
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2018 року справа №236/2950/17
Приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сіваченка І.В.,
суддів Шишова О.О., Гаврищук Т.Г.,
секретар судового засідання Куленко О.Д.,
за участі представника позивача ОСОБА_1,
відповідача ОСОБА_2,
представників відповідача ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5,
представника третьої особи ОСОБА_6,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного підприємства "Луч" на постанову Краснолиманського міського суду Донецької області від 24 листопада 2017 року (повний текст складено 28 листопада 2017 року в м. Лиман) у справі № 236/2950/17 (суддя в 1 інстанції – Бікезіна О.В.) за позовом Приватного підприємства "Луч" до Виконавчого комітету Лиманської міської ради Донецької області, Голови конкурсного комітету для забезпечення проведення конкурсу на автобусному маршруті загального користування ОСОБА_2, третя особа - Комунальне підприємство "Лиманська служба єдиного замовника" про скасування результатів конкурсу, -
В С Т А Н О В И В:
В жовтні 2017 року Приватне підприємство "Луч" (далі – ПП «Луч») звернулося з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Лиманської міської ради Донецької області (далі – відповідач 1, Виконавчий комітет), Голови конкурсного комітету для забезпечення проведення конкурсу на автобусному маршруті загального використання ОСОБА_2 (далі – відповідач 2, конкурсний комітет), третя особа - Комунальне підприємство "Лиманська служба єдиного замовника" (далі – КП "Лиманська служба єдиного замовника") про скасування результатів конкурсу.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 26 вересня 2017 року конкурсним комітетом Лиманської міської ради проведено конкурс на перевезення пасажирів на міському маршруті «Лиман АС - Зелений Клин» автомобільним транспортом. На засіданні конкурсного комітету були прийняті рішення:
1) не допустити до подальшої участі в конкурсі ПП «Луч»;
2) допустити КП «Лиманська служба єдиного замовника» до подальшої участі в конкурсі;
3) визнати переможцем конкурсу на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міському маршруті №01 «Лиман АС - Зелений Клин» КП «Лиманська служба єдиного замовника»;
4) рекомендувати виконавчому комітету міської ради укласти договір на перевезення пасажирів автомобільним транспортом з переможцем конкурсу терміном на п'ять років відповідно до ст. 44 Закону України від 5 квітня 2001 року № 2344-III «Про автомобільний транспорт» (далі – Закон № 2344-III).
Вважав, що вищевказаний конкурс проведено з порушеннями діючого законодавства, а саме рішення про недопущення ПП «Луч» до подальшої участі в конкурсі є протиправним, оскільки згідно п. 12 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 № 1081, конкурсний комітет приймає рішення про недопущення до участі у конкурсі автомобільного перевізника, який: 4) не має достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обов'язковими умовами конкурсу, та перевезень, які повинні виконуватися відповідно до чинних договорів (дозволів). Достатня кількість транспортних засобів визначається як кількість автобусів, необхідних для виконання перевезень, та кількість резервних транспортних засобів, яка становить 10 відсотків для міського, приміського сполучення та 20 відсотків для міжміського сполучення.
На конкурс ПП «Луч» надало свідоцтва про реєстрацію 7 автобусів, що цілком відповідало умовам конкурсу. Та обставина, що подані транспорті засоби вказані в предметі договору між ПП «Луч» та Департаментом розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації не виключає факту їх наявності. В зазначеному договорі не має обов'язку перевізника використовувати індивідуально визначені транспорті засоби для виконання договору. Підприємству ніщо не заважає використовувати транспорт на власний розсуд. Таким чином, конкурсний комітет неправильно застосував п.12 Постанови № 1081.
Також відповідно до п. 37 Постанови № 1081 конкурсний комітет повинен був прийняти рішення про недопущення до подальшої участі в конкурсі ПП «Луч» до дня проведення конкурсу.
Крім того, у ПП «Луч» є всі підстави вважати, що переможець конкурсу - КП «Лиманська служба єдиного замовника» не відповідає вимогам ст. 34 Закону № 2344-III, бо не має ліцензованого медичного кабінету; у підприємства відсутні водії, які пройшли періодичне навчання методам до медичної допомоги потерпілим від ДТП. Всі транспорті засоби КП «Лиманська служба єдиного замовника» використовуються для перевезення дітей до місць навчання по території Лиманського району.
