
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 127/16283/17
Головуючий у 1-й інстанції: Сичук М.М.
Суддя-доповідач: Ватаманюк Р.В.
23 січня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Ватаманюка Р.В.
суддів: Мельник-Томенко Ж. М. Сторчака В. Ю. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Томашук А.В.,
позивача: ОСОБА_2,
представника позивача: ОСОБА_3,
представника відповідача: Плахотнюка О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області на постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 23 жовтня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 (далі - позивач) до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз" (далі - третя особа) про визнання протиправною та скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення,
В С Т А Н О В И В :
Позивач 31.07.2017 звернувся до Вінницького міського суду Вінницької області з адміністративним позовом в якому просив: визнати протиправною та скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення Головного управління Держгеокадастру України у Вінницькій області № 68 від 17.07.2017 по справі про адміністративне правопорушення за ст. 53-1 КУпАП про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_2, а справу - закрити.
Постановою Вінницького міського суду Вінницької області від 23.10.2017 позов задоволено повністю.
Визнано протиправною та скасовано постанову Головного управління Держгеокадастру України у Вінницькій області № 68 від 17.07.2017 по справі про адміністративне правопорушення за ст. 53-1 КУпАП про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_2
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 за ст. 53-1 КУпАП закрито у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримав у повному обсязі та просив колегію суддів її задовольнити.
Позивач та представник позивача заперечили проти апеляційної скарги.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників сторін, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлено, що на підставі наказів Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 19.04.2017 за № 35-ДК, від 21.04.2017 № 35/1-ДК та від 26.06.2017 № 144-ДК державним інспектором у сфері контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог земельного законодавства України про охорону земель на території Липовецького, Погребищенського, Оратівського, Іллінецького районів ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області - Лозенком Ю.І. було проведено обстеження земельних ділянок, які розташовані на території Воловодівської сільської ради Немирівського району, Війтовецької, Попівської, Трощанської сільських рад Липовецького району, Іллінецької сільської ради Іллінецького району Вінницької області, Тягунської сільської ради Іллінецького району Вінницької області загальною площею 39,2718 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, для ведення особистого селянського господарства, для іншого лісогосподарського призначення.
14.07.2017 за результатами перевірки державним інспектором у сфері контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог земельного законодавства України про охорону земель на території Липовецького, Погребищенського, Оратівського, Іллінецького районів ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області - Лозенко Ю.І. складено протокол про адміністративне правопорушення № 66, у якому зазначено, що 14.07.2017 філією в особі головного інженера ОСОБА_2 за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про передачу земельних ділянок та за відсутності вчиненого правочину щодо таких ділянок фактично використовуються земельні ділянки сільськогосподарського призначення, лісогосподарського призначення, земель водного фонду, земель транспорту, державної та приватної власності загальною площею 3,4353 га. для проведення робіт з монтажу магістрального газопроводу "Уренгой - Помари - Ужгород" дільниця км 3851,3-3878,9, що проходить на територіях Воловодівської сільської ради Немирівського району, Війтовецької, Попівської, Трощанської сільських рад Липовецького району, Іллінецької сільської ради Іллінецького району Вінницької області.
Даний факт кваліфікований державним інспектором як самовільне зайняття земельних ділянок, що є порушенням ст. ст. 125, 126 ЗК України, ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель".
17.07.2017 державним інспектором було винесено постанову про накладення адміністративного стягнення № 68, згідно якої визнано головного інженера Філії "Дирекція з будівництва та реконструкції ГТС" ПАТ "Укртрансгаз" ОСОБА_2 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 53-1 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем правомірно здійснювалося використання вищенаведених земельних ділянок без наявності правовстановлюючих документів, а тому в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з таких підстав.
Статтею 53-1 КУпАП вказано, що самовільне зайняття земельної ділянки тягне за собою накладення штрафу на громадян від десяти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" від 19.06.2003 № 963-IV, самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
У відповідності до вимог ст. 15 Закону України "Про правовий режим земель охоронних зон об'єктів магістральних трубопроводів" від 17.02.2011 № 3041-VI (далі - Закон № 3041-VI) передбачено, що підприємства магістральних трубопроводів під час виконання капітальних та інших планових робіт з метою забезпечення безаварійної експлуатації магістральних трубопроводів мають право без оформлення речових прав на земельні ділянки, без отримання відповідних дозволів і погоджень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, визначених законодавством: копати шурфи на земельних ділянках, розташованих в охоронних зонах об'єктів магістральних трубопроводів, для перевірки якості ізоляції об'єктів магістрального трубопроводу і стану засобів їх електрохімічного захисту від корозії та проводити інші земляні роботи, необхідні для забезпечення нормальної експлуатації об'єктів магістрального трубопроводу, за умови повідомлення про це власників або користувачів земельних ділянок не менш як за три дні до початку робіт та приведення цих земельних ділянок у стан, придатний для подальшого використання за призначенням.
У разі аварії або загрози її виникнення (аварійної ситуації) для негайної її локалізації, ліквідації можливих наслідків чи відвернення загрози підприємства магістральних трубопроводів без попереднього погодження з власниками або користувачами земельних ділянок, без оформлення речових прав на земельні ділянки та без отримання відповідних дозволів і погоджень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, визначених законодавством, мають право: проводити земляні та інші роботи для негайної локалізації аварій (аварійних ситуацій), ліквідації наслідків або відвернення їх загрози (ст. 16 Закону № 3041-VI).
Для забезпечення безпечної експлуатації вздовж об'єктів магістральних газопроводів, етиленопроводів встановлюються охоронні зони таких розмірів: для газорозподільних станцій та газозбірних пунктів підземних сховищ газу (від огорожі) магістральних газопроводів І класу, умовним діаметром від 1200 міліметрів до 1400 міліметрів включно - 350 метрів (з кожної сторони газопроводу) (п. 4 ч.2 ст.11 Закону № 3041-VI).
