
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 січня 2018 року справа №805/3214/17-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача Компанієць І.Д., суддів Гайдара А.В., Ястребової Л.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 09 листопада 2017 року у справі №805/3214/17-а (Головуючий у 1 інстанції - Голубова Л.Б.) за позовом комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Словянського регіонального виробничого управління до Головного управління Держпраці у Донецькій області про визнання протиправним та скасування припису від 07 серпня 2017 року
ВСТАНОВИВ:
Позивач просив визнати протиправним та скасувати припис від 07.08.2017 року № 05-23-3368/0028/0011.
В обґрунтування позову зазначив, що приписом встановлено порушення позивачем вимог ч. 1, 2, 3 ст. 115 КЗпП, ст. 24 ЗУ «Про оплату праці», ч. 4 ст. 115 КЗпП, ст. 21 ЗУ «Про відпустки», ч. 1 ст. 116 КЗпП, ч. 1 ст. 117 КЗпП.
Слов'янське регіональне виробниче управління не є юридичною особою та не має права самостійно розпоряджатися своїми коштами (п. 6.4.1). Здійснення фінансових платежів, у тому числі виплата заробітної плати виконуються після отримання погодження з юридичною особою КП «Компанія «Вода Донбасу».
Тому в діях позивача відсутні порушення законодавства про працю.
Також відповідач не погодив позаплановий захід з Державною регуляторною службою всупереч вимогам ЗУ «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 09 листопада 2017 року в задоволенні позову відмовлено в повному обсязі.
Не погодившись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив постанову скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити у повному обсязі.
В обґрунтування зазначив, що проведення позапланового заходу повинно відповідати формі, визначеній Законом №877 та Законом №1728. Проте жодним законом не передбачено здійснення позапланового заходу у формі інспекційного відвідування.
Також відповідач вийшов за межі предмету перевірки - перевіряв інші питання, ніж зазначені в направленні на перевірку, що є порушенням п.1 ст.6 Закону №877.
Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, тому за ч.1 ст.311 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановила наступне.
Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» в особі є юридичною особою з кодом 35397869, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань (а.с. 85-87).
Позивач має структурний підрозділ - Словянське регіональне виробниче управління, про що свідчить Положення № 5, затверджене наказом генерального директора від 12.11.2015 року № 196 (а.с. 88-92).
Відповідно до направлення на проведення позапланового заходу у формі інспекційного відвідування Словянського регіонального виробничого управління КП «Компанія «Вода Донбасу» від 28 липня 2017 року № 04.4/764, яке складено та підписано начальником Головного управління Держпраці у Донецькій області (а.с. 108-109), виданого на підставі наказу начальника Головного управління Держпраці у Донецькій області від 28 липня 2017 року № 1286 (а.с. 122), посадовим особам Головного управління Держпраці у Донецькій області доручено з 01 серпня 2017 року по 07 серпня 2017 року провести позаплановий захід у формі інспекційного відвідування дотримання вимог законодавства про працю.
Підприємству вручено повідомлення про проведення позапланового заходу у формі інспекційного відвідування від 01 серпня 2017 року № 04.4/5017 (а.с. 124).
Підставою наказу на проведення інспекційного відвідування вказано скарги працівників щодо порушення стосовно них законодавства про працю в частині невиплати (несвоєчасної виплати) заробітної плати.
На підтвердження вищенаведеного представником відповідача надано скарги ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 щодо несвоєчасної та не в повному обсязі виплати їм зарплати КП «Компанія «Вода Донбасу», надіслані ними на урядову гарячу лінію 1545 (а.с. 154-160).
07 серпня 2017 року головним державним інспектором відділу контролю східного напрямку управління з питань праці Котляровою Ю.Ю. складено акт № 05-23-3368/0028 перевірки додержання субєктами господарювання законодавства про працю та загальнообовязкове державне соціальне страхування стосовно Словянського регіонального виробничого управління КП «Компанія «Вода Донбасу» на предмет дотримання вимог з питань дотримання вимог законодавства про оплату праці (а.с. 135-151).
07 серпня 2017 року головним державним інспектором відділу контролю східного напрямку управління з питань праці Котляровою Ю.Ю. складено припис № 05-23-3368/0028-0011 на предмет дотримання вимог з питань дотримання вимог законодавства про оплату праці (а.с. 8).
Цим приписом встановлено порушення вимог ч. 1, 2, 3 ст. 115 КЗпП, ст. 24 Закону України «Про оплату праці», ч. 4 ст. 115 КЗпП, ст. 21 Закону України «Про відпустки», ч. 1 ст. 116 КЗпП, ч. 1 ст. 117 КЗпП.
Також в приписі зазначено, що виплата заробітної плати працівникам Словянського регіонального виробничого управління КП «Компанія «Вода Донбасу» проводилась несвоєчасно, частинами. На дату перевірки заборгованість із заробітної плати складає 2369,6 тис. грн. за травень-червень 2017 року перед 394 працівниками та 17,9 тис. грн. за липень 2017 року перед 3 звільненими працівниками.
В порушення Закону України «Про відпустки» заробітна плата працівникам за весь час щорічної відпустки не виплачується не пізніше ніж за три дні до початку відпустки.
Позивач не заперечує наявність відображених приписом порушень, але заперечує правоо відповідача за здійснення позапланових заходів без погодження з Державною регуляторною службою.
На підставі п.1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою КМУ №96 від 11.02.2015 року (далі Положення) встановлено, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у звязку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообовязкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Відповідно до п.7 Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.
На підставі п.1 Положення Про Головне управління Держпраці у Донецькій області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 04 лютого 2016 року № 8 (далі Положення №8) Головне управління Держпраці у Донецькій області (далі - Управління Держпраці) є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Повноваження Управління Держпраці поширюються на територію Донецької області.