Таким чином, в конкурсі взагалі не приймали участь перевізники з достатньою кількістю транспорту.
Вважав, що ПП «Луч» усунули від участі в конкурсі, як небажаного конкурента.
Просив скасувати результати конкурсу у формі протоколу №1 засідання проведення конкурсного комітету для забезпечення проведення конкурсу на автобусному маршруті загального користування від 26 вересня 2017 року.
В судовому засіданні суду першої інстанції представник позивача ОСОБА_1, який діє на підставі довіреності від 27.10.2017 №3-17 (а.с.66) підтримав позовні вимоги, наполягав на їх задоволенні, навів доводи аналогічні викладеним в позовній заяві. Крім того суду показав, що ПП «Луч» має ліцензію на надання послуг з перевезення пасажирів і небезпечних вантажів автомобільним транспортом, здійснює зазначену діяльність на протязі багатьох років, в тому числі на маршруті «Лиман АС - Зелений Клин». Саме свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів є тими документами, що підтверджують наявність достатньої кількості транспортних засобів. Конкурсний комітет спочатку повинен був перевірити претендентів, а потім прийняти рішення про відхилення від участі в конкурсі перевізника.
Відповідач 1 та відповідач 2 проти задоволення позовних вимог позивача заперечували, подали письмові заперечення (а.с. 155-161, 211-213), суду пояснили, що конкурсним комітетом 26 вересня 2017 року проведено конкурс на перевезення пасажирів на міському маршруті №01 «Лиман АС - Зелений Клин» автомобільним транспортом. При цьому конкурсний комітет діяв в межах повноважень, у спосіб, що передбачений законами України та Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 № 1081. ПП «Луч» не було допущено до участі у конкурсі так як було з'ясовано, що 7 автобусів, що надало підприємство на конкурс, воно використовує при виконанні умов Договору №1150-56/13 від 06.09.2013 з Департаментом розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної державної адміністрації для перевезення пасажирів на приміських та міжміських маршрутах. Даний Договір є чинним. Категорично наполягали на тому, що умовами зазначеного договору не передбачено право перевізника самостійно на власний розсуд змінювати транспортні засоби, зазначені в ньому, оскільки це суперечить умовам укладеного договору. Головою конкурсного комітету 22.09.2017 на адресу претендентів було направлено лист з пропозицією забезпечити наявність на конкурсі транспортних засобів, які заявлені. При цьому КП «Лиманська служба єдиного замовника» виконано цю вимогу, конкурсний комітет оглянув надані автобуси. ПП «Луч» на таку пропозицію відреагував негативно, посилаючись на те, що вказані транспортні засоби використовуються у виробничому процесі. Дійсно, ПП «Луч» тривалий час було єдиним перевізником в Лиманському районі. В теперішній час на конкурс було подано документи як ПП «Луч» так і КП «Лиманська служба єдиного замовника». При цьому автобуси, які надані КП «Лиманська служба єдиного замовника» були закуплені підприємством в 2017 році. На час проведення конкурсу даних що КП «Лиманська служба єдиного замовника» не має достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, або подало на конкурс недостовірну інформацію у комітету не було. Рішення про недопущення перевізника - претендента приймалося комітетом 26.09.2017, як це передбачено Постановою № 1081. Комітетом перевірявся претендент КП «Лиманська служба єдиного замовника» на відповідність вимогам ст. 34 Закону № 2344-III. Рішенням виконавчого комітету Лиманської міської ради від 18.10.2017 №334 введено в дію рішення конкурсного комітету. Позивач зі скаргами до конкурсного комітету не звертався.
Також, третя особа проти задоволення позовних вимог позивача заперечував, просив в позові відмовити. Зазначивши, що КП «Лиманська служба єдиного замовника» є юридичною особою, яка має ліцензію на перевезення пасажирів. Підприємство на законних підставах приймало участь у конкурсі, відповідає вимогам ст. 34 Закону № 2344-III, в тому числі водії пройшли періодичне навчання методам до медичної допомоги потерпілим від ДТП, мають відповідні посвідчення, на підприємстві є медичні працівники, що проводять щозмінні медичні огляди водіїв. Тому позовні вимоги позивача є надуманими.
