
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2018 року справа №812/970/17
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:головуючого судді Шишова О.О., суддів Сіваченко І.В., Гарищук Т.Г., секретарі судового засідання Куленко О.Д., за участю представника відповідача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду у справі № 812/970/17(головуючий І інстанції Свергун І.О.), яка складена в повному обсязі 23 жовтня 2017року у м.Сєвєродонецьку, за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області про стягнення капіталізованих платежів, -
В С Т А Н О В И В:
Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області (далі-позивач) звернулось до Луганського окружного адміністративного суду з позовом (з урахуванням уточнень) до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області (далі-відповідач, апелянт), в якому просило стягнути з відповідача капіталізовані платежі в сумі 376135,52 грн. з урахуванням положень Постанови Кабінету Міністрів України від 16.03.2017 № 145 «Деякі питання соціального захисту застрахованих осіб», якою затверджено коефіцієнт перерахування сум щомісячних страхових виплат з 1 березня 2017 року в розмірі 1,236 відповідно до статті 37 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
В обґрунтування позову посилається на те, що за витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ГУМВС України у Луганській області з 06.11.2015 перебуває в стані припинення за рішенням засновників.
Страхувальник ГУМВС України у Луганській області перебуває на обліку у позивача з 13.11.2014.
24.05.2017 ВВД ФССНВВПЗ у м.Сєвєродонецьку подало голові ліквідаційної комісії відповідача заяву № 03/951 про вступ з грошовими вимогами, які виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров’ю працівника, шляхом капіталізації відповідних платежів, у зв’язку з ліквідацією підприємства на суму 347443,96 грн. Цінний лист отримано відповідачем 29.05.2017.
Станом на 04.07.2017 ГУМВС України у Луганській області не надало позивачу відповіді стосовно задоволення або відмови в задоволенні вимог кредитора.
За даними бази «Реєстр потерпілих» Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України знаходяться дві справи потерпілих ОСОБА_2 та ОСОБА_3, які мають зареєстрований страховий випадок – трудове каліцтво, що сталося під час роботи в ГУМВС України у Луганській області.
Відповідно до інформації з бази даних «Реєстр потерпілих» ОСОБА_2 отримав трудове каліцтво під час роботи на підприємстві ГУМВС України у Луганській області (акт про нещасний випадок від 25.09.2000 № 1).
Згідно з випискою з акту огляду МСЕК № 2-20 СУ № 011544 від 29.03.2007 потерпілому ОСОБА_2 встановлено третю групу інвалідності та стійку втрату працездатності 40 відсотків безстроково. Щомісячна страхова виплата потерпілому становить 640,00 грн, середньоочікувана тривалість життя за довідкою Держстату – 15,83, отже, сума відповідного платежу, що підлягає капіталізації, складає 121574,40 грн (640 х 15,83 х 12 міс.).
Також за медичним висновком ОСОБА_2 визначена потреба щодо санаторно-курортного лікування. За нормами п.п. 4 п. 2 Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов’язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров’ю, затвердженого постановою КМУ від 06.05.2000 № 765 (далі – Порядок № 765), витрати на оздоровлення здійснюються виходячи із розрахунку середньої вартості санаторно-курортної путівки – для інвалідів І групи щороку, іншим інвалідам – один раз на три роки. Середня вартість санаторно-курортної путівки розрахована із вартості путівок, придбаних за кошти Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у 2016 році та становить 12552,11 грн. Відповідно, сума капіталізації на оздоровлення складає 62760,55 грн.
Крім того, відповідно до п. 4 Порядку № 765 до суми платежів, що підлягають капіталізації, включається заборгованість підприємства-банкрута з виплат, пов’язаних із зобов’язаннями цього підприємства відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров’ю громадян: з одноразової допомоги, щомісячних страхових виплат втраченого заробітку, витрат по догляду за потерпілим та виплат за листками непрацездатності. Сума заборгованості по страховим виплатам ОСОБА_2 станом на 15.03.2017 складає 15317,60 грн.
