
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 січня 2018 р.м.ОдесаСправа № 522/16882/17
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Бойчук А.Ю.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Семенюк Г.В.
суддів: Потапчука В.О. , Шляхтицького О.І.
розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні Одеського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 13 листопада 2017 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за участю третьої особи: Одеського обласного військовий комісаріат про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
Позивач, звернувся до Приморського районного суду м. Одеси з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за участю третьої особи: Одеського обласного військовий комісаріат, у якому просив суд:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови в перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 на підставі Довідки №2.21-39-300 від 30.08.2017 року для перерахунку пенсії, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України протиправними.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із розрахунку 86 відсотків від грошового забезпечення для обчислення пенсії з 01.06.2017 року, на підставі Довідки № 2.2.1-39-300 від 30.08.2017 року, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, без обмежень максимального розміру та стягнути заборговану суму на користь ОСОБА_1 згідно проведеного перерахунку.
При цьому позивач посилався на те, що йому було видано Довідку № 2.2.1-39-300 від 30.08.2017 року про розмір грошового забезпечення за займаною посадою в Державному підприємстві обслуговування повітряного руху України, для перерахунку пенсії, яка оформлена згідно з додатком №2, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 13 листопада 2017 року адміністративний позов задоволено. Визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 на підставі Довідки №2.21-39-300 від 30.08.2017 року для перерахунку пенсії, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України протиправними. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із розрахунку 86 відсотків від грошового забезпечення для обчислення пенсії з 01.06.2017 року, на підставі Довідки №2.2.1-39-300 від 30.08.2017 року, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, без обмежень максимального розміру та стягнути заборговану суму на користь ОСОБА_1 згідно проведеного перерахунку.
Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області не погодившись з постановою суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції від 13 листопада 2017 року по справі № 522/16882//17 та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволені позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на те, що рішення суду першої інстанції є необґрунтованим, незаконним та прийнятим з порушенням норм матеріального та процесуального права. Крім того, відповідач зазначає, що перерахунок пенсії проводиться Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області лише на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, яка надається уповноваженим структурним підрозділом (Одеським обласним військовим комісаріатом), в порядку передбаченому Кабінетом Міністрів України.
На підставі ст. 311 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є підполковником запасу, з 18 серпня 1972 року по 07 жовтня 2004 року проходив військову службу в Збройних Силах України.
З 01.12.2004 року Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років.
Згідно копії витягу з наказу Міністра оборони України (по особовому складу) № 600 від 19.10.1999 року під час проходження служби ОСОБА_1 був відряджений до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, де проходив службу на різних посадах, та отримував грошове забезпечення.
07.10.2004 року відповідно до копії витягу з Наказу Міністра оборони України № 739 ОСОБА_1 був звільнений у запас.
Згідно копії Наказу Одеського регіонального структурного підрозділу Державного підприємства обслуговування повітряного руху України № 89/к від 26.11.2004 року підполковника ОСОБА_1, заступника керівника польотів районного диспетчерського центру Одеського РСП Украероруху, звільнено з військової служби в запас наказом Міністра оборони України № 739 від 07 жовтня 2004 року за пунктом 67 підпункт «а» (за віком), звільнено з посади та виключено із списків особового складу підприємства.
На підставі Довідки «Про розмір грошового забезпечення», виданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, Позивачу управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області була призначена пенсія, як військовослужбовцю, з 01.12.2004 року за вислугу 32 роки в розмірі 86 відсотків грошового забезпечення.
30 червня 2017 року Наказом директора ДП «Украерорух» №228 «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» з 01 червня 2017 року збільшено розмір грошового забезпечення за посадою заступника керівника польотів (оперативного чергового) центру організації повітряного руху служби аеронавігаційного обслуговування РСП.
Відповідно до копії Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, № 2.2.1-39-300 року від 30.08.2017 року, що видана Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою заступника керівника польотів (оперативного чергового) центру організації повітряного руху служби аеронавігаційного обслуговування РСП, яку займав позивач на момент звільнення, згідно з нормами, чинними з 01 червня 2017 року, становить 23342, 00 гривень на місяць.
