
УКРАЇНА
ВІЛЬНОГІРСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 174/600/17
п/с № 2/174/27/2018
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2018 року м. Вільногірськ
Вільногірський міський суд Дніпропетровської області у складі :
головуючого судді – Данилюк Т.М.,
за участю секретаря - Заіки А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду в м. Вільногірськ, цивільну справу за позовом Департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області до ОСОБА_1, про стягнення надміру перерахованої (виплаченої) суми житлової субсидії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, департамент соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області, звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_1, в якому просять стягнути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії, в розмірі 10855 грн. 62 коп.
В обґрунтування позову зазначили, що 17.12.2014 року до управління соціального захисту населення департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області (УСЗН ДСГП), звернулася ОСОБА_1, із заявою про призначення житлової субсидії та декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.
Рішенням УСЗН ДСГП «Про призначення субсидії», відповідачу було призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг за період з грудня 2014 року по квітень 2016 року, включно.
Відповідача було ознайомлено з п.14 Постанови КМУ від 21.10.1995 року № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату оплату житлово - комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, згідно з яким, громадянин, якому призначена субсидія, зобов’язаний протягом місяця проінформувати структурний підрозділ соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщені осіб, про що свідчить його особистий підпис від 17.12.2014 року.
На підставі довідки про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб від 02.08.2016 року № 4009, наданої відділом реєстрації фізичних осіб виконавчого комітету Вільногірської міської ради Дніпропетровської області стало відомо, що за адресою: АДРЕСА_1 з 26.12.2014 року зареєстровані ОСОБА_2, ОСОБА_3.
Відповідно до розрахунку УСЗН ДСГП від 15 вересня 2016 року, було встановлено, що внаслідок зловживань з боку Відповідача, загальна сума переплати субсидії в період з січня 2015 року по квітень 2016 року становила 10855 грн. 63 коп.
В свою чергу, ДСГП вжило всіх заходів щодо досудового врегулювання спору з даного питання. Відповідачу 20.09.2016 року було направлено повідомлення № 5431/01-110/16-04.1 про загальну суму переплати субсидії та було запропоновано добровільно повернути вищезазначені кошти, однак добровільно переплачені кошти, вона не повернула, тому, просять суд, стягнути з відповідача надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії.
В судове засідання представник позивача не з’явився, надав через канцелярію суду заяву, в якій просить справу розглядати без участі представника позивача, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідачка в судове засідання не з’явилася, надала до суду заяву про розгляд справи без її участі та просить в позові відмовити з урахуванням, постанови від 21.10.1995 року № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату оплату житлово - комунальних послуг, де в п.7, 14 зазначено, що субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають). Факт фактичного проживання підтверджує актами. На підставі наведеного, просить в позові відмовити.
Суд, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, встановив наступні фактичні обставини.
Згідно ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги та заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для справи.
Відповідно до ст. 268 ч.5 ЦПК України обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно ч.1ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21.10.1995р. затверджене Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, (далі - Положення № 848), яким визначені умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Відповідно до абз. 1 п. 3 Положення призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських рад.
Згідно п.7 Положенн, субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу.
У п.13 Положення зазначено, що громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Відповідно до абзацу 1 п.6 Положення, субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб.
З пунктів 1, 2 Порядку повернення коштів надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.1997року № 39/283/90/5, вбачається, що повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках, зокрема, виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів. В разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів:припиняють надання субсидії;повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів; подають позовні заяви до суду про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни); повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії.
Згідно п. 20 Положення про порядок призначення та надання населення субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848, суми субсидій, перерахованих надміру, внаслідок подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, повертаються ними за вимогою органів що призначають субсидію.
У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
Як встановлено судом, відповідачка звернулась до органу праці та соціального захисту населення із заявою про призначення субсидії № 1845 від 17.12.2014 року, для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на квартиру розташовану за адресою: АДРЕСА_2 та додаткову інформацію, відповідно до якої вона є одинокою матір’ю (а.с.3,4).
При зверненні із відповідною заявою нею, 17.12.2014 року, заповнено декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, в якій остання зазначила, особами, які зареєстровані у житловому приміщенні - себе, як власника, сина ОСОБА_4В, та доньку ОСОБА_5 (а.с.5).
