
Справа № 546/904/17
Провадження № 2/546/6/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 січня 2018 року м. Решетилівка
Решетилівський районний суд Полтавської області:
у складі головуючого судді - Беркути Л.Г.,
при секретарі - Захарченко Л.Я.
за участі
позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Решетилівка Полтавської області адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернулася до Решетилівського районного суду Полтавської області з адміністративним позовом до ОСОБА_3 ОУПФУ Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії, посилаючись на наступне.
Вона є інвалідом дитинства та у 2010 році їй призначена пенсія за втратою годувальника у розмірі 60% від суми місячної (чинної) заробітної плати її померлого батька ОСОБА_4, який за життя працював на посаді старшого помічника районної прокуратури Полтавської області відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на момент її призначення.
09 грудня 2015 року КМУ прийнято постанову № 1013, якою підвищені розміри заробітної плати..
Відповідно до довідки прокуратури Полтавської області від 14 листопада 2016 року № 18-683/вих 16 заробітна плата старшого помічника районної прокуратури Полтавської області складає 7455,72 грн.
18 липня 2017 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, призначеної їй згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». 27 липня 2017 року відповідачем відмовлено їй у перерахунку пенсії. Таку відмову відповідач обґрунтував посилаючись на п. 5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213 –VІІІ, яким передбачено , що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів», «Про судову експертизу»., «Про національний банк України», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, «Про Кабінет Міністрів України», «Про статус народного депутата України, «Про служба у органах місцевого самоврядування». У листі відповідач зазначив, що посилаючись з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Вважає, що за результатами розгляду її заяви відповідач повинен був винести рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії, однак відмовив їй у призначенні пенсії без прийняття відповідного рішення. Не приймаючи рішення за її заявою на її думку відповідач допустив протиправну бездіяльність, тому вона й звернулась до суду з даним позовом.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала та просила задовольнити на підставах, зазначених у позові.
Представник відповідача ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області - ОСОБА_2 у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог, надала до суду заперечення на адміністративний позов /а.с.27-31/, відповідно до яких, за результатами заяви позивача про здійснення перерахунку її пенсії, їй надано роз’яснення щодо відсутності підстав для перерахунку пенсії. Посилається а те, що 28 грудня 2014 року до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» внесено зміни. 15 липня 2015 року набув чинності Закон України «Про прокуратуру», згідно розділу XII Прикінцевих та перехідних положень якого визнано такими, що втратили чинність ч. 13 та 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Новим законом передбачено, що перерахунок пенсії працівникам прокуратури проводиться відповідно до порядку, визначеного КМУ. Такого порядку на даний час немає, та не було на момент надходження до ОСОБА_3 ОУПФУ Полтавської області заяви позивача 18 липня 2017 року. Зазначає, що на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», остання втратила чинність. Посилається на те, що позивач звернулась до суду із порушенням строків звернення до суду, оскільки довідка прокуратури про заробітну плату видана їй 14 листопада 2016 року, тобто позивач дізналась про порушення прав із моменту отримання довідки.
Суд, заслухавши пояснення учасників справи, повно, обґрунтовано, всебічно та безпосередньо дослідивши всі наявні докази у справі, з’ясувавши всі обставини, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог та заперечень, вислухавши думку сторін по справі, приходить до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом дитинства та має другу групу інвалідності, що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серія АВ № 0563904/а.с.13-14/.
З 22 листопада 2010 року ОСОБА_1 перебуває на обліку у ОСОБА_3 об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області та отримує пенсію по втраті годувальника згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ, що не заперечується сторонами та підтверджується зокрема листом ОСОБА_3 ОУПФУ Полтавської області від 27 липня 2017 року № 44/Г-02 /а.с.15/.
Згідно довідки № 18-683/вих 16, виданої 14 листопада 2016 року Прокуратурою Полтавської області /а.с.17/, ОСОБА_4 працював у прокуратурі Полтавської області на посаді старшого помічника райпрокуратури. Станом на 01 грудня 2015 року заробітна плата старшого помічника райпрокуратури становить 7455,52 грн.
18 липня 2017 року позивач звернулась до ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області із заявою про перерахунок пенсії по втраті годувальника відповідно до Постанови КМУ №1013 від 09 грудня 2015 року /а.с.16/.
27 липня 2017 року листом № 44/г-02 відповідач повідомив ОСОБА_1, що з 01 квітня 2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213 –VІІІ, яким скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій та статус суддів», «Про судову експертизу»., «Про національний банк України», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, «Про Кабінет Міністрів України», «Про статус народного депутата України, «Про служба у органах місцевого самоврядування» /п.5. Прикінцевих положень/. Постанова КМУ № 1013 від 09 грудня 2014 року регламентує лише питання упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим працівникам і не передбачає ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії категорії прокурорсько-слідчих працівників у зв’язку зі зміною розміру заробітної плати. Оскільки чинним законодавством України скасовано право на перерахунок призначених пенсій працівників органів прокуратури, а КМУ не визначено умови та порядок проведення такого перерахунку, підстав для перерахунку призначеної пенсії немає /а.с.15/.
