
Номер справи 623/2770/17
Номер провадження 2-а/623/13/2018
РІШЕННЯ
іменем України
11 січня 2018 року Ізюмський міськрайонний суд Харківської області у складі:
головуючого судді Бєссонової Т.Д.,
за участю секретаря Ноль С.В.,
судового розпорядника ОСОБА_1С,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ізюмі Харківської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, третя особа: Управління соціального захисту населення ОСОБА_4 районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов»язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в :
08.11.2017 року позивач ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_3 об’єднаного УПФ України Харківської області, третя особа : Управління соціального захисту населення ОСОБА_4 районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов»язання вчинити певні дії. В обґрунтування свого позову посилається на те, що він є особою, переміщеною з тимчасово окупованої території України, і тимчасово зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 з 21.11.2014 року.
З 01.02.2015 року він перебував на обліку в ОСОБА_3 об'єднаному управлінні ПФУ в Харківській області та отримував пенсію з 01.02.2015 року по 28.02.2016 року.
01.03.2016року виплату пенсії було припинено, так як довідку про тимчасову реєстрацію було скасовано на підставі протоколу №1 від 06.07.2016 року Районної комісії щодо призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщених осіб, яка при прийнятті рішення посилалася на п.З ст.12 ЗУ "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб".
Причиною тимчасової відсутності за місцем тимчасової реєстрації було перебування на тимчасово окупованій території, а саме за адресою основної реєстрації в місті Горлівка Донецької області, де він опікувався своєю хворою дружиною ОСОБА_5, яка померла після тривалої хвороби 11.08.2016 року. Після її смерті я він час перебував у м. Горлівка, де поховав дружину, а потім приводив в порядок справи після її смерті.
Коли повернувся до смт. Борова і дізнавшись, що довідку про тимчасову реєстрацію було скасовано відразу подав документи на видачу нової довідки.
Пройшовши всі необхідні процедури, отримав нову довідку про тимчасову реєстрацію за адресою: Харківська обл., смт. Борова, вул. Першотравнева, буд. 11-а.
24.04.2017 року повторно звернувся до відповідача ОСОБА_4 відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій ОСОБА_3 об'єднаного управління ПФУ в Харківській області із заявою про поновлення виплати пенсії за віком за Списком №2.
Рішенням Районної комісії щодо призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщених осіб, яке закріплено у Протоколі №16 від 15.05.2017 року, йому було поновлено виплату пенсії згідно п.18 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 р. N 365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам", з дати звернення про поновлення виплати пенсії, тобто з 24.04.2017 року.
При цьому, відповідачем хоч і було поновлено виплату пенсії з 24.04.2017 року, але не було повернена сума недоотриманої пенсії за минулий період, тобто за період з 28.02.2016 року (дати припинення виплати пенсії у зв'язку із скасуванням довідки про тимчасову реєстрацію) по 24.04.2017 року (дати поновлення виплати пенсії).
Просить визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_3 об'єднаного управління ПФУ в Харківській області щодо неповернення йому сум недоотриманої пенсії за період з 28.02.2016 року по 24.04.2017 року та зобов»язати відповідача нарахувати та виплатити суму недоотриманої пенсії за віком з 28.02.2016 року по 24.04.2017 року.
В судовому засіданні представник позивача – адвокат ОСОБА_6 позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача ОСОБА_3 об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області в судове засідання не з»явився, надав письмові заперечення в яких останній зазначив, що позовні вимоги не визнає, а позов вважає безпідставним та необґрунтованим. Свої заперечення обґрунтував тим, що питання призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам врегульовано постановою КМ України № 365 від 08 червня 2016 року, відповідно до п. 2 якої комісії з питань призначення соціальних виплат приймають рішення про відновлення або відмову у відновленні соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, довідки яких недійсні на дату набрання чинності цією постановою. Позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію з 01 лютого 2015 року по 28 лютого 2016 року як особа переміщена з Донецької області. Рішенням комісії при ОСОБА_4 районній державній адміністрації Харківської області від 06 липня 2016 року викладеному в протоколі №1 дію довідки № НОМЕР_1 від 21.11.2014 року скасовано та виплата пенсії позивачу припинена з 01 березня 2016 року за даними Державної прикордонної служби, а рішенням комісії від 13 грудня 2016 року та з березня 2016 по 24 квітня 2017 року пенсія позивачу не виплачувалась. Виплата пенсії відновлена 24 квітня 2017 року відповідно до рішення Комісії від 15 травня 2017 року № 16. За наведеного у відповідача відсутні підстави для виплати пенсії у зазначений період. Просить в задоволенні позову відмовити, справу розглянути у відсутності представника відповідача.
Представник третьої особи в судове засідання не з»явився, надав письмові заперечення проти позову, в яких просить у задоволенні позову відмовити, справу розглянути у відсутності представника УПСЗН ОСОБА_4 районної державної адміністрації.
Вислухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні докази по справі, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 є пенсіонером, та отримує пенсію за віком за Списком №2, що підтверджується копією пенсійного посвідчення №69210/38 та не заперечується відповідачем. Крім того, відповідач в письмових запереченнях визнав обставину, що позивач перебуває на обліку в ОСОБА_3 об'єднаному управлінні ПФУ Харківської області та отримує пенсію з 01 лютого 2015 року як внутрішньо переміщена особа з тимчасово окупованих територій Донецької області, а тому в розумінні положень ч. 1 ст. 78 КАС України зазначена обставина не підлягає доказуванню та у суду не виникає сумніву щодо її достовірності.
Суд встановив, що відповідно до довідки від 21 листопада 2014 року № НОМЕР_1 ОСОБА_2 взятий на облік як внутрішньо переміщена особа.
Відповідно протоколу №1 від 06 липня 2016 року рішенням комісії управління праці та соціального захисту населення ОСОБА_4 районної державної адміністрації щодо призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам дію довідки № НОМЕР_1 від 21 листопада 2014 року скасовано на підставі п.3 ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», у зв’язку з тривалою відсутністю (понад 60 днів) за місцем проживання, яка дає обгрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця проживання.
З 01.03.2016 року пенсія позивачеві не нараховувалась та не виплачувалась відповідно до рішення комісії управління праці та соціального захисту населення ОСОБА_4 районної державної адміністрації щодо призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам про скасування довідки внутрішньо переміщеної особи №1 від 06 липня 2016 року.
Частинами 1, 2 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.
Статтею 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється у разі: якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною ОСОБА_1 України; у разі смерті пенсіонера; у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; в інших випадках, передбачених законом.
Постановою КМ України від 08 червня 2016 року № 365 затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (Порядок 1) та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування (Порядок 2).
Відповідно до п. 2, 4, 14-16 Порядку 1, документом, що підтверджує статус внутрішньо переміщеної особи, є довідка, видана такій особі відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб». Соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам призначаються і виплачуються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення), територіальними органами Пенсійного фонду України, робочими органами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, центрами зайнятості (далі - органи, що здійснюють соціальні виплати) за місцем їх фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування. У разі прийняття рішення про призначення (відновлення) або відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати комісія не пізніше наступного робочого дня надсилає копію такого рішення органові, що здійснює соціальні виплати, та структурному підрозділу з питань соціального захисту населення. Орган, що здійснює соціальні виплати та структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи, та здійснює повернення сум недоотриманих соціальних виплат за минулий період відповідно до законодавства. Рішення комісії про відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати може бути оскаржене до суду.
Відповідно до п. 11, 12 Порядку 2, Комісія протягом п'яти календарних днів розглядає подання про припинення соціальних виплат та приймає відповідне рішення. Соціальні виплати припиняються у разі: наявності підстав, передбачених законодавством щодо умов призначення відповідного виду соціальної виплати; встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї; отримання рекомендацій Мінфіну щодо фактів, виявлених під час здійснення верифікації соціальних виплат; скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначених статтею 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб"; отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Мінфіну, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудитслужби та інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
З наведеного вбачається, що повноваження щодо призначення, припинення або відновлення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам покладено зокрема і на комісії управління праці та соціального захисту районної державної адміністрації. При цьому підрозділи Пенсійного фонду України у даному випадку є лише органом, що здійснює соціальні виплати, а до його повноважень не віднесено прийняття рішень зокрема і щодо припинення соціальних виплат. З матеріалів справи вбачається, що рішення про припинення позивачу виплати пенсії приймалось саме комісією управління праці та соціального захисту ОСОБА_4 районної державної адміністрації по розгляду питань пов'язаних з наданням субсидій, соціальних допомог, компенсацій та призначення (відповлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, а відповідач, припиняючи проведення соціальної виплати, лише виконував зазначені рішення.
Отже, позивач, заявляючи вимоги про визнання протиправними бездіяльності щодо неповернення суми неотриманої пенсії за період з 28.02.2016 по 24.04.2017 роки до ОСОБА_3 об'єднання управління Пенсійного фонду України Харківської області, такі вимоги заявив до відповідача, який не приймав зазначені рішення, на час розгляду справи рішення про припинення соціальних виплат №1 від 16 липня 2016 року є чинним та позивачем не оскаржується, а тому у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Керуючись ст.2,6,19,72,77,211,241-247 КАС України,суд –
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до ОСОБА_3 об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Харківської області, третя особа: Управління соціального захисту населення ОСОБА_4 районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов»язання вчинити певні відмовити повністю.
З текстом рішення можна ознайомитись в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням http://reyestr.court.gov.ua.
На рішення може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Згідно розділу VII п.15.5 Перехідних положень КАС України апеляційні скарги подаються до Харківського апеляційного адміністративного суду учасниками справи через Ізюмський міськрайонний суд Харківської області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя: