Постанова № 71709032, 22.01.2018, Харківський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
22.01.2018
Номер справи
635/272/18
Номер документу
71709032
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 635/272/18

Провадження № 3/635/140/2018

22 січня 2018 року смт. Покотилівка

Суддя Харківського районного суду Харківської області, ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний матеріал, який надійшов відносно

ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України, на момент вчинення адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією працювала молодшим інспектором відділу охорони Державної установи «Темнівська виправна колонія (№ 100)», зареєстрованої та проживаючої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 (колишня назва Родгоспна), б. 5-А, у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,-

В С Т А Н О В И В:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 15.01.2018р. № 6/2018, ОСОБА_2, старший сержант внутрішньої служби, як особа рядового і начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби, перебуваючи на посаді молодшого інспектора відділу охорони Державної установи «Темнівська виправна колонія (№ 100)», яка 25 вересня 2017 року була звільнена з вище зазначеної посади, та будучі, згідно з підпунктом «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII (далі по тексту - Закон № 1700-VII), суб’єктом відповідальності за правопорушення пов’язані з корупцією, в порушення вимог ч. 2 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме пізніше дня припинення діяльності, пов’язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, оприлюднила 05.10.2017р. на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції Е-декларацію перед звільненням за період з 01.01.2017р. по 25.09.2017р., чим вчинила адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

При розгляді справи ОСОБА_2вину у вчинені правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП визнала повністю та щиро розкаялася.

Судом встановлено, що Державна установа «Темнівська виправна колонія (№ 100)» є державною установою, яка входить до складу Державної кримінально-виконавчої служби України.

Органом управління виправної колонії є Міністерство юстиції України.

Діяльність виправної колонії контролюється та координується Північно-Східним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції.

Положення про Державну установу установи «Темнівська виправна колонія (№ 100)», затверджене наказом Міністерства юстиції України від 15.12.2016р. № 3679/75/5.

У цілях визначення суб’єктів, на яких поширюється дія Закону (відповідно до підпункту «и» пункту 1 частини першої статті 3 Закону), під «посадовими та службовими особами інших державних органів» слід розуміти працівників державних органів, які здійснюють функції представників влади або обіймають досади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно- господарських функцій.

Наказом начальника Державної установи «Темнівська виправна колонія (№100)» від 25.05.2012р. № 69о/с ОСОБА_2 призначено на посаду молодшого інспектора відділу охорони з відповідним грошовим забезпеченням.

Виходячи з викладеного, ОСОБА_2 є суб’єктом, зазначеним в підпункті «д» п. 1. ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII, та відповідно суб’єктом відповідальності за правопорушення пов’язані з корупцією, зокрема за порушення вимог ч. 2 ст. 45 вказаного Закону.

Відповідно наказу начальника Державної установи «Темнівська виправна колонія (№ 100)» від 25.09.2017р. № 137о/с-17 старшого сержанта внутрішньоїслужби ОСОБА_2, звільнено з посади молодшого інспектора відділу охорони, з яким її було 25.09.2017р. ознайомлено належним чином.

Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов’язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

У відповідності до ст. 1 Закону № 1700-VII визначено, що правопорушення, пов’язане з корупцією - це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Відповідно до ч. 1 ст. 65 Закону № 1700-VII за вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в ч. 1 ст. 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

Згідно з підпунктом «д» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону № 1700-VII, осіб рядового і начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби віднесено до суб’єктів, на яких поширюється дія цього Закону.

Враховуючи, що до пункту 13 статті 1 Закону № 1700-VII, суб’єкти декларування - особи, зазначені у підпункті «д» пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов’язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Рішенням НАЗК від 18.08.2016р. № 1 «Про внесення змін до деяких рішень Національного агентства з питань запобігання корупції щодо функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», внесені зміни у підпункт 1 пункту 1 рішення НАЗК від 10.06.2016р. № 2 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 958/29088) «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», а саме: слова та цифри «15 серпня 2016 року» змінити словами та цифрами «01 вересня 2016 року».

Таким чином система подання та оприлюднення відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочала свою роботу в два етапи, а перший етап - з 00 годин 00 хвилин 01 вересня 2016 року, в тому числі і для таких типів декларацій (повідомлень) та суб’єктів декларування:

- щорічні декларації за 2015 рік службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 року займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Зазначені декларації подаються протягом 60 календарних днів;

- декларації, передбачені абзацом першим частини другої статті 45 Закону {декларації осіб, які припиняють діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування), службових осіб, які 01 вересня 2016 року чи пізніше цієї дати припиняють діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, та станом на день такого припинення займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище;

- повідомлення про суттєві зміни в майновому стані суб’єкта декларування, передбачені частиною другою статті 52 Закону, службових осіб, які станом на 01 вересня 2016 року чи пізніше цієї дати займають згідно зі статтею 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище.

Другий етап починається - з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2017 року для всіх інших суб’єктів декларування та декларацій (повідомлень), передбачених Законом № 1700-VII.

Згідно частини 1 статті 45 Закону № 1700-VII, особи зазначені у підпункті «д» пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону, зобов’язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства Е-декларацію, за минулий рік за формою, що визначається НАЗК.

Відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону № 1700-VII, особи зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до Роз’яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, декларація суб’єкта декларування, який припиняє діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, що подається не пізніше дня такого припинення. Якщо припинення зазначених функцій відбулося з ініціативи роботодавця, декларація подається не пізніше двадцяти робочих днів з дня, коли суб’єкт декларування дізнався чи повинен був дізнатися про таке припинення.

