
Головуючий І інстанції: Шрамко Л.Л.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 січня 2018 р. м. ХарківСправа № 642/3708/17ОСОБА_2 апеляційний адміністративний суд
колегія суддів у складі:
головуючого судді: Макаренко Я.М.
суддів: Мінаєвої О.М. , Бартош Н.С.
за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.
представника відповідача ОСОБА_3
представника позивача ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні ОСОБА_2 апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Міністерства оборони України на постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 15.08.2017 по справі № 642/3708/17, повний текст складено 15.08.17, головуючий І інстанції: Шрамко Л.Л.,
за позовом ОСОБА_5
до ОСОБА_2 обласного військового комісаріату , Міністерства оборони України
про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_5 (надалі по тексту позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства оборони України (надалі по тексту перший відповідач), ОСОБА_2 обласного військового комісаріату (надалі по тексту другий відповідач), в якому просив суд:
- визнати протиправною відмову Міністерства оборони України в призначенні позивачу одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»;
- скасувати рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги позивачу, оформлене п. 15 протоколу №54 від 26.05.2017;
- зобов’язати Міністерство оборони України прийняти рішення про призначення позивачу одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей" у відповідності з Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим Постановою КМУ №975 від 25.12.2013, у зв’язку з встановленням йому третьої групи інвалідності в розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності та надіслати вказане рішення ОСОБА_2 обласному військовому комісаріату для видання наказу про виплату такої допомоги позивачу;
- зобов'язати Міністерство оборони України подати звіт про виконання судового рішення;
- зобов’язати ОСОБА_2 обласний військовий комісаріат повторно направити документи позивача щодо призначення одноразової грошової допомоги розпоряднику бюджетних коштів – Міністерству оборони України.
Постановою Ленінського районного суду м. Харкова від 15.08.2017 року зазначений позов задоволено частково.
Визнано протиправною відмову Міністерства оборони України в призначенні ОСОБА_5 одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей".
Скасовано рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_5, оформлене пунктом 15 протоколу №54 від 26.05.2017.
Зобов’язано ОСОБА_2 обласний військовий комісаріат повторно направити розпоряднику бюджетних коштів – Міністерству оборони України, документи ОСОБА_5 щодо призначення одноразової грошової допомоги.
Зобов’язано Міністерство оборони України повторно розглянути висновок та документи подані ОСОБА_2 військовим комісаріатом та вирішити питання щодо призначення ОСОБА_5 одноразової грошової допомоги, відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей" в Порядку, затвердженому Постановою КМУ №975 від 25.12.2013 у зв’язку з встановленням ОСОБА_5 третьої групи інвалідності в розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства оборони України судовий збір в розмірі 640 грн. на користь Державного бюджету України.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 15.08.2017 року скасувати, та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги, відповідач зазначає, що на день звільнення зі військової служби позивач проходив службу в Прикордонних військах КДБ СРСР, а тому виплату одноразової грошової допомоги має здійснюватись Державною прикордонною службою України, також для виплати одноразової грошової допомоги у разі поранення (контузії, травми або каліцтва) чи в разі настання інвалідності позивачем не подано документ, що свідчить про обставини поранення.
Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги задоволенню не підлягають виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що рішенням Ленінського районного суду м.Харкова від 08.02.2017 року у справі №642/66/17, яке набуло чинності 20.04.2017, позовні вимоги ОСОБА_5 до ОСОБА_2 обласного військового комісаріату задоволені. Визнано протиправною бездіяльність ОСОБА_2 обласного військового комісаріату щодо неподання у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги передбаченої Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». Зобов'язано ОСОБА_2 обласний військовий комісаріат подати висновок розпорядникові бюджетних коштів Міністерства Оборони України щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги.
ОСОБА_2 обласного військового комісаріату від 17.07.2017 №1848/ВСЗ позивачу повідомлено, що рішенням Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби від 26.05.2017 №54 відмовлено в призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_5, оскільки заявник на день звільнення з військової служби проходив службу в Прикордонних військах КДБ СРСР. Крім того, заявником не подано документ, що свідчить про обставини поранення.
