
Справа № 464/7225/17
пр.№ 2-а/464/43/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15.01.2018 року м.Львів
Сихівський районний суд м. Львова
в складі головуючого судді Рудакова І.П.
за участю секретаря судового засідання Добрій О.-В.В.
справа № 464/7225/17
позивач ОСОБА_1 з'явився
відповідач Галицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Львова
розглянувши у порядку загального провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Львів про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій,
за участю представників учасників справи: представник позивача - адвокат Онищенко А.О. (договір про надання правової допомоги від 27.10.2017), представник відповідача - ОСОБА_4 (довіреність від 15.01.2018 № 10) з'явились,
в с т а н о в и в:
позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом у якому просить: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії зі зниження пенсійного віку на пільгових умовах згідно з ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати відповідача призначити пенсію за віком із зниженням пенсійного віку згідно з ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 06 квітня 2017 року. В обґрунтування позову покликається на те, що звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ст.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак було відмовлено у призначені такої пенсії через відсутність первинних документів про періоди участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Вважає дії відповідача протиправними та такими, що суперечать нормам закону, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом, який просить задовольнити.
У судовому засіданні позивач та його представник позов підтримав та просять такий задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.
У судовому засіданні представник відповідача заперечив проти позову та просить у такому відмовити з підстав викладений у письмових запереченнях.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази по справі в їх сукупності, суд приходить до наступного.
Відповідно до ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Судом встановлено, що позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та віднесений до 2 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи у 1986 р., про що свідчить посвідчення серії НОМЕР_1 /а.с.7/.
З 05 травня 1985 року по 29 травня 1987 року ОСОБА_1 проходив строкову військову службу у складі військової частини 28684 (м.Чорнобиль) під час якої виконував службові обов'язки з 30 квітня 1986 року по 26 травня 1986 року по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в м.Чорнобилі у 30-ти кілометровій зоні (в першій зоні небезпеки), що підтверджується військовим квитком позивача серії НОМЕР_2 від 22 квітня 1985 року та архівною довідкою від 09.04.1993 №4/11908 управлінням хімічних військ Прикарпатського військового округу. Таким чином на ліквідацію аварії на Чорнобильській АЕС позивача направили за місцем проходження строкової військової служби.
21 липня 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС відповідно до абзацу 1 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішенням відповідача від 27 липня 2017 року позивачу було відмовлено у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку згідно з ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у зв'язку з відсутністю первинних документів, підтверджуючих безпосередню участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсія призначається зі зниженням пенсійного віку на 10 років.
Згідно із ст.10 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Окрім того, за змістом частини 2 статті 14 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» категорія 2 особі, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановлюється учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження: з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів; з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів.
Документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС».
Відповідно до п. 2.1 Постанови правління Пенсійного фонду України «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 22-1 від 25.11.2005 року до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
За таких обставин, суд вважає, що основним доказом участі позивача в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є дійсне, ніким не оскаржене та не скасоване посвідчення учасника ліквідації (категорія 2), яке відповідно до п.2 ч.1 ст.14 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими цим Законом, тому слід визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та зобов'язати відповідача призначити позивачу пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку, відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 06 квітня 2017 року.
Суд, обираючи спосіб захисту порушеного права позивача, вважає, що виходячи з меж заявлених вимог, для відновлення прав останнього необхідно і достатньо визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати відповідача призначити пенсію та здійснити виплату цієї пенсії позивачу.
Окрім того, суд не приймає до уваги думки та доводи представника відповідача про те, що оскільки позивачем не надана первинних документів про періоди участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, у зв'язку із відсутністю яких неможливо визначити час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження, а тому відповідач дійшов обґрунтованого висновку про відмову у призначенні пенсії, суд приходить переконання, що відповідач фактично зводить спір до встановлення статусу громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, що не відноситься до його компетенції та є неприпустимим.
У відповідно до ч.5 ст.139 КАС України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Таким чином, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, у відповідності до п.10 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», то такий необхідно компенсувати за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України.
Відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та керуючись ст.ст.6, 9 77, 139, 205, 241, 244-246, 250, 251, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у х в а л и в :
позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії зі зниження пенсійного віку на пільгових умовах згідно з ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Галицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Львова призначити та здійснити виплату ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах згідно з ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі зменшенням пенсійного віку, починаючи з 06 квітня 2017 року.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ст.295 КАС України). Апеляційна скарга подається з урахуванням Перехідних положень КАС України.
За умовами ст.255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 22 січня 2018 року.
Суддя І. П. Рудаков