підтверджується довідкою УПСЗН Олександрійської міської ради № НОМЕР_2 від 09.02.2015 року.
09.02.2015 року відповідач вперше звернулася до позивача із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, у заяві зазначила про відсутність у володінні у будь-кого з членів сім’ї житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж окупована територія України, районів проведення антитерористичної операції. Позивачем було прийнято рішення від 12.02.2015 року, з урахуванням рішення від 27.04.2015 року, про призначення допомоги переміщеним особам на проживання на сім’ю в такому складі сім’ї: ОСОБА_1О, ОСОБА_5, ОСОБА_7, в розмірі: з 09.02.2015 по 08.04.2015 – 1768,00 грн., з 09.04.2015 по 08.06.2015 -1547,00 грн., з 09.06.2015 по 08.08.2015 – 1326,00 грн. щомісячно.
19.08.2015 року відповідач звернулася до позивача із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, у заяві зазначила про відсутність у володінні у будь-кого з членів сім’ї житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж окупована територія України, районів проведення антитерористичної операції. Позивачем було прийнято рішення від 27.08.2015 року про призначення допомоги переміщеним особам на проживання на сім’ю в такому складі сім’ї: ОСОБА_1О, ОСОБА_5, ОСОБА_7, в розмірі: з 09.08.2015 по 08.02.2016 –1326,00 грн щомісячно.
10.02.2016 року відповідач звернулася до позивача із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, у заяві зазначила про відсутність у володінні у будь-кого з членів сім’ї житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж окупована територія України, районів проведення антитерористичної операції. Позивачем було прийнято рішення від 17.02.2016 року про призначення допомоги переміщеним особам на проживання на сім’ю в такому складі сім’ї: ОСОБА_1О, ОСОБА_5, ОСОБА_7, в розмірі: з 09.02.2016 по 02.08.2016 –1326,00 грн щомісячно.
02.08.2016 року відповідач звернулася до позивача із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, у заяві зазначила про відсутність у володінні у будь-кого з членів сім’ї житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж окупована територія України, районів проведення антитерористичної операції. Позивачем було прийнято рішення від 22.08.2016 року про призначення допомоги переміщеним особам на проживання на сім’ю в такому складі сім’ї: ОСОБА_1О, ОСОБА_5, ОСОБА_7, в розмірі: з 02.08.2016 по 01.02.2017 –1326,00 грн. щомісячно.
З копії інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна щодо суб’єкта № 72935352 від 12.11.2016 року чоловіку відповідача ОСОБА_5 на праві власності належить двокімнатна квартира № 10 за адресою: Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Першотравнева, буд. 53, реєстраційний номер: 35551581, дата прийняття рішення про державну реєстрацію: 09.01.2012 року.
05.12.2016 року Позивачем було прийнято рішення про припинення допомоги переміщеним особам на проживання в сім’ї в ї складі: ОСОБА_1О, ОСОБА_5, ОСОБА_7 з 01.01.2017 року з причини виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації.
На адресу відповідача було направлено повідомлення про припинення надання допомоги внутрішньо переміщеним особам від 20.10.2016 №7483-09 та зазначено про зобов’язання повернути переплачену суму і перерахувати 6504,62 грн. на рахунок обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат. До цього часу на вказаний розрахунковий рахунок не повернута сума переплати наданої допомоги внутрішньо переміщеній особі. (а.с. 14-15).
13.01.2017 року відповідачем була власноручно написана розписка на ім’я начальника Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради про зобов’язання повернути отримані як внутрішньо переміщеної особи грошові кошти 500 грн. на місяць до повного погашення. 16.01.2017 року на адресу відповідача направлена заява про те, що належна її чоловіку 1/3 частки квартири є непридатною для проживання, оскільки в квартирі фактично проживає чотири особи, враховуючи норми житлової площі, передбачені Житловим кодексом Української РСР, просила вважати недійсною розписку.
Станом на час розгляду цивільної справи сума переплати наданої допомоги внутрішньо переміщеним особам в добровільному порядку відповідачем не повернута.
Відповідно до п. 2 Порядку «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №505 . Грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Відповідно до п. 6. зазначеного Порядку грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто із членів сім’ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції) має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.
Виходячи зі змісту ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (Додаток2 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085 (в редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 р. № 1276-р) та Переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення (Додаток 2 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085 (в редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 р. № 1276-р) квартира № 10 за адресою: Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Першотравнева, буд. 53, не є такою, що розташована на тимчасово окупованій території України, у населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення,
Згідно з п. 11 Порядку у повноважений представник сім’ї, якому призначено грошову допомогу, зобов’язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім’ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Таким чином, відповідач з 09.02.2015 року не мала права на отримання щомісячної адресної допомоги, оскільки її чоловіку з 09.01.2012 року на праві власності належить житлове приміщення, , що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України.
Суд не приймає до уваги посилання представника позивача на п.1 ч.1 ст.1215 ЦК України як на підставу для відмови в задоволенні позову, оскільки в судовому засіданні встановлено та підтверджено доказами, дослідженими судом, що бюджетні кошти були отримані відповідачем в зв’язку з недобросовісністю відповідача, яка полягала в повідомленні під час звернення до відповідача з заявами про призначення допомоги як внутрішньо переміщеним особам неправдивої інформації щодо відсутності у членів сім’ї відповідача житла в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення. Також не заслуговує на увагу посилання відповідача про непридатність квартири в м. Олександрії для проживання, оскільки це не підтверджено відповідним актом технічного стану.
Враховуючи викладене, суд вважає встановленим, що надання відповідачем недостовірної інформації щодо відсутності у чоловіка житлового приміщення (квартири), що розташована в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України призвело до безпідставного нарахування позивачем та виплати відповідачу щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 09.02.2015 року по 31.12.2016 року в сумі 31436,73 коп., тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги є законними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ви приписів ст..141 ЦПК України з відповідача в дохід держави підлягає стягненню судовий збір в сумі 1600,00 грн.
Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 81, 141, 259, 263-265, 268, 273, 352, 354, пп.15.5 пп.15 п. 1 Розділу ХІІІ "Перехідні положення" ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3, яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4, місце фактичного проживання: ІНФОРМАЦІЯ_5, на користь Управління праці та соціального захисту населення Олександрійської міської ради (місцезнаходження: Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Шевченка, 109, код ЄДРПОУ 03197641) надміру виплачені бюджетні кошти у вигляді грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам в сумі 31436 (тридцять одна тисяча чотириста тридцять шість) гривень 73 коп.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3, яка зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4, місце фактичного проживання: ІНФОРМАЦІЯ_5, в дохід держави судовий збір в сумі 1600 грн 00 коп.
Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Апеляційного суду Кіровоградської області через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 25 січня 2018 року
Суддя Коліуш Г.В.