Ухвала суду № 71689027, 17.01.2018, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.01.2018
Номер справи
661/1297/17
Номер документу
71689027
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 січня 2018 р.м.ОдесаСправа № 661/1297/17

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Бойко М.Є.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Зуєвої Л.Є.,

суддів Шевчук О.А. та Федусика А.Г.

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Одесі апеляційні скарги управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради та управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка Херсонської області на постанову Новокаховського міського суду Херсонської області, ухвалену у відкритому судовому засіданні о 10:45 год 20.09.2017 року у м. Нова Каховкапо, справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка Херсонської області, управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради, виконавчого комітету Новокаховської міської ради про визнання дій незаконними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

В квітні 2017 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка Херсонської області, управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради, виконавчого комітету Новокаховської міської ради та з урахуванням уточнень до позову, просила:

- визнати дії посадових осіб управління соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області щодо припинення дії її довідки та дії управління Пенсійного фонду України в м.Нова Каховка Херсонської області щодо припинення їй виплати пенсії незаконними;

- скасувати рішення постійно діючої комісії з питань призначення всіх видів державної допомоги та надання пільг з оплати житлово-комунальних послуг за фактичним місцем проживання виконавчого комітету Новокаховської міської ради щодо не призначення (поновлення) їй пенсійних виплат на шість місяців, викладене в протоколі засідання комісії №4 від 22.02.2017 року та щодо припинення їй всіх державних соціальних виплат, викладене в частині 3 пункту 2 протоколу засідання комісії № 5 від 09.03.2017 року;

- зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Нова Каховка Херсонської області поновити їй нарахування та виплату пенсії за віком, виплативши заборгованість за період з 01.03.2017 року, допустивши негайне виконання постанови суду в частині виплати пенсії у межах суми за один місяць.

В обґрунтування позову зазначалося про незаконність припинення виплати пенсії, оскільки пенсійним органом відповідного рішення не приймалось, підстави, передбачені для цього статтею 49 Закону України «Про загальноообов'язкове державне соціальне страхування» відсутні, а тому такі дії порушують конституційні права позивача.

Постановою Новокаховського міського суду Херсонської області від 20.09.2017 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано дії посадових осіб управління соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області щодо припинення дії довідки внутрішньо переміщеної особи та дії управління Пенсійного фонду України в м.Нова Каховка Херсонської області щодо припинення виплати пенсії незаконними. Скасовано рішення постійно діючої комісії з питань призначення всіх видів державної допомоги та надання пільг з оплати житлово-комунальних послуг за фактичним місцем проживання Виконавчого комітету Новокаховської міської ради щодо не призначення (поновлення) пенсійних виплат на шість місяців, викладене в протоколі засідання комісії № 4 від 22.02.2017 року та щодо припинення їй всіх державних соціальних виплат, викладене в частині 3 пункту 2 протоколу засідання комісії № 5 від 09.03.2017 року. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в місті Нова Каховка Херсонської області поновити нарахування та виплату пенсії за віком, виплативши їй заборгованість за період з 01.03.2017 року по 01.09.2017 року, допустивши негайне виконання постанови суду в частині виплати пенсії у межах суми за один місяць.

Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради та управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка Херсонської області в апеляційних скаргах зазначають про невідповідність висновків суду обставинам справи. При цьому апелянти вважають, що судом допущено порушення матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті. У зв'язку з чим в апеляційних скаргах ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції і винесення нової постанови із відмовою в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційних скарг, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для їх задоволення.

Як встановлено з матеріалів справи, відповідно до довідки від 25.11.2014 року №6508000409 позивача взято на облік як особу, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції та перебуває за адресою: АДРЕСА_1.

Дію зазначеної довідки скасовано управлінням праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради 14.02.2017 року в зв'язку із зняттям позивача з обліку як внутрішньо переміщену особу внаслідок відсутності на території м.Нова Каховка та перебування її в зоні проведення АТО на тимчасово непідконтрольній території України в період з 02.10.2016 року по 16.02.2017 року - понад 90 днів.

Нову довідку №0000117644 про взяття позивачки знову на облік як внутрішньо переміщену особу управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради видало їй 17.02.2017 року (а.с.10).

На підставі повідомлення управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради від 17.02.2017 року про скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка Херсонської області призупинило виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2017 року, без оформлення прийняття відповідного рішення) та поновлено ці виплати лише з 01.09.2017 року.

Згідно витягу з протоколу № 4 від 22.02.2017 року засідання постійно діючої комісії з питань призначення всіх видів державної допомоги та надання пільг з оплати житлово-комунальних послуг за фактичним місцем проживання виконавчого комітету Новокаховської міської ради вирішено не призначати (поновлювати) пенсійні виплати позивачу терміном на шість місяців з посиланням на постанову КМУ від 08.06.2016 року №365 в зв'язку із відсутністю за вказаним нею фактичним місцем проживання.

Згідно протоколу №5 засідання постійно діючої комісії з питань призначення всіх видів державної допомоги та надання пільг з оплати житлово-комунальних послуг за фактичним місцем проживання виконавчого комітету Новокаховської міської ради від 09.03.2017 року було вирішено припинити позивачу всі державні соціальні виплати в зв'язку із скасуванням 14.02.2017 року довідки внутрішньо перемищеної особи відповідно до ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року з підстав не підтвердження фактичного місця проживання згідно з актами обстеження матеріально-побутових умов.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції дійшов висновку, що незаконним є припинення виплати позивачу пенсії у зв'язку з відсутністю довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, району проведення антитерористичної операції чи населеного пункту, розташованого на лінії зіткнення суперечить принципам, які закріплені в Конституції України та підставам, наведеним в Законі України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Колегія суддів погоджується з даним висновком суду першої інстанції, оскільки оскаржувані дії відповідачів мають дискримінаційний характер, а пенсійним законодавством така підстава для припинення виплати пенсії як не підтвердження місця проживання не передбачена, а тому безпідставними є доводи апеляційних скарг

Згідно Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706-VII, який набрав чинності з 22.11.2014 року відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, закріплені гарантії для внутрішньо переміщених осіб.

Зокрема, відповідно до статті 7 цього закону, для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на пенсійне забезпечення, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

У п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509. Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України».

За приписами наведеної норми умовами призначення та продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам є: знаходження внутрішньо переміщених осіб на обліку місця перебування, що підтверджується довідкою; наявність рахунку в установі ПАТ «Державний ощадний банк».

Згідно п. 6 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 01.10.2014 року (в редакції Постанови КМ № 352 від 08.06.2016) (далі Порядок №509), довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону та абзацом шостим цього пункту. Довідка, видана до 20 червня 2016 р., яка не скасована і строк дії якої не закінчився, є дійсною та діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: 1) подала заяву про відмову від довідки; 2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; 3) повернулася до покинутого місця постійного проживання; 4) виїхала на постійне місце проживання за кордон; 5) подала завідомо недостовірні відомості.

За приписами п. 71 Порядку №509 у разі наявності підстав, передбачених статтею 12 Закону, МВС, Національна поліція, ДМС, СБУ, Адміністрація Держприкордонслужби, Мінфін подають уповноваженому органу відповідну інформацію для прийняття рішення щодо зняття з обліку внутрішньо переміщених осіб.

Рішення про скасування дії довідки відповідно до статті 12 Закону приймається керівником уповноваженого органу за місцем проживання особи та надається їй протягом трьох днів з дати прийняття такого рішення або надсилається на адресу місця проживання, зазначену в довідці.

В апеляційних скаргах апелянти зазначають, що довідку внутрішньо переміщеної особи позивача від 25.11.2014 року №6508000409 скасовано, проте рішення керівника цього органу, в даному випадку управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради, про скасування довідки, яке повинно бути прийняте в порядку, передбаченому ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» до матеріалів справи не надано.

Крім того згідно статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначені підстави припинення та поновлення виплати пенсії. У частині 1 цієї статті визначено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.

