Рішення № 71767852, 23.01.2018, Селидівський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
23.01.2018
Номер справи
242/5151/17
Номер документу
71767852
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 242/5151/17

Провадження № 2-а/242/36/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 січня 2018 року Селидівський міський суд Донецької області в складі головуючого судді Капітонова В. І., при секретарі Нарижній О. Г., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Селидове адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Селидовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, третя особа: Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 20 листопада 2017 року звернулася до суду з адміністративним позовом до Селидовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії, в якому зазначила, що вона є отримувачем пенсії за віком з 2006 року. З травня 2015 року вона перебуває на обліку в Селидовському ОУПФУ Донецької області як отримувач пенсії згідно отриманої 22 грудня 2015 року відповідачем електронної пенсійної справи. З вересня 2017 року відповідач припинив виплату належної їй пенсії. З листа Селидовського ОУПФУ № 7989/02 від 09 жовтня 2017 року їй стало відомо, що рішенням начальника УСЗН Селидівської міської ради № 124 від 31 серпня 2017 року було скасовано її довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. На виконання листа УСЗН Селидівської міської ради згідно рішення комісії з питань призначення ( відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам № 6812 від 01 вересня 2017 року їй було припинено виплату пенсії.

Позивач вважає дії відповідача щодо припинення виплати належної їй пенсії протиправними та такими, що порушують її право на пенсійне забезпечення.

На підставі вищевикладеного, позивач просить суд визнати дії Селидовського ОУПФУ Донецької області щодо припинення виплати їй з вересня 2017 року пенсії протиправними, зобов’язати відповідача поновити їй виплату пенсії з 01 вересня 2017 року, а також допустити негайне виконання рішення суду в частині виплати пенсії у межах суми за один місяць.

Позивач та його представник в судове засідання не з’явилися, надали до суду заяви про розгляд справи у їх відсутність.

Представник відповідача надав до суду відзив, згідно з яким рішенням начальника УСЗН Селидівської міської ради № 124 від 31 серпня 2017 року було скасовано довідку позивача про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи відповідно до п.п.5 п. 1 ст. 12 Закону України « Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Рішенням № 6812 від 01 вересня 2017 року комісії з питань призначення ( відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам вирішено припинити соціальні виплати позивачу. На виконання листа УСЗН Селидівської міської ради , згідно рішення комісії з питань призначення ( відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам № 6812 від 01 вересня 2017 року про скасування дії довідки та зняття та зняття з обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб, Селидовським ОУПФУ прийнято рішення про припинення виплати пенсії ОСОБА_1 з 01 вересня 2017 року. Таким чином, пенсія ОСОБА_1 нарахована та виплачена по серпень 2017 року включно. З вересня 2017 року у зв’язку із викладеним вище пенсія не нараховувалась. Просить в задоволенні позову відмовити.

Представник третьої особи в судове засідання не з’явився, про причини неявки до суду не повідомив.

Суд, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Позивач ОСОБА_1 є отримувачем пенсії, що підтверджується копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1.

Довідкою № НОМЕР_2 від 02 грудня 2015 року ОСОБА_1 перебувала на обліку як внутрішньо переміщена особа в УСЗН Селидівської міської ради з 02 грудня 2015 року.

Як вбачається з відповіді Селидовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 7989/02 від 09 жовтня 2017 року, 23 грудня 2015 року було отримано електронну пенсійну справу ОСОБА_1 та взято на облік в управлінні для подальшої виплати за місцем фактичного проживання. Рішенням начальника УСЗН Селидівської міської ради № 124 від 31 серпня 2017 року було скасовано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщену особу № НОМЕР_2 від 02 грудня 2015 року відповідно до п.п. 5 п. 1 ст. 12 Закону України « Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та п. 7 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. На виконання листа УСЗН Селидівської міської ради згідно рішення комісії з питань призначення ( відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам № 6812 від 01 вересня 2017 року ОСОБА_1 припинено виплату пенсії. Для поновлення виплати ОСОБА_1 пенсії необхідно надати довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Поновлення виплати пенсії буде здійснено на підставі рішення комісії про призначення ( відновлення) або відмову у призначенні ( відновленні) соціальних виплат, яке буде винесено за результатами перевірки достовірності зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання / перебування.

У частині 2 статті 77 КАС України зазначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Відповідачем у наданому відзиві не зазначені підстави невиплати пенсії. Разом з тим, з наданого відзиву вбачається, що підставою призупинення виплати пенсії стало скасування довідки позивача про взяття її на облік як внутрішньо переміщену особу.

Згідно статті 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Стаття 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, цього Закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відміни від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення в Україні.

Виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема: види пенсійного забезпечення, умови участі в пенсійній системі чи їх рівнях, пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат, джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Статтею 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»передбачено, що він регулює відносини, які виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом, зокрема, визначаються порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням, порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.

Згідно з ч. 1ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі, за зазначеним в заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством, зокрема, в інших випадках, передбачених ч. 1ст. 49 цього Закону.

Відповідно до ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.

Підстави для припинення виплати пенсії передбачені частиною 1 статті 49 цього Закону, а саме: якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; у разі смерті пенсіонера; у разі недоотримання призначеної пенсії протягом шести місяців підряд; в інших випадках, передбачених законом.

Отже, Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» не передбачено такої підстави припинення виплати пенсії, як скасування довідки внутрішньо переміщеної особи та не підтвердження місця проживання особи. Відповідач не послався на закон та його норму, що передбачає припинення виплати пенсії.

Між тим, відповідач не вказав, яка з обставин, визначених наведеною нормою Закону, стала підставою для невиплати позивачу пенсії. Також відповідачем не вказано будь-якої іншої норми закону, яка б визначала таку підставу невиплати пенсії, як скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Згідно ст. 8 Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції Україниі повинні відповідати їй.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно дост. 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями24,27,28,29,40,47,51,52,55,56,57,58,59,60,61,62,63 Конституції України.

Згідно частини 2 статті 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не може бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Відповідно до встановлених у справі обставин, суд приходить до висновку, що невиплата відповідачем раніше призначеної пенсії позивачу є безпідставним, а тому дії Селидовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо невиплати позивачу пенсії слід визнати протиправними та необхідно зобов'язати Селидовьске об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області відновити виплату позивачу пенсії з вересня 2017 року.

Крім того, згідно з п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС Українинегайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Разом з тим, відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа..

Враховуючи вищевикладене, на користь позивача слід стягнути судовий збір в розмірі 640,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Селидовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області.

На підставі викладеного та керуючись 77,90,139,242,244, 245,246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Селидовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, третя особа: Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати дії Селидовського об’єднаного управління пенсійного фонду України (41247274) щодо припинення виплати ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, НОМЕР_3, ІПН НОМЕР_1, м. Донецьк, вул.. 40 років Октября, 9) пенсії вересня 2017 року.

Зобов’язати Селидовське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (41247274) поновити виплату ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, НОМЕР_3, ІПН НОМЕР_1, м. Донецьк, вул.. 40 років Октября, 9) пенсії з 01 вересня 2017 року.

Допустити негайне виконання постанови суду у межах суми платежу за один місяць.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Селидовського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької об ласті витрати по сплаті судового збору в розмірі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В. І. Капітонов