Враховуючи викладене, загальна сума по потерпілому ОСОБА_2 за розрахунком, що підлягає капіталізації, складає 199652,55 грн.
Відповідно до інформації, наданої відділенням Фонду в Станично-Луганському районі з бази даних «Реєстр потерпілих» ОСОБА_3 отримала трудове каліцтво під час роботи на підприємстві ГУМВС України у Луганській області (акт про нещасний випадок від 03.11.2005 № 1).
Згідно з випискою з акту огляду МСЕК серія 10ААА № 012918 від 17.02.2011 потерпілій встановлена ІІ група інвалідності та стійка втрата професійної працездатності 70 відсотків безстроково.
Згідно з постановою відділення Фонду в Станично-Луганському районі від 11.01.2016 № 1220/35180/5180 про продовження раніше призначеної щомісячної страхової виплати, потерпілій продовжено виплати в розмірі 1547,23 грн, середньоочікувана тривалість життя за довідкою Держстату – 7,96, отже, сума відповідного платежу по ОСОБА_3, що підлягає капіталізації, складає 147791,41 грн (1547,23 х 7,96 х 12).
Інші потреби по капіталізації не встановлено, заборгованість по страховим виплатам ОСОБА_3 відсутня.
Суд першої інстанції позовні вимоги задовольнив, стягнув з Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії (93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Партизанська, 16, код ЄДРПОУ 08592129) на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області (93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, бульвар Дружби Народів, 34, код ЄДРПОУ 41457899) капіталізовані платежі в сумі 376135 грн 52 коп. (триста сімдесят шість тисяч сто тридцять п’ять грн 52 коп.).
Суд першої інстанції виходив з того, що вимоги статті 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» та положення Порядку поширюються й на випадок ліквідації платоспроможної юридичної особи.
Страхувальник зобов'язаний проводити капіталізацію страхових виплат у всіх випадках ліквідації, а не лише у випадках ліквідації за процедурою банкрутства.
З рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач. Звернувся з апеляційною скаргою в якій він, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги управління зазначає, що Пунктом 1 Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов’язань суб’єкта підприємницької діяльності-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров’ю встановлено, що відповідно до цього Порядку здійснюється капіталізація платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов’язань суб’єкта підприємницької діяльності-банкрута відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров’ю громадян, у тому числі застрахованих у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.
Відповідно до організаційно-правової форми ГУМВС України у Луганській області не є суб’єктом підприємницької діяльності, а є державною організацією (установа, заклад). На підставі цього норми Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов’язань суб’єкта підприємницької діяльності-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров’ю не можуть застосовуватися до спірних правовідносин.
Крім того, наданий позивачем розрахунок капіталізованих платежів не є обґрунтованим, оскільки в ньому не зазначено конкретного періоду нарахування страхових виплат, не подано доказів про здійснення таких виплат у минулому та документів, які зобов’язують позивача проводити ці виплати в майбутньому, не перевірено чи взагалі потерпілий ОСОБА_2 не є померлим, оскільки він перебував на непідконтрольній території та відомостей про перетин лінії розмежування не має.
Також зазначив, що суд першої інстанції під час розгляду справи безпідставно відмовив у задоволенні клопотання про залишення позовних вимог без розгляду у зв’язку з пропуском строку звернення до суду.
У судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги в повному обсязі.
Представник позивача у судове засідання не прибув, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання. При таких обставинах колегія суддів вважає можливим розглянути справу у відсутність особи, яка не з’явилась.
Представником позивача були надані заперечення на апеляційну скаргу в яких позивач вважав, що суд першої інстанції прийняв рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права. Просили залишити апеляційну скаргу без задоволення а постанову суду першої інстанції без змін.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
ГУМВС України у Луганській області зареєстровано як юридична особа та визначено організаційно-правову форму – орган державної влади, основним видом діяльності є діяльність у сфері охорони громадського порядку та безпеки, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (арк. спр. 62-66), є платником єдиного внеску та перебуває на обліку у Відділенні ВД ФССНВ у м. Сєвєродонецьку, що підтверджується обліковою карткою платника страхових внесків (арк. спр. 9).
