
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Гломб Ю.О.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
ПОСТАНОВА
іменем України
"16" січня 2018 р. Справа № 817/2468/16
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Капустинського М.М.
суддів: Моніча Б.С.
ОСОБА_2,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "18" травня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Рекорд" до Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, , -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 18.05.2017р. позов задоволено повністю. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Рівному ГУ ДФС у Рівненській області від 13.10.2015 №0002031504 та №0002041504, від 30.10.2015 №0002201504, від 27.11.2015 №0002571504, від 24.12.2015 №0002731504, від 26.04.2016 №0001181204, від 25.05.2016 №0001361204, від 16.08.2016 №0001771204. Присуджено на користь позивача ОСОБА_3 з обмеженою відповідальністю-фірми "Рекорд" за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області судовий збір у розмірі 1600,00грн.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області звернулось до суду зі скаргою, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в позові. В апеляційній скарзі відповідач зазначає про те, що наявними в матеріалах справи доказами несвоєчасність сплати узгоджених податкових зобов'язань підтверджується.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено, що 29.09.2015 Державною податковою інспекцією у м. Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області проведено перевірку позивача про своєчасність сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності, за результатами якої складено акт №179 від 29.09.2015 (а.с.12).
Перевіркою встановлено, що ТОВ фірмою “Рекорд” в порушення ч.1 ст.49 Закону України "Про Кабінет Міністрів України", п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України затримало сплату узгодженої суми грошового зобов'язання, нарахованого згідно звітної податкової декларації з плати за землю (орендної платі за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2013 рік №1300010509 від 20.02.2013, звітної податкової декларації з плати за землю (орендної платі за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2014 рік №1400024675 від 20.02.2014 та уточнюючої податкової декларації з плати за землю (орендної платі за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2014 рік №1400050134 від 11.07.2014, а саме:
на 215 днів по терміну сплати 30.10.2013 надано 20.02.2014 розстрочення податкового боргу згідно рішення ДПІ у м. Рівному ГУ Міндоходів у Рівненській області “Про розстрочення податкового боргу” №21 від 20.02.2014, скасовано 17.11.2014 розстрочення податкового боргу згідно рішення ДПІ у м. Рівному ГУ Міндоходів у Рівненській області “Про скасування розстрочення податкового боргу” №38 від 17.11.2014, сплачено 27.02.2015 на суму 3056,47грн.;
на 247 днів по терміну сплати 30.11.2013 надано 20.02.2014 розстрочення податкового боргу згідно рішення ДПІ у м. Рівному ГУ Міндоходів у Рівненській області “Про розстрочення податкового боргу” №21 від 20.02.2014, скасовано 17.11.2014 розстрочення податкового боргу згідно рішення ДПІ у м. Рівному ГУ Міндоходів у Рівненській області “Про скасування розстрочення податкового боргу” №38 від 17.11.2014, сплачено 30.04.2015 на суму 3217,96грн.;
на 217 днів по терміну сплати 30.12.2013 надано 20.02.2014 розстрочення податкового боргу згідно рішення ДПІ у м. Рівному ГУ Міндоходів у Рівненській області “Про розстрочення податкового боргу” №21 від 20.02.2014, скасовано 17.11.2014 розстрочення податкового боргу згідно рішення ДПІ у м. Рівному ГУ Міндоходів у Рівненській області “Про скасування розстрочення податкового боргу” №38 від 17.11.2014, сплачено 30.04.2015 на суму 4017,04грн.;
на 246 днів по терміну сплати 30.12.2013 надано 20.02.2014 розстрочення податкового боргу згідно рішення ДПІ у м. Рівному ГУ Міндоходів у Рівненській області “Про розстрочення податкового боргу” №21 від 20.02.2014, скасовано 17.11.2014 розстрочення податкового боргу згідно рішення ДПІ у м. Рівному ГУ Міндоходів у Рівненській області “Про скасування розстрочення податкового боргу” №38 від 17.11.2014, сплачено 29.05.2015 на суму 1076,72грн.;
на 215 днів по терміну сплати 30.01.2014 надано 20.02.2014 розстрочення податкового боргу згідно рішення ДПІ у м. Рівному ГУ Міндоходів у Рівненській області “Про розстрочення податкового боргу” №21 від 20.02.2014, скасовано 17.11.2014 розстрочення податкового боргу згідно рішення ДПІ у м. Рівному ГУ Міндоходів у Рівненській області “Про скасування розстрочення податкового боргу” №38 від 17.11.2014, сплачено 29.05.2015 на суму 5093,80грн.;
на 208 днів по терміну сплати 30.11.2014, фактично сплачено 26.06.2015 на суму 5791,98грн.;
на 178 днів по терміну сплати 30.12.2014, фактично сплачено 26.06.2015 на суму 224,58грн.;
на 241 день по терміну сплати 30.12.2014, фактично сплачено 28.08.2015 на суму 5567,40грн.;
на 210 днів по терміну сплати 30.01.2015, фактично сплачено 28.08.2015 на суму 1667,60грн.
