
Справа № 234/17342/17
Провадження № 2-а/234/51/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 січня 2018 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Фоміної Ю.В.,
при секретарі Кравченко Я.Ю.,
за участю позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
До Краматорського міського суду Донецької області 15.11.2017 року з адміністративним позовом звернувся ОСОБА_1 радіон Іванович до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що він є пенсіонером МВС України (службу проходив на посадах керуючого складу Краматорського МВ УМВС України в Донецькій області та був звільнений зі служби в званні підполковника міліції в 2006 році), отримує пенсію за вислугу років з 2006 року та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Донецькій області.
У липні 2017 року він звернувся до Голови ліквідаційної комісії Головного управління національної поліції УМВС України в Донецькій області з проханням наділати завірену довідку про грошове забезпечення за його посадою в теперішній час з урахувавнням усіх виплат згідно чинного законодавства, які нараховуються працівникам національної поліції України, які мають його посаду. 10.08.2017 року за №С-197/26/01-2017 він отримав листа від ГУНП в Донецькій області про те, що таку довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами чинними на 01.01.2016 року, направлено до Головного Управліня пенсійного фонду України в Донецькій області 30.06.2017 року. Пізніше він отримав завірену печаткою Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Таким чином, Головне управління ПФУ в Донецькій області підтвердило той факт, що їм достеменно відомо те, що настали обставини для перерахунку його пенсії та в них є все необхідне для здійснення такого перерахунку. 04.10.2017 року він рекомендованим листом та 11.10.2017 року особисто звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з заявою про перерахунок та виплату пенсії. 02.11.2017 року він отримав листа від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області за №1263-С-01 від 23.10.2017 року, в якому йдеться мова про те, що виплата її (перерахованої пенсії) буде здійснено тільки після виділення додаткових коштів з держбюджету. Вважає, що така бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо перерахунку та виплати перерахованої пенсії є протиправною, оскільки порушуються вимоги закону.
Просить суд визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області ввідносно перерахунку його пенсії, та зобов?язати відповідач провести перерахунок пенсії та виплатити різницю з 01.01.2016 року відповідно з діючим законодавством, стягнути на його користь сплачений судовий збір в сумі 640 грн., встановити судовий контроль за виконання рішення суду.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 заявлені вимоги підтримав в повному обсязі, навів обставинин аналогічні викладеним в позовній заяві, та додатково пояснив, що про порушення своїх прав дізнався тільки 10.08.2017 року в момент отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, коли йому стало відоме про те, що він дійсно має право на такий перерахунок відповідно до законодавства, а отже строк звернення до суду із адміністративним позовом не порушено.
Представник відповідача – ОСОБА_2 заперечувала проти задоволення заявленого позову, просила урахувати надані письмові заперечення, відповідно до яких вважає, що позивач порушив 6-місячний строк звернення до адміністративного суду за захистом свого права, бо стверджує, що його право порушено з 01.01.2016 року, а з позовом звертається лише 07.11.2017 року. Також відповідно до ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим законо та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії виникли лише після отримання головним управлінням довідки про розмір грошового забезпечення №8143 від 23.06.2017 року, тому вимоги позивача стосовно перерахунку пенсії з 01.01.2016 року суперечать чинному законодавству. Виплата цього виду пенсій забезпечується за рахунок Державного бюджету України. Перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде проведено після виділення додаткових асигнувань. Пенсійний фонд та його органи звільняються від сплати судового збору. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог повінстю.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали адміністративної справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, та не оспорюється сторонами, що позивач з 02 грудня 2006 року перебуває на обліку в головному управління Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Спірним є питання правомірності відмови в перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», про що мається відповідне посвідчення (а.с.21).
Вирішуючи питання правомірності відмови відповідача в здійсненні перерахунку пенсії позивачу суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції Закону від 07 листопада 2015 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (згідно зЗаконом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-VIII статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Таким чином, суд доходить до висновку, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 №988.
Відповідно до п. 2 Порядку № 45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, нормами Порядку № 45 передбачено наступний порядок дій для здійснення перерахунку пенсій:
Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонду України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення (п. 2 Постанови № 45);
Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України (абз. 2 п. 2 Постанови № 45);
Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (абз.3 п.2, абз.1, 2 п.3 Постанови № 45).
Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку № 45.
Як зазначає сам відповідач у своєму листі від 23.10.2017 року № 1263-с-01 на імя позивача ОСОБА_1, оформлення довідок про грошове забезпечення та проведення перерахунку пенсії на їх підставі, не потребують особистого звернення особи. Перерахунок буде проведений після надходження коштів з Державного бюджету України. У випадку незгоди з відповіддю особа має право оскаржити дії або бездіяльність у вищому органі. Головою ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Донецькій області відповідна довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, відповідно до супровідного листа № 622/26/01-2017 від 30.06.2017 року надіслана до Головного управління ПФУ в Донецькій області. Про наявність у відповідача необхідної довідки представник також не заперечував у судовому засіданні.
Отже, на час розгляду справи відповідачем в Донецькій області виконанні всі необхідні дії, передбачені Порядком для здійснення позивачу перерахунку пенсії, однак, фактично перерахунок пенсії ОСОБА_1 не здійснений. Доказів, які б спростовували даний висновок суду відповідачем не надано.
Відсутність в Державному бюджеті України коштів на фінансування перерахунку пенсії не може бути законної підставою для відмови в перерахунку пенсії позивачу, як колишньому працівнику міліції.
Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Дана норма (ч.3 ст.51 Закону України №2262) була доповне згідно із Законом № 614-VIII від 15.07.2015 року «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення», який набрав чинності з 01.01.2016 року.
Отже, суд доходить до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року, бо це спеціальна норма.
Виходячи з вищенаведеного, суд доходить до висновку, що вимога позивача щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії за вислугу років з 01 січня 2016 року є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Суд не приймає заперечення відповідача про застосування строку звернення до адміністративного суду, бо у даному випадку має місце бездіяльність відповідача, про яке позивач дізнався із листа відповідача від 23.10.2017 року № 1263-с-01.
В частині задоволення вимог щодо встановлення судового контролю за виконанням рішеньня суду шляхом зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати у двотижневий строк з моменту набрання рішення законної сили звіт про виконання рішення суду, слід відмовити у зв’язку із тим, що позивачем не доведено у необхідності такого контролю та відсутності законних підстав для нього, підстав вважати, що дане рішення суду не буде виконане, з огляду на його обов’язковість та відповідальність за невиконання, не має.
З урахуванням наведених обставин та правових норм, суд доходить до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково.
При зверненні до суду позивачем були понесені судові витрати по сплаті судового збору у сумі 640 грн.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАСУ, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, судовий збір у розмірі 640 грн., сплачений позивачем підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.2,9,12,77,139, 242-246 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання здійснити перерахунок пенсії, - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відносно перерахунку ОСОБА_1 пенсії згідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. №268».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122 Донецька область, місто Слов'янськ, площа Соборна,3; код ЄДРПОУ 13486010) здійснити ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. №268», починаючи з 1 січня 2016 року.
В задоволенні інших позовних вимог, - відмовити.
Стягнути з Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька область, місто Слов'янськ, площа Соборна,3; код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, витрати по сплаті судового збору у сумі 640 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Апеляційна скарга відповідно до п.15.5 розділу VI Перехідні положення КАСУ подається в Донецький апеляційний адміністративний суд через Краматорський міський суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Ю.В. Фоміна