Згідно ч. 2 ст. 122 КАСУ для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Оскільки позивач звернулась із даним позовом 25 вересня 2017 року, та оскаржує бездіяльність відповідача, яка виразилась у нездійсненні їй перерахунку пенсії за результатами розгляду її заяви від 18 липня 2017 року, про що відповідачем її повідомлено у листі від 27 липня 2017 року, суд приходить до висновку, що позивач звернулась до суду у шестимісячний строк встановлений для звернення до адміністративного суду.
Відповідно до ч.2 ст.6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України. Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАСУ в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 20 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ, членам сімей прокурора або слідчого (батькам, дружині, чоловіку, дітям, які не досягли 18 років або старшим цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення ними 18 років, а тим, які навчаються, - до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23-річного віку), які були на його утриманні на момент смерті, призначається пенсія на випадок втрати годувальника, за наявності у нього стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років, у розмірі 60 відсотків від середньомісячного (чинного) заробітку на одного члена сім'ї, 80 відсотків - на двох і більше членів сім'ї.
Згідно ч. 18 ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ, що діяв на час призначення пенсії позивачу, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Згідно ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», обчислення пенсії провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонером, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Постановою КМУ від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з 01.12.2015 року підвищено на 25% посадові оклади працівників прокуратури, розміри яких затверджено Постановою КМУ від 31.05.2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури»(п.3 ч.1 Постанови).
Відповідно до положень ст.22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовує норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій і статус суддів», «;Про статус народного депутата України», «;Про Кабінет Міністрів України», «;Про судову експертизу», «;Про національний банк України», «;Про службу в органах місцевого самоврядування», «;Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України. При цьому, Положення пункту 5 розділу III визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) в частині скасування з 1 червня 2015 року норм щодо призначення щомісячного довічного грошового утримання відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів", згідно з Рішенням Конституційного Суду№ 4-рп/2016 від 08.06.2016 року.
Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 року у справі №21-348а13 дійшов правового висновку, що внесені Законом № 3668-VІ зміни до статті 50-1Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ.
Отже, зазначені положення п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Суд вважає, що скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України "Про прокуратуру".
На підставі вище викладеного, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був при розгляді заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії керуватися ч.13, ч.18 ст.50-1ЗУ «Про прокуратуру», яка в зв'язку із прийняттям Закону № 213-VIII від 02.03.2015 року змін не зазнала, та прийняти відповідне рішення, а тому бездіяльність відповідача у проведенні перерахунку пенсії позивача на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» є неправомірною.
Також, суд зазначає, що відповідно до рішень Конституційного Суду України від 06.07.1999 року № 8-рп/99 та від 20.03.2002 року № 5-рп/2002, зміст та обсяг соціальних гарантій певних категорій громадян, зокрема працівників прокуратури, не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов’язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у ЗСУ, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратурі, охороні державного кордону України, податковій міліції, Управлінні державної охорони України, державній пожежній охороні, Державному департаменті України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій військовослужбовців та прирівняних до них осіб зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають не в момент звернення за призначенням чи перерахунком пенсії, а в момент виникнення права на її призначення.
Отже, бездіяльність відповідача щодо перерахунку пенсії є неправомірною, оскільки ОСОБА_1 отримує пенсію у зв’язку втратою годувальника, тобто батька ОСОБА_4, який працював в органах прокуратури на посаді старшого помічника районної прокуратури Полтавської області.
Згідно з правовою позицією, викладеною у постанові Верховного Суду України від 15.12.2015 року у справі №161/18933/14-а, при визначені часу, з якого підлягає перерахунку та виплата пенсії, слід керуватися спеціальними нормами Закону України №1789-XII в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин. Так, у частині 18 статті 50-1 цього Закону передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи. Отже, застосуванню підлягає частина вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, оскільки у справі, що розглядається, право позивача на перерахунок пенсії відповідач не визнав, що і стало підставою звернення до суду.
ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 18 липня 2017 року, але просить здійснити їх перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року, що перевищує 12 місяців, тому вимоги про перерахунок пенсії підлягає частковому задоволенню.
З метою відновлення порушених прав позивача суд вважає за необхідне зобов’язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, починаючи з 18 липня 2016 року, виходячи з довідки прокуратури Полтавської області від 14.11.2016 року №18-683/вих16.
Керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 5-12, 72-79, 90, 192-194, 241-276, 382 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, місце проживання: 38400, Полтавська область, м. Решетилівка, вулиця Першого травня, будинок 31) до ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії (ідентифікаційний код юридичної особи 40377619, місцезнаходження юридичної особи: 38400, Полтавська область, місто Решетилівка, вулиця Покровська, будинок 41) – задовольнити частково.
Визнати бездіяльність ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправною.
Зобов’язати Решетилівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії, починаючи з 18 липня 2016 року, виходячи з розрахунку 60% від суми місячної (чинної) заробітної плати вказаної у довідці прокуратури Полтавської області від 14 листопада 2016 року № 18-683/вих16, у зв’язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії прокурорсько-слідчих працівників та здійснити відповідні виплати не отриманої пенсії з урахуванням виплачених сум.
Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов’язання ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області подати у місячний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 19 січня 2018 року.
Суддя :