Постановою Краснолиманського міського суду Донецької області від 24 листопада 2017 року у справі № 236/2950/17 у позові відмовлено повністю.
Постанова мотивована тим, що Конкурсний комітет, в межах спірних правовідносин, діяв відповідно до статті 19 Конституції України, керуючись під час виконання владних (управлінських) функцій Закону № 2344-III, Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування. Тому, суд першої інстанції вважає, що відповідачі, як суб'єкти владних повноважень, надали суду достатньо беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються їх заперечення, і довели правомірність своїх дій та дотримання, визначеної законом, процедури прийняття спірного рішення, а тому останній не підлягає скасуванню.
Не погодившись з таким рішенням, представник позивача подав апеляційну скаргу, в якій зазначає, що постанова місцевого суду є необґрунтованою, винесеною з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню, та просив скасувати рішення суду першої інстанції і ухвалити нове, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що суд першої інстанції проігнорував ст. 45 Закону № 2344-III. Зазначена норма спеціального Закону передбачає тільки чотири випадки, коли перевізник не допускається до участі у конкурсі. Такої причини як використання транспорту на інших маршрутах по іншим договорам в переліку немає. Також, апелянт зазначає, що Постанова КМУ від 03.12.2008 №1081 «Про затвердження порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування» по відношенню до Закону № 2344-III є підзаконним нормативно-правовим актом та є таким, що частково суперечить Закону.
Суд першої інстанції проігнорував посилання позивача на те, що конкурсний комітет як на підставу не допущення до подальшої участі у конкурсі ПП «Луч» посилається тільки на лист Департаменту розвитку базових галузей промисловості Донецької обласної адміністрації.
Апелянт вважає, що лист на який посилається відповідач, як на підставу відхилення позивача від участі у конкурсі, не є належним доказом відсутності необхідної кількості транспортних засобів, оскільки не є документом, який дає офіційне тлумачення умов договору.
Крім того, апелянт зауважує, що судом першої інстанції проігноровано посилання позивача на відсутність у КП «Лиманська служба єдиного замовника» ліцензії на провадження діяльності з медичної практики. До матеріалів справи були долучені докази, які підтверджують, що на момент подання документів для участі у конкурсі третьою особою, вони не організували належним чином здійснення передрейсових та післярейсових оглядів водіїв.
В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги та просив її задовольнити, проти чого заперечували представники відповідача та третьої особи.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Судом встановлено, що Лиманською міською радою Донецької області 16.08.2017 прийнято рішення № 279 «Про утворення конкурсного комітету для забезпечення проведення конкурсу на автобусному маршруті загального користування», головою комітету призначено ОСОБА_2 (а.с.61-63).
Рішенням від 16.0217 № 280 «Про проведення конкурсу на перевезення пасажирів на міському маршруті автомобільним транспортом» затверджені Умови конкурсу (а.с.77-81).
В газеті «Зоря» 23 серпня 2017 року було опубліковано оголошення про проведення 26.09.2017 конкурсу на перевезення пасажирів на міському маршруті № 01 «ОСОБА_7 Клин» (а.с.214).
11.09.2017 ПП «Луч» та КП «Служба єдиного замовника» до Лиманської міської ради подали заяви на участь у конкурсі з перевезення пасажирів на міському автобусному маршруті №01 «Лиман АС - Зелений Клин». Разом із заявою підприємствами подано пакет документів для участі в конкурсі ( а.с.106-108, 163-165, 166-195).
Рішенням Конкурсного комітету для забезпечення проведення конкурсу на автобусному маршруті загального користування, оформлене протоколом №1 від 26 вересня 2017 року ПП «Луч» вирішено:
1) не допустити до подальшої участі в конкурсі ПП «Луч»;
2) допустити КП «Лиманська служба єдиного замовника» до подальшої участі в конкурсі;
3) визнати переможцем конкурсу на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міському маршруті №01 «Лиман АС - Зелений Клин» КП «Лиманська служба єдиного замовника»;
4) рекомендувати виконавчому комітету міської ради укласти договір на перевезення пасажирів автомобільним транспортом з переможцем конкурсу терміном на п'ять років відповідно до ст. 44 Закону № 2344-III (а.с.74-76).
