Рішення № 71728238, 19.01.2018, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
19.01.2018
Номер справи
826/22736/15
Номер документу
71728238
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

19 січня 2018 року 10:58 № 826/22736/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Каракашьяна С.К., при секретарі Мині І.В., за участю представника позивача Кочержука Ю.В., представника третьої особи-1 Іванченка І.М., третьої особи-2 Гонтаря Л.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомтовариства з обмеженою відповідальністю «Гастророк»до треті особи: державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві 1. приватне підприємство «Торговий дім Поляков»; 2. товариство з обмеженою відповідальністю «Бакарді-Мартіні Юкрейн»провизнання протиправним та скасування рішення,ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Гастророк» (далі - позивач/ ТОВ «Гастророк») звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (далі- відповідач/ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві), в якій просить суд визнати протиправними та скасувати рішення від 15.06.2015 №000003/26-55-21.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.12.2017 залучено до участі в справі в якості третіх осіб приватне підприємство «Торговий дім Поляков» (далі- третя особа-1/ПП «Торговий дім Поляков») та товариство з обмеженою відповідальністю «Бакарді-Мартіні Юкрейн» (далі-третя особа-2/ ТОВ «Бакарді-Мартіні Юкрейн»).

Позивач мотивує свої вимоги тим, що контролюючий орган дійшов помилкового висновку щодо порушення ТОВ «Гастророк» статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», стверджує про правильність зазначення суми акцизного збору на зазначених в акті перевірки пляшках.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на правомірність нарахування фінансових санкцій та обґрунтованість оскаржуваного рішення.

Представники третьої особи-1 та третьої особи-2 позов підтримали, позовні вимоги просили задовольнити.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Головним управлінням Державної фіскальної служби у м. Києві проведено фактичну перевірку кафе, що розташоване за адресою: м. Київ, вул. Воздвиженська, 10-Б та належить суб'єкту господарювання товариству з обмеженою відповідальністю «Гастророк», з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами.

За результатами проведеної перевірки Головним управлінням Державної фіскальної служби у м. Києві складено акт від 04.06.2015 №26/318/21/38103696.

Як вбачається зі змісту акту, перевіркою встановлено зберігання алкогольних напоїв обклеєних марками акцизного податку, на яких зазначена сума акцизного податку сплаченого за одиницю маркованої продукції, що не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції, місткості тари, чим порушено п. 20 Постанови КМУ від 27.12.2010 №1251 «Про затвердження положення про виготовлення, зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та статті 11Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

У Додатку №1 до акту перевірки від 04.06.2015 №26/318/21/38103696 надано опис алкогольних напоїв/тютюнових виробів, маркованих марками акцизного податку ТОВ «Гастророк», а саме: ром «Бакарді Голд», об'єм 0,75 л., міцність 40 об.%, дата виробництва 11.02.2014, маркований марками акцизного податку: тип АІ серії ААБП №002099, сума акцизного податку 16,926 грн., дата 04/14.

Державної податковою інспекцією у Печерському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві, на підставі акту від 04.06.2015 №26/318/21/38103696 прийнято рішення від 15.06.2015 №000003/26-55-21, яким до позивача застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 грн.

Вважаючи вказане рішення протиправними та такими, що підлягає скасуванню, позивач звернувся з позовом до суду.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначені Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 року № 481/95-ВР (Закон № 481/95-ВР).

Відповідно до абзацу 3 частини четвертої статті 11 Закону № 481/95-ВР алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

Маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів - наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою чи пачку (упаковку) тютюнового виробу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку (пп.14.1.109 п.14. статті 14 Податкового кодексу України).

Згідно пп. 222.1.2. п.222.1 статті 222 Податкового кодексу України суми податку з алкогольних напоїв, для виробництва яких використовується спирт етиловий неденатурований, сплачуються при придбанні марок акцизного податку.

Відповідно до п.226.9 статті 226 Податкового кодексу України вважаються такими, що немарковані:

- алкогольні напої та тютюнові вироби з підробленими марками акцизного податку;

- алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції;

- вироблені в Україні алкогольні напої з марками акцизного податку, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари;

- алкогольні напої іноземного виробництва з марками акцизного податку, на яких зазначена сума акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням міцності продукції, місткості тари та розміру ставок акцизного податку, діючих на момент виробництва марки.

Пунктом 20 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1251 (в чинній на час проведення перевірки редакції) (далі - Положення №1251) встановлено, що у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію України покупці марок зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.