Згідно наказу начальника Державної установи «Темнівська виправна колонія (№ 100)» від 25.09.2017р. № 137о/с-17 старшого сержанта внутрішньої служби ОСОБА_2, 25.09.2017р. звільнено з посади молодшого інспектора відділу охорони, з яким її було ознайомлено 25.09.2017р., про що свідчить її підпис про ознайомлення в вище зазначеному наказі.

На виконання вимог абзацу першого частини другої статті 45 Закону № 1700-VII, ОСОБА_2 займаючи посаду молодшого інспектора відділу охорони Державної установи «Темнівська виправна колонія (№ 100)», 05.10.2017р., оприлюднила на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції Е-декларацію перед звільненням за період з 01.01.2017р. по 25.09.2017р., шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://public.nazk.gov.ua.

ОСОБА_2, станом на 25.09.2017р., будучи звільненою з посади молодшого інспектора відділу охорони Державної установи «Темнівська виправна колонія (№ 100)», була зобов’язана подати декларація суб’єктадекларування, який припиняє діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування не пізніше дня припинення діяльності на посаді, а саме 25 вересня 2017 року.

Однак, згідно інформації з офіційного веб-сайту Національного агентства, декларацію суб’єкта декларування, який припиняє діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_2 подала 05 жовтня 2017 року, тобто несвоєчасно, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

ОСОБА_2 перебуваючи на посаді молодшого інспектора відділу охорони Державної установи «Темнівська виправна колонія (№ 100)», та 25 вересня 2017 року звільнена з вище зазначеної посади, будучи згідно з підпунктом «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII, суб’єктом відповідальності за правопорушення пов’язані з корупцією, в порушенні вимог ч. 2 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме пізніше дня припинення діяльності, пов’язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, оприлюднила 05.10.2017 на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції Е-декларацію перед звільненням за період з 01.01.2017р. по 25.09.2017р., чим вчинила адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією, є 05 жовтня 2017 року, тобто день несвоєчасного подання декларація суб’єкта декларування, який припиняє діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.

Датою виявлення адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією, є 15 січня 2018 року, тобто день складення протоколу про адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, де встановлено факт про несвоєчасне подання декларація суб’єкта декларування.

Місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП слід вважати місце виконання ОСОБА_2 своїх посадових обов’язків молодшого інспектора відділу охорони Державної установи «Темнівська виправна колонія (№ 100)», а саме: Харківська область, Харківський район, с. Темнівка, вул. Харківська, № 3, поштовий індекс 62493.

Відповідно до інформаційного листа ВССУ з розгляду цивільних та кримінальних справ № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017р. при розгляді справ про адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією, суди зобов’язані забезпечувати своєчасний та якісний їх розгляд, точне й неухильне застосування чинного законодавства.

Вирішуючи справи цієї категорії, суди повинні керуватися Конституцією України, Конвенцією ООН проти корупції (Нью-Йорк, 31.10.2003р.), Кримінальною конвенцією Ради Європи про боротьбу з корупцією (Страсбург, 27.01.1999р.), додатковим протоколом до Кримінальної конвенції Ради Європи про боротьбу з корупцією (Страсбург, 15.05.2003р.), Законом України від 14.10.2014р. №1700-УІІ «Про запобігання корупції», Кодексом України про адміністративні правопорушення, іншими нормативно-правовими актами України, а також практикою Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ).

Першочерговою справою держави та загальними засадами протидії корупції є запобігання корупційним та пов’язаним з корупцією правопорушенням.

Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, отже таке правопорушення не може бути визнане, як малозначне.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно зі ст. 11 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість остання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.

З системного аналізу норм КУпАП встановлено, що його завдання полягає у встановленні винних і забезпеченні правильного застосування законодавства з шз*. щоб до кожного правопорушника були застосовані справедливі заходи адміністративного примусу.

Отже, незалежно від виду суб’єкту та його службової діяльності, рангу та шейх характеристик його обов’язком є діяти лише в рамках закону (дозволено роботи тільки те, що дозволено законом статті 6 Конституції України).

При накладенні адміністративного стягнення, враховується характер скоєного правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майнове положення, обставини що пом'якшують відповідальність, та відсутність обставин, що обтяжують відповідальність.

Дані про особу ОСОБА_2 свідчать про те, що раніше вона не притягалася до адміністративної відповідальності.

Обставин, що пом’якшує адміністративну відповідальність в силу ст. 34 КУпАП, є щире розкаяння винної особи.

Обставин, що обтяжують адміністративну відповідальність, в силу ст. 35 КУпАП, не встановлено.

Відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, в розмірі, передбаченому п. 5 ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», а саме 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 24, 27, 40-1, 172-6, 221, 283-285 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Судовий збір» -

П О С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстровану та проживаючу за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 (колишня назва Родгоспна), б. 5-А, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, паспорт серії МТ № 314200, виданий Харківським РВ ГУДМСУ в Харківській області 29.11.2013р., визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, і накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п’ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнює 850,00грн. (вісімсот п’ятдесят гривень нуль копійок).

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстровану та проживаючу за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 (колишня назва Родгоспна), б. 5-А, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, паспорт серії МТ № 314200, виданий Харківським РВ ГУДМСУ в Харківській області 29.11.2013р., судовий збір на користь держави в сумі 352,40грн. (триста п’ятдесят дві гривні сорок копійок), який сплачується за наступними реквізитами: КОД ЄДРПОУ: 37993783, найменування підрозділу: ГУК у м. Києві/м. Київ 22030106, банк отримувача коштів Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код банку отримувача 820019, рахунок отримувача 31215256700001, код класифікації доходів бюджету 22030106.

Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Харківської області через Харківський районний суд Харківської області в 10-денний строк з дня винесення постанови.

Суддя Н.М. Токарєва