Рішенням Лиманської міської ради від 18.10.2017 №334 «Про введення в дію рішення конкурсного комітету для забезпечення проведення конкурсу на автобусному маршруті загального користування про визначення переможця конкурсу», віднесених до компетенції Лиманської міської ради Донецької області було введено в дію рішення Конкурсного комітету від 26.09.2017 (а.с.74).
Відповідно до статей 19, 140 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Статтею 43 Закону № 2344-III встановлено, що визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.
Відповідно до частини 1 статті 44 Закону № 2344-III, організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Згідно зі ст. 45 Закону № 2344-III у конкурсі на визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування можуть брати участь автомобільні перевізники, які мають ліцензію на той вид послуг, що виносять на конкурс, на законних підставах використовують у достатній кількості сертифіковані автобуси відповідного класу, відповідають вимогам, викладеним у статті 34 Закону № 2344-III.
На виконання вимог частини дванадцятої статті 44 вказаного Закону Кабінет Міністрів України постановою від 3 грудня 2008 року № 1081 затвердив Порядок (далі - Порядок), який визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування (далі - конкурс) і є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками.
У пункті 2 Порядку визначені терміни, що в ньому вживаються, зокрема:
- конкурсний комітет - постійний або тимчасовий орган, утворений організатором для розгляду конкурсних пропозицій та прийняття рішення про визначення переможця конкурсу;
- організатор - орган виконавчої влади, виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, який самостійно або із залученням робочого органу проводить конкурс;
- перевізник-претендент - автомобільний перевізник, який в установленому порядку подав заяву та документи для участі в конкурсі.
У пункті 10 Порядку зазначено, що організатор затверджує умови конкурсу, в тому числі обов'язкові, відповідно до статті 44 Закону № 2344-III. Крім обов'язкових організатор може затверджувати додаткові умови конкурсу (наявність у перевізника GPS-системи, встановленої на транспортних засобах, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, тощо). Організатор встановлює вимогу щодо забезпечення роботи на об'єкті конкурсу, який включає міські та приміські автобусні маршрути загального користування, не менш як одного транспортного засобу, пристосованого для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями.
Відповідно до п. 28 Порядку №1081 організатор або робочий орган публікує в друкованих засобах масової інформації не пізніше ніж за 30 календарних днів до початку конкурсу оголошення про конкурс (крім друкованих оголошення може бути розміщено також в інших засобах масової інформації), яке повинне містити таку інформацію: найменування організатора та робочого органу; порядковий номер та основні характеристики кожного об'єкта конкурсу: на міжміському маршруті - номер рейсу, початковий та кінцевий пункти маршруту, протяжність, час відправлення з кінцевих пунктів та прибуття до них, особливості періодичності виконання перевезень, рекомендовану кількість зірочок за параметрами комфортності; на міському та приміському маршруті - номер маршруту, найменування кінцевих зупинок, кількість оборотних рейсів або кількість автобусів для забезпечення перевезень, режим руху та інтервал, особливості періодичності виконання перевезень; умови конкурсу; порядок одержання необхідної інформації про об'єкт конкурсу; кінцевий строк прийняття документів для участі в конкурсі; найменування організації, режим її роботи та адреса, за якою подаються документи для участі в конкурсі; місце та дата одержання бланків документів для участі в конкурсі; місце, дата та час початку проведення засідання конкурсного комітету; розмір плати за участь у конкурсі; телефон для довідок (електронна адреса або адреса веб-сайту) з питань проведення конкурсу.
Лиманська міська рада ухвалила відповідні рішення щодо створення комітету для забезпечення проведення конкурсу, щодо затвердження Умов конкурсу, своєчасно опублікувала в друкованих засобах масової інформації оголошення про конкурс, таким чином судом не встановлено порушення процедури підготовки конкурсу з перевезення пасажирів на міському автобусному маршруті №01 «Лиман АС - Зелений Клин».
Згідно з пунктом 8 вказаного Порядку рішення про переможця конкурсу приймається конкурсним комітетом. Рішення конкурсного комітету обов'язкове для виконання організатором.
Таким чином, Конкурсний комітет з підготовки та проведення конкурсу Лиманської міської ради є окремим суб'єктом владних повноважень та наділений власними управлінськими функціями та повноваженнями.
Відповідно до пункту 29 Порядку №1081 визначено, що для участі у конкурсі автомобільний перевізник подає на кожний об'єкт конкурсу окремо заяву за формою, визначеною згідно з додатками 1 або 2, і такі документи: нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезень пасажирів (може подаватися в одному примірнику, якщо перевізник-претендент бере участь у кількох конкурсах, які проводяться на одному засіданні); перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті, із зазначенням марки, моделі, пасажиромісткості (з відміткою "з місцем водія/без місця водія"), VIN-коду транспортного засобу, державного номерного знака, року випуску транспортного засобу; копії ліцензійних карток на кожний автобус, який пропонується до використання на автобусному маршруті; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі, із зазначенням дати проведення конкурсу; копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів або тимчасових реєстраційних талонів автобусів, що пропонуються до використання на маршруті;копію документа, що підтверджує проведення процедури санації (за умови проведення санації); перелік транспортних засобів, пристосованих для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями, які пропонуються для роботи на автобусному маршруті, або письмова інформація про їх відсутність; анкету відповідно до пункту 32 цього Порядку; копія штатного розпису, податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ) за останні повні два квартали.
Тобто надання зазначених документів є обов'язковим для всіх претендентів без виключень.
На конкурс були подані 11.09.2017 заяви двома перевізниками: ПП «Луч» та КП «Служба єдиного замовника».
Як встановлено судом, ПП «Луч» є юридичною особою, код ЄДРПОУ 20388213, юридична адреса: м. Лиман (колишній ОСОБА_8), вул. Свободи, б.110, одним із видів господарської діяльності якого є надання послуг з перевезення пасажирів і небезпечних вантажів автомобільним транспортом, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, має ліцензію на надання послуг з перевезення пасажирів і небезпечних вантажів автомобільним транспортом, дозволений такий вид робіт як «внутрішні перевезення пасажирів автобусами» (а.с. 8-13).
КП «Лиманська служба єдиного замовника» є юридичною особою, код ЄДРПОУ 31046265, юридична адреса: м. Лиман (колишній ОСОБА_8), пр. Бригадний, б.6, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 213). Має ліцензію на надання послуг з перевезення пасажирів і небезпечних вантажів автомобільним транспортом, дозволений такий вид робіт як «внутрішні перевезення пасажирів автобусами» (а.с. 212).
Кожним з претендентів було надано перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті, із зазначенням марки, моделі, пасажиромісткості (з відміткою "з місцем водія/без місця водія"), VIN-коду транспортного засобу, державного номерного знака, року випуску транспортного засобу в кількості 6 (за умовами конкурсу).
Так, КП «Лиманська служба єдиного замовника» було надано наступний перелік транспортних засобів: ЕТАЛОН державний номерний знак НОМЕР_1, ЕТАЛОН державний номерний знак АН24481АІ, РУТА 25А НОВА державний номерний знак НОМЕР_2, РУТА державний номерний знак АН02481АІ, ЕТАЛОН державний номерний знак НОМЕР_3, ЕТАЛОН державний номерний знак АН6276К (а.с.168).
ПП «Луч» було надано наступний перелік транспортних засобів: РУТА 22 державний номерний знак НОМЕР_4, РУТА 23 СПГ державний номерний знак НОМЕР_5, РУТА 25 державний номерний знак НОМЕР_6, ПАЗ 32051 110 СПГ державний номерний знак НОМЕР_7, ПАЗ 4230 державний номерний знак НОМЕР_8, РУТА 20 державний номерний знак НОМЕР_9 (а.с.196).
Відповідно до пункту 37 Порядку достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 цього Порядку, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу.
В ході перевірки достовірності інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 цього Порядку, Конкурсним комітетом було отримано відповідь від 18.09.2017 з Департаменту розвитку базових галузей промисловості Донецької облдержадміністрації щодо використання ПП «Луч» на внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування відповідно до укладених з Департаментом розвитку базових галузей промисловості Донецької облдержадміністрації договорів автотранспортних засобів (а. с. 68, 69). З отриманої інформації конкурсний комітет з'ясував, що згідно договору №1150-56/13 від 06.03.2013, який укладений між Департаментом розвитку базових галузей промисловості Донецької облдержадміністрації (Організатор) та ПП «Луч» (Перевізник), останній здійснює перевезення пасажирів на приміському та міжміському внутрішньо обласному автобусному маршруті загального користування, термін дії договору до 06.09.2018 (а.с.14-17). При цьому автобуси, які пропонуються до використання на автобусному маршруті № 01 «Лиман АС - Зелений Клин» зазначені в Договорі №1150-56/13 від 06.03.2013.
