
Суддя Бабенко Ю. П.
Справа № 644/6440/17
Провадження № 2/644/593/18
22.01.2018
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 січня 2018 року Орджонікідзевський районний суд м.Харкова в складі: головуючого - судді Бабенко Ю.П., за участю секретаря - Онюшкіної О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Харкові справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги,-
УСТАНОВИВ:
Представник позивача просить суд стягнути з відповідачки на користь позивача надмір виплачену державну соціальну допомогу, як малозабезпеченій сім'ї, в розмірі 1085 грн. 68 коп., яку ОСОБА_1 отримала внаслідок зловживання з її боку. Свої вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 знаходилась на обліку в Управлінні та отримувала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям з 01.09.2013 року. 24.09.2013 року та 20.03.2014 року відповідач зверталася до Управління з заявами для призначення їй державної соціальної допомоги. В декларації про доходи та майновий стан відповідач вказала лише допомоги, які отримувала в Управлінні. Соціальними інспекторами Управління було встановлено, що в період отримання вказаної соціальної допомоги, відповідач приховала свій дохід, а саме факт отримання нею доходу від АТ «Дельта Банк», як додаткове благо, внаслідок чого відповідач неправомірно отримала 1515 грн. 68 коп. в період з 01.09.2013 року по 30.04.2014 року. До липня 2015 року відповідач добровільно повернула до бюджету 430 грн. Залишок переодержаної суми складає 1085 грн. 68 коп.
Представник позивача в судове засідання не з'явилась, надала суду заяву про розгляд справи без її участі, вимоги підтримала в повному обсязі та просила суд провести заочний розгляд справи.
Відповідач в судове засідання не з'явилась, про дату, час і місце розгляду справи була належним чином повідомлена, про причини неявки суд не повідомила.
Приймаючи до уваги викладене, що представник позивача не заперечує проти заочного розгляду справи, то в відповідності до ст.280 ЦПК України суд ухвалює по справі заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Судом встановлено, що 24.09.2013 року та 20.03.2014 року відповідач ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (а.с.4, 8). До вказаних заяв відповідач надала декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням соціальної допомоги (а.с.6-7, 10-11). У вказаних деклараціях відповідач зазначила доходи членів сім'ї за періоди з 01.03.2013 року по 31.08.2013 року та з 01.09.2013 року по 28.02.2014 року відповідно.
Рішенням Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради від 01.10.2013 року ОСОБА_1 було призначено державну соціальну допомогу з 01.09.2013 року по 28.02.2014 року (а.с.12), а рішенням від 02.04.2014 року - з 01.03.2014 року по 31.08.2014 року (а.с.13).
Соціальним інспектором Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради було встановлено, що в період отримання державної соціальної допомоги відповідач ОСОБА_1 та її чоловік ОСОБА_2 отримали дохід в 4 кварталі 2013 року та 1, 2, 3 кварталах 2013 року від АТ «Дельта-банк» на загальну суму 295 грн. 63 коп., що підтверджується інформацією Державної податкової адміністрації про джерела доходів за формою 1-ДФ (відомості з центральної бази даних Державного реєстру фізичних осіб ДПА України про суми виплачених доходів) (а.с.15).
Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради листами № 4684/4-06 від 04.08.2014 року, №78/4-06 від 05.01.2016 року, № 9014/4-06 від 14.12.2016 року та №5231/4-06 від 23.06.2017 року зверталося до ОСОБА_1 з проханням повернути на розрахунковий рахунок Управління суму переодержаних коштів державної соціальної допомоги (а.с.17, 18, 19, 20), однак відповідач кошти не повернула.
Відповідно до п. 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №250 від 24.02.2003 року для призначення соціальної допомоги уповноважений
представник сім'ї подає органу соціального захисту населення декларацію про доходи та майно.
Відповідно до п.27 вказаного Порядку, контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.
Органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до 15 календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від територіальних органів ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів) використовуються відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.
Відповідно до п.28 Порядку, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні
дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Таким чином, відповідач ОСОБА_1 приховала дані про доходи та майновий стан своєї родини та не внесла їх у відповідну декларацію, що потягло за собою невірне визначення розміру державної соціальної допомоги малозабезпеченій родині, внаслідок чого Управлінням були надміру виплачені кошти, які відповідач в повному обсязі в добровільному порядку не повернула. Приймаючи до уваги викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, а з відповідача підлягають стягненню надміру виплачена соціальна допомоги в розмірі 1085 грн. 68 коп.
У відповідності до вимог ст. 141 ЦПК України з відповідача в дохід держави суд також стягує судовий збір в розмірі 640 грн.
Керуючись ст. ст. 5,10-13,81,83,141,264-265,280,354 ЦПК України, Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №250 від 24.02.2003 року,- суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (мешкає за адресою: АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради (місцезнаходження: м.Харків вул..Біблика буд.6, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - 26281752) надмір виплачену державну соціальну допомогу у розмірі 1085 грн. 68 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 (мешкає за адресою: АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) в дохід держави судовий збір у розмірі 640 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 30 днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Харківської області, враховуючи п.15.5 Розділу 13 Перехідних положень ЦПК України, через Орджонікідзевський районний суд м.Харкова.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення.
СУДДЯ: