
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 січня 2018 р. м. ХарківСправа № 626/1920/17Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Калитки О. М.
суддів: Бондара В.О. , Калиновського В.А.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області на постанову Красноградського районного суду Харківської області від 11.12.2017, суддя Гусар Павло Іванович, вул. Харківська, 127, м. Красноград, Красноградськ,кий, Харківська, 63300, повний текст складено 11.12.17 по справі № 626/1920/17
за позовом ОСОБА_1
до Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області
про визнання протиправним і скасування рішення про відмову у призначенні пенсії та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1, звернулася до Красноградського районного суду Харківської області з адміністративним позовом до Красноградського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Харківської області, в якому просила суд:
- визнати протиправним і скасувати Рішення № 5 від 20.09.2017 року Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про відмову у призначенні їй пенсії за вислугу років як працівнику освіти;
- зобов'язати Красноградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області, вчинити дії по врахуванню їй періодів трудового стажу з 01.09.2004 року по 31.07.2006 року, з 01.09.2006 року по 31.07.2008 року, з 01.09.2009 року по 31.05.2010 року у спеціальний стаж, що дає право на пенсію за вислугу років у відповідності до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Постанови Кабінету Міністрів України № 909 від 04.11.1993 року «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років»;
- зобов'язати Красноградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області вчинити дії по призначенню та виплаті їй з 14.09.2017 року пенсії за вислугу років як працівнику освіти у відповідності до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Постанови Кабінету Міністрів України № 909 від 04.11.1993 року «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років», без залишення роботи на посаді Голови Шляхівської сільської ради Кегичівського району Харківської області.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилалася на, те що вважає рішення № 5 від 20.09.2017 року Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про відмову у призначенні їй пенсії на підставі пункту «е» ст. 55 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» протиправним і підлягає скасуванню, винесеним комісією формально, без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, прийнятим комісією без дотримання принципу рівності перед законом.
Постановою Красноградського районного суду Харківської області від 11.12.2017 року у справі № 626/1920/17 частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Красноградського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Харківської області про визнання протиправним і скасування Рішення про відмову у призначенні пенсії, та зобов'язання вчинити певні дії.
Визнано протиправним і скасовано Рішення № 5 від 20.09.2017 року Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, за вислугу років як працівнику освіти.
Зобов'язано Красноградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області, ідентифікаційний код юридичної особи 40381122, вчинити дії по врахуванню періодів трудового стажу ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 з 01.09.2004 року по 31.07.2006 року, з 01.09.2006 року по 01.09.2007 року, з 01.09.2009 року по 31.05.2010 року у спеціальний стаж, що дає право на пенсію за вислугу років у відповідності до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Постанови Кабінету Міністрів України № 909 від 04.11.1993 року «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років».
Зобов'язано Красноградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області, ідентифікаційний код юридичної особи 40381122, вчинити дії по призначенню та виплаті з 14.09.2017 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, пенсії за вислугу років як працівнику освіти у відповідності до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Постанови Кабінету Міністрів України № 909 від 04.11.1993 року «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років», без залишення роботи на посаді Голови Шляхівської сільської ради Кегичівського району Харківської області.
Відповідач не погодився із рішенням суду та подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, просив суд скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
Позивач в судове засідання не з'явився, був повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи, причини неявки не повідомив.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, був повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи, причини неявки не повідомив.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги відповідно до ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду, ОСОБА_1 має стаж для призначення їй пенсії за вислугу років як працівнику освіти на посаді старшої піонервожатої Лозівської восьмирічної школи Кегичівського району Харківської області за період з 15.08.1986 року по 01.01.1992 року становить - 5 років 4 місяці 17 днів
Також спеціальний стаж ОСОБА_1, що зараховується до стажу для призначення їй пенсії за вислугу років як працівнику освіти на посадах вчителя іноземної мови, вихователя, вчителя історії, та не заперечується відповідачем, становить:
-в період з 23.10.1992 року по 25.08.1994 року на посаді учителя іноземної мови Лозівської восьмирічної школи Кегичівського району Харківської області буде становити - 1 рік 10 місяців 3 дня;
-в період з 01.09.1994 року по 30.08.2001 року на посаді вихователя Ленінської загальноосвітньої школи Кегичівського району Харківської області буде становити - 7 років 0 місяців 0 днів;
-в період з 31.08.2001 року по 30.06.2004 року на посаді учителя історії Чапаєвської загальноосвітньої школи Кегичівського району Харківської області буде становити - 2 роки 10 місяців 0 днів.
Довідкою Відділу освіти Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області №01-18/1361 від 10.10.2017 року, Наказами №98-К від 30.09.2004 року, № 172-К від 01.09.2004 року, №43-К від 01.09.2008 року, №164-К від 31.08.2009 року, №217-К від 31.08.2010 року Відділу освіти Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області підтверджується, що в період 01.09.2004 року по 01.09.2008 року, з 01.09.2009 року по 31.08.2010 року ОСОБА_1 працювала вчителем історії Чапаєвської загальноосвітньої школи I-III ступенів за сумісництвом з погодинною оплатою праці (а.с. 31-36).
При цьому, за посадою вчителя за сумісництвом протягом періоду з:
- 01.09.2004 року по 31.07.2006 року - 1 рік 11 місяців 0 днів;
-з 01.09.2006 року по 31.07.2008 року - 1 рік 11 місяців 0 днів;
-з 01.09.2009 року по 31.05.2010 - 0 рік 9 місяців 0 днів року.
Згідно довідок Кегичівської державної адміністрації Харківської області № 139 від 14.11.2017 року, № 141 від 14.11.2017 року (а.с. 7,8) встановлено, що:
за навчальний рік - 2004-2005 річне педагогічне навантаження ОСОБА_1 становить - 399 год. (ставка 0,5);
- за 2005-2006 рр. - 342 год., ставка (0,6);
- 2006-2007 рр. - 423 год. (ставка0,7);
- 2007-2008 р.р. - 148 год. (ставка 0,2);
- 2009-2010 р.р. - 190 год. (ставка 0,3).