Згідно із п. 12 Порядок №1081, конкурсний комітет приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника, який:
1) подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію;
2) визнаний банкрутом або щодо якого порушено провадження у справі про банкрутство (за винятком того, стосовно якого проводиться процедура санації), або який перебуває у стадії ліквідації;
3) не відповідає вимогам статті 34 Закону № 2344-III;
4) не має достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обов'язковими умовами конкурсу, та перевезень, які повинні виконуватися відповідно до чинних договорів (дозволів). Достатня кількість транспортних засобів визначається як кількість автобусів, необхідних для виконання перевезень, та кількість резервних транспортних засобів, яка становить 10 відсотків для міського, приміського сполучення та 20 відсотків для міжміського сполучення;
5) має несплачені штрафні санкції, накладені Укртрансінспекцією, або водії якого мають несплачені штрафи, накладені відповідно до статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, неоскаржені у судовому порядку (що були накладені не пізніше ніж за 20 днів до дати проведення конкурсу);
6) подав конкурсну пропозицію, що не відповідає обов'язковим та додатковим умовам конкурсу, крім випадків, передбачених частиною третьою статті 44 Закону № 2344-III.
Тобто, законодавець чітко визначив умови недопущення автомобільного перевізника до участі в конкурсі та обов'язок Конкурсного комітету ухвалити рішення з цього приводу. Серед таких умов - перевізник не має достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обов'язковими умовами конкурсу, та перевезень, які повинні виконуватися відповідно до чинних договорів (дозволів).
26 вересня 2017 року конкурсний комітет прийняв рішення про недопущення до подальшої участі в конкурсі автомобільного перевізника ПП «Луч», як такого, що не має достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обов'язковими умовами конкурсу. Вказане рішення оформлене протоколом №1 від 26 вересня 2017 року (а.с.74-76).
Колегія суддів вважає посилання представника позивача на порушення процедури не допуску ПП «Луч» до конкурсу з посиланням на п. 37 Порядку № 1081 хибним, оскільки даним пунктом передбачено, що достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 цього Порядку, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу. Достовірність інформації, наданої ПП "Луч" конкурсним комітетом перевірено своєчасно.
Пунктом 50 Порядку №1081 передбачено яку інформацію повинен містити протокол засідання конкурсного комітету, а саме:
дату, час та місце проведення засідання конкурсного комітету;
прізвища, імена та по батькові членів конкурсного комітету, які присутні на засіданні;
номери та назви об'єктів конкурсу;
найменування перевізників-претендентів;
результати голосування членів конкурсного комітету або результати, отримані за бальною системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів;
рішення конкурсного комітету про визначення переможця конкурсу та перевізника-претендента, який за результатами розгляду посів друге місце;
рішення про недопущення перевізника-претендента до участі в конкурсі, якщо воно мало місце.
Тобто рішення про недопущення перевізника-претендента до участі в конкурсі приймається під час засідання конкурсного комітету. Оскільки таке рішення прийнято 26.09.2017, колегія суддів вважає, що процедуру прийняття рішення про недопущення ПП «Луч» до участі у конкурсі конкурсним комітетом не порушено.
Колегія суддів також не погоджується з думкою представника позивача, що ПП «Луч» за договором №1150-56/13 від 06.03.2013 не має обов'язку використовувати індивідуально визначені транспорті засоби для виконання договору, оскільки це суперечить умовам вказаного договору. Так, в предметі договору визначено тип рухомого складу, номери транспортних засобів.
Крім того, згідно з п. 2.3.11 перевізник (ПП «Луч») зобов'язаний інформувати Організатора протягом 10 робочих днів про зміни в документах, на підставі яких укладався договір (свідоцтво про реєстрацію фізичної/юридичної особи, ліцензія) та у разі продажу транспортних засобів, надання їх в оренду, зміни державних номерних знаків транспортних засобів, які зазначені у договорі, для внесення відповідних змін до договору (а.с.15). Тобто, використання інших транспортних засобів, крім тих, що визначені в розділі 1 договору умовами зазначеного договору не передбачено.