Отже, в статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» чітко встановлено, що виплата пенсії припиняється тільки за рішеннями двох суб'єктів - територіального органу ПФУ або суду та лише з підстав, визначених у цій статті.

В свою чергу управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка Херсонської області не приймало жодних рішень про припинення (призначення, поновлення) виплати пенсії позивачу з 01.03.2017 року.

Таким чином на час припинення управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка Херсонської виплати пенсії позивачу з 01.03.2017 були відсутні, встановлені ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», підстави для такого припинення.

Згідно ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку про обґрунтованість висновків суду першої інстанції щодо наявності підстав для визнання дій посадових осіб УПСЗН Новокаховської міської ради Херсонської області щодо припинення дії довідки внутрішньо переміщеної особи та дії управління Пенсійного фонду України в м.Нова Каховка Херсонської області щодо припинення виплати пенсії незаконними та скасування рішення постійно діючої комісії з питань призначення всіх видів державної допомоги та надання пільг з оплати житлово-комунальних послуг за фактичним місцем проживання Виконавчого комітету Новокаховської міської ради щодо не призначення (поновлення) пенсійних виплат на шість місяців, викладене в протоколі засідання комісії № 4 від 22.02.2017 року та щодо припинення їй всіх державних соціальних виплат, викладене в частині 3 пункту 2 протоколу засідання комісії № 5 від 09.03.2017 року, які по своїй природі є похідними позовними вимогами.

Також колегія суддів вважає за необхідне звернути увагу до спірних правовідносин практики Європейського Суду з прав людини як джерело права відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 року № 3477-IV.

Як зазначив Європейський суд з прав людини в рішенні у справі «Пічкур проти України», яке набрало статусу остаточного 7 лютого 2014 року, право на отримання пенсії як таке стало залежним від місця проживання заявника. Це призвело до ситуації, в якій заявник, пропрацювавши багато років у своїй країні та сплативши внески до системи пенсійного забезпечення, був зовсім позбавлений права на пенсію лише на тій підставі, що він більше не проживає на території України (пункт 51 цього рішення). У пункті 54 вказаного рішення ЄСПЛ зазначив, що наведених вище міркувань ЄСПЛ достатньо для висновку про те, що різниця в поводженні, на яку заявник скаржився, порушувала статтю 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно з якою користування правами та свободами, визнаними в Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою - статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою, у поєднанні зі статтею 1 Першого протоколу до Конвенції, якою передбачено право кожної фізичної або юридичної особи мирно володіти своїм майном та закріплено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Разом з тим слід зазначити, що при вирішенні справи колегія суддів вважає за необхідне врахувати, що позивачу було видано нову довідку №0000117644 про взяття знову на облік як внутрішньо переміщену особу управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради 17.02.2017 року тобто зразу після повідомлення її про скасування попередньої довідки (а.с.10), крім того на підставі цього в подальшому з 01.09.2017 року позивачу поновлено виплату пенсії, в зв'язку із підтвердженням фактичного місця проживання з моменту припинення виплати, тобто порушене право позивача було відновлене.

З огляду на викладене постанова суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обгрунтовані з посиланням на конкретні норми Законів України та відповідають чинному законодавству.

Доводи апелянта викладені у апеляційній скарзі за змістом ідентичні наданим в запереченнях до адміністративного позову, зазначених висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні норм матеріального права.

За таких обставин, підстав для скасування рішення суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.

Оскільки судом першої інстанції повно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції, відповідно до ч. 1 ст. 316 КАС України, залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін.

Керуючись ст.ст.308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, апеляційний суд,

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради та управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка Херсонської області залишити без задоволення, а постанову Новокаховського міського суду Херсонської області від 20.09.2017 року без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду в порядку ст.329 КАС України.

Повний текст постанови складено та підписано 19.01.2018 р.

Головуючий: суддя Л.Є. Зуєва

суддя О.А. Шевчук

суддя А.Г. Федусик