Державною податковою інспекцією у м. Рівному ГУ ДФС у Рівненській області на підставі акта перевірки №179 від 29.09.2015 прийнято:
податкове повідомлення-рішення від 13.10.2015 №0002041504, яким позивача за затримку на 21 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 5093,80грн. зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10% в сумі 509,38грн. за платежем "орендна плата з юридичних осіб";
податкове повідомлення-рішення від 13.10.2015 №0002031504, яким позивача за затримку на 215,247,217,246,215,208,178,241,210 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 27676,15грн. зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% в сумі 5535,23грн. за платежем "орендна плата з юридичних осіб" (а.с.10,11).
13.10.2015 Державною податковою інспекцією у м. Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області проведено перевірку позивача про своєчасність сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності, за результатами якої складено акт №186 від 13.10.2015 (а.с.9).
Перевіркою встановлено, що ТОВ фірмою “Рекорд” в порушення ч.1 ст.49 Закону України "Про Кабінет Міністрів України", п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України затримало сплату узгодженої суми грошового зобов'язання, нарахованого згідно звітної податкової декларації з плати за землю (орендної платі за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2014 рік №1400024675 від 20.02.2014, звітної податкової декларації з плати за землю (орендної платі за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2015 рік №1500026130 від 24.02.2015 та уточнюючої податкової декларації з плати за землю (орендної платі за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2014 рік №1400050134 від 11.07.2014, а саме:
на 245 днів по терміну сплати 30.01.2015, фактично сплачено 02.10.2015 на суму 4123,89грн.;
на 214 днів по терміну сплати 02.03.2015, фактично сплачено 02.10.2015 на суму 3320,20грн.
Державною податковою інспекцією у м. Рівному ГУ ДФС у Рівненській області на підставі акта перевірки №186 від 13.10.2015 прийнято податкове повідомлення-рішення від 30.10.2015 №0002201504, яким позивача за затримку на 245,214 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 7444,09грн. зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% в сумі 1488,09грн. за платежем "орендна плата з юридичних осіб" (а.с.8).
16.11.2015 Державною податковою інспекцією у м. Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області проведено перевірку позивача про своєчасність сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності, за результатами якої складено акт №219 від 16.11.2015 (а.с.44).
Перевіркою встановлено, що ТОВ фірмою “Рекорд” в порушення ч.1 ст.49 Закону України "Про Кабінет Міністрів України", п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України затримало сплату узгодженої суми грошового зобов'язання, нарахованого згідно звітної податкової декларації з плати за землю (орендної платі за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2015 рік №1500026130 від 24.02.2015, а саме:
на 252 дні по терміну сплати 02.03.2015, фактично сплачено 09.11.2015 на суму 3914,04грн.;
на 224 дні по терміну сплату 30.03.2015, фактично сплачено 09.11.2015 на суму 2715,39грн.
Державною податковою інспекцією у м. Рівному ГУ ДФС у Рівненській області на підставі акта перевірки №219 від 16.11.2015 прийнято податкове повідомлення-рішення від 27.11.2015 №0002571504, яким позивача за затримку на 252,224 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 6629,43грн. зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% в сумі 1325,89грн. за платежем "орендна плата з юридичних осіб" (а.с.43).