На пропозицію суду ПП «Луч» було надано лише одну додаткову угоду від 10.06.2014 до договору №1150-56/13 від 06.03.2013, яка не містить інших транспортних засобів ніж первісний договір (а.с.102).
Таким чином, колегія суддів вважає, що рішення про недопущення прийнято конкурсним комітетом в межах своїх повноважень згідно із п.12. Порядку №1081.
Щодо визнання переможцем конкурсу КП «Лиманська служба єдиного замовника» колегія суддів зазначає наступне.
Статтею 45 Закону № 2344-ІІІ визначено вимоги до автомобільних перевізників, які допускаються до участі в конкурсі. Зокрема, у конкурсі можуть брати участь автомобільні перевізники, які мають ліцензію на той вид послуг, що виносять на конкурс, на законних підставах використовують у достатній кількості сертифіковані автобуси відповідного класу, відповідають вимогам, викладеним у статті 34 цього Закону.
Наявність у КП «Лиманська служба єдиного замовника» ліцензії на надання послуг з перевезення пасажирів і небезпечних вантажів автомобільним транспортом, з дозволом на внутрішні перевезення пасажирів автобусами підтверджено Державною службою України з безпеки на транспорті.
Наявність достатньої кількості сертифікованих автобусів відповідного класу, підтверджено свідоцтвами про реєстрацію транспортних засобів (а.с.170-175), в тому числі для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями запропоновано автобус Рута АН2006КС (а.с.176). Запропоновані транспортні засоби були оглянуті членами конкурсного комітету 26.09.2017, про що зазначено в протоколі.
Згідно ст. 34 Закону № 2344-ІІІ автомобільний перевізник повинен:
виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів;
утримувати транспортні засоби в належному технічному і санітарному стані та забезпечувати їх зберігання відповідно до вимог статті 21 цього Закону;
забезпечувати контроль технічного і санітарного стану транспортних засобів перед виїздом на маршрут;
забезпечувати проведення медичного контролю стану здоров'я водіїв;
організувати проведення періодичного навчання водіїв методам надання домедичної допомоги потерпілим від дорожньо-транспортних пригод;
забезпечувати умови праці та відпочинку водіїв згідно з вимогами законодавства;
забезпечувати проведення стажування та інструктажу водіїв у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту;
забезпечувати безпеку дорожнього руху;
забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів.
Згідно висновку начальника Слов'янського ВП ГУНП в Донецькій області від 16.09.2017 робота перевізника-претендента КП «Лиманська СЄЗ» відповідає вимогам нормативно-правових актів у сфері безпеки дорожнього руху (а.с.140-144).
Щодо посилання позивача на відсутність ліцензованого медичного кабінету у КП «Лиманська СЄЗ», колегія суддів зазначає наступне.
Постановою КМУ від 02.12.2015 №1001 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом» визначається вичерпний перелік документів, що додаються до заяви на отримання ліцензії на право провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом (далі - ліцензія), а також встановлюються організаційні, кадрові та технологічні вимоги до матеріально-технічної бази ліцензіата і засобів провадження діяльності, обов'язкові для виконання під час провадження зазначеної діяльності.
Даною постановою наявність у підприємства, що здійснює господарську діяльність з перевезення пасажирів ліцензованого медичного кабінету не передбачена.
Як встановлено судом КП «Лиманська служба єдиного замовника» має в штаті 2 медичних працівника по проведенню передрейсових та післярейсових оглядів водіїв (а.с.146,147, 153,154).
Усі водії КП «Лиманська служба єдиного замовника» пройшли періодичне навчання методам домедичної допомоги потерпілим від ДТП, що підтверджується відповідними посвідченнями водія про проходження медичної підготовки (а.с.149-152).
Щодо використання автобусів КП «Лиманська СЄЗ» для перевезення дітей колегія суддів зазначає наступне. Дійсно, суду надано договір послуги №414-1 від 26.09.2017 укладений між відділом освіти Лиманської міської ради та КП «Лиманська служба єдиного замовника» на перевезення учнів до місць навчання по території Лиманського району зі строком дії до 3112.2017 року (а.с.51-55). Згідно додаткової угоди від 01.11.2017 строк дії договору визначено сторонами до 16.11.2017 (а.с.137).
