
Справа № 373/1965/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2018 року Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючої - судді Керекези Я.І.
при секретарі Литвишко В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Переяслав-Хмельницькому справу № 373/1965/17 за позовом ОСОБА_1, представник ОСОБА_2, до Комунального підприємства «Переяслав-Хмельницького виробничого управління комунального господарства» про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дію, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з позовом до суду та просить визнати дії комунального підприємства «Переяслав-Хмельницьке виробниче управління комунального господарства» щодо нарахування йому оплати за водопостачання та водовідведення без врахування показників засобів обліку води неправомірними; зобов`язати комунальне підприємство «Переяслав-Хмельницбке виробниче управління комунального господарства» проводити ОСОБА_1 нарахування за надані послуги з водопостачання та водовідведення відповідно до показників засобів обліку води та в разі необхідності провести повірку засобів обліку води відповідно до вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність».
30 жовтня 2017 року було відкрито провадження по даній справі і призначено судове засідання на 10 год. 00 хв. 18 січня 2018 року.
До суду позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 не з`вилися. 18.01.2018 представник позивача направив заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав і просив їх задовольнити.
Представник КП «Переяслав-Хмельницьке ВУКГ» не з`явився, 17.01.2018 направив заяву про визнання позову та розгляд справи у його відсутність.
Розгляд справи здійснюється відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України.
Судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 зареєстрований та проживає в АДРЕСА_1, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_2 (а.с.6,7), та є споживачем послуг які надає КП «Переяслав-Хмельницьке ВУКГ».
На початку 2015 року відповідач направив позивачу припис, у якому попередив про необхідність повірки або заміни лічильника води у зв`язку із закінченням міжповірочного інтервалу. У разі невиконання даних вимог до 25.07.2015 облік розрахунку споживання води буде проводитись за нормами з дати закінчення міжповірочного інтервалу (а.с.9).
Не погоджуючись із зазначеним приписом, ОСОБА_1 12.10.2015 звернувся до відповідача, на що отримав відповідь за №699 від 11.11.2015, в якій зазначено, що обов`язок проводити повірку засобів обліку покладено на власників цих засобів - споживачів (а.с.10).
11.10.2016 ОСОБА_1 у своєму листі до відповідача просив останнього визнати неправомірними нарахування йому оплати за водопостачання та водовідведення без врахування показників засобів обліку води, зробити перерахунок та провести нарахування за надані послуги з водопостачання та водовідведення відповідно до показників засобів обліку та в разі необхідності провести повірку засобів обліку води відповідно до вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» (а.с.12,13).
У своїй відповіді №558 від 02.11.2016 на зазначений лист позивача відповідач повідомляє, з посиланням на ст.11 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» (який діяв до 01.01.2016), про обов`язок споживача своєчасно подавати засоби вимірювальної техніки на повірку. Крім того, відповідач зазначає, що у зв`язку із закінченням міжповірочного інтервалу встановлених засобів обліку та враховуючи, що споживачем не проведено заходів з повірки лічильника у встановлений строк, нарахування та розрахунки за послуги з водопостачання та водовідведення проводяться за нормативами питного водоспоживання.
Також, відповідач повідомив, що у зв`язку зі вступом у дію 01.01.2016 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» в новій редакції обов`язок повірки лічильників покладено на постачальників послуг за рахунок тарифів на послуги. Однак, тарифи на послуги з водопостачання та водовідведення з 01.05.2016 затверджені рішенням виконкому Переяслав-Хмельницької міської ради без урахування витрат на повірку (а.с.14).
15.11.2016 позивач звернувся із скаргою на дії відповідача до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, яка в подальшому була направлена до Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області для проведення перевірки наведених фактів та вжиття заходів впливу згідно з чинним законодавством (а.с.15).
14.12.2016 Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області у своєму листі №10-01-15/3673 повідомило, що періодична повірка проводиться за рахунок тарифів на електро-, тепло-, газо- і водопостачання. Також, головним управлінням Держпродспоживслужби в Київській області за порушення порядку подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт стосовно начальника абонентської служби цеху «Водопровід» КП «Переяслав-Хмельницьке ВУКГ» розглянуто адміністративну справу з накладенням відповідного адміністративного стягнення (а.с.16).
Листом №10-01-17/2756 від 18.05.2017 Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області, повідомило про накладення зобов`язання на відповідача провести повірку засобу обліку холодної води №576742 у квартирі позивача (а.с.17).
Зважаючи на те що відповідач не виконав покладене на нього зобов`язання та не здійснив повірку лічильника, що належить позивачу, останній змушений звернутися до суду за захистом своїх порушених прав.
Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 26.07.08 №190 затверджені Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України. Відповідно до пункту 2.1. договірні відносини щодо користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення здійснюються виключно на договірних засадах відповідно до Законів України «Про питну воду та питне водопостачання» та «Про житлово-комунальні послуги». Пунктом 2.2. встановлено, що істотні умови договору між виробником та споживачем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення визначаються відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
За нормами п.п. 3.1, 3.2 Правил розрахунки за спожиту питну воду та скид стічних вод здійснюються на основі показів засобів обліку. Водокористування вважається безобліковим, якщо споживач самовільно приєднався до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення або самовільно користується ними.
Пунктом 5.4. Правил визначено, що періодична повірка, обслуговування та ремонт засобів обліку проводяться відповідно до Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», а також інших нормативно-правових актів, які регулюють цю сферу діяльності.
Відповідно до 5.14. Правил усі засоби обліку в обумовлені законодавством строки підлягають періодичній повірці. Задовільні результати повірки підтверджують свідоцтвом про повірку або записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційної документації. Засоби обліку опломбовуються з нанесенням відбитка повірочного тавра в місцях, що передбачені експлуатаційною документацією. У випадку тривалості повірки понад місяць об'єм води визначається відповідно до п. 3.3 цих Правил до дня установки повіреного засобу обліку. Пунктом 5.15. Правил, визначено, що повірка, ремонт та обслуговування засобів обліку, що належать споживачам (крім квартирних), виконуються за їх рахунок.
Тобто, нормативним документом визначено, що позивач як споживач, який проживає у квартирі, не повинен за власний рахунок здійснювати повірку, ремонт та обслуговування засобів обліку.
Таким чином, відповідач не може ставити вимогу перед споживачем (квартирним) про повірку засобів обліку та здійснювати нарахування відповідно до п. 3.3 Правил, оскільки споживач не зобов»язаний за власний рахунок проводити таку роботу.
Також, відповідно до вимог ч. 3 ст. 27 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» встановлено, що періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) зазначених засобів вимірювальної техніки здійснюються за рахунок підприємств і організацій, як надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.
Окрім того, відповідно до п.п. 1,13 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затверджених постановою КМУ від 20.05.2009 № 529 визначено механізм формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що поширюється на суб`єктів господарювання всіх форм власності, що спеціалізуються на виконанні окремих послуг та визначаються витрати з технічного обслуговування внутрішньо-будинкових систем холодного водопостачання, водовідведення.
Неузгодженість дій відповідача з іншими комунальними службами, в даному випадку з житлово-експлуатаційною організацією, по визначенню порядку, способу повірки приладів обліку призвела до порушення прав позивача по справі.
Суд приймає до уваги подані позивачем докази, на підставі яких встановлені обставини справи, та вважає їх належними, допустимими, достовірними, а їх сукупність достатньою для встановлення обставин, що мають значення для справи.
Відповідно до ч. 1 та ч. 4 ст. 206 ЦПК України, відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Відповідно до п.9 Перехідних положень ЦПК України ( в редакції Закону України № 2147-VII від 03 жовтня 2017 року) справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір».
Відповідно до ч.6 ст. 141 ЦПК України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, судові витрати підлягають стягненню з відповідача.
На підставі викладеного, відповідно до ст.ст. 16, 19, 22, 26, 29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст.27 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, керуючись ст.ст. 12, 81, 200, 206, 211, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1, представник ОСОБА_2, до Комунального підприємства «Переяслав-Хмельницького виробничого управління комунального господарства» про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дію - задовольнити.
Визнати дії Комунального підприємства «Переяслав-Хмельницьке виробниче управління комунального господарства» щодо нарахування оплати за водопостачання та водовідведення ОСОБА_1 без врахування показників засобів обліку води неправомірними.
Зобов`язати Комунальне підприємство «Переяслав-Хмельницбке виробниче управління комунального господарства» проводити ОСОБА_1 нарахування за надані послуги з водопостачання та водовідведення відповідно до показників засобів обліку води та, в разі необхідності, провести повірку засобів обліку води відповідно до вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність».
Стягнути із Комунального підприємства «Переяслав-Хмельницьке виробниче управління комунального господарства» судовий збір на користь держави в розмірі 704 (сімсот чотири) гривень 80 копійок.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу ХIIІ "Перехідні положення" Цивільного процесуального кодексу України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженець с.Ковалин Переяслав-Хмельницького району Київської області, зареєстрований та проживаючий по АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1.
Представник позивача: ОСОБА_2, головний спеціаліст відділу «Переяслав-Хмельницького бюро правової допомоги».
Відповідач: Комунальне підприємство «Переяслав-Хмельницьке виробниче управління комунального господарства», вул.Солонці, 1, м.Переяслав-Хмельницький, Київська область, код ЄДРПОУ 05473594.
Судове рішення не проголошувалося в силу ч. 4 ст. 268 ЦПК України.
Суддя Я. І. Керекеза