
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 січня 2018 рокум. Львів№ 876/11754/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Довгополова О.М.,
суддів Гудима Л.Я., Святецького В.В.,
з участю секретаря судового засідання Копанишин Х.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області на ухвалу Любешівського районного суду Волинської області від 06 листопада 2017 року про залишення позовної заяви без розгляду у справі за адміністративним позовом Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання дій неправомірними, скасування постанови, -
суддя (судді) в суді першої інстанції - Гладіч Н.І.,
час ухвалення рішення - 09:42:26 год.,
місце ухвалення рішення - смт Любешів Волинської області,
дата складання повного тексту рішення - 06.11.2017 року,
ВСТАНОВИВ:
24.10.2017 року Камінь-Каширське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області звернулось до суду з позовом до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області, яким просило визнати протиправними дії державного виконавця щодо винесення постанови від 27.09.2017 року ВП № 54785228 про відкриття виконавчого провадження і скасувати вказану постанову.
Ухвалою Любешівського районного суду Волинської області від 06 листопада 2017 року позовну заяву було залишено без розгляду.
Ухвала мотивована тим, що позивач отримав копію оскаржуваної постанови 05.10.2017 року, тому мав право оскаржити її до суду в строк до 20.10.2017 року, проте фактично звернувся до суду лише 24.10.2017 року. При цьому, суд не встановив достатніх підстав для поновлення пропущеного строку звернення до суду, так як з позовної заяви та доданих до неї документів не вбачається наявність поважних причин пропуску цього строку.
Ухвалу в апеляційному порядку оскаржив позивач, вважає, що суд неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи і порушив норми процесуального права. Просить поновити строк звернення до суду з даним позовом, скасувати ухвалу і направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.
На обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що строк на подання адміністративного позову пропущений з поважних причин, а саме у зв'язку з великим навантаженням на юрисконсульта Управління та його поганим станом здоров'я. Також позивач вказує, що оскаржена постанова була отримана безпосереднім виконавцем лише 10.10.2017 року.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Частинами 1, 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції, чинній на час подання позову, було встановлено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Тобто відповідно до змісту наведеної норми визначальною умовою початку перебігу строку звернення до суду є день, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Строк оскарження рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби був встановлений ст. 181 цього Кодексу.
Так, частинами 1, 2 даної статті було передбачено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб. Позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Такий же строк оскарження передбачений ч. 5 ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження».
А ст. 100 цього Кодексу було передбачено,що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Як встановив суд, постанову від 27.09.2017 року ВП № 54785228 про відкриття виконавчого провадження Камінь-Каширське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області отримало 05.07.2017 року, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення № 4302515148982, отже, саме з цього дня розпочався перебіг строку звернення до суду з позовом про оскарження даної постанови. Враховуючи, що 15.10.2017 року було вихідним днем, останнім днем оскарження зазначеної постанови та дій державного виконавця щодо її винесення був 16.10.2017 року.
Однак позовну заяву Камінь-Каширське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області подало до суду лише 24.10.2017 року, тобто із пропуском зазначеного строку.
Колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про те, що позивач не навів доказів існування поважних причин пропуску ним цього строку.
Зокрема, колегія суддів вважає необґрунтованими і не бере до уваги доводи позивача про наявність великого навантаженням на юрисконсульта Управління та його поганий стан здоров'я, а також про те, що оскаржена постанова була отримана безпосереднім виконавцем лише 10.10.2017 року, оскільки вказані обставини є виключно питаннями організації роботи Управління і не можуть бути підставою визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду з даним позовом.
Враховуючи наведені вище обставини та положення норм законодавства, колегія суддів вважає правильним та обґрунтованим висновок суду першої інстанції про відсутність підстав для визнання поважними причин пропуску Камінь-Каширським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Волинської області строку звернення до адміністративного суду з даним позовом, а тому позовну заяву обґрунтовано залишено без розгляду.
За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції постановив ухвалу з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану ухвалу слід залишити без змін.
Керуючись ст. ст. 308, 310, 312, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. ст. 316, 321, 322, ч. 1 ст. 325 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області залишити без задоволення.
Ухвалу Любешівського районного суду Волинської області від 06 листопада 2017 року про залишення позовної заяви без розгляду у справі № 162/956/17 за адміністративним позовом Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання дій неправомірними, скасування постанови - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня її прийняття (проголошення), а у разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи - протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя О. М. Довгополов судді Л. Я. Гудим В. В. Святецький