Проте, як вже зазначав суд згідно п. 37 Порядку № 1081 достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 цього Порядку, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу, тому в день проведення конкурсу конкурсний комітет не міг перевірити та врахувати цей договір.
Відповідно до пункту 47 Порядку рішення про результати конкурсу приймається конкурсним комітетом на закритому засіданні в присутності не менш як половини його складу, у тому числі голови конкурсного комітету або його заступника, простою більшістю голосів.
Рішення про результати конкурсу 26.09.2017 прийнято повноважним складом комітету на закритому засіданні.
Згідно із пунктом 49 Порядку рішення конкурсного комітету про визначення переможця конкурсу, а також перевізника-претендента, який за результатами розгляду посів друге місце, оголошується перевізникам-претендентам під час конкурсу, у 10-денний строк оформляється протоколом, який підписується присутнім головою або заступником голови та секретарем конкурсного комітету, і подається організатору.
Рішення про результати конкурсу 26.09.2017 оформлено протоколом, оголошено.
Пунктом 66 Порядку встановлено, що скарги за результатами конкурсу можуть подаватися протягом 10 днів з дати його проведення та розглядатися організатором протягом 30 днів з дня надходження скарги від перевізника-претендента. Неврегульовані організатором спори розв'язуються в установленому порядку. Скарги, що надійшли з порушенням установленого строку, не розглядаються.
Дії конкурсного комітету під час проведення конкурсу чи безпосередньо після проведення конкурсу позивачем до організатора конкурсу не оскаржувалися.
Відповідно до пункту 51 Порядку рішення конкурсного комітету щодо визначення переможця конкурсу вводяться в дію наказом (постановою або іншим розпорядчим документом) організатора протягом не більш як 30 робочих днів з дня проведення конкурсу.
Згідно п. 13 Порядку якщо в конкурсі взяв участь тільки один перевізник-претендент, його може бути визнано переможцем конкурсу. У цьому разі конкурсний комітет шляхом голосування може приймати рішення про надання права перевізнику-претенденту здійснювати перевезення пасажирів на об'єкті конкурсу.
Рішенням Лиманської міської ради від 18.10.2017 №334 «Про введення в дію рішення конкурсного комітету для забезпечення проведення конкурсу на автобусному маршруті загального користування про визначення переможця конкурсу», віднесених до компетенції Лиманської міської ради Донецької області було введено в дію рішення Конкурсного комітету від 26.09.2017 (а.с.74). Вказане рішення не оскаржене.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що Конкурсний комітет, в межах спірних правовідносин, діяв відповідно до статті 19 Конституції України, керуючись під час виконання владних (управлінських) функцій Закону № 2344-ІІІ, Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) (в редакції, що діяла на час постановлення місцевим судом оскаржуваного рішення), в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України (в редакції, що набрала чинності з 15 грудня 2017 року), в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Колегія суддів вважає, що відповідачі, як суб'єкти владних повноважень, надали суду достатньо беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються їх заперечення, і довели правомірність своїх дій та дотримання, визначеної законом, процедури прийняття спірного рішення, а тому останній не підлягає скасуванню.
Таким чином, враховуючи наведені вище норми законодавства та фактичні обставини справи, колегія суддів підтримує висновок суду першої інстанції про необґрунтованість доводів позивача щодо незаконності та необхідності скасування рішення Конкурсного комітету Лиманської міської ради для забезпечення проведення конкурсу на автобусному маршруті загального користування, оформлене протоколом №1 від 26 вересня 2017 року.
З урахуванням викладеного, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв’язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Приватного підприємства "Луч" – залишити без задоволення.
Постанову Краснолиманського міського суду Донецької області від 24 листопада 2017 року у справі № 236/2950/17 за позовом Приватного підприємства "Луч" до Виконавчого комітету Лиманської міської ради Донецької області, Голови конкурсного комітету для забезпечення проведення конкурсу на автобусному маршруті загального користування ОСОБА_2, третя особа - Комунальне підприємство "Лиманська служба єдиного замовника" про скасування результатів конкурсу – залишити без змін.
Повне судове рішення складено 19 січня 2018 року.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.В.Сіваченко
Судді О.О.Шишов
ОСОБА_9