Згідно копій рішень про призначення субсидії ОСОБА_1, з грудня 2014 по квітень 2016 року призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг (а.с.6-15).
Як вбачається з копії рішення про призначення субсидії ОСОБА_1, не призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з травня 2016 року, так як наданий неповний пакет документів - зміна складу сім’ї (а.с. 16).
З довідки № 4009 від 02.08.2016 року, про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, наданої відділом реєстрації фізичних осіб виконавчого комітету Вільногірської міської ради Дніпропетровської області, вбачається, що за адресою: АДРЕСА_3 зареєстровані ОСОБА_1 ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_2, ОСОБА_3, які зареєстровані за вказаною адресою з 26.12.2014 року (а.с.17).
Згідно копії розрахунку переплати житлової субсидії ОСОБА_1, за період з січня 2015 року по квітень 2016 року, сума переплати становить 10855,63 грн. (а.с. 18).
Копіями листів № 5431/01-110/16-04.1 від 20.09.2016 року, № 7044/01- 110/16-04.2 від 25.11.2016 року, № 0687/01-95/17-04.2 від 06 лютого 2017 року, підтверджується факт звернення позивача до відповідача з пропозицією добровільно повернути нараховану переплату у сумі 1085,63 грн. (а.с. 19- 23).
У свою чергу надані відповідачем довідки та акти на підтвердження факту не проживання ОСОБА_2, ОСОБА_3 за адресою квартирою № 57 в будинку 11 по бульвар Миру в м. Вільногірську та про суми виплачених доходів та утриманих податків, (а.с.58-60,73,76,77, 80-83 ), не можуть слугувати підставою для відмови у позові, так як відповідно до п. 15 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 558 від 29.04.2004 року, фізичні особи, які одержують компенсацію зобов'язані повідомити органи праці та соціального захисту населення, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв'язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати органам праці та соціального захисту населення надмірно виплачені суми.
Громадянин, якому призначено субсидію, зобов'язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендарі - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів (п.14 Порядку).
Згідно ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.
Стаття 1215 ЦК України встановлює випадки, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.
Так, не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача (ч. 1 ст. 1215 ЦК України).
Отже, закон встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
Правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, отже, зазначене у ст. 1215 ЦК України майно підлягає поверненню у разі наявності цих фактів.
Така правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 2 липня 2014 року N 6-91цс14, яка згідно зі ст. 360-7 ЦПК України має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Відповідно до ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Отже, виходячи з встановлених в судовому засіданні обставин справи, а також діючого матеріального закону, з урахуванням загальних засад цивільного судочинства, а саме: справедливості, добросовісності та розумності, суд приходить до висновку, що відповідач не виконала належним чином покладені на неї обов’язки, відповідно до Положення та не повідомила завчасно позивача про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, що є порушенням вимог чинного законодавства та як наслідок - нарахування їй надміру перерахованої суми житлової субсидії, що і є підставою для задоволення позовних вимог.
На підставі ст. 141 ЦПК України підлягає стягненню з відповідачки на користь держави судовий збір у розмірі 1600,00 гривень
На підставі ст.ст. 1212, 1215, 1166 ЦК України, Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848, ст. ст. 12, 13, 81, 89, 133, 141, 259, 263-265ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов Департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області до ОСОБА_1, про стягнення надміру перерахованої (виплаченої) суми житлової субсидії – задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІНН – НОМЕР_1, яка зареєстрована за адресою: 51700, АДРЕСА_4, на користь Департаменту соціально-гуманітарної політики Вільногірської міської ради Дніпропетровської області надміру перерахованої (виплаченої) суми житлової субсидії в розмірі 10855 (десять тисяч вісімсот п’ятдесят п’ять грн.) 63 коп., які перерахувати за реквізитами: одержувач – ДСГП, р/р 35415024152947, МФ805012, код ЄДРПОУ 23928609 в ГУДКСУ у Дніпропетровській області, назва платежу – повернення надміру нарахованої житлової субсидії.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави судовий збір в розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
В свою чергу, у відповідності до п.п. 15.5 п.п.15 п. 1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України 2017 р., до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Вільногірського міського суду Т.М.Данилюк