Пунктом 1.6 А "Правил безпечної експлуатації магістральних газопроводів", затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 27.01.2010 № 11, для забезпечення надійної і безпечної роботи ЛЧМГ газотранспортні підприємства та їх підрозділи повинні забезпечувати будівництво, реконструкцію та ремонт ЛЧМГ спеціалізованими будівельно-монтажними організаціями чи підрозділами згідно з проектом, що отримав позитивний експертний висновок відповідно до Положення про порядок проведення державної експертизи (перевірки) проектної документації на будівництво та реконструкцію виробничих об'єктів і виготовлення засобів виробництва на відповідність їх нормативним актам про охорону праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.06.94 № 431.
Отже, вказаними положеннями передбачено право газотранспортного підприємства безперешкодно здійснювати необхідні ремонтні, експлуатаційні та контрольні роботи на магістральних газопроводах в межах охоронних зон, у тому числі і з метою запобігання навіть можливості виникнення аварій.
Згідно технічного обґрунтування Завдання ІІ МГ УПУ "Невідкладний проект", що за своєю суттю є експертною документацією міжнародної інженерної компанії Mott Macdonald у 2011 році даною міжнародною компанією проведено обстеження магістрального газопроводу "Уренгой - Помари - Ужгород". В результаті технічного аналізу зроблено висновок про необхідність реалізації невідкладного проекту з заміни трубопроводу з метою унеможливлення виникнення у майбутньому негативних наслідків від можливих техногенних катастроф (аварій), у зв'язку з розгерметизацією даного магістрального газопроводу, в тілі якого на протязі 33 років експлуатації утворилися корозійні явища, що потребують проведення обов'язкового комплексу планових заходів, які включають ремонтні, будівельні, аварійно - відновлювальні та інші невідкладні роботи.
Вищезазначений проект капітального ремонту магістрального газопроводу "Уренгой - Помари - Ужгород" покладений на ПАТ "Укртрансгаз" як оператора національної газотранспортної системи та включений до державної програми діяльності Кабінету Міністрів України, що затверджена постановою Верховної Ради України від 11.12.2014 № 26-VІІІ, а його реалізація відбувається в умовах співфінансування з боку міжнародних фінансових установ, Європейського банку реконструкції та розвитку та Європейського інвестиційного банку.
ПАТ "Укртрансгаз" виконує функції замовника по об'єкту "Капітальний ремонт магістрального газопроводу "Уренгой - Помари - Ужгород" дільниця км 3851,3-3878,9 з проведення невідкладних заходів щодо повної заміни тіла труби з метою відвернення загрози виникнення аварії (аварійної ситуації), що може призвести до негативного впливу на людей, суміжні землі, природні об'єкти та довкілля в цілому.
Разом з тим, згідно наданої позивачем інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельні ділянки та документації із землеустрою, що проходить територією Воловодівської сільської ради Немирівського району, Війтовецької, Попівської, Трощанської сільських рад Липовецького району, Іллінецької, Тягунської сільських рад Іллінецького району Вінницької області, що вбачається, що позивач не може отримати відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про передачу земельних ділянок та вчинення правочину щодо таких ділянок. При цьому, у Державному земельному кадастрі взагалі відсутня будь-яка інформація щодо земельних ділянок, кадастровий номер НОМЕР_1, кадастровий номер НОМЕР_2, кадастровий номер НОМЕР_3, зазначених у акті обстеження № 88 від 14.07.2017.
Згідно листа Державного агентства водних ресурсів України Басейнове управління водних ресурсів річки Південний Буг від 07.10.2014 № 06-1/1825, в Басейновому управлінні відсутні будь - які земельно - кадастрові документи, що посвідчують право власності на водні об'єкти та прилеглі земельні ділянки в місцях перетину газопроводом "Уренгой - Помари - Ужгород" річок Соб, Собок та струмків без назви, вказаних у наданому "Переліку водних перепон…". Згідно листа Служби автомобільних доріг у Вінницькій області від 03.10.2014 № 988, в даний час перелічені ділянки доріг в місцях перетину з магістральним газопроводом акти на право постійного землекористування не оформлені.
Крім того, 19.10.2017 Вінницьким окружним адміністративним судом прийнято постанову, якою визнано протиправними та скасовано приписи Головного управління Держгеокадастру України у Вінницькій області: №96 від 14.07.2017; №97 від 14.07.2017; №98 від 14.07.2017; №99 від 14.07.2017, а також визнано протиправними та скасовано повідомлення Головного управління Держгеокадастру України у Вінницькій області про відшкодування шкоди.
Таким чином, позивач з метою відвернення загрози виникнення аварії (аварійної ситуації) відповідно до вимог чинного законодавства використовував земельні ділянки для виконання ремонтних робіт в охоронній зоні магістрального газопроводу "Уренгой-Помари-Ужгород", так як були усі показники для цього, що підтверджено експертним висновком і невиконання даних робіт, могло привести у подальшому, до аварії та негативних наслідків для прилеглих територій (населених пунктів) і громадян.
Отже, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що позивачем правомірно здійснювалося використання вищенаведених земельних ділянок без наявності правовстановлюючих документів, оскільки в таких немає необхідності, а тому в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо задоволення позовних вимог.
Оскільки доводи апеляційної скарги відповідача не ґрунтуються на вимогах законодавства та не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області залишити без задоволення, а постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 23 жовтня 2017 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення і не може бути оскаржена відповідно до частини 3 статті 272 КАС України.
Головуючий Ватаманюк Р.В. Судді Мельник-Томенко Ж. М. Сторчак В. Ю.