Рішення № 71684169, 19.01.2018, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
19.01.2018
Номер справи
826/1578/17
Номер документу
71684169
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Київ

19 січня 2018 року №826/1578/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомтовариства з обмеженою відповідальністю «Молодіжно-житловий комплекс «Надія» в особі Голови - Щербака Василя Семеновичадо Державної податкової інспекції в Святошинському районі головного управління Державної фіскальної служби міста Києвапро визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Молодіжно-житловий комплекс «Надія» в особі Голови - Щербака Василя Семеновича звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної податкової інспекції в Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби міста Києва про:

- визнання відмови в перереєстрації товариства з обмеженою відповідальністю «Молодіжно-житловий комплекс «Надія» до Реєстру неприбуткових установ та організацій протиправною;

- зобов'язання Державної податкової інспекції в Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби міста Києва внести товариство з обмеженою відповідальністю «Молодіжно-житловий комплекс «Надія» до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Позовні вимоги мотивовано тим, що відмова Державної податкової інспекції в Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби міста Києва в перереєстрації товариства з обмеженою відповідальністю «Молодіжно-житловий комплекс «Надія» до Реєстру неприбуткових установ та організацій є необґрунтованою, оскільки в пункті 10.1 Статуту товариства з обмеженою відповідальністю «Молодіжно-житловий комплекс «Надія» вказано, що Молодіжно-житловий комплекс є неприбутковою, непідприємницькою організацією, яка не має на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками, також рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.04.2011 №2а-2308/11/2670 встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Молодіжно-житловий комплекс «Надія» є неприбутковою, непідприємницькою організацією.

Відповідач проти позову заперечив з огляду на обґрунтованість вчинених Державною податковою інспекцією в Святошинському районі Головного управління Державної фіскальної служби міста Києва дій щодо відмови в перереєстрації товариства з обмеженою відповідальністю «Молодіжно-житловий комплекс «Надія» до Реєстру неприбуткових установ та організацій, оскільки позивачем не приведено свій статут у відповідність із Податковим кодексом України.

Адміністративну справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Відповідно до пунктів 10 частини першої Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства в редакції Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» № 2147-VIII від 03.10.2017, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,

ВСТАНОВИВ:

Товариством з обмеженою відповідальністю «Молодіжно-житловий комплекс «Надія» в особі Голови - Щербака Василя Семеновича до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва була подана заява за формою 1-РН від 16.12.2016 щодо присвоєння ознаки неприбутковості товариства з обмеженою відповідальністю «Молодіжно-житловий комплекс «Надія».

Листом Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва від 22.12.2016 № 13248/10/26-57-12-04-30 було повідомлено товариство з обмеженою відповідальністю «Молодіжно-житловий комплекс «Надія» про відмову у включенні до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

В зазначеному листі вказано, що з аналізу Статуту товариства з обмеженою відповідальністю «Молодіжно-житловий комплекс «Надія» вбачається, що організацією у своєму Статуті не враховано вимоги пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, таким чином товариство не підлягає перереєстрації в Реєстрі неприбуткових установ та організацій.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Молодіжно-житловий комплекс «Надія», не погоджуючись з рішенням Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва, звернулось до суду з даним позовом.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Постановою Кабінету Міністрів від 13.07.2016 №440 було затверджено Порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру (надалі - Порядок).

Пунктом другим Постанови від 13.07.2016 №440 встановлено, що Державна фіскальна служба протягом двох місяців з дня набрання чинності цією постановою повинна забезпечити надіслання до неприбуткових підприємств, установ, організацій, включених до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України від 17 липня 2015 р. № 652-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій" (крім неприбуткових організацій, установчі документи яких оприлюднені на порталі електронних сервісів відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" та відповідають вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України), письмових запитів про надання у місячний строк з дня їх отримання відповіді щодо відповідності неприбуткової організації вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, та завірених нею копій установчих документів організації (крім тих, що оприлюднені на порталі електронних сервісів відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань"), а для житлово-будівельних кооперативів також завірених ними копій документів, що підтверджують дату прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку та факт спорудження або придбання такого будинку житлово-будівельним (житловим) кооперативом.