08.12.2015 Державною податковою інспекцією у м. Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області проведено перевірку позивача про своєчасність сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності, за результатами якої складено акт №234 від 08.12.2015 (а.с.46).
Перевіркою встановлено, що ТОВ фірмою “Рекорд” в порушення ч.1 ст.49 Закону України "Про Кабінет Міністрів України", п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України затримало сплату узгодженої суми грошового зобов'язання, нарахованого згідно звітної податкової декларації з плати за землю (орендної платі за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2015 рік №1500026130 від 24.02.2015, а саме:
на 245 днів по терміну сплати 30.03.2015, фактично сплачено 30.11.2015 на суму 4518,85грн.;
на 214 дні по терміну сплату 30.04.2015, фактично сплачено 30.11.2015 на суму 2615,81грн.
Державною податковою інспекцією у м. Рівному ГУ ДФС у Рівненській області на підставі акта перевірки №234 від 08.12.2015 прийнято податкове повідомлення-рішення від 27.11.2015 №0002571504, яким позивача за затримку на 245,214 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 7134,66грн. зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% в сумі 1426,93грн. за платежем "орендна плата з юридичних осіб" (а.с.45).
11.04.2016 Державною податковою інспекцією у м. Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області проведено перевірку позивача про своєчасність сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності, за результатами якої складено акт №102 від 11.04.2016 (а.с.48).
Перевіркою встановлено, що ТОВ фірмою “Рекорд” в порушення ч.1 ст.49 Закону України "Про Кабінет Міністрів України", п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України затримало сплату узгодженої суми грошового зобов'язання, нарахованого згідно звітної податкової декларації з плати за землю (орендної платі за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2015 рік №1500026130 від 24.02.2015, а саме:
на 341 днів по терміну сплати 30.04.2015, фактично сплачено 05.04.2016 на суму 4618,43грн.
Державною податковою інспекцією у м. Рівному ГУ ДФС у Рівненській області на підставі акта перевірки №102 від 11.04.2016 прийнято податкове повідомлення-рішення від 26.04.2016 №0001181204, яким позивача за затримку на 341 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 4618,42грн. зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% в сумі 923,69грн. за платежем "орендна плата з юридичних осіб" (а.с.47).
10.05.2016 Державною податковою інспекцією у м. Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області проведено перевірку позивача про своєчасність сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності, за результатами якої складено акт №120 від 10.05.2016 (а.с.50).
Перевіркою встановлено, що ТОВ фірмою “Рекорд” в порушення ч.1 ст.49 Закону України "Про Кабінет Міністрів України", п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України затримало сплату узгодженої суми грошового зобов'язання, нарахованого згідно звітної податкової декларації з плати за землю (орендної платі за земельні ділянки державної та комунальної власності) за 2015 рік №1500026130 від 24.02.2015, а саме:
на 334 днів по терміну сплати 30.05.2015, фактично сплачено 28.04.2016 на суму 7234,24грн.
Державною податковою інспекцією у м. Рівному ГУ ДФС у Рівненській області на підставі акта перевірки №120 від 10.05.2016 прийнято податкове повідомлення-рішення від 25.05.2016 №0001361204, яким позивача за затримку на 334 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 7234,24грн. зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% в сумі 1446,85грн. за платежем "орендна плата з юридичних осіб" (а.с.49).
Державною податковою інспекцією у м. Рівному ГУ ДФС у Рівненській області на підставі акта перевірки №158 від 26.07.2016 прийнято податкове повідомлення-рішення від 16.08.2016 №0001771204, яким позивача за затримку на 335,205,335,304 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 17681,69грн. зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% в сумі 3536,33грн. за платежем "орендна плата з юридичних осіб" (а.с.51).
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що податкові повідомлення-рішення ДПІ у м. Рівному від 13.10.2015 №0002031504, №0002041504, №0002201504 від 30.10.2015, №0002571504 від 27.11.2015, №0002731504 від 24.12.2015, №0001181204 від 26.04.2016, №0001361204 від 25.05.2016 та №0001771204 від 16.08.2016 не відповідають критеріям правомірності, установленим статтею 2 КАС України, прийняті з порушенням встановленої законом процедури, необґрунтовано, без урахування фактичних обставин справи, а відтак, порушують права та законні інтереси платника податків, які підлягають до судового захисту шляхом скасування протиправних рішень суб'єкта владних повноважень.
Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, яким позов задоволено, суд апеляційної інстанції враховує наступне.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи (пп.41.1.1 п.41.1 ст.41 Податкового кодексу України).
Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 та пунктом 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити перевірки камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.
Згідно з пп.75.1.1 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України, камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Системний аналіз даної норми дає підстави для висновку суду про те, що проведення камеральної перевірки щодо сплати платником податку податкового зобов`язання здійснюється контролюючим органом виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) такого платника.
У актах перевірки податковий орган зазначає, що перевірка проведена на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, при цьому відображено відомості щодо граничного строку сплати узгоджених сум податкового зобов'язання, а також відомості щодо дат та сум фактичної сплати такого зобов'язання.
Отже, податковим органом досліджувались не лише дані, які зазначені в податкових деклараціях з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2013 рік №1300010509 від 20.02.2013, за 2014 рік №1400024675 від 20.02.2014, за 2015 рік №1500026130 від 24.02.2015 року, уточнюючої податкової декларації з плати за землю (орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік №1400050134 від 11.07.2014 поданих позивачем, а також інші відомості.
Відповідно до пп.75.1.2 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених Податковим кодексом України податків та зборів, та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, є документальною.
Відтак, в розумінні статті 75 Податкового кодексу України проведені ДПІ у м.Рівному перевірки своєчасності сплати ТОВ фірмою “Рекорд” узгодженої суми податкового зобов`язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності є не камеральною, а документальною перевіркою.
Підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України передбачено, що документальні перевірки можуть бути плановими або позаплановими, а також виїзними або невиїзними.
Згідно з абз.6 пп.75.1.2 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України, документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу, та яка здійснюється у разі прийняття керівником контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом (п.79.1 ст.79 Податкового кодексу України).
Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки. Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки (п.79.2 ст.79 Податкового кодексу України).
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку про порушення податковим органом установленої законом процедури проведення документальної перевірки позивача, а тому, в сулу вимог ч.3 ст.70 КАС України, відображені в актах перевірок№179 від 29.09.2015, №186 від 13.10.2015, №219 від 16.11.2015, №234 від 08.12.2015, №102 від 11.04.2016, №120 від 10.05.2016, №158 від 26.07.2016 відомості не можуть бути взяті судом до уваги, оскільки такі відомості одержані контролюючим органом поза межами правового поля.
Згідно з п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Податковий агент зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом.
У відповідності до п.285.1, п.285.2 ст. 285 Податкового кодексу України, базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі (п.286.2 ст.286 Податкового кодексу України).
Пунктом 287.3 статті 287 Податкового кодексу України передбачено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідно до ст.288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової політики.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки.
Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:
не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки;
не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки;
може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.
Плата за суборенду земельних ділянок не може перевищувати орендної плати.
Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.
Перевіряючи доводи податкового органу щодо порушення позивачем граничних строків сплати узгоджених податкових зобов’язань з орендної плати за землю суд враховує наступне.
Як встановлено судом першої інстанції, позивач звернувся із заявою до ДПІ у м. Рівному про розстрочення податкового боргу з орендної плати за землю в сумі 86 691,36 грн., за результатами розгляду якого відповідачем прийнято рішення від 20.02.2014 №21 про розстрочення (відстрочення) даного податкового боргу на строк 10 місяців починаючи з 20.02.2014 по 29.12.2014 зі щомісячною сплатою 8669,13 грн. (а.с.60).
На підставі вказаного рішення, 20.02.2014 між контролюючим органом та позивачем укладено договір №29 про розстрочення (відстрочення) податкового боргу з орендної плати за землю в сумі 86 691,36 грн. (а.с.61-62).
Процедура адміністративного оскарження закінчується днем звернення платника податків до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань, що оскаржувались. День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків (пп.56.17.5 п.56.17 ст.56 Податкового кодексу України).