Контроль за наявністю марок на пляшках (упаковках) алкогольних напоїв і на пачках (упаковках) тютюнових виробів під час їх транспортування, зберігання та продажу здійснюють територіальні органи ДФС, а під час ввезення таких товарів на митну територію України - територіальні органи ДФС. Маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюється виробниками зазначеної продукції.

Для алкогольних напоїв використовуються марки із зазначенням суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, з точністю до тисячного знака, яка відповідає сумі, визначеній з урахуванням діючих на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.

Відповідно до абзацу 1 статті 17 Закону № 481/95-ВР за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

До суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі, зокрема, виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень. (абзац 15 статті 17 Закону № 481/95-ВР).

Як вже зазначалось вище, відповідно до Додатку №1 до акту перевірки від 04.06.2015 №26/318/21/38103696, в описі алкогольних напоїв, маркованих марками акцизного податку ТОВ «Гастророк», вказано: ром «Бакарді Голд», об'єм 0,75 л., міцність 40 об.%, дата виробництва 11.02.2014, маркований марками акцизного податку: тип АІ серії ААБП №002099, сума акцизного податку 16,926 грн., дата 04/14.

З тверджень відповідача вбачається, підставою для прийняття оспорюванного рішення стало те, що зазначена сума акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.

Так, станом на дату виробництва вказаної алкогольної продукції - ром, а саме:11.02.2014, діяла ставка акцизного податку 49,49 грн. за 1л. 100% спирту*0,75л.*40 об.%/100=14,847 грн.

Отже, за твердженнями відповідача, з огляду на дату виробництва рому «Бакарді Голд» (11.02.2014), сума акцизного податку на марці акцизного податку повинна бути у розмірі 14,847 грн.

Суд не погоджуються з вказаними твердженнями державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві з огляду на наступне.

Відповідно до пп. 213.1.3 п. 213.1 ст. 213 ПК України, об'єктами оподаткування акцизним податком є операції з ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України.

Згідно п. 218.1. статті 218 Податкового кодексу України суми податку з товарів (продукції), які ввозяться на митну територію України, що підлягають сплаті, визначаються платниками податку самостійно, виходячи з об'єктів оподаткування, бази оподаткування та ставок цього податку.

У разі ввезення маркованої підакцизної продукції на митну територію України податок сплачується під час придбання марок акцизного податку з доплатою (у разі потреби) на день подання митної декларації. (пп.222.2.2 п. 222.2 статті 222 Податкового кодексу України.

З системного аналізу вказаних норм вбачається, що законодавцем встановлений спеціальний порядок визначення ставки податку відносно імпортованої продукції, отже, дата подання митної декларації до митного органу і є датою визначення ставки для сплати акцизного податку з імпортованої маркованої алкогольної продукції, а не дата розливу цієї продукції.

Наявними матеріалами справи (заявки-розрахунки на придбання марок акцизного податку для маркування алкогольних напоїв, платіжні доручення про сплату акцизного податку з ввезених на митну територію України, вантажно-митна декларація від 05.05.2014 №100260002/2014/169551) засвідчується той факт, що алкогольні напої, які перевірялися у ТОВ «Гастророк» та описані в Додатку № 1 до акту перевірки від 04.06.2015 №26/318/21/38103696, є імпортованими товарами, що попередньо ввезені на територію України товариством з обмеженою відповідальністю «Бакарді-Мартіні Юкрейн» та вже маркованими (в тому числі з доплатою різниці вартості марок акцизного податку під час митного оформлення).

Таким чином, наявність марок акцизного збору та правильність застосування ставок акцизного податку щодо спірних алкогольних напоїв були вже перевірені контролюючими органами під час ввезення такої продукції на митну територію України.

З огляду на вищенаведене, висновки контролюючого органу, що зафіксовані в акті перевірки від 04.06.2015 №26/318/21/38103696 про порушення ТОВ «Гастророк» п. 20 Постанови КМУ від 27.12.2010 №1251 «Про затвердження положення про виготовлення, зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», які стали підставою для прийняття оспорюванного рішення, нормативно та документально не підтверджуються, а відтак, позовні вимоги щодо визнання протиправним та скасування рішення державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві від 15.06.2015 №000003/26-55-21 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Керуючись вимогами ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

1.Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Гастророк" задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві №000003/26-55-21 від 15.06.2015р.

3. Витрати по сплаті судового збору в сумі 1218 (тисячу двісті вісімнадцять грн.) відшкодувати на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Гастророк" за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя С.К. Каракашьян