
Головуючий І інстанції: Мар'єнко Л.М.
Суддя-доповідач: Присяжнюк О.В.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 січня 2018 р. м. ХарківСправа № 820/2914/17
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Присяжнюк О.В.
суддів: Бартош Н.С. , Курило Л.В.
за участю секретаря судового засідання - Дудки О.А.,
за участю: представника позивача - Топоркова К.В.,
представника відповідача - Троцко Б.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Офісу великих платників податків ДФС в особі Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 19.10.2017 р., (суддя Мар'єнко Л.М.) по справі № 820/2914/17
за позовом Державного підприємства "Теплоелектроцентраль - 2 "Есхар"
до Офісу великих платників податків ДФС в особі Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинення дій,
ВСТАНОВИЛА:
Державне підприємство "Теплоелектроцентраль - 2 "Есхар" (в подальшому - ДП "Теплоелектроцентраль - 2 "Есхар") звернулося до суду з адміністративним позовом до Офісу великих платників податків ДФС в особі Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС, в якому просило: визнати протиправною бездіяльність Офісу великих платників податків ДФС в особі Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС щодо невжиття заходів, передбачених статтею 43 Податкового кодексу України, зокрема, не підготовки висновку про повернення грошових коштів з відповідного бюджету на поточний рахунок №260083012553 у Філії Харківського обласного управління АТ Ощадбанк м. Харків, МФО 351823 надміру сплачених ДП "Теплоелектроцентраль - 2 "Есхар" грошових зобов'язань з податку на прибуток у сумі 190546, 25 грн. та з податку на додану вартість у сумі 486273,75 грн. та не подання його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, згідно із заявами Державного підприємства "Теплоелектроцентраль - 2 "Есхар" №21-01/15 від 29.03.2017 р., №21-01/21 від 04.05.2017 р.; зобов'язати Офіс великих платників податків ДФС в особі Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС, у встановлений ст. 43 Податкового кодексу України строк, підготувати висновок про повернення грошових коштів з відповідного бюджету на поточний рахунок №260083012553 у Філії Харківського обласного управління АТ Ощадбанк м. Харків, МФО 351823 надміру сплачених ДП "Теплоелектроцентраль - 2 "Есхар" грошових зобов'язань з податку па прибуток у сумі 190546, 25 грн. та з податку на додану вартість у сумі 486273,75 грн. та подати його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, згідно із заявами Державного підприємства Теплоелектроцентраль-2 "Есхар" №21-01/15 від 29.03.2017 р., №21-01/21 від 04.05.2017 р.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 19.10.2017 р. позов задоволено у повному обсязі, а саме: визнано протиправною бездіяльність Офісу великих платників податків ДФС в особі Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС щодо невжиття заходів, передбачених ст. 43 Податкового кодексу України, зокрема, не підготовки висновку про повернення надмірно сплачених ДП "Теплоелектроцентраль - 2 "Есхар" грошових зобов'язань з податку на прибуток в розмірі 190546, 25 грн. та з податку на додану вартість в розмірі 486273, 75 грн., та не подання вказаного висновку для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, згідно із заявами ДП "Теплоелектроцентраль - 2 "Есхар" від 29.03.2017 р. №21-01/15, від 04.05.2017 р. №21-01/21; зобов'язано Офіс великих платників податків ДФС в особі Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС, у встановлений ст. 43 Податкового кодексу України строк, підготувати висновок про повернення надмірно сплачених ДП "Теплоелектроцентраль - 2 "Есхар" грошових зобов'язань з податку на прибуток у сумі 190546,25 грн. та з податку на додану вартість у сумі 486273,75 грн. та подати його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, згідно із заявами Державного підприємства Теплоелектроцентраль-2 "Есхар" від 29.03.2017 р. №21-01/15, від 04.05.2017 р. №21-01/21.
Не погодившись із постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 19.10.2017 р. та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги, апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а саме: вимог Податкового кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та на не відповідність висновків суду обставинам справи.
ДП "Теплоелектроцентраль - 2 "Есхар" надав до суду апеляційної інстанції письмовий відзив на апеляційну скаргу, в якому, посилаючись на законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Представник відповідача в судовому засіданні суду апеляційної інстанції вимоги апеляційної скарги підтримав в повному обсязі, просив постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу в задоволенні позову.
Представник позивача в судовому засіданні суду апеляційної інстанції просив залишити постанову суду першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу відповідача без задоволення.
Колегія суддів, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, вважає, що вимоги апеляційної скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судовим розглядом встановлено, що ДП "Теплоелектроцентраль - 2 "Есхар" зареєстроване, як юридична особа та на час спірних правовідносин перебувало на обліку в СДПІ по роботі з обслуговування великих платників у місті Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів, правонаступником якої на теперішній час є Офіс великих платників податків ДФС в особі Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС, є платником податку на додану вартість.
Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 22.06.2012 р. № 450 припинено діяльність ДП "Теплоелектроцентраль - 2 "Есхар" шляхом ліквідації (а.с.12-13).
Судовим розглядом встановлено, що контролюючим органом відносно позивача прийнятті податкові повідомлення - рішення №0000410854 та №000040854 від 31.03.2011 р., які були оскаржені позивачем у судовому порядку.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 02.08.2011 р. по справі № 2а-3956/11/2070 відмовлено у задоволенні позовних вимог за позовом ДП "Теплоелектроцентраль - 2 "Есхар" до СДПІ з обслуговування великих платників у м. Харкові МГУ Мідоходів про визнання протиправними дій та скасування податкових повідомлень - рішень від 31.03.2011 р. №0000410854 та №000040854.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.02.2012 р. по справі № 2а-3956/11/2070 постанову Харківського окружного адміністративного суду від 02.08.2011 р. залишено без змін.
Постанова суду Харківського окружного адміністративного суду від 02.08.2011 р. по справі № 2а-3956/11/2070 набрала законної сили на підставі ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.02.2012 р., у зв'язку з чим суми грошових зобов'язань з ПДВ та податку на прибуток, які нараховані оскаржуваними податковими повідомленнями - рішеннями, стали узгодженими та сплачені позивачем до бюджету в установлені законодавством строки, що підтверджується наданими до матеріалів справи платіжними дорученнями.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 15.06.2016 р. по справі № 2а-3956/11/2070, постанову Харківського окружного адміністративного суду від 02.08.2011 р. та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.02.2012 р. скасовано та справу направлено на новий судовий розгляд до суду першої інстанції (а.с. 19-22).
У зв'язку з прийняттям 15.06.2016 р. ухвали Вищим адміністративним судом України, сплачені позивачем суми грошових зобов'язань з ПДВ та податку на прибуток на підставі податкових повідомлень - рішень від 31.03.2011 р. №0000410854 та №000040854, стали надмірно сплаченими позивачем, що відображено як переплата в інтегрованій картці платника податків ДП "Теплоелектроцентраль - 2 "Есхар" (а.с.16).
Судовим розглядом встановлено, що позивач звертався до Офісу великих платників податків ДФС для отримання податкової консультації щодо порядку повернення надміру сплачених грошових зобов'язань підприємству, яке знаходиться в стадії припинення.
Листом №11624/10/28-10-01-03-11 від 27.02.2017 р. відповідачем надано позивачу податкову консультацію, відповідно до якої зазначено, що іншого порядку щодо застосування норм розділу ІІ Податкового кодексу України в частині зазначених у запиті питань податковим законодавством не передбачено (а.с. 23, 24).
Позивач звертався до відповідача з заявами №21-01/15 від 29.03.2017 р. та № 21-01/21 від 04.05.2017 р. про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток у розмірі 190546,25 грн. та з ПДВ в розмірі 486273, 75 грн. (а.с. 14, 15).
Листами 13.04.2017 р. №20744/10/28-10-50-08-16 та від 23.06.2017 р. №3471/10/28-10-50-08-18 відповідач просив розглянути питання повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з ПДВ та податку на прибуток після розгляду судом справи № 2а-3956/11/2070 (а.с.17, 18).
Не погодившись з такою бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо виконання свого обов'язку з повернення переплати позивача з податку на прибуток та ПДВ, оскільки протиправно не вчинено дій щодо підготовки висновку про повернення ДП "Теплоелектроцентраль - 2 "Есхар" надмірно сплачених сум ПДВ, податку на прибуток та подачі такого висновку до ГУ ДКС України в Харківській області для перерахування останнім таких коштів на розрахунковий рахунок позивача.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини щодо повернення помилково та надміру сплачених платежів урегульовані Податковим кодексом України, Порядком повернення коштів, помилково та /або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787.
Підпунктом 14.1.115 пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України визначено, що надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Відповідно до п.п. 17.1.10 п. 17.1 ст. 17 Податкового кодексу України, платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів в порядку, встановленому ним Кодексом.
Статтею 43 Податкового кодексу України передбачено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, та крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. У разі повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.
Відповідно до п. 102.5 ст.102 Податкового кодексу України, заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 р. № 787 затверджено Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 р. № 1650/24182. (в подальшому - Порядок).
Згідно із п. 3 та п. 5 Порядку, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.
Повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою з найменуванням та ідентифікаційним кодом установи (у разі наявності), з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
Пунктом 10 Порядку передбачено, що органи Казначейства приймають подання від органів, які контролюють справляння надходжень бюджету або які здійснюють облік заборгованості в розрізі позичальників, у строки, визначені нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів.