До утворення Державної служби України з питань праці існувало дві окремі служби, зокрема, Держпраці України з територіальними Державним інспекціями з питань праці, яка здійснювала контроль за додержанням законодавства про працю з таких основних питань: про трудовий договір і ведення трудових книжок; про робочий час і час відпочинку; про оплату праці, гарантії і компенсації; про укладання та виконання галузевих і регіональних угод, колективних договорів; про трудові відносини у разі банкрутства та приватизації підприємств; про відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, пов'язаним з виконанням ним трудових обов'язків; про працю жінок, молоді, інвалідів та інших категорій громадян, які потребують соціального захисту; про трудову дисципліну і матеріальну відповідальність працівників; про виплату працівникам допомоги з державного соціального страхування. Також існував Держгірпромнагляд України з територіальними управліннями Держгірпромнагляду, який забезпечував реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Виходячи з різних функцій, основним нормативним актом, на підставі якого діяли інспекції з питань праці був Кодекс законів про працю України, а управління Держгірпромнагляду діяли на підставі Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
З дати затвердження Положення про Державну службу України з питань праці, тобто, з 11 лютого 2015 року функції зазначених двох органів фактично обєднані.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обовязки та відповідальність субєктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Відповідно до цього Закону заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом (стаття 1 зазначеного Закону).
На підставі ч.1 ст.4 цього Закону державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності субєкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Як визначено ст..6 цього Закону підставами для проведення позапланових заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) є:
- подання субєктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням;
- виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених субєктом господарювання у документах обовязкової звітності, поданих субєктом господарювання;
- перевірка виконання субєктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю);
- звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоровю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з доданням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності) Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу;
- неподання суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності за два звітні періоди підряд без поважних причин або без надання письмових пояснень про причини, що перешкоджали поданню таких документів;
- доручення Премєр-міністра України про перевірку субєктів господарювання у відповідній сфері у звязку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоровя людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави;
- настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.
Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).
Проведення позапланових заходів з інших підстав, крім передбачених цією статтею, забороняється, крім позапланових заходів, передбачених частиною четвертою статті 2 цього Закону.
Суб'єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю).
Строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів.
Продовження строку здійснення позапланового заходу не допускається.
Відповідно до ст. 38 Закону України «Про охорону праці» (далі Закон №2694) державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Цей закон застосовується щодо правовідносин, зокрема, з безпеки праці.
Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» прийнятий раніше, ніж створений відповідач.
На підставі ч. 1 ст. 1 Закону № 2694 охорона праці це система правових, соціально економічних, організаційно технічних, санітарно гігієнічних і лікувально профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону №2694 умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.
Як визначено ст..27 Закону №2694 нормативно правові акти з охорони праці це правила, норми, регламенти, положення, стандарти, інструкції та інші документи, обов'язкові для виконання.
Головним управлінням Держпраці у Донецькій області перевірялися питання, передбачені, зокрема, Кодексом законів про працю України, законами «Про оплату праці» та «;Про відпустки», про що зазначено у додатку до акту перевірки (а.с. 152-153).
Відповідно до ч.1 ст.259 Кодексу законів про працю України Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 295 від 26 квітня 2017 року «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Також затверджено Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю; Порядок здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю.
На підставі пунктів 1-2 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю цей Порядок визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами (включаючи їх структурні та відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю (далі - обєкт відвідування).
Державний контроль за додержанням законодавства про працю здійснюється у формі проведення інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань інспекторами праці:
Держпраці та її територіальних органів;
виконавчих органів міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад обєднаних територіальних громад (з питань своєчасної та у повному обсязі оплати праці, додержання мінімальних гарантій в оплаті праці, оформлення трудових відносин) (далі - виконавчі органи рад).
Відповідно до п.п.1-2 п.5 цього Порядку інспекційні відвідування проводяться:
1) за зверненням працівника про порушення стосовно нього законодавства про працю;
2) за зверненням фізичної особи, стосовно якої порушено правила оформлення трудових відносин.
Рішення про доцільність проведення відповідних заходів з підстав, визначених підпунктами 5-7 цього пункту та пунктом 31 цього Порядку, приймає керівник органу контролю, його заступник.таким чином, проведення відповідачем перевірок у вигляді інспекційних відвідувань з питань додержання вимог законодавства про працю здійснюється на підставі спеціального законодавства, а саме: постанови Кабінету міністрів України від 26 квітня 2017 року № 295 «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу законів про працю України та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
При цьому інспекційні відвідування з питань додержання субєктами господарювання приписів КЗпП України та інших законів про працю та соціальне страхування не віднесено ні до планових, ні до позапланових заходів.
Крім цього судова колегія зазначає, що під час перевірки відповідачем виявлено порушення нормативно правових актів не з охорони праці, а з питань законодавства про працю та загальнообовязкове державне соціальне страхування.
Тому доводи позивача щодо обов'язкового погодження перевірки з Державною регуляторною службою не ґрунтуються на нормах чинного законодавства і є помилковими.
Порушення, визначені актом перевірки, позивачем не заперечуються.
На підставі встановлених обставин справи та наведених нормативно-правових норм, які регулюють спірні відносини, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про відмову в задоволенні позову у повному обсязі, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду першої інстанції відсутні.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 09 листопада 2017 року у справі №805/3214/17-а - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 09 листопада 2017 року у справі №805/3214/17-а - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття 23.01.2018 року.
Касаційна скарга на судове рішення, прийняте в порядку письмового провадження, подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення до Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду.
Повне судове рішення складене 23 січня 2018 року.
Суддя-доповідач І.Д. Компанієць
Судді А.В. Гайдар
Л.В. Ястребова