Згідно з абзацом другим пункту 2 названої Постанови, у місячний строк з дня отримання відповіді на запит та завірених копій документів, зазначених в абзаці першому пункті другому цього Порядку, за результатами розгляду таких документів контролюючим органом:

у разі відповідності установчих документів вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, а для житлово-будівельних кооперативів також наявності завірених ними копій документів, що підтверджують дату прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку та факт спорудження або придбання такого будинку житлово-будівельним (житловим) кооперативом, така організація включається до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій;

у разі невідповідності установчих документів вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, а для житлово-будівельних кооперативів також відсутності завірених ними копій документів, що підтверджують дату прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку та факт спорудження або придбання такого будинку житлово-будівельним (житловим) кооперативом, таким організаціям надсилається відповідне повідомлення. Така організація не може бути виключена до 1 січня 2017 р. з Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Неприбуткові організації, включені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України від 17 липня 2015 р. № 652-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій", повідомлені про встановлення невідповідності установчих документів вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, а для житлово-будівельних кооперативів також відсутність завірених ними копій документів, що підтверджують дату прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку та факт спорудження або придбання такого будинку житлово-будівельним (житловим) кооперативом, з метою включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій зобов'язані привести до 1 січня 2017 р. свої установчі документи у відповідність з вимогами, встановленими пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, та у цей самий строк подати копії таких документів контролюючому органу.

Відповідно до підпункту 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:

утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;

установчі документи якої містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункту;

установчі документи якої передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків.

Пунктом 5 Порядку передбачено, що включення неприбуткової організації до Реєстру здійснюється контролюючим органом з присвоєнням їй ознаки неприбутковості згідно з пунктом четвертим цього Порядку.

В пункті 4 Порядку зазначено, що включення неприбуткової організації до Реєстру здійснюється за кодом згідно з ЄДРПОУ.

Для включення до Реєстру неприбуткова організація повинна подати до контролюючого органу реєстраційну заяву за формою 1-РН згідно з додатком 1 і засвідчені підписом керівника або представника такої організації та скріплені печаткою (за наявності) копії установчих документів неприбуткової організації (крім тих, що оприлюднені на порталі електронних сервісів відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (далі - Закон), а житлово-будівельні кооперативи також засвідчені підписом керівника або представника такого кооперативу та скріплені печаткою (за наявності) копії документів, що підтверджують дату прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку та факт спорудження або придбання такого будинку житлово-будівельним (житловим) кооперативом (пункт 6 Порядку).

Пунктом 7 Порядку визначено вичерпний перелік вимог, яким повинна відповідати неприбуткова організація для включення її в Реєстр, а саме:

утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;

установчі документи неприбуткової організації містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їх праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб;

установчі документи неприбуткової організації передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету в разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків;

установчі документи неприбуткової організації передбачають, що доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.

За результатами розгляду реєстраційної заяви та документів, що додаються до неї, протягом 14 календарних днів з дня їх отримання контролюючим органом приймається рішення про:

включення, повторне включення, відмову у включенні неприбуткової організації до Реєстру;

виключення неприбуткової організації з Реєстру;

зміну ознаки неприбутковості.

Контролюючий орган відмовляє неприбутковій організації у включенні до Реєстру в разі:

подання неприбутковою організацією неповного пакета документів, визначених пунктом 6 цього Порядку;

невідповідності неприбуткової організації вимогам, встановленим пунктом 7 цього Порядку.

Відповідне рішення за формою згідно з додатком 2 готується у двох примірниках, один з яких надається неприбутковій організації, а другий залишається в контролюючому органі.

Після отримання рішення про відмову у включенні до Реєстру неприбуткова організація може усунути недоліки та повторно подати документи до контролюючого органу відповідно до пункту 6 цього Порядку, не змінюючи при цьому положення установчих документів, до яких контролюючим органом не висловлено зауважень. Повторно надіслана реєстраційна заява розглядається в строки, зазначені в абзаці першому цього пункту.