Пунктом 100.1 статті 100 Податкового кодексу України визначено, що розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу.
Платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу. Платник податків, який звертається до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань, вважається таким, що узгодив суму такого грошового зобов'язання (п100.2 ст.100 Податкового Кодексу України).
Згідно з п.100.6 ст.100 Податкового кодексу України, розстрочені суми грошових зобов'язань або податкового боргу (в тому числі окремо - суми штрафних (фінансових) санкцій) погашаються рівними частками починаючи з місяця, що настає за тим місяцем, у якому прийнято рішення про надання такого розстрочення.
Зміна строку сплати податку та збору здійснюється шляхом перенесення встановленого податковим законодавством строку сплати податку та збору або його частини на більш пізній строк. Зміна строку сплати податку здійснюється у формі відстрочки та розстрочки. Зміна строку сплати податку не скасовує діючого і не створює нового податкового обов'язку (ст.32 Податкового кодексу України ).
Таким чином, відповідно до зазначених вище норм податкового законодавства рішенням контролюючого органу від 20.02.2014 №21 та договором від 20.02.2014 №29 про розстрочення сплати податкового боргу для позивача встановлені нові строки сплати податкового зобов'язання з орендної плати за землю по строку 30.10.2013 та 30.11.2013, 30.12.2013 та 30.01.2014 сплати грошового зобов'язання, а саме починаючи з 20.02.2014 по 29.12.2014.
Пунктом 3.9 Порядку розстрочення (відстрочення) грошових, зобов'язань (податкового боргу) платників податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 №574, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.10.2013 за №1853/24385 (далі - Порядок №574), встановлено, що на розстрочені (відстрочені) грошові зобов'язання (податковий борг) пеня та штрафи не нараховуються з дати укладання (підписання) договору до закінчення строку дії договору про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу).
Рішенням ДПІ у м. Рівному від 17.11.2014 №39 розстрочення податкового боргу скасовано.
Таким чином, за несвоєчасну сплату грошових зобов'язань штрафні санкції могли бути нараховані контролюючим органом починаючи з 17.11.2014.
Разом з тим, з акта перевірки від 29.09.2015 №179 та розрахунку до нього слідує, що контролюючий орган застосував до позивача штрафну санкцію за період з 31.10.2013 по 19.02.2014 та з 17.11.2014 до 27.02.2015, з 30.11.2013 по 19.02.2014 та з 17.11.2014 по 30.04.2015, з 30.12.2013 по 19.02.2014 та з 17.11.2014 по 30.04.2015, з 30.12.2013 по 19.02.2014 та з 17.11.2014 по 29.05.2015, з 30.01.2014 по 19.02.2014 та з 17.11.2014 по 29.05.2015 (а.с.34-35).
Контролюючим органом нараховано позивачу штрафні санкції на розстрочену суму грошового зобов'язання (податкового боргу) в період дії договору про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу), що суперечить приписам вищевказаних норм податкового законодавства, разом з тим, розрахунок штрафних санкцій здійснений без урахування факту укладання договору про розстрочення сплати податкового боргу та факту перенесення строків сплати податкового боргу у зв'язку з його розстроченням.
Крім того, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку про те, що зафіксовані в акті перевірки висновки податкового органу про порушення позивачем строків сплати узгоджених грошових зобов’язань з плати за землю не можуть братись судом до уваги, оскільки такі висновки отримані з порушенням вимог закону, без дослідження розрахункових та інших документів, без врахування рішення про розстрочення податкового боргу, а тому спірні податкові повідомлення-рішення суд не може вважати правомірними.
Оскільки оскаржену постанову винесено з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права і суд дав правильну оцінку обставинам справи, то колегія суддів апеляційної інстанції не знаходить підстав, які могли призвести до зміни чи скасування зазначеної постанови.
Доводи, наведені Державною податковою інспекцією у м.Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області, не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області залишити без задоволення, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "18" травня 2017 р. без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя М.М. Капустинський
судді: Б.С. Моніч
ОСОБА_2
Повне судове рішення складено "17" січня 2018 р.