Відповідно до п. 12 Порядку, органи Казначейства здійснюють процедури із забезпечення виконання документів, зазначених у пунктах 5 - 8 цього розділу, в такому порядку:
1) за наявності поточних надходжень на відповідних рахунках за надходженнями орган Казначейства протягом п'яти робочих днів після дня отримання подання (заяви та подання) перераховує кошти на рахунок одержувача одноразово на загальну суму або частковими сумами;
2) у разі недостатності або відсутності поточних надходжень на відповідних рахунках за надходженнями для здійснення повернення відповідний орган Казначейства не пізніше ніж через п'ять робочих днів після дня отримання подання (заяви та подання) надсилає звернення для підкріплення коштами цих рахунків: за платежами, що належать державному бюджету, - до Казначейства України.
Згідно пунктів 4, 5, 7, 8, 9 Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 15.12.2015 р. № 1146, повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, до якого такі кошти були зараховані.
Повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом ДФС на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.
Після реєстрації в органі ДФС заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань (крім грошових зобов'язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів) передається на розгляд до структурних підрозділів, що виконують функції з адміністрування відповідних податків і зборів та погашення заборгованостей. Не пізніше другого робочого дня, наступного за днем реєстрації, заява з відміткою вказаних підрозділів щодо правомірності повернення передається до структурного підрозділу, на який покладено функцію з підготовки висновку.
Заява платника про повернення помилково або надміру сплачених грошових зобов'язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, після реєстрації передається до структурного підрозділу митниці ДФС, на який покладено функцію з підготовки висновку.
У разі якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС готує висновок на повернення такої суми (її частини) за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Орган ДФС не пізніше наступного робочого дня від дати отримання висновку, погодженого місцевим фінансовим органом або відповідним органом, визначеним відповідно до частини першої статті 67- 2 глави 11 розділу III Бюджетного кодексу України, передає його згідно з реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу Казначейства.
Орган ДФС несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі висновку органу Казначейства для виконання.
Аналіз зазначених норм податкового законодавства вказує, що повернення надмірно сплачених грошових зобов'язань з податку на прибуток та ПДВ здійснюється за таких умов, в разі відсутності у платника податків податкової заборгованості, подання ним заяви про повернення надмірно перерахованих коштів, подання органом державної податкової служби висновку про повернення відповідних сум коштів до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Пунктом 5 Порядку, передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про визнання протиправною бездіяльності відповідача оскільки він протиправно не підготовив висновок про повернення сум грошових зобов'язань з податку на прибуток в розмірі 190546,25 грн. та з податку на додану вартість в розмірі 486273,75 грн., та не подав вказаний висновок для виконання відповідному органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, згідно із заявами ДП "Теплоелектроцентраль - 2 "Есхар" №21-01/15 від 29.03.2017 р., №21-01/21 від 04.05.2017 р., оскільки на момент звернення позивача з цими заявами до відповідача, в інтегрованій картці платника податків позивача наявна переплата за вказаними зобов'язаннями, а сплачені суми нарахованих грошових зобов'язань стали неузгодженими.
Судовим розглядом встановлено, що постановою Харківського окружного адміністративного суду від 06.06.2017 р. по справі № 2а-3956/11/2070, яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 04.10.2017 р., частково задоволено адміністративний позов ДП "Теплоелектроцентраль - 2 "Есхар", а саме: визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення від 31.03.2011 р. № 0000400854, № 0000410854; в іншій частині позовних вимог відмовлено.
Із врахуванням вищевикладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно зобов'язав Офіс великих платників податків ДФС в особі Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС, у встановлений ст. 43 Податкового кодексу України строк, підготувати висновок про повернення надмірно сплачених ДП "Теплоелектроцентраль - 2 "Есхар" грошових зобов'язань з податку на прибуток у сумі 190546,25 грн. та з податку на додану вартість у сумі 486273,75 грн. та подати його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, згідно із заявами Державного підприємства Теплоелектроцентраль-2 "Есхар" від 29.03.2017 р. №21-01/15, від 04.05.2017 р. №21-01/21.
Таким чином, колегія суддів переглянувши, у межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення відповідно до вимог матеріального та процесуального права.
Доводи апелянта спростовані приведеними вище обставинами та нормативно - правовим обґрунтуванням.
Відповідно до ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 19.10.2017 р. - без змін, оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 243, 308, 316, 322, 325, 326, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Офісу великих платників податків ДФС в особі Харківського управління Офісу великих платників податків ДФС залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 19.10.2017 р. по справі № 820/2914/17 залишити без змін
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
.
Головуючий суддя О.В. ПрисяжнюкСудді Н.С. Бартош Л.В. Курило Повний текст постанови складено 22.01.2018 р.