Задовольняючи часткового позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з протиправності відмови Міністерства оборони України в призначенні ОСОБА_5 одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» у відповідності з Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 975 від 25.12.2013 р.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснюється відповідно до Закону України від 25.03.1992 року “Про військовий обов'язок і військову службу”.
Відповідно до ст. 41 вказаного Закону виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців визначені Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.
Відповідно до ст. 16 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Відповідно до п. 6 ст. 16-3 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України (ст. 16-3 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”).
Пунктом 2 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975 (далі – Порядок №975), встановлено, що особам, які до набрання чинності Порядком, затвердженим цією постановою, мають право на отримання одноразової грошової допомоги, допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.
Відповідно до пункту 3 вказаного Порядку №975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є, у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
Отже, наведені норми ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та п. 3 Порядку пов'язують виплату одноразової грошової допомоги зі встановленням групи інвалідності внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби.
Відповідно до п. 12 Порядку №975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Пунктом 13 Порядку №975 передбачено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.
З військового квитка НУ № 927/3745 та архівної довідки від 02.12.2013р. № 21/59/О-13366, колегією суддів встановлено, що позивач проходив військову службу у Збройних Силах України з 11.11.1986 р. по 21.02.1989р. у військовій частині 2042 (а.с.6 зворот, 7-8).
Згідно листа ОСОБА_2 обласного військового комісаріату від 17.07.2017 р. №1848/ВСЗ позивача 15.09.2014 р. під час первинного огляду органами МСЕК визнано інвалідом ІІІ групи, що підтверджується довідкою МСЕК серії 10ААБ №21702 від 15.09.2014 р.
Отже, відповідачами підтверджено первинне встановлення інвалідності позивачу, саме 15.09.2014 р. колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги щодо відсутності доказів первинно встановлення інвалідності та неможливості визначення Порядку відповідно до, якого має здійснюватись призначення одноразової грошової допомоги.
Враховуючи, що позивачу було встановлено інвалідність з 15.09.2014 р. виплата одноразової грошової допомоги має здійснюватись відповідно до Порядку №975.
Також зі змісту вищезазначеного листа від 17.07.2017 р. №1848/ВСЗ колегією суддів встановлено, що однією з підстав відмови позивачу в призначенні одноразової грошової допомоги зазначено, що витрати, пов’язані з виплатою одноразової грошової допомоги особам, які проходили службу в Прикордонних військах, мають здійснюватися Державною Прикордонною службою України.
Колегія суддів вважає неправомірними такий висновок першого відповідача, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України (в редакції на час розгляду справи судом першої інстанції) обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Так, постановою Ленінського районного суду м. Харкова від 08.02.2017 року у справі №642/66/17, залишеною без змін ухвалою ОСОБА_2 апеляційного адміністративного суду від 20.04.2017 р. встановлено, що саме органи Міністерства оборони є відповідальними за вирішення питань пов'язаних з виплатою спірної допомоги грошової допомоги позивачу, а тому колегія суддів не погоджується з висновком першого відповідача та відхиляє доводи апеляційної скарги щодо відсутності підстав для виплати Міністерством оборони України одноразової грошової допомоги ОСОБА_5 та покладення цього обов’язку на Державну прикордонну службу України.
Відповідно до ч.ч. 4, 5 ст. 78 КАС України (в редакції з 15.12.2017 р.) обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом. Обставини, встановлені стосовно певної особи рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, можуть бути у загальному порядку спростовані особою, яка не брала участі у справі, в якій такі обставини були встановлені.
Колегією суддів встановлено, що Міністерство оборони України не брало участь у справі № 642/66/17, проте ним не було спростовано обставини, встановлені судом першої та апеляційної інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 17 Порядку № 975 особам, звільненим з військової служби, виплата одноразової грошової допомоги здійснюється органом державної влади, який здійснював розрахунок під час звільнення з військової служби.
Як вбачається з військового квитка та архівної довідки від 02.12.2013р., позивач проходив військову службу у Збройних Силах України з 11.11.1986 р. по 21.02.1989р. у військовій частині 2042.
Колегія суддів вказує, що згідно з п. 1 ч. 1 Указу Президії Верховної ОСОБА_6 СРСР від 21.03.1989 року № 10224-ХІ "Про виведення із складу Збройних Сил СРСР прикордонних, внутрішніх і залізничних військ" прикордонні, внутрішні і залізничні війська виведені зі складу Збройних Сил СРСР.