Відповідно до інформації про ОСОБА_1, як про застраховану особу по Формі ОК-5 (а.с. 39-48), Відділом освіти Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області, за спірні періоди з 01.09.2004 року по 01.09.2008 року, з 01.09.2009 року по 31.08.2010 року нараховано та виплачено ОСОБА_1 заробітну плату як педагогічному працівнику у:
- 2004 році - повний рік;
- 2005 році - повний рік;
- 2006 рік - з 01.01.2006 року по 31.07.2006 року, з 01.09.2006 року по 31.12.2006 року;
- 2007 році - повний рік;
- 2008 рік - з 01.01.2008 року по 31.07.2008 року;
- 2009 році - з 01.09.2009 року по 31.12.2009 року;
- 2010 рік - з 01.01.2010 року по 31.05.2010 року, утримуючи з неї страхові внески до Пенсійного фонду України
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 станом на 01.04.2015 року має спеціальний стаж роботи як працівник освіти більш ніж 25 років, а отже має право на пенсію за вислугою років без залишення посади голови Шляхівської сільської ради Кегичівського району Харківської області.
Колегія суддів погоджується з таким висновком виходячи з наступного.
Відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати: з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців.
Згідно вказаного Закону скористатись пільговим віком на пенсію можуть ті працівники освіти, що мають необхідний стаж роботи на посадах в установах, організаціях, визначених Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року № 909 «Про Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років», тобто умовою для зарахування до спеціального стажу роботи періодів роботи працівників освіти, який дає право на пенсію за вислугу років, є наявність факту роботи у ці періоди на відповідних посадах та у закладах, віднесених до Переліку.
В п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вказано, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: 1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Частиною 2 Положення про порядок обчислення стажу для призначення пенсії за вислугу років працівникам освіти і охорони здоров'я, затвердженого Постановою Ради Міністрів СРСР від 17.12.1959 року № 1397 «Про пенсію за вислугу років працівникам освіти, охорони здоров'я і сільського господарства», визначено, що робота в школі на посаді піонервожатої зараховується у стаж на отримання пенсії за вислугу років як працівник освіти.
У відповідності до Примітки 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року №909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугою років» - робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах до 1 січня 1992 року, яка давала право на пенсію за вислугу років відповідно до раніше діючого законодавства, в тому числі на посаді старшої піонервожатої зараховується до стажу для призначення пенсії за вислугу років.
Посада вчителя, вихователя у загальноосвітній школі на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року №909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років», Розділ 1 «Освіта», дає право на пенсію за вислугу років як працівнику освіти.
Згідно зі ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
До стажу роботи зараховується також: а) будь-яка ішла робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в'язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків.
Спеціальний стаж це період роботи в певних умовах праці чи на посадах, з якими законодавець пов'язує пільгове (або за особливими правилами) пенсійне забезпечення.
Вислуга років є видом спеціального стажу. Це період виконання особливого роду трудової діяльності або державної служби, коли до особи, яка її здійснює, пред'являють особливі вікові, а також підвищені психічні та фізичні вимоги, при тривалому виконанні якої особа втрачає відповідну професійну працездатність.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.04.1993 року № 245 передбачено, що робітники, спеціалісти і службовці державних підприємств, установ і організацій мають право працювати за сумісництвом, тобто виконувати, крім своєї основної, іншу роботу на умовах трудового договору. На умовах сумісництва працівники можуть працювати на тому або іншому підприємстві, в установі, організації або у громадянина у вільний від основної роботи час.
Крім того, частиною другою статті 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію.
Таким чином, виплата пенсії за вислугу років безпосередньо пов'язана з важким та шкідливим характером роботи, виконання якої може спричинити втрату професійної працездатності до досягнення загального пенсійного віку. Тому законодавець надав можливість окремим категоріям спеціалістів за своїм бажанням припинити таку роботу за наявності достатнього спеціального стажу, та отримувати пенсію за вислугу років. При цьому, влаштування після призначення пенсії за вислугу років на іншу (не шкідливу) роботу не є перешкодою для її виплати.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Як вбачається з ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Колегія суддів зазначає, що матеріалами справи підтверджено роботу ОСОБА_1 вчителем історії по сумісництву з погодинною оплатою праці, сплату страховиком Відділом освіти Кегичівської районної державної адміністрації Харківської області страхових внесків до Пенсійного фонду України, внесення відомостей про роботу до індивідуальних відомостей про застраховану особу на посаді вчителя історії за сумісництвом, як по спеціальному стажу, наявність достатнього педагогічного річного навантаження у спірні періоди (крім 2007-2008 рр. з річним навантаженням 148 год., ставка 0,2), а тому, враховуючи викладене, періоди ОСОБА_1 спеціального стажу є періодами спеціального педагогічного стажу, який не враховано відповідачем при обчисленні її загального спеціального педагогічного стажу роботи, що дає позивачу право на призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту «е» статті 55 ЗУ «Про Пенсійне забезпечення»
Доводи апеляційної скарги з наведених вище підстав висновків суду не спростовують.
Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Враховуючи вище викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова Красноградського районного суду Харківської області від 11.12.2017 року у справі № 626/1920/17 відповідає вимогам ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому підстави для її скасування відсутні.
Відповідно до ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Красноградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області залишити без задоволення.
Постанову Красноградського районного суду Харківської області від 11.12.2017 по справі № 626/1920/17 залишити без змін
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя (підпис)О.М. Калитка Судді(підпис) (підпис) В.О. Бондар В.А. Калиновський