19.09.2017 року Листом № 1085/Т-11 Головне управління Пенсійного фонду України відмовило в перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Довідки № 2.2.1-39-300 від 30.08. 2017 року.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 на підставі Довідки №2.21-39-300 від 30.08.2017 року для перерахунку пенсії, наданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України є протиправними, а тому наявні підстави для задоволення позову. Колегія суддів погоджується з означеними висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
За правилами частини третьої статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
З наведеної норми права вбачається, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 19 липня 1999 року № 1281 «Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України» передбачено, зокрема, що грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Украероруху, потрібно здійснювати у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2001 року №104 "Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ".
Відповідно до пункту 80 Положення про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців, затвердженого Указом Президента України від 7 листопада 2001 року № 1053/2001, пенсійне забезпечення звільнених у запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених законодавством для військовослужбовців.
За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 №45 (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках.
Таким чином, Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів своє право визначати розміри посадових окладів, тому накази Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 30 вересня 2015 року №478/о та від 19 липня 2016 року №221 «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху», яким підвищено з 1 жовтня 2015 року та, відповідно, з 1 липня 2016 року посадові оклади військовослужбовців, відряджених до Украероруху, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.
Абзацом сьомим пункту 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.
Як було встановлено судом Наказом ДП «Украерорух» від 30 червня 2017 року № 228 було підвищено грошове забезпечення військовослужбовців, відряджених до ДП «Украерорух», в тому числі за посадою, яку позивач обіймав до звільнення.
Отже, оскільки Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Директору Державного підприємства обслуговування повітряного руху України визначати розміри посадових окладів військовослужбовців які відряджені до Украероруху, тому Наказ ДП «Украерорух» від 30 червня 2017 року № 228 є підставою для перерахунку пенсії позивача відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення.
З огляду на викладене колегія суддів дійшла висновку, що пенсія військовослужбовців, відряджених до Украероруху, підлягає перерахунку відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення на підставу наказу від 30 червня 2017 року № 228 Державного органу, якому Кабінет Міністрів України делегував своє право визначати розміри посадових окладів.
Аналогічна правова позиція викладена в рішеннях Верховного суду України від 10 травня 2016 року (справа № 21-278а16), від 05 липня 2016 року (справа 461/2167/14-а), від 06 липня 2016 року (справа 2-а/638/70/15) та від 13 липня 2016 (справа №638/2700/14-а).
Головним управлінням Пенсійного фонду України ОСОБА_1 неодноразово проводився перерахунок пенсії у розмірі 86 відсотків від грошового забезпечення.
Тому, при перерахунку його пенсії має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто 86 відсотків від грошового забезпечення.
Аналогічну правову позицію висловив Верховного Суду України у своєму рішенні від 6 жовтня 2015 року у справі №21-2432а15.
Також, колегія суддів відхиляє доводи апелянта щодо неможливості здійснення перерахунку пенсії без обмежень максимального розміру. Згідно п. 1 ч.10 Закону України ,,Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-VIII внесено зміни до Закону України ,,Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 29, ст. 399 із наступними змінами) та в частині сьомій статті 43 слова й цифри ,,у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року" замінено словами і цифрами ,,по 31 грудня 2017 року", тобто викладено зазначену статтю в такій редакції: ,,Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень".
Однак, Рішенням Конституційного Суду України у справі №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають статті 17 Конституції України, положення першого речення частини сьомої статті 43 Закону № 2262, згідно з якими ,,максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність". Зокрема, Конституційний суд зазначив, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.
Отже, відповідач зобов'язаний здійснити виплату пенсії без обмеження максимального розміру пенсії для даної категорії пенсіонерів, що, в свою чергу, і було вірно встановлено судом першої інстанції.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм права була вже неодноразово викладена Вищим адміністративним Судом України у його Постановах від 05 червня 2017 року по справі № К/800/22378/17, від 17 березня 2017 року по справі № К/800/7825/17, а також Одеським апеляційним адміністративним судом в його Ухвалах від 13 червня 2017 року по справі № 522/3011/17, від 06 вересня 2017 року по справі № 522/3093/17.
Таким чином, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії належним чином обґрунтовані, підтверджені наявними у справі матеріалами та підлягають задоволенню.
Інші доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Згідно з ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, - залишити без задоволення.
Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 13 листопада 2017 року по справі № 522/16882/17, - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
суддя-доповідач Г.В. Семенюк суддя В.О. Потапчук суддя О.І. Шляхтицький