Разом з тим, станом на час проходження позивачем строкової військової служби та отримання поранення прикордонні війська входили до складу Збройних Сил СРСР.
У відповідності до п.1, 2 Постанови Верховної ОСОБА_6 України від 24.08.1991 року № 1431-ХІІ "Про військові формування на Україні", Верховна ОСОБА_6 України постановила підпорядкувати всі військові формування, дислоковані на території республіки, ОСОБА_6 України. Утворено Міністерство оборони України.
Згідно зі ст. 4 Закону України "Про правонаступництво України" органи держави влади і управління, органи прокуратури, суди та арбітражні суди, сформовані на підставі Конституції (Основного Закону) Української РСР, діють в Україні до створення органів державної влади і управління, органів прокуратури, судів та арбітражних судів на підставі нової Конституції України.
З огляду на вищевикладене, беручи до уваги, що позивач проходив службу саме у збройних силах СРСР, які на той час були підпорядковані та знаходились на фінансовому забезпеченні Міністерства оборони СРСР, правонаступником якого в подальшому стало Міністерство оборони України, то в силу ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" і Порядку № 975 обов’язок щодо призначення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги, у зв'язку із встановленням йому інвалідності внаслідок поранення, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби, покладений саме на Міністерство оборони України.
Також колегією суддів встановлено, що причиною відмови позивачу в призначенні одноразової грошової допомоги є ненадання документу, що свідчить про обставини поранення.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком першого відповідача та відхиляє доводи апеляційної скарги, виходячи з наступного.
Згідно приписів п. 4.7. Положення № 530 документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву), оформляє та подає в Департамент фінансів Міністерства оборони України обласний військовий комісар за місцем проживання цих осіб.
У разі настання інвалідності подаються такі документи:
висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцю, який визнаний інвалідом (додаток 13);
заява про виплату одноразової грошової допомоги (додаток 12);
копія довідки МСЕК про встановлення групи та причинного зв'язку інвалідності;
копії свідоцтва про хворобу, постанови чи довідки відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва);
витяг з наказу командира військової частини про виключення зі списків особового складу частини (для військовослужбовців строкової військової служби - копія військового квитка);
копії сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я, по батькові та місце реєстрації;
копія документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копія сторінки паспорта з такою відміткою);
копія акта про нещасний випадок, складеного за матеріалами розслідування військової частини, або довідки командира військової частини про причини та обставини поранення (контузії, травми, каліцтва), зокрема про те, що поранення (контузія, травма, каліцтво) не пов'язане з учиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення, не є наслідком учинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, - у разі якщо поранення (контузія, травма або каліцтво) не пов'язане з виконанням обов'язків військової служби.
Зі змісту вказаної норми розуміється, що копію довідки командира військової частини про причини та обставини поранення (контузії, травми, каліцтва) необхідно подавати саме у разі, якщо поранення (контузія, травма або каліцтво) не пов'язане з виконанням обов'язків військової служби.
Між тим, згідно витягу з протоколу № 2469 від 14.10.2013 року засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв - отримані колишнім військовослужбовцем ОСОБА_5 доведено, що під час проходження військової служби вогнепальне осколкове поранення голови, (контузія головного мозку) - пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні у країнах, де велись бойові дії.
Відповідач не надав доказів наявності обґрунтованого сумніву, що таке поранення позивач зазнав у зв’язку з вчиненням кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп’яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження.
Також, колегія суддів зазначає, що відповідно до п. 19 Порядку № 975, призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність чи часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов’язаного чи резервіста є наслідком:
вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення; вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння;
навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров’ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом);
подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги.
Зазначеним Порядком № 975 не передбачено підстави для відмови в призначенні одноразової грошової допомоги через подання неповного пакету документів.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги, щодо ненадання позивачем необхідного документу про обставини поранення, передбаченого Положенням № 530 є необґрунтованими.
На підставі наведеного, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_5.
Згідно п.1 ч.1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. 243, 250, 310, 315, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Міністерства оборони України залишити без задоволення.
Постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 15.08.2017 по справі № 642/3708/17 залишити без змін
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_1Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_7 ОСОБА_8 Повний текст постанови складено 16.01.2018.