Постанова № 71789039, 24.01.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2018
Номер справи
458/785/17
Номер документу
71789039
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2018 рокуЛьвів№ 876/10557/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді Судової-Хомюк Н.М.,

суддів Гуляка В.В., Коваля Р.Й.

за участі секретаря судового засідання Гром І.І.

позивач: не з’явився

відповідач: не з’явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Старосамбірського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області на постанову Турківського районного суду Львівської області від 22 вересня 2017 року (суддя Федитник І.Д. м. Турка, Львівська область) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Старосамбірського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про поновлення строку звернення до суду та визнання неправомірним та протиправним рішення про відмову у перерахунку пенсії та зобов’язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -

В С Т А Н О В И В:

16.08.2017 року позивач - ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Старосамбірського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області та просила визнати неправомірним та протиправним рішення відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії згідно довідки від 14.08.2017 року № 493/10/13-10/05-00-22/242 про складові заробітної плати з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Зобов’язати Старосамбірське об’єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області здійснити перерахунок та виплату пенсії посадової особи державної служби, призначеної ОСОБА_1 в розмірі 90% сум заробітної плати, з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування

В обґрунтування вимог зазначає, що з 28.05.2010 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90% від сум заробітної плати, на які нараховувався та сплачувався єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. При цьому, всупереч вимог ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», відповідачем безпідставно не включено до розрахунку заробітку, з якого визначається пенсія, матеріальна допомога на оздоровлення, з якої нараховувався єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, згідно довідки від 14.08.2017 року № 493/10/13-10/05-00-22/242 про складові заробітної плати починаючи з дати призначення пенсії по віку, а саме з 11.08.2011 року.

Ухвалою Турківського районного суду Львівської області від 25.08.2017 року адміністративний позов ОСОБА_1 в частині позовних вимог, що стосуються періоду з 11.08.2011 року по 15.02.2017 року залишено без розгляду внаслідок застосування строку звернення до адміністративного суду.

Постановою Турківського районного суду Львівської області від 22 вересня 2017 року адміністративний позов задоволено частково. Визнати протиправною відмову Старосамбірського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області у перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно довідки про складові заробітної плати від 14.08.2017 року №493/10/13-10/05-00-22/242 про складові заробітної плати з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Зобов’язано Старосамбірське об’єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 із урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування згідно довідки від 14.08.2017 року №493/10/13-10/05-00-22/242 про складові заробітної плати, починаючи з 14.08.2017 року та провести перерахунок у відсотках від сум заробітної плати передбачуваних Законом України «Про державну службу» у редакції чинній на час призначення пенсії ОСОБА_1.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Старосамбірського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 320 гривень сплаченого судового збору. У решті позовних вимог відмовлено за безпідставністю позовних вимог.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що постанова прийнята з неповним з’ясуванням обставин справи, з порушенням норм матеріального і процесуального права та підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі. Просить скасувати постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зокрема зазначає, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VIІІ від 2 березня 2015 року з 1 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу».

Згідно зі статтею 37 Закону України «Про державну службу» (далі - Закон), пенсію державним службовцям призначали у відсотках від суми їхньої заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до статті 33 Закону, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Питання визначення заробітної плати, яку враховують для обчислення пенсії державного службовця, урегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».

Умови оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів».

Відтак, апелянт вважає, що оскільки матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, не належать до інших надбавок, підстав для їх врахування в заробітну плату для визначення розміру пенсії відповідно до Закону немає.

В судове засідання сторони не з’явились, хоча були повідомлені належним чином про час та місце розгляду справи у суді, а тому суд вважає за можливе розглянути справу без їх участі та відповідно до вимог ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювати.

Заслухавши суддю - доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що у задоволенні апеляційної скарги слід відмовити з наступних підстав.

Так, судом першої інстанції встановлено, матеріалами справи підтверджено, що 02.08.2017 року позивач звернулась в Старосамбірське об’єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області із заявою щодо перерахунку пенсії згідно довідки про складові заробітної плати від 14.08.2017 року № 493/10/13-10/05-00-22/242 в яку включено достовірні відомості про фактично нараховані та сплачені виплати, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань і індексація заробітної плати

16.08.2017 року відповідач відмовив ОСОБА_1 в перерахунку пенсії згідно довідки про складові заробітної плати від 14.08.2017 року №493/10/13-10/05-00-22/242. Відмова обґрунтовується ст.ст.33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу».

Позивач, вважаючи рішення про відмову в перерахунку та виплаті пенсії неправомірним, звернулася до суду з метою захисту свого порушеного права.

Надаючи юридичну оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно застосував норми матеріального та процесуального права, з огляду на таке.

Зі змісту ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавство України про державну службу.

Відповідно до частини другої статті 37 Закону України «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-XII), в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Згідно з частиною четвертою статті 37 Закону № 3723-XII, в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії, за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно ч.1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року № 108/95-ВР (із змінами та доповненнями) заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці», визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно з п. 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року № 5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за №114/8713 до інших заохочувальних та компенсаційних виплат включаються суми матеріальної допомоги, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв’язку з екологічним станом).

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу», передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991року №1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Згідно ч. 1 ст.66 Закону України № 1788-XII, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

В силу статті 41 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003року № 1058-IV, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування.

Як наслідок, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

В даному випадку при вирішенні спірних правовідносин перевагу у застосуванні мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема, ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст.41 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а не положення Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які до спірних правовідносин є загальними.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах від 14.05.2013 року (справа № 21-125а13) та від 03.06.2014 року (справа № 21-134а14).

Беручи до уваги вищевикладені правові норми, колегія суддів приходить до висновку, що отримані позивачем суми допомоги на оздоровлення, з яких фактично нарахований та сплачений єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, входять до системи оплати праці державного службовця, а тому мають бути враховані при обчисленні пенсії.

Стосовно індексації доходу, то колегія суддів зазначає, що індексація грошових доходів встановлена Законом України «Про індексацію грошових доходів громадян» від 03.07.1991року.

Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов’язані з виконанням виробничих завдань і функцій (частина друга статті 2 Закону України «Про оплату праці).

Суми виплат, пов’язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату України від 13 січня 2004 року №5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за №114/8713.

Індексація є складовою частиною заробітної плати, оскільки є додатковою заробітною платою та грошовим доходом населення, який згідно ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» враховуються при обчисленні пенсій.

Чинне законодавство України як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати, запроваджені нормативно-правовими актами, індексація грошових доходів приймається в розрахунок при нарахуванні пенсії особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, тому постанова суду першої інстанції підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга - залишенню без задоволення

Керуючись, ч. 4 ст. 229, ст.ст. 139, 308, 310, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 316, ч. 1 ст. 321, ст.ст. 322, 325, 329 КАС України , суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Старосамбірського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області залишити без задоволення, а постанову Турківського районного суду Львівської області від 22 вересня 2017 року у справі № 458/785/17 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду касаційної інстанції.

У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя ОСОБА_2 судді ОСОБА_3 ОСОБА_4 Повне судове рішення складено 25.01.2018 року.