Як вбачається зі статуту товариства з обмеженою відповідальністю «Молодіжно-житловий комплекс «Надія» - це організація, що виконує функції замовника і забудовника житлових будинків, об'єктів соціально-культурного, побутового, спортивно-оздоровчого призначення для задоволення житлових, соціально-економічних потреб молодих сімей, які потребують поліпшення житлових умов, надання житлово-комунальних та інших послуг.

Як зазначає відповідач, та не заперечувалось позивачем у процесі розгляду справи, Державною податковою інспекцією у Святошинському районі на виконання вимог пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів №440 від 13.07.2016 надсилався на адресу позивача письмовий запит про надання у місячний строк з дня його отримання відповіді щодо відповідності неприбуткової організації вимогам встановленим пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України та завірених копій виконавчих документів організації.

Проте з матеріалів справи вбачається, що позивачем не було приведено установчі документи товариства з обмеженою відповідальністю «Молодіжно-житловий комплекс «Надія» у відповідність з вимогами, встановленими пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України.

22.12.2016 відповідачем було надіслано позивачеві повідомлення про відмову у перереєстрації товариства з обмеженою відповідальністю «Молодіжно-житловий комплекс «Надія» з зазначенням недоліків.

Згідно з Порядком, позивач мав право усунути недоліки та повторно подати документи до контролюючого органу відповідно до пункту 6 Порядку, не змінюючи при цьому положення установчих документів, до яких контролюючим органом не висловлено зауважень, однак як вбачається з матеріалів справи, позивач не скористався своїм правом, наданим пунктом 8 Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру.

Таким чином, проаналізувавши статут товариства, судом встановлено відсутність в його змісті заборони розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів організації, працівників (крім оплати їх праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб, що є обв'язкою вимогою Податкового Кодексу України відповідно до абзацу другого підпункту 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 Податкового Кодексу України.

Суд не приймає доводи позивача, що в пункті 10.1 Статуту товариства з обмеженою відповідальністю «Молодіжно-житловий комплекс «Надія» вказано, що Молодіжно-житловий комплекс не має на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками, оскільки в абзаці другому підпункті 133.4.1 пункту 133.4. статті 133 Податкового кодексу України чітко визначено, що установчі документи неприбуткової організації мають містити заборону розподілу отриманих доходів (прибутків).

Також суд не приймає до уваги доводи позивача, стосовно того, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.04.2011 №2а-2308/11/2670 встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Молодіжно-житловий комплекс «Надія» є неприбутковою, непідприємницькою організацією, оскільки на момент винесення такого рішення, до спірних правовідносин застосовувались норми чинного на той період Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», однак цей закон втратив чинність на підставі Кодексу N 2755-VI ( 2755-17 ) від 02.12.2010, яким визначені інші вимоги щодо визначення ознак статусу неприбуткової організації.

Відповідно до пункту 35 підрозділу 4 ХХ «Перехідні положення «Податкового кодексу України, неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій", що не відповідають вимогам пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, з метою включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій зобов'язані до 1 січня 2017 року привести свої установчі документи у відповідність із нормами цього Кодексу та у цей самий строк подати копії таких документів до контролюючого органу.

Неприбуткові підприємства, установи та організації, які не привели свої установчі документи у відповідність із нормами пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, після 1 січня 2017 року виключаються контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Отже, суд приходить до висновку, що установчі документи товариства з обмеженою відповідальністю «Молодіжно-житловий комплекс «Надія» не приведені у відповідність із нормами пункту 133.4 статті 133 Податкового Кодексу України, а тому повідомлення Державної податкової інспекції у Святошинському районі міста Києва Головного управління Державної фіскальної служби України є обґрунтованим та не підлягає скасуванню.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи представників сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 241, 242, 243, 244, 245, 246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини першої Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства в редакції Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» № 2147-VIII від 03.10.2017, апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Літвінова А.В.