Постанова № 71657185, 17.01.2018, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.01.2018
Номер справи
562/3006/17
Номер документу
71657185
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Мичка І.М.

Суддя-доповідач:ОСОБА_1

ПОСТАНОВА

іменем України

"17" січня 2018 р. Справа № 562/3006/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Мацького Є.М.

суддів: Шевчук С.М.

ОСОБА_2,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області на постанову Здолбунівського районного суду Рівненської області від "05" жовтня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2017 року позивач звернувся в суд з адміністративним позовом в якому просив визнати дії Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати працівника в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за три попередні роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії за віком, протиправними; зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії за віком у відповідності до вимог ст. ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", застосувавши показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за три роки, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2014-2016 роки, яка складає 3764,57 гривень, починаючи з 16.05.2017 року.

В обґрунтування своїх вимог зазначив, що з 16.05.2017 року його було переведено на пенсію за віком на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-1У від 09.07.2003 року із врахуванням страхового стажу для обчислення пенсії за віком на момент звернення - 42 роки 3 місяці 12 днів, в тому числі 7 років понаднормового стажу. Розрахунок розміру пенсії проведено відповідно до постанови КМУ від 23.04.2012 року "Про підвищення рівня соціального захисту населення", статей 40 Закону №1058-1У.

Постановою Здолбунівського районного суду Рівненської області від 05.10.2017 року позов задоволено.

Зобов'язано Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області призначити ОСОБА_3 пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" з урахуванням показника середньої заробітної плати працівника в галузях економіки за 2016 рік в розмірі 3764 грн. 57 коп., починаючи з 16 травня 2017 року.

Не погоджуючись із вказаною постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити. Відповідач посилається на те, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права із неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для вирішення справи.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 з 05 вересня 2006 року перебуває на обліку в Рівненському об'єднаному управління Пенсійного фонду України та отримує пенсію за вислугу років, як працівник освіти відповідно до п.«е»ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Після призначення пенсії позивач продовжував працювати та працював більше двох років після призначення пенсії.

З 12 травня 2017 року позивач набув право на пенсію за віком на загальних підставах у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і 16 травня 2017 року звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком у відповідності до ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за попередній рік, що передує зверненню з заявою про призначення пенсії.

Листом від 24 липня 2017 позивачу було відмовлено в призначення пенсії, та повідомлено, що показник середньої заробітної плати по Україні береться за 2007 рік, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 р. № 327.

Надаючи правову оцінку обставинам справи слід зазначити наступне.

Відповідно до частини першої статті 9 Закону №1058-ІV за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно з приписами частини другої статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Частиною третьою статті 45 Закону № 1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що для обрахунку розміру пенсії, а саме заробітної плати необхідної для обчислення пенсії, слід застосовувати положення ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та брати до уваги саме середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, яка є її складовою частиною.

До таких висновків суд дійшов з урахуванням правової позиції Верховного Суду України, висловленої в постанові від 29.11.2016 року № 21-6331а15.

З огляду на вказане, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції помилково застосував показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2016 рік, замість , визначеного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, яка є її складовою частиною.

За правилами ч. 4 ст. 317 КАС України зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частини.

За таких обставин, оскільки судом першої інстанції правильно вирішено справу по суті позовних вимог, проте із помилковим застосуванням норм матеріального права, колегія суддів вважає, що судове рішення, відповідно до вимог ст. 317 КАС України, підлягає зміні в частині застосування замість показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2016 рік, визначеного показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, яка є її складовою частиною.

За таких обставин, оскільки судом першої інстанції правильно вирішено справу по суті позовних вимог, проте із помилковим застосуванням норм матеріального права, колегія суддів вважає, що судове рішення, відповідно до вимог ст. 317 КАС України, підлягає зміні.

Керуючись ст.ст.308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області задовольнити частково,

Змінити постанову Здолбунівського районного суду Рівненської області від "05" жовтня 2017 р. , виклавши другий абзац резолютивної частини постанови в наступній редакції:

"Зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області призначити ОСОБА_3 пенсію за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" з урахуванням показника середньої заробітної плати працівника в галузях економіки за три роки, що передують року звернення із заявою про перерахунок пенсії, тобто за 2014-2016 роки, починаючи з 16 травня 2017 року.

У решті постанову Здолбунівського районного суду Рівненської області від "05" жовтня 2017 р. залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя Є.М. Мацький

судді: С.М. Шевчук

ОСОБА_2