На обліку у позивача перебувають колишні працівники відповідача – ОСОБА_2 та ОСОБА_3, як потерпілі на виробництві.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 730 від 16 вересня 2015, про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ, утворюється юридична особа публічного права Головне управління Національної поліції в Луганській області, в свою чергу юридична особа Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області – ліквідується.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Головне управління Міністерства внутрішніх справ у Луганській області перебуває в стані припинення з 06.11.2015 (арк. спр. 18, 62-66).
Частиною 2 статті 1205 ЦК України передбачено, що у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.
Відповідно пункту першому Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000, N 765, капіталізація платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров'ю громадян, у тому числі застрахованих у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, здійснюється у разі ліквідації такого СПД - банкрута.
Тобто, в даному випадку право на пред’явлення вимог щодо сплати капіталізованих платежів виникло у Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві Донецької області Відділення Фонду у м.Сєвєродонецьку Луганської області під час припинення діяльності ГУМВС України у Луганській області.
Колегія суддів вважає, що про ліквідацію ГУМВС України у Луганській області, крім наявності Постанови Кабінету Міністрів України № 730 від 16 вересня 2015, позивачу було відомо з 13 травня 2016 року під час отримання довідки про наявність чи відсутність заборгованості перед відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Сєвєродонецьку (а.с.49)
Частиною 5 статті 105 ЦК України встановлено, що строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.
До суду відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Сєвєродонецьку звернулося 06 липня 2017 року, тобто більше ніж через рік з часу коли позивачу стало відомо про початок ліквідації.
Крім того, в абзаці 2 частини 2 статті 99 КАС України (яв редакції яка діяла станом на час розгляду справи) передбачено, що для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.
Тобто, позивач, звертаючись до суду 6 липня 2017 року, пропустив в тому числі і шестимісячний строк, встановлений ст.99 КАС України.
Суд першої інстанції відмовляючи у задоволенні клопотання про залишення позову без розгляду який міститься в ухвалі від 23 жовтня 2017 року з посиланням, про те, що відлік строку в даному випадку слід рахувати з 24 травня 2017 року, (дата заяви про вступ з грошовими вимогами) посилався на частину 3 ст.112 ЦК України яка передбачає, що у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії.
Колегія суддів вважає, що такий висновок суду першої інстанції є помилковим, оскільки зазначена заява подана порушенням строків встановлених ст.105 ЦК України, тобто більше ніж шість місяців з дня з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.
Пунктом 4 частини 1 статті 317 КАС України встановлено, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Відповідно до ч.1 ст. 319 КАС України судове рішення першої інстанції, яким закінчено розгляд справи, підлягає скасуванню повністю або частково в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду або провадження у справі закривається у відповідній частині з підстав, встановлених відповідно статтями 238, 240 цього Кодексу.
Згідно з п.8 ч.1 ст. 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
Відповідно до ч.3,4 ст. 123 КАС України вбачається якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду. Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Колегія вважає, що суд першої інстанції прийняв рішення з порушенням норм матеріального права, тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню, а позовну заяву необхідно залишити без розгляду.
Повний текст постанови складений 19 січня 2018 року.
Керуючись статями 309, 311, 315, 317, 319, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду у справі №805/3265/17-а– задовольнити частково.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду у справі №805/3265/17-а – скасувати.
Позовну заяву Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області в особі ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області про стягнення капіталізованих платежів – залишити без розгляду.
На підставі частини 3 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України складення постанови у повному обсязі відкласти на строк – до 5 днів.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку передбаченому ст.328 КАС України.
Головуючий суддя О.О.Шишов
Судді І.В.Сіваченко
ОСОБА_4